roso.mak Online roso.mak komentáře u knih

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Na začátku knihy jsem dost kroutila hlavou. V prvni scéně prší tak, že to nestíhají brát kanály a v nasledujici kapitole si stěžují, že nemají dost vody. Město je přelidněné a hladové a při tom je oblast chudiny i střední třídy plná prázdných budov. A za třetí, a to mi hlava nebrala do poslední chvíle, na zemi je zatraceně nebezpečno a oni to před lidmi tají, místo aby to využili k propagandě, i když maji velke problémy s hnutím, co si myslí, že na zemi je ráj a chtějí dolů.

Ale když se od toho odprostite (a taky od faktu, že hl. hr. pracoval defakto pro inkvizici) je to velice čtivá kniha.

A dá se číst samostatně!

02.12.2021 4 z 5

Velká kniha vánočních detektivek a záhad Velká kniha vánočních detektivek a záhad Otto Penzler

Ok, tahle kniha vas na Vánoce snad až na jednu dvě tři výjimky fakt nenaladí. Na násilné smrti toho totiž moc vánočního nebývá.

Sbírka je taková sourodá a nesourodá zároveň. I detektivky existuje mnoho žánrů a já osobně jsem si například k takovému Ellery Queenovi cestu nenašla, takže minimalne 3 z povídek mi přišly nedobré. Což nevadí, vzhledem k tomu že minimálně stejný počet mi přišel vysloveně výborný.

Jako darek pod stromeček, aby si to člověk přečetl PO Vánocích, je kniha ideální. Kupuji ji tchyni.

01.12.2021 4 z 5

Spoutávač Spoutávač Sebastien de Castell

S knihou jsem byla velmi rychle hotova. Stačí z ní číst jen náhodně vybrané kousky a konec.

Kouzelnice Kouzelnice Sebastien de Castell

(SPOILER) Ok, tak se tam konečně vysvětlilo, proč je Ferius takový chudáček, co nedokáže nikomu zakroutit krkem a jedno kolik přitom zhebne lidí. Ale proč Kellen pořád tak drží na rodinu, která se ho opakovaně snaží zabít, to fakt nechápu.

Ikdyž kvituji ,že autor alespoň pochopil, že mládež pro kterou je to to kniha určená, není zas tak útlocitná a někdo tam konečně chcípne. Bohužel to není Ferius.

Černé znamení Černé znamení Sebastien de Castell

Přestože se kniha dobře četla, předem upozorňuji, že příběh hlavního hrdiny nikam neposouvá. Spíš je to taková samostatná detektivka.

Kdo mě ale neskutečně štval, byla Ferius. Chápu že hlavnímu hrdinovi toho moc nezbývá, ale pokaždý když ta ženská otevře ústa, vrazila bych jí pěstí. To musí furt mluvit jako pitomý filosof? A to hergot nemůže odpovědět ani na jedinou blbou otázku?

A taky mě neskutečně uchvacuje, jak odmítají nejen zabíjet, což bych jim i odpustila, ale hlavně trestat lidi. Zavraždil malého kluka? Ošetříme mu rány a pustím ho na svobodu. Pokusil se nás zavraždit obzvláště ohavným způsobem? Chudáček maličký musíme mu rychle odpustit. Takhle se možná chová dalajlama, ale ne normální člověk.

Divotvůrce Divotvůrce Sebastien de Castell

Čtivá kniha, zajímavý svět. Hlavní hrdina je na mě moc měkký, ale třeba se otrká.

23.11.2021 5 z 5

Neotvírat! Kouše! Neotvírat! Kouše! Charlotte Habersack

Raději nebudu dávat hvězdičky, neb jsem pro tuto knihu viditelně moc stará (na rozdíl od deníčků malého poseroutky a jiných, které se dají číst v každém věku). Vůbec netuším, zda by se to malým dětem mohlo nebo nemohlo líbit. Cílovka ta 7 - 8 let, řekla bych.

11.11.2021

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Nemohu si pomoct. Jsem staromilec, co nemá rád, když jsou kladní hrdinové za*ní hajzlové. Ne, že by to museli být úplní princové na bílém koni, ale nemusí na potkání ze srandy trhat lidem (vílám) končetiny (křídla). To se pak stává čtení utrpením a knihu nedočítám.

11.11.2021 2 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Autor měl lépe vysvětlit, o co že se to hlavní zloun vlastně pokoušel. Nějak jsem to nepobrala.

Kniha je výplňovým příběhem honu za Mužem bez tváře. Má všechny slabiny prostředních knih série.

Také autorova typického humoru je tam pomálu a veškeré architektonické know-how spolkl barák, který ve skutečnosti neexistuje. A ten konec mi přijde takový trochu uspěchaný.

Knížku čtu podruhé, na první přečtení se mě nějak líbila lépe.

01.11.2021 3 z 5

Mám pocit že sci-fi jsou jenom dvojího druhu. Nabušená akčňárna, kde se bojuje proti mzákům (nebo lidem na špatné straně) a dobývají planety a sci-fi, kde nám autor cpe svoje filozofické myšlenky metafyzické neuchopitelno a vlastně se tam moc neděje.

Vzhledem k tomu, že toto je druhý případ, tak mi najednou filmové zpracování připadá strašlivě přehledné.

31.10.2021 2 z 5

Historické romány a povídky Václava Beneše Třebízského Historické romány a povídky Václava Beneše Třebízského Václav Beneš Třebízský

Třebízský neni nikdy nic moc do dnesni doby, ale mam pocit, ze toto šlo stylem, je to buditel, tak mu vydame i zbytek.

30.10.2021 2 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Skvěle zpracované. Kresba se výborně hodí k příběhu a kupodivu ani nemuselo být moc vynecháno.

Nejvic se mi líbila podoba Julie. Ty vlasy do mikada, ten nosik nahoru... Na prvni pohled udavačka a fanatička.

28.10.2021 5 z 5

Šimona Šimona Lion Feuchtwanger

Kniha velmi příjemně překvapila. Není tak objemná a zdlouhavá, jako jina autorova díla.

Hezký příběh o hrdince, co byla vychovávana jako hodná holka, co by "mohla dopadnout hůř",semelou okolnosti její první vzpoury.

22.10.2021 4 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Kdo čeká návod od světově uznávaného autora ve stylu Jak se stát spisovatelem, bude velmi velmi zklamán.

Tato kniha tak ani není myšlena. Haruki Murakami zde prostě jenom předkládá střípky ze svého života, které se týkají spisovatelství.

Nicméně, kniha i tak může splnit účel. Z celé knihy jsem nabyla dojmu, že její hlavní myšlenkou je, že spisovatelem se může stát opravdu opravdu každý. Že to není jenom nějaký elitní klub, nebo sport, kde když jste nezačali v raném dětství, tak už máte smůlu.

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Ptáček jarabáček se blbě hledá, když vás zavírají vlastní fanatici...

Ten konec mě přišel takový zvláštní. Myslím, že by se to dalo vyřešit trochu epičtěji, vždyť je to přece jenom fantasy, ne?

20.10.2021 3 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Korzár, zmíněný v anotaci, je poměrně sympatická, i když přímo zázračně schopná postava.

Knížka začíná trpět syndromem šestého smyslu nepřátel aneb: Jak jí hergot dokázal zase najít, následovaným Deus ex machina aneb: Jak mu zase hergot dokázala zdrhnout?

Ale jinak se to pořád čte moc dobře.

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Taková klasika na téma neduživá a obyčejná holka, co objeví své zázračné schopnosti a musí spasit svět.

Nicméně se mi líbí, že rozdíl mezi dobrem a zlem se tam dá spíš definovat příslovím: Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly.

Hvězdička dolů je spíš zato, že mám pocit že kniha je plná dialogů, které neposouvaly děj moc dopředu.

Džungle Džungle Upton Sinclair

Kniha je opravdu skvělá a to i přesto, že poslední desetina knihy je čistá socialistická agitka. Ale chápu ,že tam sloužila svému účelu, takže za mě 5 hvězdiček.

20.10.2021 5 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Jak porevoluční dítě si říkám, že mám zprdele kliku, že jsem nikdy nemusela řešit dilema, zda si hodit matkou, nebo se stát nějakým Jánským ve spise, abych mohla na vejšku, nebo si zachovat své ideály a poslat svůj život do kanálu a makat jako uklízečka. Ale sama vím, že z výchovy držet hubu a krok, se těžko vymaňuje. Takže to spíš tipuju na toho Jánského.

Kniha je super. Člověk by si měl připomínat častěji, že se má vlastně skvěle.

19.10.2021 5 z 5

Vídeňské bratrstvo Vídeňské bratrstvo Ingar Johnsrud

Uf. Poslouchat tuhle knihu, kde je asi čtyřicet postav a všechny se jmenují podobně, jako audioknihu, je vážně zahul.

A ten konec? Magořina. Dopadli toho vraha, nebo nedopadli? Vůbec nevím, co si o tom myslet. Jako detektivka naprd.

12.10.2021 2 z 5