rose rose komentáře u knih

Agonie Agonie Robin Cook

Docela dobrý lékařský thriller, jakých tenhle autor napsal už hodně. Tady je k napínavému příběhu navíc i exotické prostředí současné Indie, takže se knížka dobře čte. Jen jsem čekala trochu dramatičtější finále.

18.10.2013 4 z 5

V žáru lásky V žáru lásky Sandra Brown

Vzhledem k tomu, že knížku odkládám nedočtenou opravdu jen výjimečně, vydržela jsem až do konce. Musím říct, že takovouhle bramboračku už jsem dlouho nečetla. Dobrá, přistoupila jsem na to, že to je hodně oddychová četba a že opravdu každá kniha nemusí být literární skvost. Ale čeho je moc, toho je příliš. Srdceryvný příběh spletený z osudů dvou adoptovaných sester, pár zloduchů, jednoho super-sexy chlípníka-drsňáka se zlatým srdcem, z nebetyčné lásky k rodné hroudě, touhy po penězích, chlastu, intrik… to vše okořeněné záplavou vulgarismů a polopaticky líčených erotických scén… Občas jsem se teda i pobavila, protože výrazy jako „podívala se na eroticky vyhlížející chlupy ve výstřihu jeho košile“ …se opravdu hned tak nevidí. Asi si od téhle autorky dám chvíli pohov.

17.10.2013 2 z 5

Ztracen v Himaláji Ztracen v Himaláji James Scott

Příběh sám o sobě je určitě zajímavý, strhující. Případ přežití mladého Australana v zasněžených mrazivých horách, trvající víc než 40 dní určitě zasluhuje pozornost a úctu. Ta nezlomná vůle přežít i bez jídla a ochrany před mrazem, je obdivuhodná. A stejně tak vůle a nasazení celé jeho rodiny, která ho neúnavně hledá i přes to, že už podle všech zásad zdravého rozumu nemůže být žádná šance. Nečte se to ale moc dobře, podrobné popisy každého dne hledání s výčtem všech schůzek, setkání, dopisů, telefonátů a rozhovorů, jsou nepřehledné a zdlouhavé. Ke konci už jsem jen listovala, abych našla stránky o Jamesově objevení a vrácení zpět do života. Ale i tak klobouk dolů.

11.10.2013 3 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Četla jsem ji ještě v minulém století a teď jsem se k ní vrátila. Od té doby medicína hodně pokročila, ale základ se nemění. Lékařská etika, odpovědnost, poctivost... Jen to možná dnes není tak vidět za všemi těmi novými technologiemi a nablýskanými přístroji. Teď už se Haileyho knížky čtou pomalu jako knihy pro pamětníky, ale pořád jsou napínavé a „o něčem“.

07.10.2013 4 z 5

Letní smrt Letní smrt Mons Kallentoft

Líbila se mi víc než Zimní oběť. Ta letní atmosféra horkých dnů ve spojení s vraždami je přesvědčivá a napínavá až do překvapivého a krvavého finále. Málokterému ze čtenářů se asi tentokrát podařilo uhodnout vraha dřív než pár kapitol před tím strhujícím koncem. Malin Forsová je zajímavá postava, s obyčejnými lidskými nectnostmi a starostmi. Určitě jdu do dalších dílů.

06.10.2013 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Joona Linna se stává mým oblíbeným literárním hrdinou. Knížka se čte skvěle, krátké kapitoly nás udržují v napětí od začátku do samého konce. Jen to vylíčení Axelových schopností už je z říše utopie. Ale to se dá autorovi lehce prominout, vždyť nečteme literaturu faktu, ale pohádku pro dospělé.

29.09.2013 4 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Tohle určitě není knížka na jedno rychlé přečtení. Člověk se u ní může smát nahlas, a za chvíli mu běhá mráz po zádech. Je to čtení o absurditě války a rozkladu všeho normálního, který válka přináší. O touze žít a přežít, o přátelství, smrti i nepřeberných variantách lidských povah. Pokud sbíráte citáty a zajímavé myšlenky z knížek, doporučuju číst s tužkou v ruce. Určitě si přijdete na své. Není to lehké čtení, ale stojí za to.

28.09.2013 5 z 5

V pavučině vztahů V pavučině vztahů Joy Fielding

Zase napínavý příběh, jak je u této autorky pravidlem. A zase překvapivé rozuzlení, i když to překvapení se dá vystopovat chvíli před koncem. Knížka má rychlý spád, zajímavé postavy, originální osudy. Tahle autorka mě zatím nikdy nezklamala, i když už vidím, že její knížky si jsou v podstatě dost podobné.

22.09.2013 4 z 5

Novicka Novicka Lisa Jackson

Od každého něco, jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Jeptišky, kovboj, falešný kněz, pravý kněz, noční chodby kláštera, erotika, finále v zatuchlém sklepě... všechno dohromady to tvoří trochu za vlasy přitažený příběh, ale oddychovou funkci to plní celkem spolehlivě. Řekla bych, že autorka napsala i lepší knihy. Jako relax ale docela beru.

13.09.2013 4 z 5

Smích a pláč Afriky: Cestou kolem jednoho kontinentu Smích a pláč Afriky: Cestou kolem jednoho kontinentu Martina Svobodová

Zajímavá projížďka snad všemi myslitelnými státy Afriky. Zážitky hezky z první ruky, žádné výlety s cestovní kanceláří. Spousta barvitých i kritických postřehů, jak to v té Africe vlastně je s chudobou, zahraniční pomocí, pracovním úsilím, ochranou přírody... A napsáno krásným jazykem a k tomu spousta obrázků. Myslím, že tahle knížka se povedla.

02.09.2013 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Na začátku mi vadil ten přítomný čas u vyprávění příběhu. Ale dá se na to zvyknout. Pak už mě příběh docela chytil a četlo se mi dobře. Jak čtu v diskusi, na tuhle knížku existuje spousta protichůdných názorů, já za sebe můžu říct, že jsem si to docela hezky užila a že to je dobré svižné čtení od začátku až do konce. Určitě jdu do dalších dílů.

25.08.2013 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Určitě nejsem ta správná cílová skupina pro tuto literaturu. Ale přesto jsem knížku přečetla s chutí. Vychutnala jsem si vtipný jazyk, dobře vykreslenou tajemnou i děsivou atmosféru, skvělé postavy, napínavý příběh. A chvílemi jsem se docela bála. Určitě doporučuju dál.

25.08.2013 4 z 5

Zakletá země Zakletá země Nora Roberts

Už první díl trilogie napovídal, že se čtenář, nebo spíš čtenářka, bude nacházet jednou nohou v literárním suterénu. A druhý díl mi to potvrdil a mám pocit, že v tom suterénu už stojím oběma nohama. Hodně růžová pohádka se spoustou magie, čarování, boje dobrých sil se zlými, nehynoucí láska a procházky po pobřeží za bouře, oslnivý sex... Jako čtení na dovolenou jakžtakž beru, když si člověk předem ujasní do čeho jde. Na třetí díl zatím nemám odvahu.

16.08.2013 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zvláštní a krásná knížka. Trochu literatura faktu, trochu fikce (?), hrstka skutečných příběhů, upravených do atraktivní podoby... v podstatě hodně děsivé čtení o tom, jak se v naší nedávné historické době podařilo „konečně“ udusit poslední jiskřičku pradávných mystických rituálů a zvyků, které přetrvaly staletí, až zanikly někde v archivech poválečných zběsilých let. Nečte se to lehce a vzbuzuje to spoustu emocí. Rozhodně jedna z nejvýraznějších knížek, které jsem doposud četla. A potěšila mě i krásná „hmotná“ podoba knížky – obrázek na obálce, krásná vazba, pěkný papír, ušlechtilý font, evidentně precizní korektury. Není to tak samozřejmé v dnešní době.

12.08.2013 5 z 5

Tanec větru Tanec větru Nora Roberts

Čtení na dovolenou. První díl trilogie, když si uvědomím, jaký mix romantiky a mystiky nám autorka nabízí v prvním dílu, skoro budu mít strach otevřít díl druhý. Ještě malý kousek a bude z toho docela normální bramboračka. Ale tohle se dá číst, pokud chceme opravdu něco hodně oddychového, je tam láska i jeden opravdový padouch, pár kladných postav, přírodní živly, mystika.... čte se to jako hezká nenáročná pohádka.

06.08.2013 4 z 5

Zlověstný úplněk Zlověstný úplněk Nora Roberts

Romantika kam se podíváš. K tomu detektivní příběh, spousta postav obyvatel malého městečka, láska, nenávist, vražda. Skvěle namíchaný koktejl. Čte se to dobře, když člověk přistoupí na to, že nečte literární skvost, ale lehce narůžovělou oddychovku.

03.08.2013 4 z 5

Smrtící geny Smrtící geny Val McDermid

Zajímavá problematika genetických manipulací a detektivní zápletka, ale styl vyprávění mi moc neseděl. Spousta košatých přirovnání a různých odboček, které chvíli baví, ale pak už spíš ruší. Nějak jsem se nemohla začíst a k pointě jsem se docela protrápila.

03.08.2013 3 z 5

Prométheus v plamenech Prométheus v plamenech Thomas N. Scortia

Tuhle knížku jsem četla kdysi dávno a přečetla jsem ji jedním dechem. Tak jsem se k ní zkusila po letech vrátit se zvědavostí, jak na mě zapůsobí po delší době. Musím říct, že mě strhla úplně stejně jako kdysi. Tahle problematika je pořád aktuální, možná ještě víc než tehdy, a autoři umějí napsat příběh, který vám nedá vydechnout.

18.07.2013 5 z 5

Odražená střela Odražená střela Sandra Brown

Detektivní zápletka, pár padouchů, krásná tajemná žena a zamilovaný policista. Co víc si čtenář může přát? Docela dobře se to čte, když si člověk chce nenáročně vyčistit hlavu. Knížky téhle autorky jsou si dost podobné, ale to celkem není na škodu.

17.07.2013 3 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Četla jsem hodně dlouho, s přestávkami. Působilo to na mě hrozně depresivně. Film znám a viděla jsem ho několikrát a určitě se dá těžko rozhodnout, jestli je lepší knížka nebo film. Rozhodně Jack Nicholson není ten McMurphy, který je popsán v knížce. Celé je to strašně smutné a děsivé. Ale po dočtení zůstává v hlavě spousta otázek.

09.07.2013 4 z 5