Prométheus v plamenech

Román o havárii gigantické atomové elektrárny v severní Kalifornii. Elektrárna má být dána co nejdříve do provozu, protože energetická síť v USA je přetížena a včasné zahájení provozu je také důkazem úspěšného plnění vládního programu. Stavitelé a ředitel elektrárny marně upozorňují na nedokonale vyzkoušený provoz. Osobní a politické zájmy se střetávají s pocitem zodpovědnosti, protože zapojení reaktorů může vést k atomovému výbuchu. K zahájení provozu se sejdou reportéři i vládní činitelé a jsou svědky dramatu jednotlivců i celé stavby, boje lidí, kteří se marně snaží zabránit neštěstí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15599/prometheus-v-plamenech-15599.jpg 4.5179

The Prometheus Crisis (1975)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Svoboda

Kniha Prométheus v plamenech

Olous1

Tak tohle byla opravdová bomba. Ze začátku jsem měla problém ve jménech postav.Jinak moc zajímavé téma. Vzhledem k tomu,že mám JE Temelín skoro za rohem,tak to bylo pro mě i děsivé čtení. Doporučuji přečíst.

Karhal

Perfektní čtení. Názorná ukázka toho, že politický sračky většinou vítězí nad zdravým rozumem

spanby
29.12.2018

Super! Tato dvojice autoru mne nikdy nezklamala

koubin007
20.06.2017

Tuhle knihu mi dal v mých 16ti letech můj děda a řekl ať si ji přečtu.
Tehdy mě toto téma moc neoslovilo a tak jsem knihu odložil.
Vrátil jsem se k ní nyní náhodou, skoro po 20ti letech, a po 10ti letech praxe pro firmu Š...A dodávající nejen zařízení pro řízení jaderných elektráren.
V době čtení knihy jsem byl na služební cestě na odstávce jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice a chodil skoro denně na obhlídky do kontrolovaného pásma JE - tedy do primárního okruhu, čímž se zcela jistě můj dojem z knihy znásobil.
Musím říct, že vzhledem k roku napsání knihy 1975 se současná situace na JE diametrálně liší. Především není rozhodně možné jakkoliv neřízeně manipulovat s vyhořelým palivem, otázky bezpečnosti fyzické ochrany jsou v knize taky velice úsměvné a situace, kdy ředitel JE si v práci dává panáky na kuráž mě dostala do kolen. Ale teď vážně: havárie jako taková je zde velice pěkně popsána se všemi reálnými důsledky na životní prostředí (tedy pokud jde o znalost této problematiky v roce 75), o tom nás přesvědčila nedávná Fukušima. Některá fakta jsem nevěděl, např. že plutonium má poločas rozpadu 240 000 let nebo jakým způsobem může vzniknou ktritické množství taveniny způsobující jaderný výbuch. Pak jsou rozhodně zajímavé jednotlivé kroky průběhu havárie s ohledem na vnitřek aktivní zóny reaktoru. V té době pouze teoreticky zmapované oblasti. Tavenina, teploty, výbuchy páry a vodíku a celkově popsána je velice detailně ta havárie LOCA jako taková. Tedy s únikem chladiva.
Musím říct, že v té době, kdy jaderná energie zažívala největší boom musela tato kniha působit na laickou veřejnost jako nálož s dynamitem. Jaké zděšení muselo asi zavládnout o 11 let později, když se děj tohoto románu skutečně udál na JE Černobyl??
Dnes se lidé jaderné energetiky tolik nebojí a nebýt té nešťastné události v Japonsku, byla by považována za bezpečnou.
"když jsme začali používat auta lidé se také museli smířit s 50 000 mrtvými na silnicích ročně"...

Richie1
30.10.2016

Kdysi se mi tato kniha s katastrofickou tematikou velmi líbila, při druhém čtení už jsem byl více kritičtější a nejvyšší hodnocení snížil. Havárie jaderné elektrárny nabízí obrovské možnosti pro rozvinutí napínavého příběhu - autorům se povedl, i když mám dojem, že děj a napětí mohlo být ještě více vystupňováno. Některé dějové linky mi tam přišly trochu násilně zapracované (hon šerifa na vraha ve chvílích nejvyššího ohrožení), ale jinak jsem si četbu velmi vychutnával. 80%

kalache
30.09.2016

...po přečtení jsem začal šetřit elektrickou energií...

MaxQ
09.05.2016

Jako někteří zde, i já jsem se ke knize vrátil po x letech. Trošku z obavami, ovšem zbytečnými. Kdysi dávno u mě tahle kniha probudila zvědavost a obdiv k jaderné energetice, dokonce jsem v knize ještě našel podtržené pasáže vysvětlující poločas rozpadu a jak se štěpí plutonium 238. Každopádně tahle kniha má všechno, co má mít - dostatek napětí, lukrativní destinaci a osobní rovinu, ale tak akorát, žádné citové vydírání.

Salinka
23.10.2014

Tak tuto knihu jsem začala číst letos na dovolené u moře, což vzhledem k tématu knihy nebylo úplně oddechové čtení a upřímně říkám, že začátkem knihy jsem se docela těžko prokousávala. Od prvních stránek jsem listovala dál a byla zvědavá, kdy "se to konečně začne dít". Pravdou ale je, že bez první poloviny knihy by druhá polovina neměla takovou...hloubku, řekněme. Kniha se mi nakonec opravdu velmi líbila, i když jsem se do ní docela dost stránek nemohla začíst. Vše bylo perfektně a do detailu vylíčeno, člověk to úplně viděl. Od autorů jsem před několika lety četla Výbuch, sice už si ho přesně nepamatuji, ale každopádně vím dobře, že se mi kniha četla perfektně a určitě se chystám i na další knihy autorů.