rose rose komentáře u knih

Kašmírový šál Kašmírový šál Rosie Thomas (p)

Krásný příběh, vlastně dva příběhy proplétající se dohromady. A k tomu spousta zajímavých reálií o Indii. Skoro mi bylo líto, že knížka už končí a chtěla bych se dozvědět, jak to bylo ještě dál.

25.06.2014 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Dosti drsná detektivka, ale dobré čtení. Oba hlavní kriminalisté jsou skvělí týpci. Některé detaily jsou hodně krvavé, ale všechno k sobě dobře zapadá. Jen ten konec mi připadal takový už hodně spletený dohromady a úplné zakončení mě trochu nechalo v nejistotě...

15.06.2014 4 z 5

Zapomenuté šaty Zapomenuté šaty Riikka Pulkkinen

V knížce se neustále prolínají příběhy různých generací, až to je někdy nepřehledné. Trošku jsem se ztrácela v tom množství ženských postav a musela jsem si pořád opakovat, kdo je čí dcera a která je vnučka k té babičce. Ale příběh je dojemný a krásný, o lásce, smíření a snad i odpuštění.

08.06.2014 3 z 5

Žítkovské čarování Žítkovské čarování Jiří Jilík

Literatura faktu, zajímavá a čtivá. Některé motivy upomínají na Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové, ale tady je to bez přikrášlení, tak, jak to skutečně bylo. Občas se člověk musí trochu namáhat, aby rozluštil text v dialektu, ale to určitě patří k věci. Škoda, veliká škoda, že všechny ty tradice čarování, „bohování“, už zmizely nenávratně za oponou času.

31.05.2014 4 z 5

Dlouhý, spletitý příběh, nekonečné množství stránek. Osudy lidí uprchlých zpoza železné opony, někdy až neuvěřitelné příběhy. Tahle tématika není úplně mým šálkem kávy, vypůjčila jsem si spíš ze zvědavosti kvůli tomu, že na knížku byly tak dlouhé seznamy rezervací (dostalo se na mě až po 8 měsících). Určitě se v knize dá najít spousta osudů, krásných myšlenek a životních moudrostí. Já osobně bych brala míň stránek, tohle jsem dočítala už spíš ze setrvačnosti.

25.05.2014 4 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Strhující příběh. Vlastně několik příběhů propletených dohromady. Těžko uvěřit, že tyhle hrůzy se odehrávaly tak nedávno. Hodně se to podobá Lovci draků, však také vlastně popisuje stejné období, podobné osudy. Je to dojemné a působivé, někdy hodně děsivé a zdrcující. Válka si s lidskými osudy hraje strašnou hru.

10.05.2014 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Docela dobře jsem si početla. Příběh je napínavý a systém krátkých kapitol nás udržuje v napětí po celou dobu. Trošku nepravděpodobná mi přišla ta partie se Sagou v utajení, připadalo mi to trochu překombinované. A ten useknutý otevřený konec ve mě zanechal zvědavost, jak to bude dál. Takže musím vydržet, než se na trhu objeví další díl.

04.05.2014 4 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Koncentrovaná hrůza. Nemohla jsem uvěřit tomu, že tohle se dělo před pár desítkami let. V té době se o tom u nás nepsalo. Kontrast k tomu děsu jsou kambodžské mýty a legendy a dobří duchové, jako ochránci, kteří ale na tuhle lidskou hrůzu nestačí. Ten příběh je fascinující, i když je vám z toho všelijak, musíte dočíst až do konce.

28.04.2014 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Další ze série. Doufám, že se dočkáme dalšího dílu. Skvěle se to čte, díky propracované zápletce a svěžímu jazyku. Nestává se mi často, že bych se zrovna u detektivky smála nahlas, ale některá slovní spojení a hříčky mě opravdu pobavily. Finále je napínavé až do konce, i když něco jsem začala tušit o něco dřív, ale i tak jsem si to dobře vychutnala.

25.04.2014 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Výborně jsem si početla. Kromě drsné detektivní zápletky mě bavil i odlehčený jazyk se suchým humorem. Celý ten tříčlenný detektivní tým je správně ujetý, ale když přijde na věc, jdou do toho naplno. Už se těším na další díl.

16.04.2014 5 z 5

Tak už to u veterinářky chodí Tak už to u veterinářky chodí Cathy Woodman

Po dvou dost depresivních knížkách jsem ráda sáhla po něčem odlehčeném. Měla jsem trošku strach, že třetí díl už bude jen slabším odvarem dílu prvního a druhého, ale byla jsem mile překvapená. Bylo to stejně roztomilé, oddechové a nenáročné čtení i s troškou napětí a vylíčením lidských vztahů. Když si předem ujasníme, co od téhle knížky chceme, je to myslím docela fajn počtení.

11.04.2014 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Už dlouho jsem nečetla tak zvláštní a emotivní příběh. O životě v Afghánistánu, zvláště ve válečných dobách, se toho u nás moc nedozvíme. A je hodně těžké číst o všech těch hrůzách, které se udály v životech obyčejných prostých lidí. Není to lehké čtení, i když na konci je snad trochu naděje.

31.03.2014 5 z 5

Krásné zítřky Krásné zítřky Katherine Boo

Pro Středoevropana hodně drsné čtení. Umíme si asi jen těžko představit, že miliony lidí v té obrovské a přelidněné Indii žijí způsobem, který popisuje tahle knížka. Je to takový propletenec problémů, který se asi ještě hodně dlouho nikomu nepodaří rozplést. A teprve po přečtení takovéto knížky si člověk uvědomí, jak v podstatě luxusní, pohodlná a bezproblémová je naše civilizovaná střední Evropa. Knížka se nečte moc lehce, je v ní spousta postav, ve kterých jsem se občas trochu ztrácela a musela jsem se vracet. Ale v tom obrovském přelidnění to tak nějak patřilo k věci.

26.03.2014 4 z 5

Důkazy o přítomnosti mimozemšťanů na Zemi Důkazy o přítomnosti mimozemšťanů na Zemi Philip Coppens

Docela zajímavé čtení, ale kdo se trochu zajímá o tuhle problematiku, už pravděpodobně většinu toho někde četl. Ale daly se tam vystopovat i nové myšlenky a úvahy a dobrá je taky podrobná bibliografie, pro záhadology dobrý zdroj informací.

20.03.2014 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Možná jsem čekala trochu víc. Nějak jsem se až tak do půlky nemohla začíst. Trošku jsem plavala v těch severských jménech, ale to je můj problém u všech těchto detektivek. Ve druhé půlce se děj dobře rozjel a bylo to docela dobré počtení.

09.03.2014 4 z 5

Šelma Šelma Wilbur Smith

Slibovaný napínavý příběh byl ve skutečnosti zdlouhavý a chvílemi nudný. Nějak jsem se pořád nemohla pročíst ke konci. A ty krvavé detaily si mohl autor klidně odpustit. Od tohoto autora jsem jako první četla Píseň slonů a ta se mi moc líbila, tak jsem byla natěšená. Myslím, že mi to na víc než na tři hvězdičky tentokrát nedá.

01.03.2014 3 z 5

Tajemství závojů Tajemství závojů Zoë Ferraris

Navazuje na Oči pouště a je možná ještě zajímavější. V podstatě klasická detektivka, ale v prostředí atraktivním pro Středoevropany. Dovídáme se hodně o soužití mužů a žen v arabském světě a je to pro nás hodně překvapivé a zajímavé. Příběh sám je napínavý a spletitý až do konce. Docela by mě zajímalo, jestli autorka ještě napíše další díl.

21.02.2014 4 z 5

I to se veterinářce může stát I to se veterinářce může stát Cathy Woodman

Trošku slabší než první díl, ale i tak je to milé čtení, nenáročné, oddychové. Docela dramatické finále, no a ten silně růžový „hepáč“ mi nijak nevadil. Některé příběhy přeci můžou končit šťastně, ne?

12.02.2014 4 z 5

Pekelná síra Pekelná síra Lincoln Child

Nějak jsem se nemohla začíst. Připadalo mi to chvílemi zdlouhavé a moc překombinované. Od těchto autorů jsem předtím přečetla skvělé Zátiší s vránami, tak jsem byla trochu namlsaná a možná jsem čekala víc. Konec příběhu mi nebyl jasný, jako by mi pár stránek chybělo. Ale určitě ještě zkusím další díl, třeba to bude příště lepší.

11.02.2014 3 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Už dlouho mě žádná kniha tak nedojala a zároveň tak nepobavila černým humorem. To téma mě hodně oslovuje, možná proto, že pracuju na onkologii, tak je mi to všechno nějak bližší než jiným čtenářům. Krásné čtení o tom, jak krutý a neúprosný bývá boj s nemocí a jak průzračná a krásná je láska i tam, kde jí v patách jde smrt.

07.02.2014 5 z 5