robin9739 robin9739 komentáře u knih

Bedny - Zabít sráče! Bedny - Zabít sráče! Rosana Zvelebilová

Asi bych měl napsat, že to byla brutální jízda ... Ne, byla to masakrálně brutální jízda.
Tato kniha zdaleka není pro každého, je svým způsobem zábavná, divná, brutální a velmi originální. Líbí se mi, že se zde nehraje na žádnou nóbl literaturu, ale jde tady převážně o zábavu (tuto vlastnost obdivují třeba u Kotlety). Přitom je schopna udržet vysokou úroveň děje a napomáhá ke čtivosti.

Kniha je zábavná díky velkému množství ilustrací ať už celostránkových nebo různých drobných vsuvek, díky tomu to na mě působí až filmovým dojmem. Navíc většině postav propůjčuje svůj vzhled nějaká slavná osoba, a to povedeně dokresluje atmosféru. Máme zde spoustu odkazů na různé filmy, seriály a narážky na spoustu problému dnešní doby.
Bohužel, je to někdy přes čáru a těch šílených a ujetých scén je až moc. Někoho slabšího by to mohlo odrovnat nebo poslat do dža... . Na druhou stranu to jako celek funguje. Přirovnal bych to k nějakému kultovnímu béčkovému filmu Roberta Rodrígueze.

Když dáme stranou brutální scény, osobitou mluvu a všechny sprosté i úchylné narážky na cokoliv co si vzpomenete, máme zde velmi zajímavý příběh. Ten mě opravdu zaujal, byl propracovaný do posledního detailu. Člověk v něm musel hodně číst i mezi řádky. Díky tomu, že byl děj rozdělen do současného aktu a do spousty retrospektiv, jenž vyprávějí různé postavy, se toto dílo stalo pro mě ještě zajímavější. Orientace v časových obdobích byla těžší, jelikož nejsou lineární, ale jak se říká, nic není v životě jednoduché .

Závěrem bych dodal, že kniha mě pobavila a určitě ji doporučuji každému, kdo má rád trochu té ujetosti až fantasknosti a láká ho kombinace R. Rodríguez a M.Puzo.

23.09.2021 4 z 5

Thanos: Svatyně nuly Thanos: Svatyně nuly Tini Howard

Thanose zde poznáme z vícero úhlů. Připadal mi ještě jako větší šílenec, než v Avengers, kde byla jeho motivace k vyvraždění půlky všeho živého nějak obhajitelná. Zde na mě působí jako absolutní blázen, jenž touží po smrti a nekonečné nadvládě. Vlastní posádka ho nesnáší a jde za ním jenom díky tomu, že můžou beztrestně vraždit a plenit. Jako jo, taky to může být motivace ale na úroveň MCU je to hodně slabé. Více než Thanos se mi zde líbí Gamora. Ta zde dostane skoro stejně prostoru jako její učitel. V rámci jejího originu se jedná o dobrou četbu, dost se toho o ní dozvíme což mi osobně udělalo radost. Co mi neudělalo radost byl děj komiksu a jeho stále se opakující mini zápletky (vzpoura, opakující se útoky na bezbranné planety atd). Kdyby se zde více ponořily do nitra Thanose, do jeho motivace, více rozvinuly jeho charakter byl by to lepší komiks. Velké plus jsou za mě další zajímavé postavy, se kterými se setkáváme jako Proxima a Magus.
Po grafické stránce povedené, kresba líbivá není sice top ale neurazí a dobře doplňuje psaný text. Za mě zajímavý komiks, který bohužel ve svém tématu ne úplně dobře fungoval. Určitě měl větší potenciál.

01.09.2021 3 z 5

V temnotě V temnotě Mike Omer

Po delší době změna žánru tento thriller mě zaujal svou anotaci. Musím říct, že jsem měl dobrou ruku, pomohlo i hodnocení na Databazeknih.cz , kde má tato kniha 94% , takže volba byla jasná.
Jedná se o velmi povedený thriller, celkový námět je hodně zajímavý. Ono pocit, když vás někdo zavře do dřevěné bedny a pohřbí zažívá je pro mě osobně zajímavější než nějakej zvrhlej šílenec a gejzíry krve. Je to více o psychologií nejen vraha ale i každé oběti a všech lidí co její utrpení sledují on-line. Prostě příběh za jedničku s hvězdičkou. Kniha je psána svižně, neustále se něco děje, autor na nás vrhá vícero možných podezřelých, míchá tam postavy jen proto aby čtenář musel více přemýšlet a třídit. Já sám jsem na vraha nepřišel, proto finální rozuzlení bylo pro mě hodně překvapivé.
Jedinou výtku mám k přehnanému finále, kde to bylo až moc akční... Přišlo mi to jak kdyby všichni sériový vrazi měli v merku hlavní hrdinku, příliš nereálné.
Jestli hledáte atmosférický thriller s originálním námětem, kde do konce nebudete vědět kdo je vrah. Tak "V temnotě" rozhodně doporučuji.

01.09.2021 4 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Toto dílo je autorova prvotina a musím uznat, že se mu opravdu povedla.
Velmi originální svět, jeho celkové lore je na vysoké úrovni - přes flóru, faunu tak i propracovanou historií. Velké plus za různé originální drobnosti jako skladba jmen, sbírání aury až po legendy a různé osobní příběhy méně důležitých postav. Tyto příběhy dokreslují tento svět a dělají ho velmi komplexním místem. Díky těmto pevným základům dostáváme prostor pro uvěřitelný příběh, který je velmi zajímavý. Nejde v něm totiž jen o jednu věc! Kniha se čte dobře, autor sice není úplně vypsány ale na první knihu, je to velmi dobrý počin. Nikde jsem se nenudil, možná to je způsobené i tím, že já se rád knihou kochám ... Mám radši více podrobností než extrémně rychlý tah na bránu (samozřejmě záleží na stylu a žánru knihy) u epické fantasy mám radši pořádný svět s fungujícím lore. Zde jsem to dostal. Bohužel, co mi vadilo byl pohled na svět hlavní hrdinky, ve světě kde se více či méně každý rok bojuje o přežití bych čekal, že každá postava bude žít reálnosti světa a né představou, že vše je růžové a dobro vždy a beze ztrát porazí zlo. Chápu jedná se o knihu pro mladší, takže zde musíme dostát nějaké to poznání a občasné moudro. Ale její naivita a chuť pomáhat všem a zachránit každého i když o to nestojí byla po čase docela otravná. Poslední čtvrtina knihy byla dost urychlená oproti začátku, navíc hrdinka projde velmi rychlým vývojem co se týká schopnosti a toto už bohužel působí nereálně. Konec je hodně o náhodě a náhodné pomocí jiných postav.
Nakonec bych vyzdvihnul postavu vůdce jako pro mě hlavního záporáka, má nejlepší motivací a je strůjce většiny nejzajímavější dialogů.

01.09.2021 4 z 5

Pozdravy záhrobí Pozdravy záhrobí Veronika Fiedlerová

Tak toto dílo je pro mě velkým překvapením.
Celkové pojetí této knihy mně baví. To, jak je lehce a čtivě napsaná, jedná se o směsku vícero žánrů. Máme zde horor, thriller, fantasy, detektivku i nějaké to rodinné drama. Na mě udělal největší dojem celkový svět, to jak zde hlavní hrdina existuje, přežívá a pracuje, jedná se o tu civilnost, o tu lehkost. Hlavní hrdina využívá svých schopností k dobru, řeší pojistné podvody, snaží se najít pravdu, a nejen firmě ale i lidem být nápomocný. Není sice žádný Superman či Spiderman je jen Benedikt Klausner, týpek co mluví s mrtvými a vidí minulost, ale to myslím, že stačí…
Kniha je rozdělena na vícero menších příběhu, kde každý jeden příběh je jeden případ k vyšetření. Navíc zde máme něco jako hlavní dějovou linku, která proplouvá většinou menších příběhu až dojdeme do úplného velkého finále. Každý případ/příběh je jedinečný, zábavný a minimálně vás nutí nepřestat číst, dokud ho Benedikt neuzavře.
Hlavní postava, záporák i většina vedlejších postav jsou velmi reálně napsaná. Velmi rád bych toto dílo viděl jako více dílny seriál nebo aspoň komiks.

18.08.2021 4 z 5

Pekelný pastýř Pekelný pastýř Oskar Fuchs (p)

Zabít v sebeobraně berana a později i jeho pastýře může někdy způsobit pekelné problémy, globalních rozměrů. Jelikož břemeno pekelného pastýře dopadá na ramena jeho vraha. Tak našemu hrdinovy nezbývá nic jiného než poslušně sloužit peklu a rohatým pánům, nebo se mu postavit a nastolit nový řad. Předchozí Pán pekel vedl tento mírumilovný spolek jako firmu a to přeci peklo není. Peklo je věčné a neodpouští .

Prvních 70 stran byla, no nevím jak to popsat, knižní Sodomagomora. Byla to bezmyšlenkovitá jízda za největším počtem smrti a ziskem nových oveček do svého stáda. Prostě psycho . Dále se nám příběh přenese do multifunkčního díla kde autor nezná hranice, doslova nám ukazuje, že má neomezenou studnici fantazie. Máme zde peklo, nebe, náboženské relikvie, roboty, androidy, také narážky na spousty legend a mýtů či mýtický předmětů. Za mě o dost povedenější část než začátek.
Kniha je psaná svižně, jednoduše, prostě se čte sama. Není to sice žádná světová literatura ale je to zábava. Nikde nebyly žádná extrémně hluchá místa, je to prostě jízda a o to v této knize jde. Je to knižní jednohubka, kterou přečtete za jeden-dva večery není to nic u čeho musíte přemýšlet, nebo se zastavovat. Je to dobrá zábava ale žádné literární terno.

18.08.2021 3 z 5

Batman: Tři Jokeři Batman: Tři Jokeři Geoff Johns

Edice Black Label nám dovoluje poznat staré známé postavy, úplně novým neotřelým způsobem, brutálnějším, krvavějším a hlavně šílenějším. Zde se do cesty Batmanovi postaví jeho celoživotní protivník, jeho vlastní temný odraz. Postavu proti, které bojuje ve všech možných podobách, paralelách a časech "Joker". Zde se nám dostane hned ve trojitém vzevzření.
Bruce si na pomoc zavolá Red Hooda a Batgirl. Takže dostáváme zajímavou směsicí charakterů, jelikož se Joker podílel na utváření jak Hooda tak Batgirl, dává nám to dohromady smrtící koktejl pomsty a nenávisti. Jedná se o příběhově zajímavý komiks, dostáváme se do nitra nekonečného souboje dvou charakterů.
Sice jsem čekal větší rozbor Jokera jako postavy, více jeho minulostí, více událostí jenž ho formovali. To se nám zde sice nedostane, za to dostaneme šílence, jenž chce za každou cenu být tím hlavním a nejdůležitějším zlem v Batmanově životě. Na 120 stránkách dostaneme úžasnou kresbu, několik zábavných až ikonických momentů ( žralok bílý s klaunským úsměvem ). A spoustu dalších mini detailů, které mě jako fanouškovi Temného rytíře udělali velkou radost.

18.08.2021 5 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Opět nám byla naservírovaná emzacká řežba pod taktovkou Kristýny Sněgoňové. Celá kniha se odehrává v pár dnech, takže nečekejte žádný extra příběh ani žádné filozofování nad osudem lidstva. Zde je všechno pevně dané a jasné. Takže se jde hned na věc. Zajímavá zápletka a hlavně velmi originální místo samotné akce. Je to trochu mix Mass Effect/Vetřelce a Andromedy, hlavně je to zábavné. Hlášky zde lítají tak jako různá překvapení, které zde číhají snad za každým rohem. Kniha je psána akčně, svižně ... čte se to samo. Není to sice díl, který nám rozvádí nějak dál příběh, je to taková akční vsuvka. Ale to u série, která má mít velké množství dílů nijak nevadí. Za mě to je zajímavé rozšíření univerza, poznali jsme další druhy mimozemšťanů a něco nového z galaktické historie. Navíc se jako čtenáři více vžijeme do pocitu hlavních postav a ještě více se přesvědčíme v tom, že šílenější skupinu charakteru už nikde neuvidíme. Za mě zábavná jednohubka.

14.08.2021 4 z 5

Prokletí pro všechny Prokletí pro všechny Martin Paytok

Za prvé musím říct, že jsem od autora této knihy nikdy nic nečetl. Takže jeho styl psaní byl pro mě něco nového. Musím říct, že mě ale velmi bavil, je to osobité, je to jiné, někdy až přehnané ale zábavné. Mám rád když u knihy musím trochu přemýšlet a zde rozhodně musíte být minimálně pozorní. Nelineanost vyprávění ve více časových osách, mezi kterými autor skáče jak sjezdař na boulích, byl ze začátku těžký na zorientování, později když jsem se do toho dostal i v rámci příběhu, mi to přišlo povedené. Vlastně na tomto tato kniha stojí. Na rychlém vtipném vyprávění kde se střídá akce s akcí a divní typci s ještě divnějšímy. Kniha jako celek působí originálně a i když trošku zamotaně, jak se čtenář do toho dostane tak ho to pohltí a vyplivne až na konci. Navíc zde máme spoustu zajímavých charakterů a celá kniha působí trochu Noiar...
Za mě originální četba, která sice nebude pro každého ale mě autor zaujal a budu dále sledovat jeho tvorbu.

14.08.2021 4 z 5

Terminus Terminus Tom Sweterlitsch

Terminus spojení detektivky, thrilleru a cestování časem. Technický na velmi vysoké úrovni. Slohově, literárně nemám moc co vyčítat, prostě a jednoduše se to čte dobře.
Hlavní postava Shannon je dobře napsaná, její charakter je promyšlený a podstupuje zde nevyhnutelný vývoj. Ostatní postavy jsou relativní, jelikož se jejích rysy a povaha mění podle toho v jaké časové rovině se Shannon nachází.
V této knize je cestování časem to nejdůležitější ale není to nejsložitější, je jednoduché dá se lehce pochopit a díky tomu je jednoduše uchopitelné i pro čtenáře začátečníky. Jednoduchý přechod do budoucnosti, kde cestovatel stárne ale v jeho časová sféře plyne čas jinak. Takže hlavní hrdinka je po několika skocích skoro stejně stará jako její matka, takže taková ta žánrová klasika. Bohužel to, co je zde složité je ono vyšetřovaní vraždy, a hlavně spojitost s děním na lodi U.S.S. Libra a toho co se na ní stalo, jenž dalo impuls k vraždě. Navíc zde máme Terminus pojem, který je hmatatelný, je reálný přitom ho nikdo nedokáže vysvětlit. Posádka lodi Libra ho zřejmě probudila k životu a zjistila jaký bude mít pro lidstvo dopad. Každý, kdo cestuje časem se k němu přibližuje anebo se díky těmto cestovatelům přibližuje Terminus blíže k celému lidstvu? Takové úvahy vás provází celou knihou, celým příběhem. Velký paradox je zde ve změně chovaní postav. Jejich profilovaní je zde velmi obtížné. Tak jak hlavní postava, tak ani vy nevíte jaké postavě věřit, kdo je hodny kdo zlí. Jednou je to hodný milující otec, v další budoucnosti je to člen teroristické organizace, který plánuje vyhodit do vzduchu celou budovu. Prostě zde vzniká velké množství situaci možnost pro ještě vetší zamotaní příběhu, a to mě bavilo. Autor zde místo pomalého rozmotávání příběhu ho ještě více uzlíčkuje a utahuje a čtenářovi nedává vydechnout. Velkou roli zde také hraje efekt motýlích křídel jedná malá věc vede ke změně celé budoucnosti.
Za mě velmi povedené dílo, jenž snese ty nejpřísnější kritéria v žánru sci-fi.

30.07.2021 5 z 5

Akira 1 Akira 1 Katsuhiro Otomo

Ano, po téměř 10 letech urputné a velmi precizní práce nakladatelství CREW jsme se dočkali japonského komiksového grálu a to kyberpunkové Akiry. Samotná kniha/komiks má ojedinělý formát, také gramáž stránek nebo jejich barevnost- celé spektrum je do žluta... Něco jako ve snímku Metrix, kde je každý záběr do zelena.
Katsuhiro Otomo je brilantní kreslíř, takže Akira je po technické stránce velmi propracovaná. Na tomto díle jde krásně vidět ono japonské puntičkářství. Otomo za mě klade větší důrazu na detail a propracovanost. Každá věc na kresbě tam má své pevné místo, nic zde není navíc. Čtenář musí sledovat každé okénko, každý napis či grafity na zdech. Ve všem se může ukrývat nějaké sdělení, které vás blíže seznamuje ze světem a příběhem. Příběh je zajímavý, moderní i přes své datum vzniku člověka chytne a pohltí. Hrdinové mají zajímavé charaktery, osobitý vývoj některých postav je až strašidelný, ale víme, že s mocí roste chuť. Máme zde spoustu zajímavých akčních scén. Příběh jede, nikde není čas na to zpomalit a vy ani nechcete, jelikož na akci tato postapo manga stojí. Je to příběh o moci, zradě, přátelství a odplatě. Navíc město Neo-Tokyo je krásné a smrtící zároveň...

29.07.2021 5 z 5

Nanits Chronicles Nanits Chronicles Michael Petrus

No, kde začít... Dlouho očekávaná věc, komiks jenž vznikl z velké části u nás s ambicemi světového formátu... Už jen toto vás donutí si tuto obrovskou bichly přečíst.
Ano, komiks je technický naprosto dokonalý. Držíte v ruce nějaké to kilo v pevné vazbě s krásným barevným přebalem. Každá stránka je umělecký skvost. Kresba, kterou dělali sice zahraniční kreslíři je naprosto famózní - je krásná, barevná a moderní. Je jasné, že ve světě je už spousta takových komisku ale z Nanits mám větší radost jelikož je to český projekt a to oceňuji. Jediná malá chybka v technické stránce je ta, že mi občas přišel komiks moc tmavý, hodně černé a celkově v horším světle i kresba někdy trochu zanikala.
Technická stránka 5/5.

Teď k příběhu, máme zde prolog i epilog, který je v tomto komiksu za mně velmi důležitý pro celkový pohled na svět a to co se v něm odehrává. Navíc epilog funguje jako tmel celého příběhu ale nebudu spoilerovat. Svět a jeho situace je to nejlákavější na tomto příběhu. Celé to je velmi propracované, je tam spousta malých nuancí a různých detailů, které povznášejí celý komiks na výší úroveň. Dále je komiks rozdělen do tří hlavních příběhu, každý se odehrává v jiné době (2050-2225). Takže zde máme spoustu prostoru pro tvorbu a velkého množství různých odkazů i legend.
První příběh je nejlepší, je to vstup do Nanits, vtáhne vás a vlastně tak zaujme, že i další dva slabší příběhy vás baví hlavně už jen ze zvědavosti. Zbylé dva příběhy mají každý něco do sebe. První je těsně po propuknutí epidemie a jedná se o postapokalyptické období, kde svět teprve čeká na svou záchranu a obnovu. Zde si mi nejvíce líbila špinavá uvěřitelný kresba a díky ní až westernova atmosféra... Poslední příběh byl prostě cyberpunková jízda, kde se více zabíjelo než přemýšlelo ale mě to bavilo. Navíc si myslím že hrdina tohoto příběhu bude v dalším pokračování důležitý článek. Ano komiks by měl mít pokračování a my ho chceme už teď...

18.07.2021 5 z 5

Batman Mikea Mignoly Batman Mikea Mignoly Mike Mignola

Naprosto jedinečně pojaté příběhy o netopýřím muži. Každý, ze tří příběhů je originál, a nejen vytvořeným světem a námětem ale i kresbou.

První z nich "Zkáza, jež postihla Gotham", je nejpovedenější. Alternativní historie z roku 1928, hororový temný příběh. Máme zde velké množství známých postav v neokoukané podobě. Navíc velmi zajímavá monstra a záporáky, kterým musí náš hrdina čelit. Kresba, která svým pojetím vás hned vtáhne do světa, jenž vzdává svou atmosférou hold H.P. Lovecraftovy.

Druhý, příběh není špatný hodně se mi líbilo spojení Batmana a reálné postavy v podobě Jacka Rozparovače, jenž dovede svým počínáním i samotného Bruce Wayne do velkých problému. Bohužel mě nějak nezaujala kresba, která na mě působí dojmem už hodně starého komiksu.

Krátký příběh "Plynárna" je příjemnou vsuvkou, která zaujme hlavně osobitou kresbou kde vládne bílá a rudá.

Třetí "Svatyně" asi nejvíce cool kresba. Hra barev, stínu, jenž naprosto dokonale podtrhuje příběh. Bohužel se jedná o krátký komiks, takže já jako čtenář, který má rád rozsáhlejší díla jsem byl zklamán z délky. Musím ale uznat, že se jedná o zajímavé dílo.

15.07.2021 4 z 5

To ty... To ty... Kojoharu Gotóge

Manga mě bavila, laťka kterou nastolil první pilotní díl se zde poctive dodržuje a někdy i překonává. Příběh je zajímavý a dále nám více ukazuje svět démonů a prohlubuje naše znalosti o něm. Ukazuje nám že život v tomto světě není jednoduchý a na každém rohu může číhat zlo. Líbí se mi ta obyčejnost obyvatel, jenž jsou vůči řádění démonů absolutně bezbranní. Tak jak ve většině mang je i zde dáno hodně prostoru emocím, pomstě a lásce. I když se jedná o kratší mangu jako celek to působí kvalitně a propracovaně (zatím máme za sebou dva díly). Takže věříme, že to bude dlouhá a kvalitní série.

Kresba je působivá, hodně toho poví, hlavně výrazově je velmi na vysoké úrovni. Monstra/Démoni jsou propracování a dost nechutní. Máme zde spousty různých druhů a tříd démonů. Každý má většinou ojedinělé schopnosti a ví jak je použit. Kresba se snaží co nejlépe tyto schopnosti názorně ukázat, aby člověk přesně věděl, co se v danou chvíli zrovna odehrává. Opět musím vyzdvihnout bojový systém, který je zábavný ojedinělý a mně se moc líbí.

15.07.2021 4 z 5

Krutost Krutost Kojoharu Gotóge

Musím říct, že si tento démonicky příběh z Japonska odehrávající se v období Taišo (1912-1926), svůj úspěch zaslouží. Jde zde vidět, že se jedná o první pilotní díl. Seznámíme se s hlavním hrdinou ukáže se nám pár démonů i lovců, kteří proti nim bojují. Hlavní základ dějové linky je jasný, takže se pomalu a jistě rozjíždí celé toto krví a kusy démonů pokryté dobrodružství. Mně osobně se velmi líbí ten jednoduchý ale v tomto případě velmi důvěryhodný základ hlavní dějové linky. Sourozenecké láska, povinnosti staršího bratra k mladší sestře (sám mám mladší sestru), jenž Tandžira vede a motivuje k její záchraně.

Kresba má standardní manga parametry, líbí se mi detail na obličeje a emoce jenž svými pohledy vyjadřují. Kresba je dostatečně akční a krvavá, zaujal mně způsob přenesení docela originálního druhu boje na stránky této mangy. Na pohled pro mě velmi líbivý. Démoni dostatečně odpudivý ke kresbě nemám žádné výtky. Byla to příjemná četba a těším se na další díly.

05.07.2021 4 z 5

Oko bouře Oko bouře Zuzana Hartmanová

(SPOILER) Nad Lerem se stahují mračna. Kdysi mocný Arumiel (samozvaný spasitel) se dostává do těžké situace. Jeho plány se rozpadají a jeho sny o dokonalém království, kde je on jediný vládce, pomalu ale jistě začínají skomírat. Stále však drží v šachu spoustu bytostí, které jsou pod přísahou a spasitel rozhoduje o jejich životě. Většina lidí už ztratila víru v bohy a hlavně v Arumiela, takže i on sám začíná pociťovat, že se zřejmě vše žene do záhuby. Toho se snaží využít nepřátele, kteří jsou už takřka všude a všichni mají své vlastní plány, svou pomstu, své osobní touhy. Magie je čím dál nevyzpytatelnější, magické bouře jsou častější a smrtelnější, ohrožují vše co ještě nějakým zázrakem přežilo. Jaká pravda musí být odhalena? A kdo kvůli tomu musí zemřít? Každé další Arumielovo rozhodnutí může Ler nadobro přivést do záhuby. Nebo ho snad skutečně někdo spasí...?

Druhý díl ze série "Krysy apokalypsa" pokračuje v nastoleném tempu. Ze začátku jsem se trošku ztrácel v postavách, jelikož je to nějaký čas co jsem četl první díl. Ale po 70 stránkách jsem se díky osobitosti každého charakteru srovnal a zorientoval. Příběh, jenž je rozvětvený se začíná pomalu ale jistě splétat dohromady. V tomto díle jde hlavně o charaktery a celkový pohled na ně, jejich vývoj a vliv na příběh. Dozvídáme se něco o minulosti a motivaci hlavního záporáka i jiných postav. Osobní příběhy se prolínají a vše směřuje k finální bouři, jenž rozhodne o osudu světa. Kniha je psaná velmi čtivě, autorka umí bravurně střídat delší kecaci pasáže s výbornými bojovými... Tak jak v prvním díle tak i zde mně nejvíce zaujal svět, jeho chod, rozdělení, celkové fungování a lore. Jedná se o velmi komplikovaný přesto celistvý a fungující svět. Navíc osudy postav, jenž jsou zde vykreslené jsou fantastické a určitě si každý čtenář najde svého oblíbence! Já ho našel.
Jediná výtka je k obálce, která mi moc nesedí k příběhu, jenž se v knize odehrává.

25.06.2021 4 z 5

Bard z Rilanty Bard z Rilanty Filip Okáč

Mladý bard Eofled už neví o čem zpívat, jeho texty a písně potřebují nový náboj. Proto se vydává na nebezpečnou cestu, jeho cílem je navštívit všech 5 království Rilanty. Doufá, že zažije spousty dobrodružství a napíše spoustu nových písní. Jeho cesta se ze začátku vyvíjí dobře, a zda se, že proběhne hladce. Bohužel, se později náš bard dostane do situací, kde potřebuje nejen rozum ale i sílu. Nakonec se připlete do války, jenž může změnit celou Rilantu.

Na tuto knihu jsem se těšil, byl jsem na ní velmi zvědavý. Mám rád jednoduché příběhy, kde se obyčejný člověk stane hrdinou. Tento druh příběhu je nesmrtelná klasika. Zde je to okořeněné o charakter barda, jenž chrlí jednu píseň za druhou. Kniha je psaná pěknou češtinou, nejedná se sice o žádného Tolkiena ale do braku to má daleko. Svět, ve kterém se příběh odehrává je velmi povedený na počet stran, který kniha má je docela dobře popsán a byl jsem schopný si ho představit. Bohužel, toto byla ta největší přednost. Co se týče příběhu a hlavního hrdiny, je to všechno moc rychlé a o velké náhodě.
Vždy se ve správnou chvíli objeví někdo, kdo našeho barda zachrání. Několikrát tam je použito, že sám hrdina neví, jak se mu to povedlo. Nebo, že to bylo nějak moc jednoduché. Většina menších příběhu či různých úkolů má dobrý základ, zajímavý námět, který většinou je velice rychle a hlavně jednoduše ukončen. Je to za mě moc nereálné a o velké náhodě - i na fantasy. Kniha by si zasloužíla více stránek, tolik věcí, co se zde odehraje by bylo možné převést na tři knihy o tři sta stránkách. Je tu spousty zajímavých postav a míst, jenž by si zasloužili mnohem více prostoru. Chtělo by to větší propracovanost a komplexnost. Myslím, že to je v autorových silách tak jsem zvědavý co dalšího nám předvede.

10.06.2021 3 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Je spousta knih, kde je hlavním tématem apokalypsa. Máme zde spoustu možností, jak ukončit existenci lidstva, tak jak ho známe. Atomová bomba, pád meteoritů, globální oteplování nebo mimozemská civilizace, jenž si z nás chce udělat hlavní chod.Je toho spousta! Planeta idiotů je jiná, zde probíhající apokalypsa je brána s úsměvem. Každý jedinec chce pro všechno a všechny jen to nejlepší. Přestává se jíst maso, všichni chtějí souložit se všema, dokonce se dobrovolně vzdávají svých platu ve prospěch druhých prostě jsou šťastný a šílení. Možnost odejít na onen svět berou s radostí, a chtějí se o svou smrt se všemi podělit. Některým ještě zůstal zdravý rozum a nejsou součástí tohoto bláznovství. Jeden z nich je náš hlavní hrdina a ten se s námi podělí o svůj vlastní pohled na konečné zúčtování...

Roman Bureš je excelentní vypravěč, vtáhne vás do příběhu a nechce vám dovolit skončit, dokud nemáte knihu přečtenou. Námět je klasický ale je podán velmi neklasickým způsobem. První polovina knihy je zajímavá, poutavá, stále čekáte co šíleného se stane. Text je prošpikován spoustou různých narážek, forku a nebere si servítky ať už se jedná o představitele státu, či různé známé osobnosti. V těchto narážkách a vtipech se skrývá děsivá pravda, pravda o tom jak náš svět funguje jak mi lidé děláme dennodenně spousty idiotských rozhodnutí jen pro svou potěchu a ego.
Ke konci kniha ztrácí dech, tak jako náš hrdina. Epilog je už pouhé filozofování o tom proč a jak. Za mě velmi povedená jednohubka, která je zábavná i děsivá zároveň. Musím říct, že Roman Bureš si mě svou tvorbou získal ať už se jednalo o pekelnou jízdu v "Inferiu" či nacistickou alternativní "Říši", u všech knih jsem se náramně bavil.

31.05.2021 4 z 5

Achernar Achernar Ludmila Svozilová

Toto dílo je jiné, je šedé, přes kterou plyne černá je jako poslední půl hodina před Západem slunce. Není sice úplně tma, ale vy při jeho četbě hledáte v šeru písmenka příběhu a jste napnutí ve vlastním očekávání a strachu co se skrývá ve tmě. Ona tma pomalu poráží v souboji času světlo a vy víte, že to nevěstí nic dobrého. Technický velmi zdařilé, literárně na vysoké úrovni. Chladný, jednoduchý, přesto velmi účelný až depresivní popis okolí a různých situací, jenž není většinou dotažen až do úplného konce. Vždycky zbyde trocha černého prázdného místa pro vaši vlastní fantazií. Autorka vás po částech tahá za mozkové závity a stále více je utahuje, jak vy stále více bloudíte tímto příběhem. Ten občas odkryje nějaký střípek, kterému musíte najít prázdné místo a tam ho vložit. Příběh je komplikovaný a zamotaný, neustále podkopává vaše myšlení a předhazuje vám utrpení těla a mysli v různých časech i místech a jste ztraceni. V tom tkví krása této knihy, v ojedinělosti nápadů. Ve zvrácenosti autorky, která prolíná realitu se sny a představy ze skutečností. Navíc v knize najdeme pár až psychedelických obrázku, které ony pocity a atmosféru z příběhu jen dále rozvádějí a prohlubují.

31.05.2021 5 z 5

V prázdnotě V prázdnotě Filip Kurečka

Náš hlavní hrdina se jako jediný probouzí z dlouholetého spánku a skoro nic si nepamatuje. Ví, že je členem posádky novodobých osadníků, jenž byly vyslání, aby založily kolonii na nové planetě, jenž je 4 světelné roky daleko od rodné země. Něco je ale špatně, byl probuzen moc brzo a ostatní osadníci jsou ve svých kryokomorách mrtví. Neví, co se pokazilo a je jen na něm, aby zjistil příčinu svých problémů. Navíc musí dostat hvězdnou loď Destiny ke svému cíli.
Dokáže Pavel český raketový inženýr zachránit misi, ve které vidí celé lidstvo svou budoucnost a možnost lepšího života?

Na tuto knihu jsem se moc těšil. Parádní formát, zajímavá obálka. Vydání této knihy jsem sledoval a jsem velmi rád, že vyšla. Byla by to totiž velká škoda, kdyby se tak nestalo. Jelikož toto dílo je velmi povedené.
Kniha začíná pozvolna, první třetina až polovina je vynikající. Tíživá atmosféra, obrovská loď plná mrtvých pasažérů, jenž se volně nese vesmírem. Přidejte k tomu ztrátu paměti a nečekané situace, jenž nezažil nikdy žádný člověk na vlastní kůži. Líbí se mi, že se příběh rozděluje na dvě větve, jedná víše zmíněná a druhá na rodné planetě Zemi, kde se lidé, jenž Destiny postavily snaží přijít na to co se stalo a jak ji můžou pomoc. Na této dějové lince se mi líbí reálnost, kde jsou peníze a politika na prvním místě před životy a vědeckými objevy. Tato kombinace je dokonalá, první polovina má za mě 6/5.
V druhé polovině se z osobního příběhu stává vesmírná odysea o dobývání vesmíru. Technicky zdařilé, příběh neztratí nic na čtivosti ani spádu, ale už se více přibližuje k jiným sci-fi knihám. Onu atmosféru z první poloviny to už prostě nemá.
Za mě se jedná o celistvé dílo s hutnou atmosférou a dobrými charaktery, sice druhá půlka je rychlejší a máme zde velmi otevřený konec, ale je to jasná příprava na pokračování...

23.05.2021 4 z 5