Terminus

1997. Shannon Mossová z Národní vyšetřovací služby je přidělena k vyšetřování vyvraždění téměř celé rodiny člena elitní jednotky SEAL a především k pátrání po jeho zmizelé dceři. Záhy zjistí, že mariňák patřil k posádce kosmické lodi U.S.S. Libra, určené pro plavbu Hlubokými vodami do budoucnosti a potom ztracené v temných proudech času. Cesta lodi Libra daleko do budoucnosti je pevně svázaná s násilnými činy, které Shannon vyšetřuje v současnosti. Je odhodlaná najít ztracenou dívku za každou cenu. Pohání ji jak tvrdohlavost a odhodlání, tak znepokojivý pocit, že tato událost až příliš souvisí s jejím životem. Důkazy leží v budoucnosti, a tam se i ona musí vypravit, chce-li odhalit pravdu. Ke své hrůze zjišťuje, že na rychlosti jejího vyšetřování nezávisí jen osud jedné rodiny. V budoucnosti čeká Terminus, hrůzný konec, zkáza, zánik lidstva. S každou další cestou je odpočítávání času kratší, Terminus se přibližuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407195/big_terminus-PLT-407195.jpg 4.270
Literatura světová, Detektivky, krimi, Sci-fi

Vydáno: , Planeta9

The Gone World, 2018

Kniha Terminus

KapitánSmrt

Dobré, ba velmi dobré. Napínavé čtení, které však nerezignuje ani na komplexnost a zároveň popisnost. Autor je zdatný vypravěč, dokáže vykreslit žijící a dýchající svět se svými nejednoznačnými postavami. Zároveň umně dávkuje jak napětí, tak odpovědi na čtenářovi otázky. Je vidět, že vše dobře naplánoval, propojil, vysvětlil. Což u knih o časových paradoxech není úplně běžné. Takto všestrannou a chytrou sci-fi detektivku jsem dlouho nečetl.

lampernaqui

Za poslední dobu jedna z nejoriginálnějších knížek, které jsem četl. Jen jsem se musel prokousávat pomalu a pečlivě, protože problém cestování časem a různé alternativní budoucnosti jsem musel vstřebávat. K tomu všemu se velice rychle blíží apokalypsa a je nutné vyřešit jeden zapeklitý případ. Opravdu dobře napsané, jelikož jsem četl pomalu, tak jsem se v textu neztrácel a rád bych, kdyby se od autora objevila u nás nějaká další kniha.

jarynek

Povedená časovka. Zpočátku tedy především detektivka, ale ve druhé půli už to přešlo do čisté sci-fi. Líbila se mi práce s charaktery postav, které se odlišovaly v jednotlivých časových dimenzích. Pěkné využití teorie motýlích křídel. Stejně tak nápad s tím, že alternativní budoucnosti skončí ve chvíli, kdy se cestovatel v čase vrátí zpět, byl dobrý a autor ho dobře rozpracoval. Ke konci, kdy těch čaových dimenzí se v rychlém sledu kupí několik za sebu, jsem si nebyl v některých pasážích jist, ale to nebylo autorem, ale mnou - rozhodně jsem v příběhu nenaleznul žádnou logickou nesrovnalost, kde bych měl pocit, že to autor nedomyslel.

SONP
11.09.2021

Hlavní hesla ostatních komentářů platily i pro mé čtení. Znepokojivé. Mix detektivky, politického thrilleru a fantastické časovky. Na tento typ fantastických příběhů jsem vysazen, a tak rovina cestování v čase pro mě dominovala, i když jsem na mne v poslední době lépe zapůsobilo zpracování podobného tématu od Blakea Crouche. U Sweterlitsche to na mne bylo možná až příliš surealistické a fantaskní. Nicméně sám Terminus a jeho přibližování se v jednotlivých variantách budoucnosti lidstva byl dostatečně silný a děsivý na to, aby mne u knihy bez problémů udržel, i když se mi někdy zdálo, že autorovi se podařilo v jednotlivých liniích zamotat i sebe sama. Třešničkou na dortu pak byla obliba seriálu X Files u mne i hlavní hrdinky. 70%

robin9739
30.07.2021

Terminus spojení detektivky, thrilleru a cestování časem. Technický na velmi vysoké úrovni. Slohově, literárně nemám moc co vyčítat, prostě a jednoduše se to čte dobře.
Hlavní postava Shannon je dobře napsaná, její charakter je promyšlený a podstupuje zde nevyhnutelný vývoj. Ostatní postavy jsou relativní, jelikož se jejích rysy a povaha mění podle toho v jaké časové rovině se Shannon nachází.
V této knize je cestování časem to nejdůležitější ale není to nejsložitější, je jednoduché dá se lehce pochopit a díky tomu je jednoduše uchopitelné i pro čtenáře začátečníky. Jednoduchý přechod do budoucnosti, kde cestovatel stárne ale v jeho časová sféře plyne čas jinak. Takže hlavní hrdinka je po několika skocích skoro stejně stará jako její matka, takže taková ta žánrová klasika. Bohužel to, co je zde složité je ono vyšetřovaní vraždy, a hlavně spojitost s děním na lodi U.S.S. Libra a toho co se na ní stalo, jenž dalo impuls k vraždě. Navíc zde máme Terminus pojem, který je hmatatelný, je reálný přitom ho nikdo nedokáže vysvětlit. Posádka lodi Libra ho zřejmě probudila k životu a zjistila jaký bude mít pro lidstvo dopad. Každý, kdo cestuje časem se k němu přibližuje anebo se díky těmto cestovatelům přibližuje Terminus blíže k celému lidstvu? Takové úvahy vás provází celou knihou, celým příběhem. Velký paradox je zde ve změně chovaní postav. Jejich profilovaní je zde velmi obtížné. Tak jak hlavní postava, tak ani vy nevíte jaké postavě věřit, kdo je hodny kdo zlí. Jednou je to hodný milující otec, v další budoucnosti je to člen teroristické organizace, který plánuje vyhodit do vzduchu celou budovu. Prostě zde vzniká velké množství situaci možnost pro ještě vetší zamotaní příběhu, a to mě bavilo. Autor zde místo pomalého rozmotávání příběhu ho ještě více uzlíčkuje a utahuje a čtenářovi nedává vydechnout. Velkou roli zde také hraje efekt motýlích křídel jedná malá věc vede ke změně celé budoucnosti.
Za mě velmi povedené dílo, jenž snese ty nejpřísnější kritéria v žánru sci-fi.

majklus
11.07.2021

Johoho!
Na knížku jsem narazil náhodou při velkých nákupech knih během lockdownu a dostal jsem se k ní teprve tento týden, ovšem přečteno na dva zátahy!
Nejsem velkým milovníkem detektivek, přečetl jsem snad dvě a na další se ani nechystal. Jaké štěstí, že že jsem udělal tady výjimku...

S mixováním žánrů je to těžké - zpravidla pak výsledek spíše nevyhovuje nikomu, než aby po něm sáhli všichni. Tady je to ale trochu jiné, takové přirozenější. Neznělo to vůbec bláznivě. S hlavní hrdinkou jsem neměl problém se sžít, časem jsem si jí i oblíbil a bál se o ní, ostatní charaktery bohužel tak prokreslené nejsou. Trochu mi vadila jejich skladba - prakticky všichni zlomení, denně v baru, spousta traumat z dětství, snad ani jedna úplná rodina... ale prý to k "severskýmu" stylu patří.

Děj odsýpá rychle, hluchá místa jsem nenalezl. Sci-fi část je pro mě uvěřitelná, střízlivější verze cestování časem, která se snaží vyhnout časovým paradoxům a vypadá funkčně. Ale ani tady to není bez zádrhelů, což je vlastně hlavní linka příběhu. Motivace všech postav se nakonec vysvětlí dle mě uspokojivě, vše do sebe zapadne. Bylo to skvělé čtení.

Takže dostaneme fůru napětí, jedno velké tajemství a spoustu menších, místy syrovou brutalitu. Pozorný čtenář asi odhadne princip pointy o něco dříve, než by měl, ale v podstatě to nevadí. Ani to, že se úplně všechno nevysvětlí - prostě víme jen to, co se hlavní hrdinka na své pouti sama dozvěděla, proč si na to vlastně pořád lidi stěžují? Vždyť celé to sci-fi je tak trochu o tajemství, o tom si věci představit, zkonstruovat ve své mysli a přemýšlet a přemýšlet.... není to přece doslovná instruktáž na rozborku vysavače. :-)

Já jsem velmi spokojen, 420 stran za 2 dny se mi dlouho nepovedlo. Doufám, že o autorovi neslyšíme naposled a i do tohoto universa bych se velmi rád ještě někdy podíval.

pět a půl * z šesti

jaroiva
05.04.2021

Mám ráda cestování časem, líbila se mi myšlenka, ale moc mě to od začátku nechytlo, tak jsem to asi nevnímala tak, jak jsem měla, a chvílemi jsem se ztrácela. Neoblíbila jsem si Mossovou a to byl asi můj největší problém. Nedokázala jsem se ponořit do knihy dostatečně hluboko, takže mi příběh proběhl před vnitřním zrakem jen velmi nezřetelně.

Netti
04.01.2021

Tahle kniha,byla pro mně něco úplně jiného, než co jsem doposud četla... A musím říct, že se mi opravdu hodně líbila. Chvílemi sice trošku zmatek, ale pak do sebe vše zase krásně zapadalo. A ten závěr prostě neměl chybu. 4,5*