robin9739 robin9739 komentáře u knih

Cizinci Cizinci Mort Castle

"Cizinci"
Už podle názvu a obálky jsem si říkal, že to bude o cizích bytostech uzavřených v lidských tělech. Tak úplně jsem to netrefil. Jedná se o lidi, jenž se narodili s rudou aurou a duši, která nachází klid a potěšení v neustálém způsobování bolesti a hlavně smrti.
Michael Louden je na první pohled dokonalý prototyp mladého Američana. Žije na předměstí má krásný dům se zahradou a garáži. V domě na něho čeká jeho krásná žena, dvě usměvavé děti, přátelé a sousedé co ho mají rádi.
Ovšem tohle všechno je pro Michaela utrpení, je tímhle životem zhnusen a čeká na svůj Den D, aby mohl vypustit svého démona, svého cizince na svět a neexistuje nikdo kdo by ho zastavil. Ani jeho překrásná rodina ani dokonalý život, jedině smrt...

Už od prvních stránek jsem byl vhozen do života cizince. Jde vlastně o psychologický pohled na život šíleného masového vraha, který si připadá jako cizinec mezi lidmi. Pomalu se nám Michael ukazuje snaží se držet zkrátka nedávat na sobě svoje vražedné choutky a pohrdání ostatními znát i když občas své krvežíznivosti podlehne. Jeho hra začíná mít mezery, a Den D stále nepřichází a vy ho očekáváte spolu s ním, i když vnitřně víte co přijde.
Spisovatel píše poutavě, drží nás v napětí a najednou překvapí hrůzou, děsem a smrtí. Kniha je brutální není pro slabší povahy. Největší překvapení celé knihy nás čeká na posledních pár stranách, takže vás to nutí číst až do konce. Kniha má mysteriózní obálku a formát je super, mohl jsem knihu nosit v kapse u zimní bundy a číst kdykoliv jsem chtěl. Knihu doporučuji všem co se nebojí krve a smrti... ti co mají rádi klasice americké horory s vraždícím maniakem si určitě přijdou na své.

18.02.2021 4 z 5

Lvářka Lvářka Tereza Janišová

Kniha vypráví příběh o dvou osobách, jenž rozděluje více než 400 let a to není zrovna ideální věkový rozdíl pro vztah... Architekt Josef, který žije ve 21. století a v 16.století žijící bylinkářka Vavřinka. Tyto dvě osoby spolu prožívají příběh ve dvou časech na jednom místě, a v jednom městě. Přesto to jsou dva rozdílné příběhy, které spojuji dvě věci, Petřín a oheň v srdci jenž rozdmýchává plameny lásky. Dokážou tyhle duše odolat všem nepřátelům a smrti v plamenech? Je láska silnější než všechno zlo světa?

Jedná se o příjemný příběh odehrávající se v překrásné Praze, kterou zde poznáváme ve dvou dobách v té dnešní a za Rudolfa II.
Autorka používá pěknou češtinu, krásně se to čte a příběh se pousová dál a dál, tak jako láska mezí hlavními protagonisty. V knize se setkáváme s trochou mytologie a sní spojených několik bájných osob, známých převážně ze dvora Císaře Rudolfa II. Příběh je okořeněné o sci-fi prvek cestování v čase, jinak se jedná o příjemný román, za mě až o pohádku. Velmi rád bych se na to každý rok díval o Vánocích v televizi. Určitě by se jednalo o můj oblíbený každoroční rituál.
K dokonalosti chybí už jen pár drobností, a to více dobrodružství a méně vavřínkování, ale to k charakteru hlavní postava patří. Vavřinka je srdečná a všem hned nápomocná, možná až moc, ale to bude pro každého čtenáře individuální. Kniha jako celek působí dobře. Jako další bych vypíchnul krásný přebal a ilustrace tahle kniha bude okrasou každé knihovny.

07.02.2021 4 z 5

16-03-20 16-03-20 Veronika Pekárková

Planeta země je na svém úplném konci. Lidé, ti kteří jí měli opatrovat a hýčkat, ji absolutně a nenávratně zničily. Několik generací už neví, jak vypadá sníh nebo co je maso. Hlavní hrdinka příběhu mlada Eddie žije v době, kdy je uzavřena klimatizovaná místnost, nejlepší kamarád a sprcha je časově omezena, což je fakt o nervy. Jediná naděje pro lidstvo je kolonizace Marsu, ale tady bohužel dochází ke střetu. Jelikož do vesmíru může omezený počet lidí. Eddi má to štěstí, že její matka je pilotkou na jedné z lodí, a to ji umožní cestovat na Mars. Bohužel valná většina lidi to štěstí nemá a člověk je tvor pomstychtivý a krutý.

Nikdy nevěř že nová šance na nový začátek je to nejlepší.
Nikdy nevíš, kdo ti tvou novou šanci ¨zabije¨.

Kniha je autorčina prvotina, musím před ní smeknout klobouk, před její slovní zásobou a celkovým složením vět. Text se čte naprosto plynule, nikde sem neměl pocit, že je tu něco zbytečně nebo navíc.
Autorka někdy používá velmi specifické výrazy a slova, a to se mi líbí. Zajímavostí je občas použitá přímá řeč hlavní hrdinky k čtenářovi. Většinou mi to vadí ale v tomto případě to k hlavní postavě sedí. Celkově je to velký svéráz a její charakter je propracovaný. Začátek knihy je pomalejší ale ukazuje nám svět a seznamuje nás nejen ze situací na něm ale i s Eddie, hlavní hrdinkou. Prostředek knihy nám naservíruje vesmírnou odyseu a vrchol lidských technických možností v podobě obří soběstačné vesmírné lodi. Jediná moje výtka je konec knihy, příběhově a zvratově je to na jedničku s hvězdičkou. Bohužel se to za mě odehraje všechno moc rychle a nad schopností a možností hlavních postav, hlavně psychických. Jako celek je kniha úchvatná a vřele doporučuji. Sám si určitě chci přečíst, někdy v budoucnu něco dalšího od téhle velmi nadané autorky.

31.01.2021 5 z 5

Legendy (L3g3ndy) Legendy (L3g3ndy) * antologie

Legendy, tahle antologie mě ihned zaujala svojí obálkou. Obrovský robot a Škoda Felicie na jednom úžasném obrázku, navíc zjištění, že editaci téhle knihy dělal můj velký oblíbenec Leoš Kyša (František Kotleta). Většinou neberu knihy podle obálky ale tahle mě dostala a je dobře, že sem si jí přečetl...

Antologie je složená z 10 povídek od 10 mladých českých autorů. Jako celek se kniha četla úžasné, stránky mizely jedna za druhou a než sem se vůbec začetl měl sem za sebou první dvě povídky.
Musím říct, že mě většina povídek bavila, vyloženě mě zklamala jen jedná jediná.
Každá povídka byla jedinečná jako legenda, ze které čerpala. Líbila se mi fantazie a jedinečně nápady autorů ať už zasazením povídek nebo celkovou stylizací

Nebudu hodnotit každou povídku zvlášť, ale musím vypíchnout podle mě tři nejlepší.

První povídka je "Děvín" v tomhle případě se jedná o nejzábavnější že všech 10 povídek.
Zde má být předlohou legenda "Dívčí válka". V povídce jdou proti sobě dvě skupiny předškolních děti, dívky a kluci. Vedou spolu na pozemku školky nekončící konflikt plny zrad úskoků a nečekaných útoku v podobě hromadných koulovaček i osobních odplat. Dojde i na dobývání sněhových pevnosti, Děvín a Vyšehrad. Takhle jsem se už dlouho ne zasmál.

Druhá povídka se jmenuje "Virus“. V téhle povídce je uvězněn člověk umělou inteligencí, která si myslí, že je nejdokonalejší věc či forma života na zemi. A chce využít největší lidskou slabinu (emoce) jako zbraň. Bohužel pro ni je člověk díky nim silnější a sám onu umělou inteligencí svými emocemi nakazí. Na téhle povídce jsou nejlepší dialogy střet chladné logiky s lidskou zvědavosti a lidskými emocemi. Za mě povídka s nejlepším koncem (zvratem).

Třetí "Železný muž". Na téhle povídce se mi líbí celkové pojetí, kdy byl příběh rozdělen do dvou časových linek, které se vzájemně prolínají. Díky tomu nám pomalu odhalují celý příběh ve kterých vystupuje naše hlavní postava. Postava může, jenž není sám sobě schopný odpustit, co se v minulosti stalo. Proto už přes sto let pomáhá jako doktor v různých válečných konfliktech po celém světě. Bez odpočinku bez osobního života jako stroj jako Železný muž. Povídka je výborně napsána a nutí vás číst až do samotného konce.

24.01.2021 4 z 5

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

Jako první jsme chtěli poděkovat autorovi, který nám e-knihu poskytl k recenzi.

Do Taarského království vtrhli Ságové z kultu Temnoty, spolu s armádami nelidských chortojů, opičích démonu. Ságům se podařilo podmanit si celý Taar, poté rozpoutali válku i se všemi okolními zeměmi. V Jižním království žije Jon-thar Lovec. Jon i jeho bratři museli odejít do války proti armádám příšer. Temnota mu ukradla život v těch nejkrásnějších letech, na prahu dospělosti, ho uvrhla do otroctví v Taaru. Jednoho dne se mu podaří uprchnout. A zde začíná jeho pouť. Pouť za svobodou a odplatou. Pouť za nalezením nové lásky a nového života... Romanticko-hrdinský fantasy příběh.
Tato kniha není fantasy, ve kterém je na prvním mveístě obrovský propracovaný svět se spoustou ras a různých důležitých postav. Je to příběh o jednom muži, jenž zažil za svůj krátký život spoustu bolesti a smrti. Za mě bohužel tenhle dobrý základ není doveden do úplného konce. Kniha měla byt stavěna na pomstě, přežití, a odplatě. Bohužel se to zasekne u romantické linky. Za prvé je velmi nereálná, urychlená celkově málo uvěřitelná. Normálně by to až tak nevadilo. Kdyby celá druhá půlka knihy, nebyla postavena na tom, že riskuje sebe, své přátele a celkově možnost pomoct v boji proti tyranií kvůli oné romanci, která nebyla moc uvěřitelná.
Kniha byla napsané čtivé. Jediné, co bych vypíchnul je, že se občas opakují slovní spojení a některé věty jsou až moc dlouhé ale není to nic vážného. Na docela syrové/surové fantasy je tam až moc miláčkování a láskovaní. Naopak hodně se mi líbilo, jak autor popisoval bojové sekvence, různé situace jako mučení, popis okolí a života v něm. To bylo hodně povedené. Svět není úplně doveden do dokonalosti, ale je tam možnost rozvoje pro další příběh či pokračování.

18.01.2021

Tři jezdci apokalypsy Tři jezdci apokalypsy Theodora Stonewall

Na druhý díl ze série Božské tragikomedie s podtitulem "Jezdci Apokalypsy" jsem se velmi těšil, první díl nás seznámil s trojicí hrdinů/nehrdinů a prožili jsme jejich první společnou výpravu. Druhý díl začíná přesně tam kde první skončil. A musím říct, že druhý díl je za mě spíše tragédie než komedie... Ale tragédie, jenž se veze na vlně šílených rozhodnutí, bláznivých situaci, které jen bohové dokážou vymyslet ????????.
Je to už třetí kniha od téhle autorské dvojice, co čtu. Pro autory je typické, že jejích knihám vévodí silné hlavní postavy a rozmanité ale velmi jedinečné charaktery. U téhle knihy to platí trojnásob. Naši hrdinové pokračují ve své zběsile honbě za svými sny. Ukazují nám, že jsou vlastně úplně obyčejné bytosti. Jestliže čekáte chrabré hrdiny, jenž budou pomáhat nevinným a bojovat proti hordám nepřátel, držíte v ruce špatnou knihu. Tady vévodí chamtivost, egoismus, osobní cíle a honba za bohatstvím a prestiži.
Hraničář Sebas alias Jebas ???????? nám zde ukazuje svou pravou tvář. Trpaslík Pip zase svojí rozdvojenou osobnost, kdy se střetávají trpasličí geny s pocitem, že je mocný elfí čaroděj a vyžaduje, aby se lidé k němu tak i chovali. A třetí je zlodějka Eiri, která je pod tíhou vlastních výčitek donucena konat, a většinou se objeví ve špatný čas na špatném místě.
Kniha i když se odehrává ve velmi krátkém časovém intervalu a více méně na jednom hradě a ve dvou hospodách, tak má šmrnc a neustále se něco děje. Na prvním místě není příběh ani prostředí, ve kterém se odehrává. Nejdůležitější jsou tři postavy, tři jezdci a jejich rozhodnutí. Styl psaní mi sedí, není to moderní je to spíše klasika, ale ke knize se to hodí. Dodává to tu správnou atmosféru. Říkal jsem si, že název knihy je velmi přesný, ale na konci jsem se opravil, protože na tuhle jízdu by byly i jezdci apokalypsy krátcí ????????. Super kniha už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Tahle trojice hrdinů ukrývá pod svou hloupostí, bláznovstvím a neschopností zbraň hromadného ničení a ani oni sami o tom neví.

07.01.2021 5 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Inferium je název světa, ve kterém žijí démoni svůj poklidný život. Život plný swingers party, grilovacich dýchánků jenž si plyne svým poklidným tempem. Jelikož se démoni dožívají stovek i tisíců let, tak čas pro ně nehraje roli. Co když ale jejích poklid naruší lidé, lidé jenž se na jejich svět nahrnou v obrovském množství. A je to o to horší že se jedna o jednotky Waffen-SS pod vedením kapitána Sakse, blízkého přítele Himmlera. Nacisti nikdy nedělají nic jen tak.

Tenhle příběh je jedna velká pekelná jízda od začátku do konce. Musím říct že mně tvorba Pána Bureše velmi zaujala a těším se až si přečtu další jeho dílo. Kniha se tváří jako brak ale není to čistý brak. Dialogy a postavy jsou promyšlené a zajímavé. Od tajemného člověka Ronana jenž žije už 13 století a nějak extra to neřeší. Přes mladého démona Samaela a jeho pekelnou krásku Lilith tak k Samotnému Luciferovy. Jsou všechny charaktery ucelené, uvěřitelné a osobité. Celkový příběh je super, knihu nemůžete odložit a stále doufáte, že démoni nakopou nacisty a nebo obráceně. Vlastně ani nevím komu jsem fandil, jelikož oba hlavní soupeři jsou svým způsobem zralí pro pekelné utrpení????????. Akorát jedni to dělají z popudu jednoho blázna a druhým to přijde normální.
Kniha mně velmi bavila i přes pekelné utrpení a boj na život a na smrt. Se v knize objevuje spousta humorných chvilek a celkově propracovaný svět Inferia mně velmi nadchl. Navíc by se mi velmi líbila kniha, která by mapovala život Polovičního démona Ronana. Tenhle charakter by si to určitě zasloužil.

30.12.2020 5 z 5

Nimona Nimona Noelle Stevenson

Nimona není klasický komiks je to jiné, o dost jiné než komiksy od Marvel/DC. A to jsem velký fanda evropských komiksů.

Cely komiks i svět v něm je zajímavý, je to směsice historického fantasy a moderního sci-fi. Nejdříve se mi tahle kombinace moc nelíbila ale po čase jsem se do toho začetl a přišlo mi to stylové a pozoruhodné.
Malba je taky ojedinělá a svým způsobem zvláštní, ale ke komiksu se hodí. Chvilku sem si na ni zvykal, jelikož jsem navyklý na epičtější malby a tohle je velmi přímočaré a jednoduché. Ovšem k navození atmosféry to bohatě stačí a už jen díky kresbě poznáme, že Nimona je dívka co má na všechno svůj názor a nikdo ji ho nevymluví.

Nimona hlavní hrdinka, podle které se jmenuje cely komiks. Její charakter byl promyšlen do posledního bodu. Hned od nástupu hlavni hrdinky na scénu se u komiksu málo kdy přestanete smát. Naše hrdinka je morfomág, dokáže na sebe brát podobu kohokoliv si umane. Díky téhle přednosti se doslova vecpe do přízně ne až tak zlého zloducha Ballistera Temnotaje. A s jeho pomocí chce konat zlo. Jelikož její život byl velmi tvrdý a temný, nejvíce ji ublížily lidé a ona se chce za to všem pomstít. Nimoně to její zlodužství věříte i ten její zapal na úkor nějakého plánu. Kvůli téhle její vlastnosti si ji všimne ¨ Institut Hrdinství¨ , který není zdaleka tak hrdinský jak se zdá. Zde začíná souboj mezi dobrem a zlem, kdy nevíte přesně kdo je zlý a hodný. Při tomhle boji zjistíme, že se nejedná o žádný hrdinský epos. Zde se jedná o boj se sebou sama a s vnitřními démony a minulostí co ji pronásleduje.

Komiks mě bavil, bylo to něco jiného. Hlavni hrdinové jsou fajn a myslím, že se jedná o super komiks pro mladší čtenáře.

16.12.2020 5 z 5

Šedá Šedá Dalibor Vácha

Šedá je o dost jiná kniha, než jsem podle obalu a anotace očekával. Říkal jsem si, že to bude o dívce, která díky svým psionickým schopnostem, bude bojovat proti zanikajícímu Sovětskému svazu.

Dost jsem se mýlil. Šedá je kniha o několika lidech, kteří každý mají své vlastní problémy, zájmy a plány odehrávající se za doby rozpadu SSSR. V době, kdy na Balkáně zuří válka, kdy většina zemí vytahuje bolestnou minulost a snaží se prosadit v době celosvětového chaosu své zájmy. V téhle době jsou lidé, co se snaží v porevolučním ČSFR vytvoří vlastní stát s vlastními zájmy a armádou, a jsou i jiní, co se jím v tom snaží zabránit. A nejlepší zbraní jsou "Espeři" lidé se zvláštními schopnostmi a silou zbraní hromadného ničení.

Tahle kniha není jen o dívce na přebalu.
Je to o lidech, kteří kvůli svým schopnostem, musí přežívat skrytí před světem.
Je to o dětech, které musí přežívat v pokusných laboratořích.
Je to o lidech, kteří bojují za lepší život Esperu.
Ale i o lidech, co vidí v Esperech jen moc a zbraň.

Příběh měl pomalejší rozjezd. Hned po pár stránkách mě dostalo celé prostředí a ona doba, ve které by upřímně moc lidí nechtělo žít. Bylo to popsáno velmi uvěřitelně a reálně. Kniha byla hodně o postavách a jejich psychologii. Postavy v příběhu byli velmi dobře napsané a uvěřitelné. Kniha nebyla moc akční, spíš velmi podrobně všechno popisovala (situaci, postavy a jejich motivaci, celkový systém). Když už na akci došlo, byla hodně dobře napsána. I díky ní nechcete přestat číst. Těšíte se na další telekinezi, telepatii a jiné super schopnosti. Postupně kniha gradovala až došlo na finále. Kde se všechny hlavní postavy setkaly a všechny své neshody vyřešily ve stylu Quentina Tarantina. Konec byl hodně rychlý a brutální.
Jediná výtka je, že autor nám jen jemně vylíčil, jak se stálo, že někteří lidé se rodí jako Espeři.
Kniha se povedla, jedná se o velice zajímavou četbu.

14.12.2020 5 z 5

Poslední strážci Poslední strážci Kazu Kibuishi

"Poslední strážci" přímo navazují na Výpravu v oblacích. Kresba je opět úchvatná, město Cielis je impozantní a vypadá ještě lépe než jsem si ho představoval. Tenhle nádherný magický svět mě stále překvapuje a neustále odkrývá nová krásná místa. A Kazu Kibuishi jim svými ilustracemi vdechuje život.

Naši hrdinové našli ztracené město Cielis, a nejen ho ale i radu Pánů Kamene a nového přítele Maxe, který je také nositelem kamene jako Emily naše hlavní hrdinka. Ta má ovšem zvláštní pocit, že tu není něco v pořádku. V tomto magickém městě je totiž spousta věcí jinak.

Emily je ze svojí rodinou oddělena od zbytků družiny, kde zůstal i věrný rádce a přítel Leon Rudovous a jejich elfí přátelé byli dokonce zatčení. Leonovy se zdá, že ve městě Cielis je něco špatně, je tu temnota v pozadí, která drží město a jeho obyvatele ve strachu.

Po nemilém střetu z městskou stráží se Leon a přátelé vydávají nejít elfy a vysvobodít je z vězení. Poté s jejich pomocí vypátrat Emily a pomoct ji.

Emily je mezitím v akademii Pánů kamene a čeká na první zkoušku. Ale ne všechno je tak jak se zdá a zlo co drží město ve strachu, má své kořeny v nejvyšších místech. Dokáže si Emily poradit s nástrahami, i s falešným přátelstvím. Najde Leon cestu jak pomoci nejen Emily ale i městu samotnému? Navíc se tu objevuje nový přítel bývalý Pán kamene.

Komiks je od začátku do konce akční a napínavý a stále drží vaší pozornost dokud neotočíte na poslední stránku.

Tam ale příběh nekončí...

Tak doufám, že se někdy vrátíme k Sérii Amulet abychom se dozvěděli jak cesta Emily a jejich přátel k osvobození Alledie bude pokračovat. Přejeme si, aby další díly vyšli co nejdříve, je to krásny svět nejen pro mladší ale pro celou rodinu.
DOPORUČUJEME!! ????

08.12.2020 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Kate Marshallova a její druhý případ.
Máme tu nádrž, ve které sama Kate při potápění nalezne mrtvolu mladého muže. Policie to velmi rychle a záhadně uzavře jako utopení. Jenže Kate se dozví, že mladý muž bojoval o nominací na olympiádu v plavání. Že by se zrovna takový člověk utopil? A sama Kate viděla, že tělo mělo na sobě různá zranění.
K tomu přibude záhadné zmizení jejích kolegyně v blízkosti oné nádrže v panství Shadow Shands. Kate přijde nato, že to nejsou jediné těla, která v minulosti byla v nádrží nalezena. Kate se zdá, že tu něco nehraje. Přidejte k tomu tajemnou a starou rodinu majitelů panství a nádrže z Shadow Sands. Tak máte o dlouhých "mlhavých" nocích o čem přemýšlet. Kate a její kolega Tristan nemůžou nic nedělat, když jde o život její kolegyně.

Kniha se čte úplně sama, jak začnete máte problém přestat. Pan Bryndza píše úplně přirozeně a všemu co se tam odehrává věříte. Kate objevuje střípky skládačky velmi pozvolně. První třetina knihy je pomalejší ale velmi čtivá. Jakmile za mlhavé neděle, zmizí jejich kolegyně, tak kniha přidává na obrátkách. Jelikož od té chvíle máme dvě dějové linky, a to vyšetřovací a druhou z pohledu obětí, ta je brilantní. Je velmi depresivní a sami přemýšlíte, co by jste v takové situací dělali. Jak byste se chovali vy sami. Celkově je kniha velmi napínavá a po celou dobu sem vystřídal hned několik podezřelých, no nakonec to byl úplně někdo jiný. To si myslím, že by měl být základ každého dobrého kriminálního thrilleru. Jsem velmi zvědavý na další knihy s Kate Marshallovou v hlavní roli.

03.12.2020 5 z 5

Výprava v oblacích Výprava v oblacích Kazu Kibuishi

Asi se už budu opakovat, ale třetí díl ze série Amulet s podtitulem "Výprava v oblacích" je krásné dílo. Tomuhle komiksu jemuž vůbec nic nechybí ba naopak bych řekl, že kvalita je vzrůstající nemám co vytknout. Kresba je ještě hezčí, jelikož příběh zde není vyprávěn jen díky slovum a textu, ale vypráví ho ilustrace jimiž proplouváte a díky ním je příběh ještě víc magický a úchvatný. Kresby zde jsou za mě nejlepší ze všech tří dosavadních dílu. Jelikož se většina příběhu odehrává na nebi. Tak tu máme krásné nebeské scenérie, plné vzducholodí a okřídlených nestvůr. Nechybí ani mytické bytosti obývající nebeský oceán od samého počátku světa.

Naše stará parta po záchraně maminky a poražení nepřátel, jenž je pronásledovali, se rozrůstá o nové členy. Jejich putování pokračuje dál. Další úkol je najít ztracené létající město? Hlavní úkryt Pánů kamene. Bohužel, to není tak jednoduché jelikož nikdo neví kde je, navíc je ztraceno někde v oblacích. Zvládnou najít nebeské město a vypořádat se s novými přáteli a ještě dychtivějšími nepřáteli, kteří mají své vlastní plány?
Komiks mě opět velmi bavil a hned se střemhlav vrhám na další díl.

03.12.2020 5 z 5

Prokletí kamene Prokletí kamene Kazu Kibuishi

Druhý díl ságy pokračuje přesně tam kde skončil první díl. Emily nová paní kamene se stále učí používat svou novou moc. Ale nemá čas, musí to zvládat za pochodu, jelikož musí pomoci své mamince. Spolu se svým bratrem a robotickými kamarády navštíví město Kanalis. Kde se dozví, že její mamince pomůže pouze plod stromu Gadoba. Ty jsou na vzdáleném a nebezpečném místě, navíc mají v patách skupinu elfů. V čele se synem zlého elfího krále v doprovodu celé skupiny elfů. V městě Kanalis se k naším hrdinům přidává lišák Leon Rudovous, který toho o moci kamene ví hodně, navíc je to zdatný šermíř. Zvládnou naší malý hrdinové vše, co stojí před nimi???

Kresba je stejně krásná a výstižná jako v prvním díle. Kibuishi umí díky ilustraci krásně vypravovat příběh, jenž se odehrává na stránkách komiksů. Zpracování je stejně kvalitní jako v prvním dílu. Nemám co vytknout krásný komiks, plný hrdinství, pomoci a lásky k rodině. Doporučuji všem.

01.12.2020 5 z 5

Paní kamene Paní kamene Kazu Kibuishi

Amulet je na první pohled krásný počin. Komiks je v pevné vazbě a stránky jsou z velmi kvalitního papíru, ilustrace na nich vypadají úžasně. Nejvíce se mi líbí kresby, které zabírají větší části obzoru nebo jsou z velké dálky. Jsou nádherné a mystické, krásně nám dokreslují celkový vzhled magického světa. Moc povedené jsou také ilustrace různých monster a bytostí. Jsou propracované, docela temné a strašidelné. Celkově zapadají do stylizace komiksu. Velkou roli hraje i barevnost, použití barev je rozmanité podle potřeby děje. Navozuje to tu správnou atmosféru. Mám jenom jednu výtku, a to že oproti všem kresbám máme docela jednoduchý vzhled dvou hlavních postav. Ale je to maličkost a nijak to nenarušuje celkový koncept komiksu, jehož vizuální stránka je velmi osobitá a pěkná.
Příběh je dobrý, hned od první události nás vtáhne do děje a nutí číst a objevovat magický svět, spolu s hrdiny.
Svět, jenž objevil jejich pradědeček, o kterém si mysleli, že dávno umřel ale není tomu tak. Praděd žije na magickém místě, který čeká právě na ně. Až jim odhalí všechna svá tajemství.
V komiksu by mohlo být o trochu více textu, ale kresby doplňují chybějící informace a o tom komiks je. Už se těšíme na další díly, kde se dozvíme, jak pokračuje objevování nejen nového světa ale i nových schopností. Naši malý hrdinové mají před sebou spoustu dobrodružství a náročných úkolů.
Mně se komiks líbil hlavně pro svoji atmosféru a velkou fantazii autora. Dostáváme do rukou nový krásný svět a jsem zvědavý co nám přinese dál.

25.11.2020 5 z 5

Dopis pro krále Dopis pro krále Tonke Dragt

Dopis pro krále, jsem si přečetl až poté co jsem viděl stejnojmenný seriál z koprodukce Netflix.
A musím říct, že to jsou dvě naprosto rozdílná díla, seriál je fantasy pro děti, které se snaží splňovat všechny dnešní standardy, ať už se jedná o genderovou vyváženost nebo o množství akce a magie.
Kniha je dobrodružný příběh ze světa, jenž se dá popsat jako fantaskní. Jelikož je vymyšlen a nikdy neexistoval. Příběh pojednává o mladíkovi, jenž se mohl stát rytířem, ale upřednostnil pomoc druhému před svým pasováním na rytíře. A tak dostáváme dílo o putování jednoho skoro rytíře, který se díky svému srdci, rozumu a velkému štěstí dostane přes nespočet překážek, které mu do cesty postavilo samotné putování nebo nepřátele toužící mu zabránit ve splnění úkolu. Tjury se během svého putování stává díky svým činům i přátelům rytířem, i když ho nikdo ještě na něho nepasoval.
Kniha je spíše pro mladší čtenáře, příběh je hodně morální a klade velký důraz na rozum čest a zásady. Je to vlastně jedno velké ponaučení, že člověk by měl pomáhat slabším, být přátelský, spravedlivý a nemyslet jen sám na sebe. Za mě kniha mnohem lepší než seriál, radši svým dětem nebo mladším sourozencům či známým přečtěte tohle hrdinské putování.
Po technické stránce není co vytknout kniha se četla lehce.
"Slibuji, že vám budu jako rytíř věrně sloužit a stejně tak vaším poddaným a každému kdo mě požádá o pomoc.
Slibuji, že budu svůj meč používat jen pro dobrou věc a v bojí proti zlu, a že budu svým štítem chránit všechny, kteří jsou slabší než já.

24.11.2020 4 z 5

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

Opium a Absinth název knihy, která má krásnou obálku a velmi zajímavý název. Tahle kniha nás zavede do doby, kdy se v Americe dostává na první příčky bestselleru román Brama Stokera Dracula. Bohatí mají svá pravidla a svůj vlastní svět. Považují chudinu za spodinu světa a myslí si, že se všechno točí okolo nich a jejich jména. Žijí ve své zlaté kleci a nepřipouštějí si žádné pochybnosti o svých povinnostech. Natož když jste žena s důležitým jménem, a cela rodina na vás spoléhá, že uděláte to, co je dobré pro ně ale nezajímají je vaše cíle a pocity a osobní radosti. Bohužel po těžké nehodě, po které jste zůstaly na opiátech proti bolesti. Se navíc dozvíte, že vaše sestra je zabita za velmi zvláštních okolností její tělo je nalezeno s dvěma dírkami na krku a jako příčina smrti byla určena absolutní ztráta krve. Vaše rodina dělá že nic, jelikož jim v tuhle chvíli jde jen o to, jak vás provdat jako jediného přímého dědice, aby byl zachován vás společenský status na té nejvyšší úrovni. Policie to nechává zamést pod stůl, nemají žádné svědky ani důkazy. A váš největší problém je vaše závislost na opiátech a tím pádem vaše ovlivněna mysl. Co když vaši sestru zabil upír je to vůbec možné existují upíři???
Kniha i když se tváři, že by mohla být fantaskní je vlastně historická detektivka. Detektivní zápletka je velmi tajemná, na téhle knize mně nejvíce bavila hlavní postava a její závislosti a poté boj proti nim. Závislost nejen na opiu ale třeba i na heroinu, který v té době byl volně na předpis. Naše hrdinka potřebuje zdravou mysl, aby vyřešila smrt své sestry. Co když závislost nebo nemoc všeobecně je vodítko k nalezení vraha. Líbí se mi, že jsou v knize dobře popsané historické reálie jak léčebné postupy, tak třeba odvykaní na závislosti v té době. Kniha mě bavila, byla to zajímává změna žánru. Kdo má rad historií nebo detektivky jedná se o velmi dobrou volbu.

24.11.2020 5 z 5

Vzpomínka na modrou planetu Vzpomínka na modrou planetu Alastair Reynolds

Tahle kniha, začíná jako ukázka života v Africe vzdálené 150 let daleko. Ve světě, ve kterém je Afrika supervelmoc, a její bohaté a mocné rodiny, ovlivňují dění nejen na zemi ale i na ostatních osídlených nebo automatizovaných planetách. Ve světě, ve kterém vládne mír, klid a pořádek. Lidé mají mozkové implantáty, které jim otevírají spousty možností komunikace a vizualizace. Také jim však zabraňují ve zločinech a agresivitě na jiných lidech. V tomhle dokonalém světě budoucnosti se odehrává příběh jedné bohaté a mocné rodiny. Smrt velmi důležitého člena rodiny, který byl tajnůstkař a vizionář, který dal rodině mnoho ale taky mnoho věci před ní tajil.
Také po sobě zanechá dědictví, jenž nikdo neví, co vlastně obsahuje. Muže způsobit spoustu problému ať už v rovině rodiny nebo celého kolonizovaného vesmíru. Co se ukrývá v desítky let starém bezpečnostním trezoru na měsíci?
Dokáží členové rodiny, kteří bojují sami proti sobě i proti světovým velmocem uspět v hledaní neznámého tajemství???

Kniha je velmi obsáhla autor píše velmi technickým stylem. Jde vidět, že kniha je první díl série jde o velkolepé představeni celého světa a blízkého vesmíru. Kniha má několik slabších častí, ale chápu, že nám autor chce ukázat cely svůj propracovaný vesmír a všechny možnosti v něm. V knize více čí méně není žádné násilí aspoň ne mezi lidmi, jelikož jim to jejich implantáty nedovolí. Ale i tak vás kniha zaujme a odmění propracovanými postavami a příběhem jenž odkrývá postupně svá tajemství.
Je tu několik velmi kvalitních a napínavých sekvenci ( Evolvarium na Marsu, Souboj robotu v aréně, Prozkoumávaní tajemné lodi jenž tu zanechal onen mrtví člen rodiny a několik dalších).
Knihu jsem si jako celek užil, musím konstatovat, že je spíše pro fandy sci-fi žánru ale svou kvalitou a tajemným příběhem by mohla pobavit i lidi co čtou jiný styl knih. Někdy bych si určitě rad přečetl pokračovaní, jelikož kniha konči velmi otevřeně.

18.11.2020 4 z 5

Tři okamžiky exploze Tři okamžiky exploze China Miéville

Toto dílo je pro mě velmi těžké zrecenzovat. Je to velmi zvláštní kniha, vlastně to není kniha, jelikož to není celek. Jedná se o sbírku 28 povídek. Povídky na sebe nijak nenavazují, každá je samostatné dílo, některé mají pár stran jiné desítky. Většinou jsou ale kratší, což je veliká škoda. Miévilleo musíte obdivovat, jeho styl, kterým píše. Slovy, jenž používá, přitom je to čtivé a zajímavé. Miéville je literární masochista jeho texty jsou brilantní a naprosto jedinečné. Dokáže použít pět slov v jedné větě, které jste slyšely možná jednou za celý život, ale stále to funguje. Bohužel tyto povídky jsou tak krátké, že ve většině případů se vlastně nezačteme do příběhu, ani si neoblíbíme žádné postavy, jelikož tu na to není místo. Je to jak moderní umělecké dílo, líbí se vám, jak vypadá nebo zní ale nevíte o co v něm vlastně jde.

Je tam pár povídek, u kterých jsem chápal, co se spisovatel snaží říct, ale říká to svým nezaměnitelným stylem. Tady bych vypíchl povídku s názvem Covehithe. Ve které, jde o potopené ropné plošiny, které se po několika letech v oceánu, samy od sebe probudí a chodí na pevninu. Lidé z nich mají nejdříve strach bojují s nimi likvidují je. Nakonec ale zjistí, že jsou neškodné a chodí klást vajíčka na pevninu ( tak jak to dělají mořské želvy). Později se z nich líhnou malé ropné věžátka, ???????????????? která se vracejí zpět do moři a oceánu. Je jasné, že zde se spisovatel snažil říct, že lidé když něco neznají a mají z toho strach, tak se to automaticky snaží zničit/zabit dokud nedojdou k poznání. Poté se až snaží zachránit to co nejdříve ničili, ale to už může být pozdě. Prostě jedinečné, tuto samostatnou povídku bych hodnotil pěti hvězdičkami. Ale knihu jako celek hodnotím jinak.

Miéville má neskutečnou fantazií a jeho spisovatelské nadání je mimořádné. Bohužel zde k tomu není dán prostor. Tak brzo u jeho jiné knihy.

05.11.2020 3 z 5

Slepý život Slepý život H. J. Bornemisza

Co když ve světě nejsou lidé sami? Co když za magickým závojem, ve stínech existují desítky spíše stovky bytostí v čele s Elfy, Čaroději a Trpaslíky. Co když má každá bytost svou auru? Ať už dobrou nebo zlou. Jsou jedinci, kteří po letech brutálního tréninku dokáží svou auru na maximálně pár dnu změnit podle své potřeby. Přestože to je velmi riskantní, ale není jiná možnost. Jak potom jinak získat informace o druhé straně? Co když se narodíte jako bytost jejíž aura je neutrální (tzv. vyvážená)? Tim pádem dokážete měnit svou auru, a to během mnohém kratší doby. Dokážete ji ovládat a zůstat v ní a to na mnohem delší čas. Třeba i navždy. Co když, kvůli tomu po vás prahnou všechny bytosti světa ať už zlé či dobré? Co když je vaší největší slabinou, to že jste člověk. Přežijete ve světě mnohém mocnějších bytostí, než jste vy sami?

Není to na jeden příběh moc „Co když?“?

Tato recenze je pro mě výzva, nikdy jsem nečetl knihu ve slovenštině, natož tak obsáhlou. Kniha má přes 500 stran a je to prvotina začínající spisovatelky. Upřímně musím říct, že tohle je obrovské překvapení, jedná se o komplexní dílo na vysoké úrovni. Spisovatelka nám představuje obrovský svět, ve kterém spolu žijí lidé a spousty dalších bytosti. Svět má propracované vztahy a historií. Dílo svou velikostí a kvalitou směle přirovnám k Eragonovi nebo sérii Stínu krkavce. Mužů říct, že kniha se mi četla dobře. Po pár stránkách jsem už vůbec nemusel přemýšlet nad tím co čtu, všechno krásně plynulo. Hodně se mi líbí, že kapitoly jsou řešeny tak, že pokaždé se odehrává kousek příběhu za jednu z hlavních postav. Kniha je psaná z pohledu čtyř postav. Někdy se dokonce jedna a ta samá situace řeší z pohledu několika hlavních postav, jelikož se jim děje současně. Díky tomu nahlížíme do nitra každé postavy a vidíme její postoj k dané situaci. Tak dostáváme hodně dobrý psychologický pohled na každou z nich.

Moc se mi líbilo že spisovatelka nám naservírovala temné, krvavé fantasy, tenhle svět není pro malé holky je to nebezpečný svět. Za mě se v knize odehrává nejšílenější a nejbrutálnější výcvik o jakém sem kdy četl. Hlavní hrdinka, žena lidského původu je trénovaná elfy a čarodějkou jejíž síla je o mnoho větší než její vlastní. Díky tomu, je to hodně osobní a psychologické, jelikož bojuje s vědomím, že pokaždé souboj prohraje. Bolest a utrpení je na denním pořádku. Líbí se mi, že si kniha drží vysokou úroveň, nepadá do kategorie braku ani amerických hrdinských fantasy, kde hlavní postavy kosi nepřátele po desítkách. Sice jde vidět, že spisovatelka si dláždí cestu několika příběhovými linkami k velkému finále, ale to je naštěstí velmi daleko. Jedná se totiž o prvním díl série. Tohle dílo nám předkládá střípky minulosti i budoucnosti a skládá propracovaný příběh. Nechápu, jak tohle spisovatelka dokázala, ve své první knize. Má můj obdiv, a tohle dílo řadím mezi TOP tři knihy letošního roku. Navíc i hodně vysoko v mém osobním žebříčku.

05.11.2020 5 z 5

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

Kniha je napsána velmi svérázným stylem, hned ze startu je nám krásně dávkována akce a humor ve stejném množství. No vtípků a různých narážek je možná trochu víc, než by bylo potřeba ale k postavě 400 let starého lovce žen a monster to sedí. Akce střídá akci a hlavní hrdinové nestačí chrlit moudra a na pozadí toho všeho se odehrává příběh o konci světa, lektvarech nesmrtelnost padlých andělech a spoustě dalších šílenosti. Kniha je velmi zábavná, u četby jsem se smál od ucha k uchu a přitom má příběh velký potenciál a velmi se mi líbil, i když je to taková klasika.
Tohle dílo není pro všechny, jestli čekáte romantické zobrazení Prahy sáhodlouhé popisování východu slunce nad Vltavou a romantickou linku mezi hlavním protagonisty tak to jste si vzali špatnou knihu do ruky. Ale jestli hledáte knihu, u které se budete bavit od začátku do konce a máte rádi dobře popsané akční scény a nevadí vám trochu krve a spousty narážek na různé filmy, knihy a hudbu tak je to kniha pro vás.

25.10.2020 4 z 5