Strážci brány

Rok 2012 byl omyl. Staří matematici a astrologové se osudně spletli. Konec světa teprve přijde. Kdy a kde ten mejdan tisíciletí vypukne? Na rok 2017 čekali přes 400 let. Chvíle, kdy se v Praze otevře transdimenzionální díra mezi světy mimo čas a prostor, se blíží. Karma bude narušena a zneužita. Starobylé evropské řády, vzniklé v době Rudolfa II., uvědomující si přicházející konec světa daleko dříve, než na něj senzacechtivá média upozornila, chtějí z magického koláče pražského genia loci ukrojit co nejvíc pro sebe. Česká odnož přísně tajného řádu bere jako vlasteneckou povinnost ubránit hlavní město proti hordě cizáckých mágů prahnoucích po moci a ochránit jej tak před zhroucením a zničením. Kdo by taky chtěl, aby se mu po Václaváku proháněl Cthulhu, zatímco si Marduk s Baalem budou hrát v rozvalinách Pražského Hradu na schovávanou? Podaří se hrstce českých X-menů ochránit matičku Prahu před takřka nezvratným osudem?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207512/big_pragocalypsa-strazci-brany-207512.jpg 3.8156

Kniha Strážci brány

mokova

Knížku jsem otevřela a...pak jsem musela číst a číst, knížka je opravdu hodně čtivá, prostě mně bavila. Oceňuji české prostředí, Praha a další lokace jsou popsané tak, že máte pocit svoji přítomnosti na místě kde se děj odehrává. Různé asociace a hlášky postav jsou skvělý bonus. Prostě konec světa začíná v Praze a věřte mi u toho chcete být :-) První díl končí tak, že v podstatě hned otevřete druhý

Klesňa

Pragocalypsa mě opravdu okouzlila. Z obálky jsem tipoval nějakou historickou fantasy s démony a zombie zvířaty, ale dostal jsem něco mnohem lepšího. Děj je zasazen do dnešní doby a tajný řád dokonce vlastní vyspělou a tajnou techniku, která jim pomáhá v boji proti cizákům. Kdybych měl knihu popsat jednoduše – jde vlastně o české X-meny. Každý člen řádu má jinou schopnost. Setkáte se tak například s upírkou, nebo s chlapem, který dokáže změnit svou podobu. Další se umí přemístit, vrátit čas, nebo nahlédnout do blízké budoucnosti… Už tohle mě na postavách neskutečně bavilo. Za mě velké plus byla ještě jedna vlastnost jednoho z hlavních hrdinů – a tím byl sarkasmus. Jeho nevhodné hlášky provází celý děj a tak odlehčuje i nejvíc dramatické situace. Autor do příběhu dostal i různé odkazy na pop kulturu. Najdete tak narážky od Titanicu, Harryho Pottera až po Křemílka a Vochomůrku. Jan Urban prostě píše drama s trochou nadsázky a díky tomu je to neskutečně čtivé. Jediné, co se některým čtenářům nemusí líbit, je to, že v knize se neuzavře ani jedna část příběhu. První díl končí hodně otevřeně a nabádá tak k přečtení dvojky. To mě ale vůbec nevadí a na dvojku se už neskutečně těším!

Elea

Nebylo to špatné, ale přece jen - není to Kulhánek.

Lenny33

Jsem z knihy rozpačitá. Nemůžu jí upřít čtivost a akční děj. Autor se snažil celý děj vést v humorném duchu, ovšem často zacházel až do absurdních situací. Dále bych ocenila více propracovat charaktery hlavních postav - všichni se tvářili, jak je jejich minulost strašné tajemství, až jsme o nich nevěděli vůbec nich.
Celkově mi děj přišel neucelený a zároveň překombinovaný. Po dočtení jsem rozpolcená. Zároveň chci vědět, jak vše dopadne, ale zároveň už takové (s prominutím) slátanině nechci dále věnovat svůj čas. Trošku mi přišlo, že autor se snažil nacpat do jedné knihy všechno, co kde četl, čím se kde inspiroval, co ho zrovna napadlo. Zde se hodí přísloví že "méně je někdy více". Není to špatné, ale ani vyloženě dobré. Slabý průměr.

Anylola

Jasně, není to Kulhánek, ale já se docela bavila. Jednu hvězdičku dolů za místy vážně nesnesitelného hlavního hrdinu.

Malarkey

Z loňské akce Linka 451, pro podporu malých nakladatelů, jsem tu měl balíček z Fantom Printu, na který jsem tak dlouho koukal a rozmýšlel, čím začít, až jsem se odhodlal a otevřel první díl Pragocalypsy. A víte jak to dopadlo? Nemohl jsem od ní odtrhnout oči, jak byla dobrá! A ne jenom dobrá, ona je totiž zatraceně dobrá!

Honza Urban tady stylem sobě vlastním vypráví příběh českých X-Menů, kteří jsou mi po lidské stránce okamžitě blíž, než jakejkoliv X-Men, a to včetně Wolverina. Blíž mi jsou nejen obyčejnými lidskými vlastnostmi, dobře známým pražským (i mimopražským) prostředím, propíranou českou historií, ale především i popkulturními odkazy, kterých autor do svého příběhu přibral tolik, že jsem měl co dělat, abych to vůbec ustál. Ustál proto, že jsem jim všem rozuměl a chápal. Odkazy na filmy - bomba. Odkazy na muziku - boží. Při psaní tohoto komentáře mi hraje XIII. století, na který bych snad, nebýt této knihy, úplně zapomněl. Takže díky Honzo za připomenutí! :-)

Navíc je to celé v duchu zábavné a přímočaré akce jak od Kotlety. Jen s tím rozdílem, že toto není Kotleta, ale Honza Urban. Takže za mě super a já letím na druhý díl!

"Karneval karneval všude růže a šperky dam..."

Budulman
30.12.2020

Jsem příjemně překvapený a docela nečekaně mě knížka vlastně bavila.
Přirovnávání a hláškování jsem asi přežil líp než spousta ostatních, co tak čtu komentáře.
Očekával jsem nějakou hrůzu, páč jsem si některé komentáře četl před knížkou samotnou, ale ve finále to nebylo tak "strašný" a vlastně to konkretně mě až tak nerušilo/neštvalo.
Děj odsejpal, "mytologie" kolem Rudolfovo alchymistů a tajemna týkajícího se té doby mi hodně sedí a jsem v tomhle ohledu vyloženě spokojenej.
Postavy ve většině přirostly a nikdo z nich mi nebyl vlastně moc nesympatycký. Možná až na Tiziana a jeho dva nejbližší přicmrndávače Deimose a Phobose... O těch si upřímně nevím co myslet.
Otevřený konec vyloženě vybízí k rozečtení druhého dílu.
Zatím to vypadá, že tuhle serii dojedu celou.

andrej0867
29.12.2020

(+ SPOILER) Zakomplexovana a nezrela 400-rocna hlavna postava (?) Vyvyan cely cas pusta trapne hlasky a prirovnania a chvilami si robi srandu z vedlajsej postavy ktora obcas pusta trapne vtipy.
Clenovia tajneho radu zalozeneho na hodnotovom boji za zachranu krajiny sa spravaju ako stredoskolske primadony a po zlozeni telefonu / zatvoreni dveri pubertiacky a falosne odvravaju a zosmiesnuju nadriadenych.
Dej (?) sa chaoticky potaca, postavy ploche, opisy slabe. Ak sa tam aj nieco nahodou pomedzi ten chaos a nudu stane, tak je to zahovorene s tym ze sa o tom postavy porozpravaju neskor.
Celkovo velka povrchnost a strata casu. Oznacit toto ako B-ckovy brak je urazka braku.
Mazem z citacky po pretrpeni 70% po tom, ako...

SPOILER ALERT!

...postavy holymi rukami vyhrabali megadolezity artefakt a potom ho tyzden skumaju v lesnej chatke a v snahe o nenapadnost jazdia v Porsche Cayene do potravin v blizkej osade (5 domov, potraviny, maximalne auto Skoda 120 alebo Felicia) kde ich vsetci okukuju.