Legendy (L3g3ndy)

Antologie povídek nejmladší generace autorů české fantastiky. Ze starých příběhů se rodí nové. A stejně je tomu i u této knihy. Staré příběhy českých legend uchopili nejmladší autoři české fantastiky po svém. Vážně, romanticky, humorně i s varujícím podtextem. Ze spojení starého a nového tak vznikly L3g3ndy, které znovu uvedou v život příběhy o Bivojovi a kanci (tedy vlastně Kanci), Golemovi, pražském Orloji, nikdy nekončící Dívčí válce, ale i ty méně známé, jako jsou Železný muž či příběh zakleté dívky z ulice V Tůních. Vítejte ve světě fantazie nejmladších autorů, světa, do kterého vstupujete s odvahou poznat nové, ale odejdete s jistotou, že touha vyprávět příběh nikdy neumírá. Antologie L3g3ndy přináší hostující povídku ostříleného bestsellerového autora žánru young adult Thea Addaira....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459325/big_legendy-VJp-459325.jpg 4.224

Kniha Legendy (L3g3ndy)

hanak_v_exilu

Nevím jestli je to tím, že každá povídka má v sobě nějaké ponaučení k němuž musela směřovat, ale přišlo mi, že autor většinou vytvořil zajímavý svět a pak v něm neobratně vystavěl příběh. V prvních dvou povídkách je tenhle dojem nejvýraznější. Až ta třetí - Dominika z Podolí mě opravdu zaujala. Vrchol sbírky pak přichází v následující - a mnohokrát zmíněné povídce Tenkrát na zahradě. Obě mají nepřekvapivě společné, že se neodehrávají ve fikčním světě. Zbytek povídek trpí stejným chronickým problémem jako první dvě. Vypíchl bych ještě Skrýš - protože je strašlivě zmatená a nedává smysl, a poté Dům u Zlatého kapradí, protože z ní až příliš čiší autorova snaha protlačit do vyprávění své postoje. Na ní jsou slabiny sbírky nejviditelnější.

Dragell

Soubor povídek od mladé generace spisovatelů na téma staré pověsti české, které jsou přetvořeny v rytmu fantasy a sci-fi do zcela nových kulis.

Každá povídka je jiná, některé drží tempo a napětí a jiné naopak zpomalují. Vše smysluplně uspořádáno od velmi působivého otvíráku až závěrečné povídky s největší gradací. Až na pár výjimek zajímavé počtení, kdy budu vyčkávat, zda od autorů uvidíme něco většího a komplexnějšího než jen povídku ve sborníku. Za mě rozhodně perfektní příležitost, jak si obkouknout nové tváře a styly vyprávění.

mallamut

Super čtení, každá povídka má něco do sebe, a nedokážu říct která je lepší. Velice dobrá propagace českých autorů od Kotlety

czpilar

Kniha mě opravdu bavila a rád bych si od některých autorů přečetl i celé knihy. U povídky "Tenkrát na zahradě" ze školkovského prostředí jsem se celou dobu křenil a pro mě je z celé knihy ta nej.

Dukát

zajímavé, kvalitativně dost různé, s neotřelými nápady a určitě stojí za přečtení - něco co napíšete o každém povídkovém sborníku.

Ale v tomhle najdete povídku "Tenkrát na zahradě", která mě naprosto dostala. Zase mi bylo pět, zase jsem byl na školní zahradě, zase jsem s klukama stavěl bunkr ze sněhu, nadával na blbý holky a koukal na Přemíka, jak to dělá že ten jeho bunkr je tak super. Díky moc autorovi, takhle melancholicky štastně už jsem se dlouho necítil.

robin9739

Legendy, tahle antologie mě ihned zaujala svojí obálkou. Obrovský robot a Škoda Felicie na jednom úžasném obrázku, navíc zjištění, že editaci téhle knihy dělal můj velký oblíbenec Leoš Kyša (František Kotleta). Většinou neberu knihy podle obálky ale tahle mě dostala a je dobře, že sem si jí přečetl...

Antologie je složená z 10 povídek od 10 mladých českých autorů. Jako celek se kniha četla úžasné, stránky mizely jedna za druhou a než sem se vůbec začetl měl sem za sebou první dvě povídky.
Musím říct, že mě většina povídek bavila, vyloženě mě zklamala jen jedná jediná.
Každá povídka byla jedinečná jako legenda, ze které čerpala. Líbila se mi fantazie a jedinečně nápady autorů ať už zasazením povídek nebo celkovou stylizací

Nebudu hodnotit každou povídku zvlášť, ale musím vypíchnout podle mě tři nejlepší.

První povídka je "Děvín" v tomhle případě se jedná o nejzábavnější že všech 10 povídek.
Zde má být předlohou legenda "Dívčí válka". V povídce jdou proti sobě dvě skupiny předškolních děti, dívky a kluci. Vedou spolu na pozemku školky nekončící konflikt plny zrad úskoků a nečekaných útoku v podobě hromadných koulovaček i osobních odplat. Dojde i na dobývání sněhových pevnosti, Děvín a Vyšehrad. Takhle jsem se už dlouho ne zasmál.

Druhá povídka se jmenuje "Virus“. V téhle povídce je uvězněn člověk umělou inteligencí, která si myslí, že je nejdokonalejší věc či forma života na zemi. A chce využít největší lidskou slabinu (emoce) jako zbraň. Bohužel pro ni je člověk díky nim silnější a sám onu umělou inteligencí svými emocemi nakazí. Na téhle povídce jsou nejlepší dialogy střet chladné logiky s lidskou zvědavosti a lidskými emocemi. Za mě povídka s nejlepším koncem (zvratem).

Třetí "Železný muž". Na téhle povídce se mi líbí celkové pojetí, kdy byl příběh rozdělen do dvou časových linek, které se vzájemně prolínají. Díky tomu nám pomalu odhalují celý příběh ve kterých vystupuje naše hlavní postava. Postava může, jenž není sám sobě schopný odpustit, co se v minulosti stalo. Proto už přes sto let pomáhá jako doktor v různých válečných konfliktech po celém světě. Bez odpočinku bez osobního života jako stroj jako Železný muž. Povídka je výborně napsána a nutí vás číst až do samotného konce.

Selve

Povedený soubor povídek od mladých spisovatelů. Každá povídka mne něčím zaujala. Některá více, jiná méně. Každopádně od některých autorů bych rád četl celou knihu. Doporučuji