Dopis pro krále

Šestnáctiletý Tjuri ze Země krále Dagonauta má být pasován na rytíře. Přijme však od umírajícího neznámého rytíře úkol doručit poselství králi sousední Ynauvenovy země. Tjuri musí prokázat odvahu a šikovnost, aby unikl služebníkům Černého rytíře s rudým štítem, kteří se snaží zmocnit tajného dopisu. Cestou potkává nečekané spojence a naváže pevné přátelství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29492/dopis-pro-krale-d0X-29492.jpg 4.567
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, Albatros (ČR)

De brief voor de Koning, 1962

Kniha Dopis pro krále

kolacky

Škoda, že ten druhý díl u nás nevyšel. Bylo by pěkné sledovat Tjuriho spolu s ostatními rytíři, jak, předpokládám, zabránili zlu dobýt jejich svět.

ladaol

Nádherná dobrodružná kniha o cti a odvaze.

jahex

Stejně jako robin9739 jsem si našel knihu až na základě stejnojmenného seriálu na Netflixu. A dávám mu za pravdu. Seriál má s knihou společný jen název a základní děj - doručit králi dopis. Jinak je to úplně něco jiného. Seriál (spíš minisérie) není špatný, za mě ale kniha lepší.

robin9739
24.11.2020

Dopis pro krále, jsem si přečetl až poté co jsem viděl stejnojmenný seriál z koprodukce Netflix.
A musím říct, že to jsou dvě naprosto rozdílná díla, seriál je fantasy pro děti, které se snaží splňovat všechny dnešní standardy, ať už se jedná o genderovou vyváženost nebo o množství akce a magie.
Kniha je dobrodružný příběh ze světa, jenž se dá popsat jako fantaskní. Jelikož je vymyšlen a nikdy neexistoval. Příběh pojednává o mladíkovi, jenž se mohl stát rytířem, ale upřednostnil pomoc druhému před svým pasováním na rytíře. A tak dostáváme dílo o putování jednoho skoro rytíře, který se díky svému srdci, rozumu a velkému štěstí dostane přes nespočet překážek, které mu do cesty postavilo samotné putování nebo nepřátele toužící mu zabránit ve splnění úkolu. Tjury se během svého putování stává díky svým činům i přátelům rytířem, i když ho nikdo ještě na něho nepasoval.
Kniha je spíše pro mladší čtenáře, příběh je hodně morální a klade velký důraz na rozum čest a zásady. Je to vlastně jedno velké ponaučení, že člověk by měl pomáhat slabším, být přátelský, spravedlivý a nemyslet jen sám na sebe. Za mě kniha mnohem lepší než seriál, radši svým dětem nebo mladším sourozencům či známým přečtěte tohle hrdinské putování.
Po technické stránce není co vytknout kniha se četla lehce.
"Slibuji, že vám budu jako rytíř věrně sloužit a stejně tak vaším poddaným a každému kdo mě požádá o pomoc.
Slibuji, že budu svůj meč používat jen pro dobrou věc a v bojí proti zlu, a že budu svým štítem chránit všechny, kteří jsou slabší než já.

InaPražáková
06.11.2020

(+ SPOILER) V dětství několikrát přečtená kniha, kterou jsem pravidelně tajně četla do noci. Teď po dvaceti letech jsem ji už nemusela číst tajně, jinak se nic moc nezměnilo. Příběh o rytířství ve všech podobách, napínavý, gradující, výborně napsaný, a ač jde o dětskou literaturu, nijak polopatický, natož podbízivý. Pár dialogů jsem docenila až časem, ale nepamatuju se, že by mě předtím rušily. Obejde se bez nadpřirozených prvků a poskytuje realističtější následováníhodný vzor než třeba mé jinak milované Rychlé šípy - všichni víme, že Mirek Dušín byl jen jeden a nosit nákup všem stařenkám v okolí není v lidských možnostech.
Tjuri se vyvíjí postupně, od rozhodnutí přestoupit královský zákaz, aby pomohl člověku v nouzi (a že si za to pak ještě nadává), postupně dospěje k umění samostatně se rozhodovat, stát si za svým a nakonec i ke schopnosti nejtěžší: bez hořkosti si najít smysl života, když se zdá, že ho místo chvály čeká nudná a neslavná budoucnost.
Některé problémy se vyřeší trochu snáz, než by zasloužily, ale jinak je Dopis pro krále bezvadný, plný postav, které se zdají nebezpečné a u kterých jsem si kousala nehty napětím, z nichž se ale zčásti vyklubou spravedliví sympaťáci, byť budící respekt. Díky zdejším komentářům jsem zjistila, že existuje druhý díl, který u nás nevyšel. Asi se Dopis nešťastně sešel se začátkem potterománie, protože bych čekala, že to bude zásadní dětská kniha většiny dětských čtenářů mého věku se stovkami přečtení. Nu což, nizozemsky se asi nenaučím, ale hned bych si ho s chutí hned přečetla.

jednorozka
16.04.2020

Tak tohle me strhlo tak, ze jsem to cetla celou noc az do rana. Hned bych si to precetla znovu, urcite bych v tom zas nasla vic. Fantasticka knizka!

Oryk
08.06.2019

Dopis pro krále je jedna z knih, která se dá číst opakovaně a pokaždé se v ní dá objevit něco nového. Sám jsem ji přečetl nejednou a vůbec toho nelituji. Dříve a částečně i dnes se v určitých skupinách lidí považovala Kiplingova Kniha džunglí za dílo, které se dává dospívajícím dětem jako vzor správných lidských vlastností a zdroj představ o světě, toho dobrého i zlého. Osobně se domnívám, že Dopis pro krále plní úplně totožnou úlohu. Příběh má jak pedagogický, tak filosofický rozměr, což vedle chytlavé zápletky velmi oceňuji. Čtenář se jednak dozví něco o životě středověkých rytířů, ale také se může spolu s Tiurim zamyslet nad mnoha morálními otázkami. Tento příběh o cti, odvaze, zradě, intrikách a přátelství je sice utopickou představou o světě, nicméně který příběh není více či méně utopický? I pokud by se čtenář nad knihou zamýšlet nechtěl, stejně k tomu bude nakonec příběhem donucen. Mnoho věcí se dá převést do dnešní doby, což knize dává hlubší rozměr. Otázky jako: Mohu věřit vůbec někomu? nebo, Je mé poslání natolik důležité, abych pro něj zemřel? A pokud ano, co je má čest? se zdají dost ponuré a skeptické, ale kniha, stejně jako život, není černobílá a nejeden čtenář byl jistě překvapen, kde všude může číhat zrada, a kde se naopak dá nalézt přátelství. Přes zdánlivou beznaděj se nakonec dočkáme dobrého konce, děj je až na určité úseky svižný a některé linky končí opravdu zvratově. Knihu bych upřímně doporučil, lze si z ní odnést mnoho zajímavého poznání i do života každého z nás.

vlkove
22.02.2019

KNIHA MÉHO SRDCE
Před dlouhou dobou jsem poprvé viděla film, který byl natočen podle této knihy, tento film mě zaujal a tak jsem si pořídila knihu. Dlouho jsme se ke knize nedostala a je to také tím, že ráda knihy nechávám na poličce, až do chvíle, kdy si řeknu: ano, na tuto knihu mám opravdu chuť. Musím říct, že jsem nesáhla vedle, tato kniha je skvost.
Naprosto jsme se do příběhu ponořila, hltala jsme každou stranu a Tjuri se stal mým přítelem.
Kniha se okamžitě zařadila do mé poličky srdcových knih. Nemůžu uvěřit že tento klenot vlastním.
Jestli je tu někdo, kdo s čtením váhá, jděte do toho!
Připojím ještě jeden povzdech nad tím, že kniha dnes nejde sehnat. Doufám, že se někdy dočkáme dotisku a třeba i vydání druhého dílu.

Mé srdce plesá, ruce tleskají a tento skvost leží na poličce mého srdce.

DOPLNĚNÍ: Pokud nechcete číst knihu nebo chcete svým dětem pustit krásný film, tak doporučuji stejnojmenné filmové zpracování knihy z roku 2008.
V roce 2020 vyšel i stejnojmenný seriál natočený na motivy knihy. Musím říci, že tento seriál mi leží těžce v žaludku. Jednat tím, že příběh byl upraven tak aby vyhovoval dnešním standardům ale i tím, že se tvůrci za každou cenu snažili do filmu procpat dnes nutně vyžadovanou vyváženost. Dle mého už je toto opravdu přehnané.

dobrodružství dobrodružné romány rytíři putování

Tonke Dragt
nizozemská, 1930