RMarkéta RMarkéta komentáře u knih

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Velmi příjemné dobrodružné a detektivní čtení s kapkou cestování v čase. Vůbec mi nevadilo, že tenhle příběh vyšel už v roce 1957. Danny byl sympaťák. Petea mohlo být trochu víc. Za třicet se toho změní spoustu.

22.01.2024 5 z 5

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Velmi mě ovlinil film Jiřího Menzela. Ten jsem viděla jako první. Pak až se mi do ruky dostala kniha. Neměla jsem ani ponětí,že jde knihu povídkovou. Hrabal psal dost osobitým stylem. Ta jeho dlouhá souvětí stojí za to a když říkám dlouhá, tak jsou opravdu dlouhá. O obyvatelích Kerska dokázal psát lehce a nenuceně. Nicméně tu zmiňovanou poetiku mu vdechl nebo spíše vypíchl právě až Jiří Menzel.

16.01.2024 4 z 5

Otec Kondelík a ženich Vejvara 1 + 2 Otec Kondelík a ženich Vejvara 1 + 2 Ignát Herrmann

Jako první mi v hlavě vyskakuje Pištěk, Nedošinská a Futurista. Filmová podoba této knihy. Malé velké trable jedné pražské rodinky. To byla ale strastiplná cesta k vytoužené svatbě. Ten Kondelík byl ale urputný ve svém konání a to kopýtko Vejvara to všechno přežil. No jo, jediná dcera. Tenkrát to prostě chodilo jinak. Ale typuju, že po světě chodí plno Kondelíků i Vejvarů i dnes, i když doba už hodně pokročila. Moc hezky vykreslené postavy a vztahy mezi nimi. Oddechové čtení.

16.01.2024 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Umbridgeová mě děsně štvala. Taková mrcha přímo k pohledání. Tupá, pokrytecká a zlá. Ta se Rowlingové opravdu povedla. Velmi dobře napsaná postava. Z dětí jsou puberťáci, což je samozřejmě logické. Proto se i tak chovají. To, že byl Harry chvilkami otravný, je přece normální. Taky si toho ve svém životě dost prožil. To by málo kdo ustál. Takže ho chápu. Paní spisovatelka má prostě talent na vykreslení postav. Příběh je zase o něco hutnější a temnější.

16.01.2024 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Ne úplně tradiční King. Už jsem si o něm začínala myslet, že je vyčpělý a že už nemá pořádně co nabídnout. Byla jsem vyvedena za svého milného přesvědčení. Prvních zhruba stopadesát stran bych mít vyloženě nemusela. Na seznamovací kolečko to bylo zbytečně dlouhé, ale je to King. Potom se začne něco dít. Máme tu fantasy příběh ve velmi osbitém podání. Pořád má neuvěřitelnou představivost a fantazii. Nic ze svého velkého vyprávěčství neztratil. Stále si může čtenáře pěkně povodit za ručičku a naservirovat mu něco ze svého umění.

10.01.2024 5 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Jednohubka a lahůdka na jeden večer. Spíše taková malá raritka na křídovém papíru s pěknými, velmi zajímavými a dosti trefnými ilustracemi. Malé dílo, co se rozsahu týká. Přesto je to malé novoanglické městečko sužovné bestií a postavy v něm velmi dobře popsané a živoucí. Jde se přímým směrem, nikde se zbytečně neodbočuje. Taky proč by mělo. Přesně podle listů kalendáře. Neměla jsem tušení, že tenhle příběh je už čtyřicet let starý a že teprve v loni vyšel u nás. Takže pro mě velmi příjemné překvapení. Ovšem, kdo chce s Kingem začít touto knihou, tak nebude asi rovnou unešen a nadšen. Tohle je takový malý a milý sběratelský kousek.

10.01.2024 5 z 5

Dvojník Dvojník Brian Freeman

Tak tenhle příběh jsem měla přečtený během dvou večerů, protože jsem chtěla ty jednotlivé vrstvy velmi rychle rozklíčovat a přijít na to, co je realita. Tohle bylo pěkně zašmodrchané klubko. Připomělo mi to jeden film s Arnoldem Schwarzenegerem a Bruce Willis měl taky něco podobného. Nápad s paralelními světy byl moc dobrý. Ta závěrečná věta jedné postavy to skvěle rozsekla.

31.12.2023 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Freeman nosí v hlavě opravdu velmi neotřelé a zajímavé nápady. Po prvním rychlém čtení mi tento příběh přišel lehce překombinovaný. Při druhém čtení mi všechno dokonale do sebe zapadlo. Freeman je totiž velmi dobrý vyprávěč a dokáže si pocelou dobu udržet čtenářovu pozornost. Frost jako detektiv je prostě svůj a tak to má být.

31.12.2023 4 z 5

Sama proti všem Sama proti všem Brian Freeman

Tušila jsem, kam pan autor míří a pak jsem tím byla skálopevně přesvědčená. Potom to ale vzal jinam. Závěr pro mě byl velkým překvapením. Takže panu spisovateli děkuji za příjemné chvíle s touto knihou.

15.12.2023 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Pokračování Pana Mercedesa. Poctivě budovaná kriminálka. Zápletka to byla propracovaná a postavy samozřejmě také. Už jsem si zvykla, že King umí i detektivní příběhy. King si tradičně vodí čtenáře za ručičku a všechno dokonale dávkuje. Ovšem, dle své vlastní potřeby. Očekávala jsem trošku víc. Vždyť je to přece King.

08.12.2023 4 z 5

V pravěkém světě V pravěkém světě Arnošt Caha

Pravé klukovské dobrodružství s tatínkem archeologem. Na příběhu je dost znát datum vzniku. Je to tedy v dnešní době trochu naivní. Takový malý a i celkem milý průlet pravěkými dějinami. I paleontologie ušla kus cesty.

06.12.2023 4 z 5

Dítě Bridget Jonesové Dítě Bridget Jonesové Helen Fielding

Osobně tenhle příběh považuji za třetí díl. Ten předchozí šel nějak mimo mě.Trhlá Bridget je zpět. Je sice trošku starší, ale jen trošku. Naše největší smolařka historie stále vedle sebe nemá toho pravého chlapa, se kterým by šťastně zahnízdila a žila s ním až do smrti. Tentokrát, ale tím hlavním problémém bude neočekávané těhotenství. Zápletka to samozřejmě není bůhvíjak originální. Ale to přece naše Bridget Jonesová, No, opět nezklamala.

06.12.2023 5 z 5

Po úspěchu prvního příběhu tu máme druhý a ještě bláznivější. Bridget Jonesová byla opravdu s rozumem v koncích, respektive ho neviděla ani z rychlíku. Opět řešila svá obvyklá dilemata a to i oartickou kamrádů. Pak se taky rozhodla odcestovat do Thajska. Filmoví tvůrci si samozřejmě něco upravili po svém a stvořili z toho ještě větší bláznivinu. Zase oddechovka jak se patří. Já mám pro Jonesovou slabost.

05.12.2023 5 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Co si budeme vykládat, tohle je příjemná pravá a nefalšovaná oddechovka. Cizí průšvihy a trapasy vždycky pobaví. Tedy, ne, že bych byla tolik přející osoba. Bridget se svou nedokonalostí a živostí je prostě skvělá. Je velmi snadné si jí zamilovat. Vždyť je tak roztomile trhlá. Film, kde řádí Renée Zellweger je o něco lepší. Ta role byla snad spíchnutá přímo pro ní. No, zkuste si představit někoho jiného.

05.12.2023 5 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Frost je sympaťák. Řadím ho do party s Harrym Holem a Malin Forsovou. Freemanovo vyprávění vtáhne do děje a jen tak nepustí a přitom udržuje čtenáře v napětí, což je moc dobrá kombinace. Kupodivu tenhle příběh velmi dobře funguje i bez drsných detailů. Freeman takové popisy nepotřebuje.

04.12.2023 5 z 5

Dáma z Monsoreau 1. díl Dáma z Monsoreau 1. díl Alexandre Dumas, st.

Nejdříve jsem jako malá viděla seriál s Karin Petersenovou. Konečně se mi dostala do ruky knižní podoba tohoto příběhu od Velkého vyprávěče a Dumas je tedy pořádný vyprávěč. Dokonalý koktejl plný intrik, spiknutí, milostných dobrodružství a šermířských soubojů. Obsahuje všechno, co má takový příběh mít. ještě, že tam Chicot byl.

28.11.2023 5 z 5

Mumie se vrací Mumie se vrací Max Allan Collins

Úspěšný první díl si přímo říkal o pokračování a návrat to byl samozřejmě ve velkém stylu. Osud lidstva opět visí na vlásku a je potřeba s tím něco nutně udělat. Do dění tady zasáhne synek hlavních protagónistů. Jedná se v podstatě o obměnu a doplnění prvního dílu. Nenáročná oddechovka v zajímavých kulisách.

23.11.2023 5 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Krásný a dojemný příběh. Nejen lidé potřebují občas opravit svoji duši a musí si vzájemně pomoct. Samozřejmě jsem se nechala ke čtení knihy nalákat až po shlédnutí filmu. Kniha je mnohem hezčí než film. A ten konec.

23.11.2023 5 z 5

Dar lásky Dar lásky Judith Krantz

Kupodivu se mi tento romantický příběh hezky četl. Je to taková směs Jackie Collins, Danielle Steel a Rosamundy Pilcher. Rodinný majetek se těžko buduje, ale není složité o něj přijít. Proto bylo hezké, že se Jazz chtěla vrátit ke svým kořenům a udržet si rodinné bohatství, i když o tom se jedná až téměř v závěru knihy. Rodinný odkaz přesahuje prostor a čas. Každá rodinná historie je jedinečná. To platí všude na světě. Stejně má ta Amerika jiný životní styl.

21.11.2023 4 z 5

Tři vteřiny Tři vteřiny Anders Roslund

Chvilku mi trvalo se začíst, protože rozjezd je pomalejší. Nejzajímavější pasáže příběhu byly ty z vězení. Stačil drobný nástin kostry vyprávění a hned mi bylo jasné, jakým směrem se tato kniha bude ubírat. S tím jsem neměla nejmenší problém. Moc dobrý nápad s knihami a tulipány.

13.11.2023 4 z 5