Slavnosti sněženek

Povídky z Hrabalova oblíbeného Kerska. S typicky hrabalovskou úsměvnou poetikou popisované postavičky a osudy obyčejných lidí.

1.vydání

https://www.databazeknih.cz/images_books/64_/64005/slavnosti-snezenek-OsB-64005.jpg 4.3302
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Slavnosti sněženek

xxtom
14. listopadu

Určitě nejhezčí kniha od pana Hrabala, z těch které jsem přečetl. Nádherně popsané postavy a příběhy z Kerska.

Gordonlord
12. listopadu

Další pomník mé úcty ke klasickým spisovatelům padl. Hrabal je neskutečný packal a senilní trouba.

"Slavnosti Sněženek" jsou sborníkem povídek bez příběhu, naplněných žvatláním rádoby zajímavých postav a popisem všeho, co mě nezajímá. Žádná z povídek téměř vůbec neobsahuje příběh, nebo alespoň myšlenku. Paradoxně nejvíce vyčnívá a nějaký dojem zanechá povídka "Maminčiny oči", která těží z té nejlacinější formy bolestného sentimentu. Ale zpracovat ho takhle nenápaditě a klišovitě si dnes nedovolí snad ani sedmileté děcko při psaní slohu ve škole.

Nechápu, jak se tohle mohlo stát klasikou. Snad jen proto, že někdo rozhodl zařadit tenhle škvár do osnov a stádo poplatné myšlení, že co je slavné, musí být dobré, ho pojalo za klasiku. Pokud v tom někdo vidí minimálně "klasickou Hrabalovskou poetiku", nebo nějakou podobně vybájenou kokotinu, tak se nejspíš snažil mnohem více, než sám autor při psaní tohohle odpadu.

Rawen616
08. listopadu

Posloucháno jako audio. No, řekl jsem si, že když už ho tu mam, zkusím ještě jednoho Hrabala. Je to o něco stravitelnější než Postřižiny. Nedá se ale říct, že by mě to nějak bavilo. Film je, stejně jako v případě Postřižin, rozhodně lepší. Slavnosti jsou jakýsi deníček popisující formou povídek pozoruhodné a svérázné postavičky podivínů obývajících Kersko. To se prolíná s občasnými melancholickými popisy krajiny, přírody, zvířat atd. Když jsme u zvířat, i tady se objevuje Hrabalova posedlost jejich utrpením. Jakmile se na scéně objeví zvíře, i když to začne třeba láskyplným popisem, tak máte u Hrabala téměř 100% jistotu, že to zvíře buď zemře, bude trpět, bude sežráno a nebo bude aspoň nějak nesmyslně zraněno. Opět česká klasika, kterou asi nedocením.

engelbert

Slavnosti sněženek jsem četl až po mnohém shlédnutí filmu. Film je pěkný, ale výsledný dojem je diametrálně odlišný od předlohy. Kniha je, podle mého, mnohem méně veselá a poetičtější. Řekl bych až svíravě smutná.

Šárka_D

Podzimní počasí právě venku panující nesmírně svědčí nostalgickým povídkám této krásné sbírky...

Angie_Missfit

Myslím, že se jedná o jednu z nejpříjemnějších a nejpřístupnějších Hrabalových knih. Krásné, osobité, melancholické vyobrazení Kerska. Skvělý popis rozličných postaviček a jejich osudů (pan Karel mě bavil nejvíc:-)).

jan14s

Zábavné, vtipné, dojemné, smutné a mnoho dalšího. Každá povídka je svým způsobem jedinečná. Film dle této knihy je mým oblíbeným, po přečtení knihy, smekám před jeho tvůrci. Vytvořit z těchto povídek souvislý příběh, který dává smysl, musela být opravdu výzva. V tomto případě, my porovnání mezi filmem a knihou připadá zbytečné. Kniha je skvělá, film taktéž a pochybuji, že kdyby se natočil přesně dle povídek, že by dopadl tak dobře.

ArwenAragorn

Nádherně popsané postavičky autorova Kerska.