raty raty komentáře u knih

V jeho stínu V jeho stínu Audrey Blake

Zajímavý příběh odehrávající se v Anglii v době, kdy se v chirurgii začínaly zkoumat možnosti anestezie pacienta.
Velmi sympatičtí hlavní hrdinové, trocha napětí, romantika. Dobré čtení. Musím být ale spravedlivá a ubrat hvězdičku, protože moje oblíbená Barbara Wood podobné téma zpracovala prostě lépe.

28.09.2022 4 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Moje první setkání s autorem a velká spokojenost.
Napínavý, čtivý příběh, skvělá a pro mě neotřelá ústřední dvojice. Těším se na další díl.

23.09.2022 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Povídky jsem nikdy moc nemusela. S jedinou výjimkou. A tou jsou Povídky z jedné a druhé kapsy. Geniální detektivní povídky, z nichž některé mám v paměti od prvního čtení na základní škole. Ráda se k nim vždy po několika letech vracím. Tentokrát jsem si je vychutnala jako audio načtené známými herci, kteří je svým hlasem posunuli ještě výš.

19.09.2022 5 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Neskutečně napínavá jízda.

Laťka u tohoto dílu snad poskočila ještě o pár centimetrů výš. Luc a Ava, on ve Francii, ona ve Skotsku. Otřesné případy, které spolu okrajově souvisejí. Při čtení se stále strachujete o všechny postavy a knihu nemůžete pustit z ruky. Nejhorší pro mě je, že mi v hlavě stále hlodá, že taková zvěrstva se někde možná opravdu dějí.
Dokonalé čtení.

18.09.2022 5 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

Hodnocením u této knihy se řadím k menšině. Prostě jsem sáhla vedle. Těžké téma domácího násilí zpracované jako příběh červené knihovny mě moc neoslovilo. Naprosto nepravděpodobný děj i chování postav, autorčina urputná snaha hrát na emoce, přitom vše povrchní. A kdyby si někdo dal práci a sestavil časovou osu, tak si nad ní ukroutí hlavu. Naprosto nejsem cílová skupina a místo objevování nových autorů si teď dám radši další díl některé z mých oblíbených sérií.

14.09.2022 3 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Při čtení sérií naprosto nesnáším skákání v čase.
Angele Marsons tento skok naprosto odpouštím. Bylo to hodně dobré čtení. Začátky skvělého týmu Kim Stone a hned rovnýma nohama do případu sériového vraha. Krátké kapitoly, vražedné tempo a čtveřice vyšetřovatelů, kteří snad nemohou být povahově odlišnější, ale dohromady jsou hrozbou pro každého zločince.
Super a jdu shánět další díl.

10.09.2022 5 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Tuto knihu jsem měla připravenou v hromádce ke čtení pěkně dlouho. Chyba. Napínavé a nervydrásající, smutné čtení. Výborně vykreslená psychologie všech postav, které byly velmi lidské se spoustou chyb a trápení. Vraha jsem do poslední chvíle vůbec neuhodla a poslední třetinu jsem přečetla na jeden zátah.

Poučení z příběhu: Minulost tě vždy dožene.
Někoho dříve, někoho třeba až za několik desítek let. Stejně jako v tomto perfektním příběhu.

06.09.2022 5 z 5

Plantážníkova žena Plantážníkova žena Dinah Jefferies

Příběh začínající v roce 1925 ve velmi zajímavém prostředí čajové plantáže na Cejlonu se mi moc líbil. Velkou roli zde hrají předsudky, rodinné tajemství a síla lásky, hlavně té mateřské. Ačkoli se jedná o román, četla jsem s velkým napětím, jak vše dopadne. Některé záležitosti si asi zasloužily víc prostoru a vysvětlení, přesto hodnotím plným počtem a s klidným svědomím doporučuji.

02.09.2022 5 z 5

Zub za zub Zub za zub Ed McBain

Tak vám tedy moji milí knižní přátelé pěkně děkuji :-)

Při čtení vašich komentářů jsem na sérii 87.revír narážela tak často, že jsem náhodně vybrala jeden díl, abych zjistila o co se jedná. Kniha z roku 1959. To jako vážně? Ano a super. Nejkratší detektivka jakou jsem četla, nadupaná napětím a starou dobrou poctivou detektivní prací.
Takže - kolik že to má celkem dílů? Jdu pěkně na začátek k Zabijákovi a těším se.

V kontextu dnešní doby někdy trochu úsměvné, ale pro mě dobrý odpočinek od dnešních, někdy přehnaně korektních knih, které by asi byly "hrozně špatné" kdyby mezi postavami nebyl zástupce od každé myslitelné menšiny.

01.09.2022 5 z 5

Nezvyklý zájem o mrtvoly Nezvyklý zájem o mrtvoly Ann Granger

Skvěle vykreslená atmosféra starého Londýna s plížící se mlhou, sympatická ústřední dvojice, vyšetřování případu vraždy, při kterém se odhalují povahy jednolivých postav i tehdejší fungování policie. Často jsem si při čtení vzpomněla na seriál Dobrodružství kriminalistiky. Podtrženo, sečteno = 5.

Odpovědné redaktorce dávám taky 5. Na vysvědčení. Tolik chyb v textu jsem už dlouho neviděla. Neskutečně mě to při čtení vytáčelo. Chybějící předložky, špatné skloňování a časování. Toto už nebyly "jen" překlepy.
Občas se objevily věty, které vypadaly jako přeložené google překladačem.

26.08.2022 5 z 5

Dům na Riviéře Dům na Riviéře Natasha Lester

Podle obálky bych čekala úplně jiný příběh, i když vlastně plně odpovídá oběma dějovým linkám tohoto krásného románu. Románu plného lásky i nenávisti, odvahy i zbabělosti, radosti i smutku.... Prostě v příběhu je správně namícháno vše tak, aby se čtenář ani na chvíli nenudil. U knih, kde se střídají dvě časová období, se většinou těším, až se vrátím k historické lince, ale tady to jsou dva vyrovnané příběhy, které se na konci propojí.

Pro mě bylo velmi zajímavé porovnání dvou autorů, protože autorka do svého příběhu zakomponovala skutečné postavy, zaměstnance Louvru, kteří za 2. světové války pracovali jako odbojáři a vypracovávali seznamy uměleckých děl ukradených nacisty, aby je po válce mohli vrátit původním majitelům. Stejné postavy si "vypůjčil" i Peter May v poslední knize Noční brána.

19.08.2022 5 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Tento díl za mě rozhodně nepatří k těm nejlepším v sérii.
Jak psal Čef, jedná se opravdu spíš o pohádku pro dospělé. Velmi čtivé, ale poněkud překombinované. Moc mě mrzí, že se lehce vytrácí i humor a chemie mezi postavami. No, četlo se mi to dobře a konec jako u všech předchozích dílů velmi napínavý a tentokrát s otevřenými vrátky (spíš vraty) do dalšího pokračování. To si určitě ujít nenechám.

13.08.2022 4 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Prevít Prévit - svěží závan v zástupu současných detektivů. Detektivka zahraná na lehkou notu. Opravdu jsem se čtením pobavila. Neskutečně nemožný, úžasný vyšetřovatel si mě získal svými nestandardními postupy a pan autor humorem. Doporučuji jako ideální letní čtení.

04.08.2022 5 z 5

Doručovatelky Doručovatelky Alex Smith (p)

Odlehčená detektivka a asi nejkratší kniha, kterou jsem letos četla. Vážné téma únosu dětí a osobní tragédie hlavního hrdiny inspektora Ketta, je zde vyváženo humorem. Humorné situace přináší starost o tři malé dcerky a špičkování mezi policisty. Zvláštní směska? No ano, ale celkem vyváženě namíchaná. Další díl si nenechám ujít, zajímá mě, jak se vše bude vyvíjet dál.

01.08.2022 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Nelehké čtení, při kterém jsem měla pocit, že autorka nevypravuje, ale informuje.
Strohý, osobitý styl mě přesto bavil.
Pátrání po okolnostech, za kterých mohla nikdy nepoznaná německá babička opustit své dítě v poválečné Praze, zavede čtenáře do doby druhé světové války a let poválečných. Syrový popis lidí i událostí. Pokud čekáte, že vás bude při čtení mrazit v zádech, tak máte v rukou správnou knihu. Knihu, která vám připomene, že každá mince má dvě strany a nic nemusí být tak, jak to vypadá z jednoho úhlu pohledu.

28.07.2022 5 z 5

Cena krve Cena krve Dick Francis (p)

Tak tahle Francisovka mi, nevím vůbec jak, utekla v době, kdy jsem hltala jednu za druhou.
Jsem ráda, že si nakonec ke mě cestu našla, protože mě moc bavila. Velmi cenný kůň, který zmizel v Americe, soukromý vyšetřovatel Gene Hawkins, který má zrovna dovolenou a jeho šéf ho požádá o pomoc s vyšetřováním. Rozjíždí se poctivé pátrání a příběh plný napětí a i nějakého toho zvratu se čtenář dočká.

Od prvního vydání originálu uběhlo celých 55 let. Neskutečné, vůbec bych to při čtení netypovala.

25.07.2022 5 z 5

Jak to mělo být Jak to mělo být Jude Gilliam White

Já nebudu v hodnocení tak přísná jako komentáře pode mnou. Knihu jsem si vybrala jako oddechovku do horkého počasí a přesně to jsem dostala. Autorka, jejíž knížky mě těší již mnoho let, tentokrát zkusila něco jiného. Rodinnou ságu z malého městečka v Kansasu. Příběh není tak "červený", jak je u ní zvykem. Čtení o splněných i nesplněných snech dvou sester a prostředcích k jejich dosažení mě moc bavilo.

25.07.2022 4 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Čtvrtá kniha ze série roční období. Opět velmi čtivý příběh zasazený do zajímavého prostředí. Stará tragédie z Valpružiny noci a současná hrdinka lékařka Thea, která si nemůže pomoci a pátrá, protože jí něco prostě nesedí. Pátrá i přes potíže, které jí to způsobuje a přes několikeré varování, že to má nechat být. Na konci vše dobře vysvětleno.

25.07.2022 4 z 5

Na viděnou příští léto Na viděnou příští léto Elin Hilderbrand

Mallory a Jake, hrdinové této knihy se inspirovali filmem Příští rok ve stejnou dobu a prožívali svou lásku společně jen pár dní v roce na konci léta na ostrově Nantucket, kde Mallory žije. Kniha je zajímavě rozvržená do kapitol, z nichž každá je věnovaná jednomu roku jejich životů. Poutavé čtení na letní dny. Určitě to není jen prvoplánová romantika, já jsem ale oba spíš litovala a nechápala.

20.07.2022 4 z 5

Dvojitý gambit Dvojitý gambit Martina Málková

Nenáročná oddechovka - romantika s humorem a zajímavým námětem. Petr a Viola. Kdo lže a kdo mluví pravdu? A kam je to dovede?

12.07.2022 4 z 5