Randyz1986 Randyz1986 komentáře u knih

Některé pasáže jsou trošku nudnější a zdlouhavější, ale jinak velmi zajímavá knížka o lidstvu, která člověka přiměje se nad lidstvem a naším chováním zamyslet a také přemýšlet, co pro nás vlastně znamená štěstí a jak funguje. Také je docela zajímavá a zároveň dost děsivá autorova vize budoucnosti lidstva či těch, co přijdou možná po nás.

23.01.2020 4 z 5

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Radkin Honzák

Autorovy texty a postřehy velmi rád čtu a poslouchám. S touto knihou tomu bylo stejně tak. Slupl jsem ji jak malinu a přiměla mě opět nad některými životními záležitostmi se více zamyslet.

04.12.2019 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Knížka je psaná spíše formou myšlenek, které se honí v Eliově hlavě než, že by to bylo vyloženě vyprávění nějakého příběhu, ale i ten příběh tam je a možná touto formou zanechá v čtenáři ve výsledku i silnější a emotivnější stopy. Alespoň ve mně zanechal... Možná skoro každý z nás má ve svých srdcích nějakého "menšího či většího" Olivera :-)

13.10.2019 5 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Předchozí díl mě nadchnul trošku víc. Nechci rozepisovat příliš důvody, abych neprozradil děj, ale asi by se mi více líbilo, kdyby byli Daniel a Kit “více spolu”. Ale i tak šlo o bezva pohodové a pěkné čtení. Nevím proč, ale stylem psaní mě to trošku nostalgicky vrátilo do dětství a puberty, kdy jsem hltal příběhy Správné pětky a Tajné sedmy (a to nemyslím nijak zle). Moc rád bych si přečetl i nějaké případné další pokračování.

05.10.2019 4 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Skvělá knížka, která se v audiopodobě výborně poslouchá a ač je dlouhá, tak její poslech mě neskutečně rychle utekl. Je až neuvěřitelné jak je všechno se vším v lidském těle a duši propojené a jak i maličkosti a drobné změny mohou naše zdraví ovlivnit. Knížku všem velmi doporučuji.

05.10.2019 5 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Tato kniha se mi hodnotí velmi těžce. Není to totiž knížka zrovna tenká a odpočinková a tak se mi do tištěné verze nechtělo a zvolil jsem tedy audioknihu, což je asi škoda, protože často jsem uváděný příklad nestihl zachytit a pak už jsem se v daném tématu hodně ztrácel a do poslechu jsem se spíše nutil. Asi je lepší pořídit tištenou verzi a na čtení si naplánovat dostatek času...

15.09.2019 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knížku jsem viděl téměř na každém rohu. Nejdříve jsem si z názvu a obálky knížky myslel, že se jedná o ženský román. Později jsem naopak četl, že je to dost silný a krutý příběh a neměl jsem na něj moc náladu. Teď jsem knížku dočetl a musím potvrdit, že to opravdu je krutý a silný příběh, jak se dá v knize z tohoto období čekat. Ale jsem moc rád, že jsem si knížku přečetl a opět jsem si hrůzy a příšerné osudy lidí z tohoto období připomněl i proto, že člověk si pak mnohem více váží míru, ve kterém žije. Velmi mě chytla forma, kterou je knížka napsaná. Dost přemýslím, že se porozhlédnu i po jiných knihách této autorky, které mě do teď moc nelákaly.

14.07.2019 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Kniha mi hodně sedla a hodně jsem se u ní od srdce zasmál, možná proto, že je mi stejně jako Elišce, a při návratech z Prahy do mého rodného maloměsta na severní Moravě, občas zažívám dost podobné pocity a situace :-) Zároveň je kniha tak nějak o běžném životě a zvlášť ke konci je i celkem smutná a depresivní. Ale četla se mi lehce a na léto k vodě ideální.

10.06.2019 4 z 5

Z Paříže do Paříže Z Paříže do Paříže Joseph Joffo

Z knížky jde stylem vyprávění dost cítit, že není napsaná profesionálním spisovatelem, ale samotným vypravěčem, který si příběh prožil, ale o to je možná přirozenější a autentičtější a je pro mě neuvěřitelné, co si tehdy mnohé děti musely prožít a jak rychle byly neuceny dospět. Rád bych upozornil i na filmové zpracování, o kterém si myslím, že se velmi vydařilo.

26.05.2019 4 z 5

Po přečtení či poslechnutí si této knížky si budete spánku vážit mnohem více. Věděl jsem, že je spánek velmi důležitý, ale i tak mě spousta poznatků z knihy hodně překvapila. Určitě všem doporučuji!

23.03.2019 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Po velké mediální a marketingové masáži mi to nakonec nedalo a také jsem se rozhodl zkusit si přečíst nějakou knížku od šíleně se smějícího Patrika Hartla. Jako první jsem si vybral tuhle, která mě svým obsahem asi lákala nejvíce a má i zde velmi slušné hodnocení. Zároveň mi popisem na přebalu knížky přípomínala knížku Víkend v Londýně od Jana Folnéh, která se mi líbila. Hartlův styl (alespoň, co prozatím mohu soudit pouze z této knihy) mi přijde takový poměrně plytký, hodně jednoduchý, kapku estrádní, žoviální a někdy až kýčovitý. Docela dost mě štvaly všudypřítomné zmínky firem a výrobků, kde jsem si nebyl jistý jestli mají ve čtenáři vzbuzovat reálnost a realitu českého prostředí, ve kterém se děj odehrává anebo jestli se spíše jedná o reklamu. Bobužel častěji bych se asi klonil spíše ke druhé variantě. Styl psaní mi dost připomínal české novodobé komediální filmy. Na druhou stranu se musím přiznat, že se mi to četlo lehce a na čtení jsem se těšil. Z úvodu knížky jsem byl nadšený, pak přišlo zklamání, kdy na mě byl děj dost ztřeštěný a pro mě ne moc realistický a k závěru mě to opět velmi chytlo a závěr se mi líbil hodně a po přečtení mi to jako celek začalo dávalo celkem smysl a přišlo mi to i ve výsledku celkem poučné, jako taková sonda do několika lidských životů a příběhů. Když to shrnu, tak bych řekl, že se nejedná o nijak hluboké čtení, ale jako letní oddechovka nebo pro čtení před spaním, je to knížka naprosto ideální. Je to knížka, u které se člověk dost zasměje a pobaví a třeba se tam i někdo najde. Je to také knížka o naději a o tom, že žádná krize netrvá věčně.

02.03.2019 4 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Trošku mě mrzelo, že se nejedná o skutečný příběh a občas mi přišlo, že děj je dost nerealistický a přehnaný či trošku umělý. Ale na druhou stranu mi knížka přišla velmi velmi přínosná a opravdu jsem mnichova moudra hltal a nemohl jsem se od poslechu odtrhnout. Knížka je těmito moudry velmi napěchovaná. Podobně se mi líbila např. Dalajlamova kočka nebo Muž, který chtěl být šťastný. Tyto dvě knížky však volí raději více příběhovou a volnější formu, kde dané moudro postupně vyplyne z příběhu a do knihy se těchto mouder tedy nevejde tolik, ale zase možná čtenáři více utkví v paměti. Každá forma má asi nějaké jiné přednosti, ale všechny knížky se mi líbily a doporučuji je. Líbila se mi i knížka, Bůh chodí po světě vždycky inkognito, ale ta je už více o současnějších metodách osobního rozvoje a zvyšování sebevědomí.

02.03.2019 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Knihu jsem poslouchal ve formě audioknihy. Byl jsem k ní zlákán nesčetnými doporučeními od lidí z mé sociální bubliny a i na konferencích a také jejím vysokým hodnocením. Naprosto souhlasím s tím, že tato knížka je pro společnost velmi důležitá a prospěšná z důvodu, že asi skoro každý začne, po jejím přečtení, nahlížet na dnešní obraz světa dost jinak a to ve většině záležitostí asi o dost méně pesimistický a černě a naopak se zaměří na skutečné hrozby, rizika a katastrofy oproti těm, která na nás valí média, protože jsou divácky poutavější. Fasnicující jsou ony interaktivní bublinkové grafy dostupné na webu, ze kterých člověku opravdu docvakne, jak se svět skokově mění v posledních letech a pár desetiletích. Knihu tedy všem velmi doporučuji. Čím více lidí si ji přečte a začne na svět nahlížet jinýma očima, tím lépe. Zároveň však musím uznat, že tím, že se vše v knize točí kolem dat a statistik, tak se nejedná o čtení či poslech úplně pohodový. Asi by mi trvalo dlouho než bych se přinutil přelouskat tuto knihu v papírové formě a tak jsem byl rád za audio. Ale zárověn má tato forma jednu velkou nevýhodu, že občas nemáte dostatek času statistiky a čísla dostatečně rychle vstřebat a tlumočení určitých dat a tabulek je občas dost zdlouhavé a nudné. Z papíru by to bylo mnohem výstižnější a asi i lépe stravitelnější.

17.02.2019 4 z 5

Po Muži, který chtěl být šťastný, je to moje druhá kniha od tohoto autora. Příběh se mi sice zdál poměrně dost nepravděpodobný, ale zárověn mě kniha opět velmi bavila. Podobný typ “duchovních” knih mě v minulosti velmi odrazoval, zvlášť, když je příběh “Bůh” v názvu. Ale poslední dobou mě naopak tento žánr začal velmi bavit, protože jsem zjistil, že např. jako v případě této knihy, se jedná o děj zasazený do prostředí moderní doby a nejedná se o nějaké náboženské vymývání mozku, ale spíše o kombinaci moderní psychologie osobního rozvoje a starých duchovních mouder. A pomocí příběhu čtenář sám pěkně vidí jak tato moudra a rady lze využít v běžném moderním životě anebo naopak z příběhu dané moudro samo pěkně vyplyne.

17.02.2019 5 z 5

Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Ernst Hans Gombrich

Kniha pro audio-formu jako stvořená. Nespadám sice úplně do cílové dětské skupiny, je mi přes 30, ale jelikož jsem studoval IT a dějepis jsem měl naposledy někde v prváku nebo druháku na střední, tak si toho bohužel už z dějin do začátku 20. století moc nepamatuji a od této knihy jsem si sliboval, že mi je, pěkným jednoduchým vyprávěním, zasazeným v historických souvislostech, připomene. Což se mi naprosto splnilo. Čtena je pěkným poutavým hlasem. Jen si musíte zvyknout, že k vám mluví jako k dítěti ???? Ale určitě doporučuji, jak dětem, tak i odrostlejším čtenářům. Lidi, kteří se o dějiny zajímají hlouběji to asi moc bavit nebude, ale to není ani cílem.

19.01.2019 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Jak jsem začal knížku číst, tak jsem si říkal, že knížka z prostředí internátu a gymnázia je na mě asi už vážně příliš young adult, ale postupně jsem začínal knížku více a více hltat a přát si, ať je knížka a tím i Danielův a Kitův příběh delší (což se mi snad letos s dalším pokračování i splní). Je to samozřejmě stále jen krásná pubertální slaďárna a fikce, ale po dočtení jsem z knížky opravdu nadšený a říkám si proč by se člověk nemohl občas vrátit do pubertálního let a jen tak si pohodově snít a relaxovat ????

12.01.2019 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Na tuhle klasiku jsem už byl dlouho zvědavý. Nedávno mě potěšilo, že existuje i v audiopodobě, tak jsem si ji konečně poslechl. Dojmy mám rozpačité. Na knížce se mi líbil motiv volnosti, atmosféra nesvázanosti a neustálého cestování, dobrodružství a užívání si života. A také kamarádství. Na druhou stranu bylo znát, že společnost tenkrát byla dost jiná a např. neustálé navážení se do homosexuálů, fetování a eskapády mimo zákon se mi moc nelíbily. Ale chápu, že se to všechno tenkrát bralo jinak a Amerika byla divočejší a bouřlivější. Dnes to tam naopak často přehání opačným směrem :-) Poslech mě celkem bavil. Číst by mě to asi celé nebavilo. Ale uznávám, že jsem se tím asi dost ochudil o to, že jsem neměl dostatek času se nad dějem více zamýšlet a více ho prožívat a např. bych ocenil nějakou mapku či náčrtky s místy kudy cestovali. Nicméně jsem rád, že jsem si tuto klasiku poslechl.

28.12.2018 3 z 5

Jóga - Fit na těle i na duši. Úvod do základů jógy Jóga - Fit na těle i na duši. Úvod do základů jógy kolektiv autorů

Knížka je velmi tenká a neobsahuje zrovna kvanta informací, ale naopak ukáže pomocí spousty obrázků a fotek základní pozice a cviky. A hlavně jógou nepolíbenému člověkovi nenásilnou a pěknou formou ukáže o čem jóga vlastně je a jaké druhy existují. Bylo to přesně, co jsem potřeboval a byl jsem mile překvapen, protože jóga mě nikdy nelákala a spíše odrazovala, ale po prolistování a počtení knihy jsem svůj přístup silně přehodnotil a zvažuji, že bych ji rád zkusil. Překvapilo mě, že z ní očividně vychází i spousta fyzioterapeutických cviků.

05.12.2018 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Po po prvních minutách poslechu této audioknihy jsem si říkal, co je to za blbost. Ale jsem rád, že jsem vydržel poslouchat. Vyklubala se z toho totiž knížka, která je v podstatě složená z několikati příběhů ze života Dalajlámovy kočky a hlavně jejího okolí. A v každém příběhu se skrývá nějaké pěkné ponaučení či životní moudro. Nakonec se mi teda knížka moc líbila. I když bych ji možná čekal i delší s více příběhy a moudry. Určitě doporučuji.

05.12.2018 5 z 5

Knížka mi sedla celkem hodně a líbila se mi možná i víc jak Norské dřevo. Možná i tím, že nebyla moc překombinovaná a děj byl relativně jednoduchý, což mi teď vyhovovalo. Jen mě asi mrzí příliš otevřený konec, ale tak to už tak v Murakamiho knížkách asi bývá... Možná je to dobře, že si každý může představit něco jiného...

01.12.2018 5 z 5