Rainbowdreamer Rainbowdreamer komentáře u knih

To jediné, co na světě zbývá To jediné, co na světě zbývá Erik J. Brown

Neuvěřitelně silný a krásný příběh, který mě chytil za srdce a nemohu na něj přestat myslet. Postapokalyptický svět znamenající konec současné civilizace. Mnozí z těch pár přeživších rezignovali na své lidství, začíná převládat násilí a právo silnějšího. A na tomto pozadí příběh lásky a naděje. Dva dospívající kluci, kteří zůstali sami, a kteří se přes všechnu mizérii kolem snaží žít správně. A když se občas setkají i s dalšími dobrými lidmi, objevuje se nesmělá naděje, že snad všechno neskončí úplně špatně. Opravdu originální gay romance, v níž není ani stopy erotična, ale o to víc lásky a naléhavých otázek, co dělá člověka člověkem.

21.10.2023 5 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Moc příjemný oddechový letní příběh, psaný velmi čtivou a lehkou rukou, děj rychle běží, dialogy je radost číst, kniha se mi četla báječně. Od jiných gay romancí se kniha liší důrazem na vnitřní hledání sebe sama, jakýsi interní coming out, kdy si hlavní hrdina Denis musí hlavně sám sobě přiznat, kdo je. Kniha s výrazným pozitivním nábojem mě pobavila, zaujaly mě i další postavy s originálními a příjemnými charaktery - Vincent, Vendy, Filip a jiní. V textu je i pár nenápadných didaktických pasáží (o důležitosti mít rád sám sebe, o homofobii apod.), které mohou být důležité pro -náctileté (kterým je asi kniha primárně určena), autorka zde asi nezapře své hlavní povolání středoškolské učitelky. Moc bych bral, kdyby byly takové knihy k dispozici v době, kdy jsem já dospíval, a snažil se vyznat sám v sobě. V závěru jsem zaznamenal drobnou poznámku, že snad autorka připravuje druhý díl, tak se moc těším.

15.10.2023 5 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Originální příběh mladého gaye Irvinga z Manchesteru v 50. letech. Velmi dobře vykreslená špatná situace homosexuálů v tradiční a prudérní společnosti z doby před uvolněním v 60. letech, která je odsuzovala, kriminalizovala, odsouvala je na okraj společnosti. A s tím vším se musí mladý Irving poprat v hledání sebe sama, a ještě navíc se musí vyrovnat se smrtí rodičů, kteří ho na prahu dospělosti vyhnali z domova (a on je přesto miloval a hrozně ho bolelo, že se ho zřekli), a také se svými psychickými problémy. Při četbě jsem si uvědomil, jak moc se společnost za těch pár desítek let proměnila, a že jsem moc rád, že žiji v dnešní době. Dobře a originálně napsaný příběh, musel jsem ale pozorně číst, abych se neztratil v častých změnách času a prostoru při vyprávění. Ale příběh mě vtáhl a pak jsem si už užíval, jak si autorka hraje se slovy, obraty a výrazy, v knize je také poměrně hodně drsné poetiky i jazyka. Kniha tak není jednoduchá na čtení, a určitě ne každého zaujme. Všechny postavy kolem hlavního hrdiny jsou dobře vykresleny a jsou jedinečné a zajímavé, z nich vyčnívá Španěl Federico. Škoda, že se autorka se podrobněji nevěnovala vztahu Irvinga a Zeva i když byli evidentně partneři, kniha neobsahuje žádné intimnosti mezi nimi, a kromě každodenní rutiny ani bližší popis jejich vztahu. Jednu hvězdičku dolů dávám kvůli pár věcem nepatřícím do děje a do reálií ponurého Manchesteru 50. let, jehož atmosféra byla ale jinak vykreslena velmi dobře.

18.08.2023 4 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Kolem obou knih Theo Addaira jsem našlapoval dost dlouho a stále jsem se nemohl odhodlat, zda si je mám přečíst. Jsem moc rád, že jsem se nakonec do nich ponořil. Moc milý příběh s neuvěřitelně pozitivní atmosférou a celkovým vyzněním, který mě zcela vtáhl. Jde o druhý díl - pokračování knihy Muffin a čaj. Do obou hlavních hrdinů Kita a Daniela s krásně čistými dušemi se nelze nezamilovat a držet jim palce, aby všechny své trable zvládli. Perfektně napsáno, do knihy jsem kontinuálně přešel hned po přečtení prvního dílu. Snad jen upozornění pro čtenáře, který tyto knihy bude číst poprvé - Epilog v závěru prvního dílu fakticky patří až na konec dílu druhého.

07.07.2023 5 z 5

Srážka Srážka Alexander Stainforth (p)

Moc příjemné oddechové čtení, typická gay romance, z prostředí pražských Vinohrad. Pěkný čtivý příběh, nad kterým nemusím moc přemýšlet. Několik jednotlivých míst má trochu nepravděpodobnou zápletku, ale bohatě to vyvažuje řada humorných pasáží, které člověka pobaví.

12.06.2023 4 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Pěkná a čtivá kniha, o hledání sama sebe a svého místa v životě. Gay romance na pozadí politické fikce ze současné světové nejvyšší politiky. Politickou fikci moc nemusím, ale tady je to podáno únosným způsobem, jako doplněk a zarámování hlavního děje. Moc dobře napsáno, měl jsem celou škálu emocí během četby - společně s hrdiny jsem se smál, brečel, strachoval se, stresoval se... Pěkně vykreslené i vedlejší postavy. Ano, je to americky idealistické, ale chtěl bych mít takové lidi kolem sebe. I jejich chyby a nedostatky (a že jich není málo) hlavních hrdinů a dalších postav jsou popsány s pochopením a jednotlivé postavy nedílně utvářejí, a člověk i tyto jejich stránky má rád.

Lásky čas Lásky čas Adéla Rosípalová

Moc milá jarní gay romance o dvou klucích na prahu dospělosti. Oddechové čtení, napsané lehkou rukou, pěkně se to čte. Tea a Villyho i všechny lidi kolem nich si rychle oblíbíte, a můžete si užívat nekomplikovaný, ale zároveň chytlavý děj, a plně se oddat feel-good romantice. Přidanou úsměvnou hodnotou (zvláště pro mě jako Pražáka) je hanácké nářečí, kolem něhož se točí několik pasáží knihy (děj se odehrává na nejmenovaném menším městě poblíž Olomouce), a také důležitá role kocoura Tuňáka. Oceňuji i několik pasáží o homofobii (které jsou sice zaměřené trochu didakticky, ale je to v únosné míře, že to neruší děj), kterými se autorky obracejí na -náctileté čtenáře.

07.05.2024 5 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Moje druhá kniha Jiřího Březiny, musím říct, že Promlčení mě asi oslovilo trochu víc. Ale ani s touto knihou nejsme nespokojený, dobře se četla a zápletka byla dost originální. Oba hlavní hrdinové, hodně mladí vyšetřovatelé Tomáš a Eva, se chovají na policisty poněkud nestandardně, takže jejich nadřízení s nimi mají oprávněné problémy. Závěr byl na mě dost drastický, ale vzhledem k okolnostem lidí s hodně nízkým IQ, kteří v příběhu vystupují, uvěřitelný.

04.03.2024 4 z 5

Muž, který miloval Yngveho Muž, který miloval Yngveho Tore Renberg

Pěkný příběh, o klukovském dospívání v devadesátkách v dalekém a drsném Norsku. Není to typická gay romance, spíše obecný příběh o hledání a nacházení lásky, lhostejno mezi kterými lidmi, v kontextu okolních reálií skutečného, mnohdy ne úplně hezkého života. Ocení asi hlavně pamětníci devadesátek (jako já), protože v textu je fůra odkazů na hudbu, politiku tehdejší doby, zajímavé byly i běžné reálie normálního života, u nichž mě i napadlo, jak to, že jsou tyto věci v Norsku a u nás (tehdy za železnou oponou) mnohdy tak podobné (vybavení domácností, trávení večerů u televize, kulturáky, hudební kluby, puberťácká kultura a vzorce chování...). Pro mě to byl také dost exotický výlet do mě neznámého prostředí norského města ropného průmyslu. Kniha se nečetla úplně snadno, zvlášť v první polovině jsme se musel přemáhat a stránky přibývaly jen pomalu - hutný text, občas rozvláčný, občas nutící k zamyšlení, plný jen naznačených myšlenek. Celý příběh ale postupně gradoval, a v poslední třetině jsem už byl plně vtažen do děje. Závěr byl překvapivý a pro mě osobně dost originální - nejedná se o happy end, ale zároveň lze říci, že příběh končí dobře, protože je tam naděje do budoucna. Je to kniha pojednávající o dospívání jednoho gaye v tehdejší ještě tradiční norské společnosti, kde ještě úplně nebylo běžné se chovat otevřeně, je to ale zároveň kniha ze sexuálního pohledu velmi cudná, hlavní hrdina Jarle se zabývá svými pocity, myšlenkami a touhami, hledáním sebe sama (moc pěkně je popsáno, kolik přemáhání ho stojí, aby Yngveho vůbec oslovil nebo navštívil, nebo se ho letmo dotknul - kdo vyrůstal v té době, dobře ví,. jak bylo těžké si sám sobě přiznat že jsem jiný). Nesmělý polibek se objeví až na poslední stránce, a je to spíše jen otevřený příslib do budoucna, že koncem knihy příběh nekončí. Původně jsem chtěl dát jen tři hvězdičky, ale závěr knihy to hodně vylepšil. Jsem moc rád, že jsem knihu přečetl, hodně mě obohatila.

22.12.2023 4 z 5

Můj brácha se jmenuje Jessica Můj brácha se jmenuje Jessica John Boyne

Čtivý lehký příběh o nelehkém tématu translidí a jejich blízkých. Jednoduchým příběhem a pojetím je kniha určena pro starší děti, už proto, že ji vypráví 13letý chlapec, jak se vyrovnává se začínající tranzicí svého o 4 roky staršího bratra (velmi dobře jsou popsány jeho dětské názory a úporná snaha to nějak pochopit a přijmout, což se mu daří jen postupně). V příběhu je schovaný i významný edukativní rozměr, kdy je řada okolností v průběhu děje srozumitelně vysvětlována. Humornou náplň příběhu zajišťují rodiče, kteří jsou tak pohlceni svými politickými starostmi, že problémy svých dětí vůbec nevnímají a odmítají je řešit - významní britští politici, prostřednictvím nichž se autor strefuje do politiků obecně, jejich bizarního chování a názorů. Závěrečnou krátkou kapitolu si autor mohl odpustit, je příšerně popisná, různé dějové linky se snaží dost neuměle uzavřít a zakončit; bylo by lepší, kdyby nechal příběh s otevřeným koncem (anebo tu kapitolu opravdu do hloubky rozpracoval a naznačil další možný vývoj děje, ale takhle je to dost patvar). Kniha pojednává o vážném tématu přístupnou formou, bez erotického obsahu, je tedy vhodná i pro dospívající čtenáře k získání potřebných informací.

31.10.2023 4 z 5

Neandertálec otevírá dveře do vesmíru Neandertálec otevírá dveře do vesmíru Preston Norton

(SPOILER) Napadají mě slova jako originální, zajímavé, neobvyklé, ale hlavně "všechno je jinak". Je pozoruhodné, že naprostá většina postav se ukáže být v průběhu děje někým úplně jiným, než jsou na začátku představeni (co se týče jejich charakterů, povah, názorů...), a musím podotknout, že ty změny jsou vesměs k lepšímu. Rozjezd byl dost pomalý a rozpačitý, během první třetiny jsem se i rozmýšlel, zda knihu neodložit (povahové rysy hlavního hrdiny mě na začátku fakt dost iritovaly), ale jsem moc rád, že jsem tak neudělal. Příběh se pak odvíjel čím dál zajímavěji, děj byl poutavější a v závěrečné části obsahoval i hlubší myšlenky, nad kterými jsem se rád zamyslel. O přátelství, lásce, obětování, nutnosti postavit se zlu, o smyslu života. Je to příběh o naději, i když od začátku poznamenaný tragickou událostí, se kterou se musí hlavní aktéři nějak vyrovnat. A ještě důležitá poznámka - ten avízovaný Boží seznam tam sice je, ale smysl příběhu je úplně někde jinde. Opravdu neobvykle vystavěná gay romance dvou kluků, která nemá dobrý konec (skončila před začátkem děje), a v níž hlavní hrdina je "jen" vypravěčem.

29.10.2023 4 z 5

Letní bouřky Letní bouřky Eva Pospíšilová

To byla tedy jízda. Na autorky Pospíšilovy se lze prostě spolehnout. Moc milá letní gay romance, která člověka přinese radost, vyčistí hlavu a pohladí po duši. Při čtení jsem se vrátil do dob končícího dětství. Příběh se totiž týká kluků, u kterých ještě převládá typicky dětský pohled na svět (čistý, nevinný), ale dospělost už stále neodbytněji klepe na dveře. Celá kniha je napsána v hodně dynamickém stylu (který sluší k trochu hyperaktivním puberťákům), pořád se něco děje, kluci i jejich pes se pořád někam pohybují, přesouvají, něco dělají, vymýšlejí, prožívají, a při tom všem se chovají typicky puberťácky; rozhodně to není kniha se statickými popisy a líně plynoucím dějem. Protože je to sice kniha o velké lásce a silných citech, ale ještě z období nevinnosti, je to kniha bez explicitních sexuálních scén, je tedy velmi vhodná i pro nejmladší teenagery, kterým může pomoci v někdy nejednoduchém hledání sebe sama. Oceňuji i celkově pozitivní atmosféru knihy a přátelsky a chápavě naladěné všechny lidi kolem obou kluků (rodiče, kamarádi, i ostatní lidé z městečka) - až člověka napadne, jak by to bylo na světě krásné, kdyby to tak bylo i ve skutečnosti.... I když většina knihy řeší nedorozumění mezi oběma kluky, které se jakoby pořád prohlubuje, člověk ví, že vše nakonec dobře dopadne. Je to prostě báječné a nekomplikované čtení na léto. Na webu autorek szabi.cz lze najít ještě tři doplňující povídky k této knize (chystané na srpen-září 23).

13.08.2023 5 z 5

Dělám si to sám Dělám si to sám Martin Váša

Super kniha s mnoha originálními hláškami, při které jsem se na mnoha místech zasmál. Je osvěžující číst životní příběh od někoho, kdo se dokáže podívat na sebe s nadhledem a humorem, i když zažívá nejrůznější trable. Život současného gaye z pražské Letné (zde já osobně oceňuji reálie z této části Prahy, kterou dobře znám) je podán s lehkostí a s jistým lehkým cynismem, který Martinovi umožňuje překonávat i některé nelehké okamžiky svého milostného i pracovního života. Děj rychle odsýpá, autor se nezabývá dlouhými nudnými popisy a soustřeďuje se na prožívané události a jejich důsledky. Oceňuji i dějovou linku se silným vztahem Martina k mamince a prarodičům, kde vyprávění trochu zvolňuje, ale člověk si aspoň odpočine od rychlého sledu událostí v jiných částech knihy. Po dočtení mi došlo, že některým příběhům zůstal otevřený konec bez vysvětlení (potyčka Aleše a Ctirada, dočasné zmizení Aleše). Také jsem se ne úplně orientoval v některých lidech, kteří se kolem hlavního hrdiny pohybovali (např. Richard, Honza, Jana) protože autor je velmi úsporný v explicitním vysvětlování kdo je kdo, a ponechává na čtenáři, aby si leccos z postupných náznaků domyslel sám - to neberu jako výtku, protože to tak autor evidentně úmyslně zamýšlel, a při četbě to v zásadě nevadilo. S radostným očekáváním se jdu začíst do druhé autorovy knihy.

17.07.2023 5 z 5

Kdo zabil mého otce Kdo zabil mého otce Édouard Louis (p)

Z předchozích knih už jsem byl naladěn na způsob přemýšlení a psaní autora, knihu jsem si opravdu užil. Je to velmi důležitá a silná kniha, která svým způsobem doplňuje jeho první knihu Skoncovat s Eddym B., a je vhodné ji znát před začátkem čtení této knihy. Ukazuje jeho vztah k otci mnohem vrstevnatější a komplikovanější než v knize první. Evidentně zralejší autor prokazuje mnohé pochopení pro svého otce a jeho život, který žije, cítil jsem i uvědomění si obyčejné synovské lásky, na mnohé aspekty otcova chování se dívá až s laskavým pochopením a lítostí. I když hodně útlá kniha, upozorňuje na determinovanost jedince okolním prostředím, a v závěru se vzdaluje od intimní zpovědi vztahu ke svému otci a skrze jeho tragický život uvádí tvrdou kritiku chování státu vůči chudým obyvatelům Francie.

03.07.2023 5 z 5

99 kluků Micaha Summerse 99 kluků Micaha Summerse Adam Sass

Nádherný příběh plný úžasných výtvarných imaginací, při kterých mi fantazie běžela naplno. Svou vnitřní poetickou a pozitivní atmosférou trochu netypická MM romance z Chicaga. Pár prvních stránek mi trvalo ponořit se do děje, ale pak už to byl jen krásný příběh o hledání prvních lásek, o čistých duších a pohádkových princích, kteří jsou obyčejní kluci. Kluci, co nejsou dokonalí, co mají a dělají fůru chyb, vzájemně se zraňují, ale kteří nepolevují na cestě za svým pohádkovým příběhem. Erotično zde není explicitní, jen občas se připomene z pozadí. Kniha mě hodně pozitivně naladila a dlouho mi doznívá v hlavě, myšlenkami se k ní stále vracím.

13.06.2023 5 z 5

Sám mezi všemi Sám mezi všemi Katrin Walldová

Hodně čtivý a uvěřitelný příběh, s různými zvraty a vývojem hlavní postavy. Trochu drsnější gay romance. Přečetl jsem na jeden zátah.

12.06.2023 5 z 5

Buzíčci Buzíčci Jan Folný (p)

Dobře napsaná kniha povídek, některé jsou lepší, některé slabší. Asi až v polovině jsem si všiml, že spolu volně souvisejí, což mě donutilo si je přečíst ještě jednou :-) Různé příběhy z pražského LGBT prostředí, autor toto prostředí asi dobře zná. Málokdy příběhy vyznívají pozitivně, někdy jsou až hluboce depresívní, často ale celkem dobře odrážejí realitu některých vztahů v části gay komunity.

12.06.2023 4 z 5

Víkend v Londýně Víkend v Londýně Jan Folný (p)

Pěkný čtivý příběh ze současnosti o třech kamarádech, kterým je 40, a jejich životních krizích, a lidech kolem nich. Nijak nepřikrášlené povahy všech hrdinů vzbuzují prožitek opravdovosti. Někdy to fakt nedopadá dobře. Z pozice čtenáře o 20 let staršího než jsou hrdinové jsem se některým životním pochybnostem a trápením hlavních hrdinů trochu usmíval - ale v dobrém.

12.06.2023 5 z 5

Alfa Boss Alfa Boss Alexander Stainforth (p)

Jde o pokračování knihy Boss. Moc dobře napsaný příběh, který vás hned vtáhne do děje a nepustí před poslední stránkou. Pořád se něco děje, akční či erotické napětí je snad na každé stránce. Gay romance ze současnosti z pražské reklamní agentury. Hlavní postavy jsou sympatické, nejde jim nedržet palce. Obě knihy doporučuji.

Bunny Bunny Lydia Strong

Pěkný čtivý příběh, který mi zvedl náladu a pohladil po duši. Milá gay romance o dospívání a objevování lásky. Lydia Strong píše fakt dobře. Škoda jen, že asi neproběhla dostatečná korektura textu - mnoho chyb a překlepů.