Muž, který miloval Yngveho

Muž, který miloval Yngveho obálka knihy
Mé hodnocení:

Píše se začátek roku 1990, v Evropě se hroutí komunistický režim a probíhají zásadní změny. V jihonorském Stavangeru chodí do druhého ročníku gymnázia mladý rebel Jarle Klepp. Jarle nosí kefíju, hraje v punkové kapele, má kamaráda anarchistu, krásnou přítelkyni a vyhraněné názory na většinu věcí. Jeho hlavním cílem je nebýt jako ostatní a dávat to patřičně najevo. Jednoho dne se ve škole objeví nový spolužák, úplně obyčejný světlovlasý kluk, který ničím nevyniká. Vlastně něčím však přece — je krásný. Setkání s Yngvem poplete Jarlemu hlavu a obrátí mu život vzhůru nohama. A lidem kolem něj také. Skvělý román o dospívání, touze a lásce na pozadí významných dějinných událostí, v němž si připomenete nejen hudbu, ale i atmosféru tehdejší doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183680/muz-ktery-miloval-yngveho-183680.jpg 4.347
Vydáno, Doplněk

Mannen som elsket Yngve, 2003

Kniha Muž, který miloval Yngveho

boticelli
10.05.2020

Byl jsem zvědav, jak může fungovat punk, devadesátá léta v Norsku a do toho blonďatý fešák. A ono to šlo báječně! Postupně jsem si všechny oblíbil, prožil vzplanutí, kocovinu i pád a dostal facku v podobě poslední kapitoly. Teda spíš sentimentální pohlazení, ale vůbec mi to nevadilo, moc jsem si to užil!

anet8843
07.08.2019

Tahle knih byla velké překvapení. Šla jsem do ní s vidinou LGBT tematiky, ale to se vlastně až tak nekonalo.
Kniha je úžasná sond do reálií 80s - 90s, je hodně bohatá na informace (někdy trochu až moc) z oblasti kultury, politiky a mnohého dalšího. Jarle je angažovaný, zajímá se a přemýšlí o světě kolem sebe, což dělá knihu hodně zajímavou.
Kniha není o homosexualitě jako takové. Já v tom viděla lásku člověka k člověku. Krásná sonda do mozku mladého jedince, který se nečekaně, avšak fatálně zamiluje. Jeho pevně postavený svět a hodnoty se otřesou, ale on není schopen se s tím vypořádat. Líbí se mi, že je Yngve vylíčen jako úplně obyčejný, ničím výjimečný (což se na konci knihy ukáže jako naprostý omyl), i přesto se pro Jarleho stane dokonalý.
Pět hvězdiček dávám, protože mě konec knihy dostal tak, jak jsem nečekal. Pointa knihy je hodně bolestivá, smutná, děsivá... Už od scény na večírku jsem měla slzy v očích, ale poslední kapitola... Trochu jsem si vzpomněla na Dej mi své jméno, motiv toho, jak to dopadne, když jedinec nemá odvahu žít podle svých citů a raději se nechá unášet tím, co je pro většinovou společnost správné. Tady to v sobě nese ještě tragický prvek, který nechci spoilerovat.
Moc mě mrzí, že další knihy nejsou v překladu k dispozici. Kniha nebyl úplně snadná na čtení v češtině, tak nevím, jestli bych to zvládla v angličtině.

wildXchos
13.03.2019

Tahle kniha hodně překonala moje očekávání. Vybral jsem si ji jen kvůli LGBT tématice, ale nakonec mě ještě víc pohltil svět norských metalistů. Příběh mě ani na chvíli nepřestal bavit a konec byl úžasný. Musel jsem se podívat i na film ale kniha je o dost lepší.

IlonaSchwrz
17.03.2017

Škoda, že kariéra Mathias Rust Band skončila tak záhy. Ráda bych si jejich songy poslechla naživo. :-)
Styl, jakým je napsán Yngveho příběh, mi velmi připomíná Beatles od L. S. Christensena a vzhledem k tomu, že jsem obě knihy četla těsně za sebou, tak se mi občas jejich dějové linie pletou. Ale nevadí! Obě knihy jsou parádně osvěžující. Mohu je jen doporučit. :-)

Mayaku
06.03.2017

Mám takový dojem, že knihy (stejně jako lidé), které máte ve svém životě potkat, si k vám cestu prostě najdou. Přesně tak to bylo s Mužem, který miloval Yngveho, o něhož jsem letmo zavadila pohledem při odchodu z knihovny a hned po rychlém přečtení prvních řádků jsem věděla, že tohle přesně bude moje krevní skupina. Všichni jsme do určité míry někdy byli v Jarleho botách, asi každý zná ten pocit rozpolcenosti při hledání sebe sama a potřeby se nějak odlišit od většinové společnosti. Tenhle aspekt dospívání se prostě nemění a je jedno, jestli se píše rok 1990, 2003 nebo 2017. To téma je zkrátka nadčasové a Renberg podal vnitřní pochody sedmnáctiletého Jarleho tak luxusním způsobem, že zůstane stále aktuální...každý z nás si totiž kus svého "Jarleho" v sobě nese už napořád.

"Oukej! Zeptejte se svýho srdce, kdo jste! My jsme Mathias Rust Band a vy jste sekaná proti zdi!"

Madam.art
14.02.2017

Odloženo... bohužel mě autorův styl nezaujal.

grillica
26.11.2016

Jarle je na začátku devadesátek docela obyčejným norským puberťáckým rebelem s rozvedenými rodiči, který na všechno říká ne, poslouchá drsnou hudbu, miluje svou holku a jeho nejlepším kamarádem je ještě větší drsňák než on. Ale Yngve je Yngve a když na tenhle nový přírůstek narazí ve škole, začnou se dít věci. Příběh se mi četl nádherně snadno, plynule, lehce (7 hodin ve vlaku). Je z něj cítit hromada mladického neklidu a rebelství a melancholie, které jsme zažili v pubertě snad všichni, vše je ještě podbarveno celosvětovými událostmi a hudbou. ++ Na norské wiki jsem se dočetla, že vyšly další 4 knihy s Jarlem jako hlavním hrdinou, ale nenašla jsem nic o tom, že by byly přeloženy do češtiny. Škoda.

LanternDream
21.03.2016

Tato kniha mě pohltila. Způsob, jakým vystihla náctiletou rebelii, všechny ty povědomé pocity, touhu vyčlenit se a proti něčemu bojovat, zmatenost, přišlo mi to autentické. Nevadila mi přemíra vulgarity, vlastně ani fakt, že se děj místy trochu vlekl. Brala jsem to jako vyprávění ze života mladého kluka, kolem kterého se zrovna ve světě dělo mnoho zásadních změn, ale které v jeho očích nesahaly ani po kotníky těm, které se právě odehrávaly v něm.

Líbily se mi citáty a útržky z textů kapel té doby, které byly na začátku každé kapitoly, musím si je více nastudovat.