Muž, který miloval Yngveho

Píše se začátek roku 1990, v Evropě se hroutí komunistický režim a probíhají zásadní změny. V jihonorském Stavangeru chodí do druhého ročníku gymnázia mladý rebel Jarle Klepp. Jarle nosí kefíju, hraje v punkové kapele, má kamaráda anarchistu, krásnou přítelkyni a vyhraněné názory na většinu věcí. Jeho hlavním cílem je nebýt jako ostatní a dávat to patřičně najevo. Jednoho dne se ve škole objeví nový spolužák, úplně obyčejný světlovlasý kluk, který ničím nevyniká. Vlastně něčím však přece — je krásný. Setkání s Yngvem poplete Jarlemu hlavu a obrátí mu život vzhůru nohama. A lidem kolem něj také. Skvělý román o dospívání, touze a lásce na pozadí významných dějinných událostí, v němž si připomenete nejen hudbu, ale i atmosféru tehdejší doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/183680/muz-ktery-miloval-yngveho-183680.jpg 4.334

Mannen som elsket Yngve (2003)

Vydáno:, Doplněk

Kniha Muž, který miloval Yngveho

wildXchos

Tahle kniha hodně překonala moje očekávání. Vybral jsem si ji jen kvůli LGBT tématice, ale nakonec mě ještě víc pohltil svět norských metalistů. Příběh mě ani na chvíli nepřestal bavit a konec byl úžasný. Musel jsem se podívat i na film ale kniha je o dost lepší.

IlonaSchwrz
17.03.2017

Škoda, že kariéra Mathias Rust Band skončila tak záhy. Ráda bych si jejich songy poslechla naživo. :-)
Styl, jakým je napsán Yngveho příběh, mi velmi připomíná Beatles od L. S. Christensena a vzhledem k tomu, že jsem obě knihy četla těsně za sebou, tak se mi občas jejich dějové linie pletou. Ale nevadí! Obě knihy jsou parádně osvěžující. Mohu je jen doporučit. :-)

Mayaku
06.03.2017

Mám takový dojem, že knihy (stejně jako lidé), které máte ve svém životě potkat, si k vám cestu prostě najdou. Přesně tak to bylo s Mužem, který miloval Yngveho, o něhož jsem letmo zavadila pohledem při odchodu z knihovny a hned po rychlém přečtení prvních řádků jsem věděla, že tohle přesně bude moje krevní skupina. Všichni jsme do určité míry někdy byli v Jarleho botách, asi každý zná ten pocit rozpolcenosti při hledání sebe sama a potřeby se nějak odlišit od většinové společnosti. Tenhle aspekt dospívání se prostě nemění a je jedno, jestli se píše rok 1990, 2003 nebo 2017. To téma je zkrátka nadčasové a Renberg podal vnitřní pochody sedmnáctiletého Jarleho tak luxusním způsobem, že zůstane stále aktuální...každý z nás si totiž kus svého "Jarleho" v sobě nese už napořád.

"Oukej! Zeptejte se svýho srdce, kdo jste! My jsme Mathias Rust Band a vy jste sekaná proti zdi!"

Madam.art
14.02.2017

Odloženo... bohužel mě autorův styl nezaujal.

grillica
26.11.2016

Jarle je na začátku devadesátek docela obyčejným norským puberťáckým rebelem s rozvedenými rodiči, který na všechno říká ne, poslouchá drsnou hudbu, miluje svou holku a jeho nejlepším kamarádem je ještě větší drsňák než on. Ale Yngve je Yngve a když na tenhle nový přírůstek narazí ve škole, začnou se dít věci. Příběh se mi četl nádherně snadno, plynule, lehce (7 hodin ve vlaku). Je z něj cítit hromada mladického neklidu a rebelství a melancholie, které jsme zažili v pubertě snad všichni, vše je ještě podbarveno celosvětovými událostmi a hudbou. ++ Na norské wiki jsem se dočetla, že vyšly další 4 knihy s Jarlem jako hlavním hrdinou, ale nenašla jsem nic o tom, že by byly přeloženy do češtiny. Škoda.

LanternDream
21.03.2016

Tato kniha mě pohltila. Způsob, jakým vystihla náctiletou rebelii, všechny ty povědomé pocity, touhu vyčlenit se a proti něčemu bojovat, zmatenost, přišlo mi to autentické. Nevadila mi přemíra vulgarity, vlastně ani fakt, že se děj místy trochu vlekl. Brala jsem to jako vyprávění ze života mladého kluka, kolem kterého se zrovna ve světě dělo mnoho zásadních změn, ale které v jeho očích nesahaly ani po kotníky těm, které se právě odehrávaly v něm.

Líbily se mi citáty a útržky z textů kapel té doby, které byly na začátku každé kapitoly, musím si je více nastudovat.

Durancie
01.09.2015

Achjo, Yngveho mi bylo líto.

asam
30.08.2015

Skvělý román o dospívání, hledání sama sebe. Nekompromisní odsouzení všeho co uznávají dospělí, mi přece takto žít nechceme., změníme svět, revolta,proti všemu a proti všem ...... postoj všech dospívajících.
Důležitou roli zde hrají dobové reálie a hudba. A právě ta hudba mě trochu zaskočila, neboť nejsem v obraze a názvy skladeb či interpretů mi mnohdy byly cizí. Ale to je moje chyba. určitě doporučuji.

norská literatura dospívání punk gymnázium zfilmováno

Tore Renberg

Tore Renberg
norská, 1972

• Muž, který miloval Yngveho (2013)
  • Tak zítra (2015)