Radkab. Radkab. komentáře u knih

Krok do tmavé noci Krok do tmavé noci Miloš Doležal

Pocházím z kraje pátera Toufara, a tak jsem o událostech kolem číhošťského zázraku měla jistou povědomost už od dětství. Snad z toho důvodu mi nepřišla událost nikdy kdo ví jak fascinující, zřejmě jsem na ni byla zkrátka "zvyklá." Teprve po přečtení knih Miloše Doležala jako bych si uvědomila, že v tom malé kostelíku, který znám odjakživa se skutečně z nevysvětlitelných důvodů pohnul křížek, a hlavně, že tento jev měl tragický dopad na život Josefa Toufara, na vesnici Číhošť, na celou církev a společnost. A přesto, že mi kniha přinesla spoustu odpovědí, dala mi také jednu otázku, kterou si nemohu odpustit - Proč Bůh vystavil tak nelidskému zacházení toho, který mu zasvětili svůj život?

11.09.2017 5 z 5

Panství Downton Panství Downton Jessica Fellowes

Jako nadšená divačka Panství Downton musím souhlasit už s dříve uvedeným. Kniha je úžasná, píše se v ní nejen o seriálu, ale celkově o atmosféře doby, a všem fanouškům seriálu ji mohu jen doporučit.

11.09.2017 5 z 5

Jméno Alison Weirové je pro mně prakticky stoprocentní zárukou toho, že otvírám poutavou, strhující a zároveň kvalitně napsanou knihu. Historický román o Kateřině Aragonské není výjimkou. Místy se zdá, že je často opakováno již mnohokrát vyřčené (zdlouhavé vyjednávání ohledně Kateřinina věna, několikero ujištění, že do manželství s Jindřichem vstoupila jako panna, trvání na tom, aby byla stále oslovována jako královna atd.). Na druhou stranu se autorka důsledně drží historických souvislostí a čerpá z pramenné základny. Vzhledem k těmto skutečnostem je obdivuhodné, jak čtivou knihu je Alison Weirová schopna napsat. Zatímco mnoho historických románů má s realitou pramálo společného a připomínají spíše červenou knihovnu, po přečtení románu o Kateřině Aragonské ve vás zůstane pocit, že jste zase o něco moudřejší, co se týče vědomostí o Jindřichu VIII. a jeho ženách. A hlavně, že těmto nově získaným informacím můžete věřit a nemusíte zjišťovat, co z uvedeného je skutečnost, a co pouze fantazie autorky.
Kniha ve mně zanechala veskrze pozitivní dojem a těším se na další knihy o manželkách krále Jindřicha VIII., a to především na osudy těch, které nejsou tak notoricky známé - Anna Klévská či Kateřina Howardová.

10.09.2017 5 z 5

Tragický bál: Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu Tragický bál: Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu Milena Lenderová

Po vědecké stránce určitě kvalitně zpracovaná kniha, pro mně však místy až příliš popisná a nezáživná.

27.08.2017 3 z 5

Požitkářka Požitkářka Marcela Mlynářová

Ráda si občas přečtu odpočinkovou knihu, u které se nemusí příliš přemýšlet. Tato kniha ale byla tak odpočinková, až jsem se u ní nudila. Nakonec jsem ji, s občasným přemáháním se, dočetla, ale moc pozitivní dojem ve mně nezanechala.

27.02.2017 1 z 5

Ve stínu sestry Ve stínu sestry Jane Fallon

Kniha se mi četla dobře, jediné, co mi v ději moc nesedělo, byl předstíraný vztah mezi Abi a Richardem. Vážně Stelle nijak zvlášť nevadilo, že muž, kterého sotva zná, se klidně tváří jako partner ženy, kterou oni oba znají pár dní? Druhou výtku musím věnovat českému překladu. Chápu, že chyba se občas vloudí, ale opakované špatné dělení slov (n-eměl) opravdu bije do očí.

13.01.2017 4 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Knihu jsem původně koupila pro maminku, která si Marii Doležalovou oblíbila ve StarDance, nicméně nakonec jsem si ji přečetla i já a byla jsem mile překvapena. Čtivá, pohodová knížka, na večerní relax jako dělaná. Za sebe rozhodně doporučuji!

04.04.2016 5 z 5

Rusko - vagon třetí třídy Rusko - vagon třetí třídy Natalja Ključarjova

Možná jsem měla přehnaná očekávání, ale tato kniha mě bohužel zklamala. Místo ukázky dnešního Ruska se jedná jen o podivné příběhy až extrémně výstředních postav.

27.01.2015 2 z 5

Anastázie Anastázie Colin Falconer (p)

Knize nemám vůbec co vytknout, snad jen ten lehce otevřený konec. Ale možná je to tak lepší, protože mé romantické já může věřit tomu, že vztah mezi Michaelem a Anastázií měl happy end :)

23.09.2013 5 z 5

Zatoulaná královna: Hrdá vdova po Václavu III. Zatoulaná královna: Hrdá vdova po Václavu III. Oldřiška Ciprová

Trochu za vlasy přitažená historicko-romantická oddychovka.

12.09.2013 3 z 5

Sestřička Sestřička Henry Denker

Knížka se mi moc líbila, je čtivě napsaná, a navíc jsme se dozvěděla i nové informace z oblasti medicíny.

08.09.2013 5 z 5

Král rytíř Přemysl Otakar II. Král rytíř Přemysl Otakar II. Vlastimil Vondruška

I třetí díl Přemyslovské epopeje je zajímavě a čtivě napsaný, vůbec vám nepřijde, že kniha má přes 600 stran. Už se moc těším na závěrečný díl.

02.09.2013 5 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Kniha je opravdu zajímavá, a až na některé pasáže popisující bitvy, se mi četla pěkně. Bavilo mě sledovat, jak se z královského, nicméně chudého syna Přemysla, vyhnaného z vlastní země, stává bohatý a mocný panovník.

11.08.2013 4 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Pro mě osobně povedenější než první díl. Snad proto, že trochu ubylo válčení.

11.08.2013 5 z 5

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

Místy mi autorův popis přišek trochu zdlouhavý, jinak se jedná o knihu, která je opravdu strující a vede k zamyšlení. Nejzajímavější mi přišla prostřední část, kdy Sašenka bojuje o záchranu svých dětí.

31.07.2013 4 z 5

Nebezpečné dědictví Nebezpečné dědictví Alison Weir

Další vynikající kniha od Alison Weir, ale musím souhlasit s tím, že množství postav (pro mě hlavně v pasážích o Kate Plantagenetové) bylo dost matoucí. Jinak se jedná o dva zajímavé a strhující příběhy, jejichž přečtení mohu jen doporučit.

15.07.2013 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Byla jsem opravdu hodně zvědavá na tuto knihu, kterou jedni vynášejí do nebes a druzí zatracují jako bezvýznamný brak. Pro jistotu jsem neočekávala kdo ví jaký zázrak, i přesto jsem celkem zklamaná.
Kniha má dost stran, což by mi vůbec nevadilo, pokud by mě zaujala svým obsahem. To se ale vážně nestalo. Každý dívčí román (a že jsem jich přečetla dost) má rozvinutější děj než tohle povídání o dvou lidech, jejichž každé setkání skončí sexem, který je samozřejmě až nemožně božský, i přesto, že jeden z nich s ním má nulové zkušenosti. Vlastně jsem celou dobu čekala, kdy se stane nějaký zvrat, něco, co mě opravdu vtáhne do děje. Místo toho jsem se čím dál více nudila a nakonec jsem knihu dočetla jen s přemáháním.
S hlavní hrdinkou, která se permanentně červená a kouše si spodní ret, jsem se dokázala ztotožnit snad jen v úplném závěru. Do té doby jsem dost pochybovala, zda v sobě má aspoň trochu sebeúcty a pudu sebezáchovy, když se pouští do "vztahu" s megapohledným, megabohatým a megazáhadným Christianem Greyem.
Tolik opěvované erotické scény, které mi na dnešní dobu nepřišly nijak převratné, šokující a vlastně ani vzrušující, jsem postupem času přeskakovala.
Do dalších dvou dílů se v nejbližší době rozhodně pouštět nehodlám, pokud kdy vůbec. Myslím, že vycházejí o dost lepší knihy, a nemluví se o nich zdaleka tolik, jako o Padesáti odstínech šedi. Já si tedy světový bestseller rozhodně představuji jinak.

27.06.2013 1 z 5

Stalo se mi všechno Stalo se mi všechno Eva Urbaníková

Knížka se mi hodně líbila, akorát v ní bylo na můj vkus moc vulgarismů.

14.06.2013 4 z 5

Pád Anne Boleynové Pád Anne Boleynové Alison Weir

Místy se mi kniha trochu hůř četla, nicméně Alison Weir má za to, jakým způsobem dokázala vylíčit poslední měsíce a dny života Anny Boleynové, můj velký obdiv. Člověka až mrazí při pomyšlení na to, že se tento příběh skutečně odehrál. A hodněkrát mě při čtění napadla otázka, zda Anně a celé její rodině stály všechny ty roky, po které se snažila Jindřicha získat a zbavit se jeho první ženy a dcery a následné manželství s ním skutečně za to ...

14.02.2013 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Poté, co jsem viděla film, nemám nejmenší chuť si tuto knihu přečíst. Na mě je to moc velké psycho.

21.01.2013