Tragický bál: Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu

Tragický bál: Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30014/bmid_tragicky-bal-DQU-30014.jpg 4 28 5

Pavlína ze Schwarzenbergu, manželka zakladatele schwarzenberské primogenitury knížete Josefa a švagrová slavného „maršálka“, žije v povědomí veřejnosti jako tragická oběť požáru na rakouském vyslanectví v Paříži v červenci 1810. Tato událost, závažná diplomatická zápletka složitě budovaných rakousko-francouzských vztahů, umožnila kněžně ze Schwarzenbergu „život po životě“. Zemře-li náhle matka devíti dětí, je to vždy tragédie, je-li tato matka známou osobností, stává se taková tragédie majetkem veřejnosti. A tak prvním posmrtným obrazem Pavlíny byl obraz statečné a obětavé matky, která položila život při záchraně vlastního dítěte. Pavlína byla však nejen svým skonem, ale především životem výjimečnou ženou – nejen svým malířským talentem, darem obratné písemné komunikace, ale především tím, že jako jedna z prvních urozených žen přijala za svůj model rousseauovské matky. Přitom dostála všem požadavkům reprezentace rodu, společenského života, filantropie, udržovala rozsáhlou korespondenci s mocnými tehdejšího světa,např. s knížetem Metternichem, přátelila se s paní de Staël apod. Prostřednictvím jejího příběhu tak nahlížíme i do každodenního života ženy z nejvyšší šlechtické společnosti.... celý text

mončičáček
20.12.2022 5 z 5

Milena Lenderová opět nezklamala a připomněla mi několikerá setkání a vysokoškolské časy... Vyhovuje mi její široký záběr,kdy skrze život mladé kněžny nahlédneme do počátků napoleonských válek v Evropě i v českých zemích, pronikneme do nejvyšších pater evropské společnosti a poznáme emancipovanou moderní ženu a matku, která mohla být (a jistě i byla) následování hodným vzorem pro své současnice...

engelbert
27.09.2022 4 z 5

Zajímavá práce. Oceňuji zejména, že se autorka nespokojila s texty autorů, kteří zaznamenali nešťastnou událost, ale prošla veškeré dostupné prameny, včetně vyšetřovacích protokolů.

Amneris
07.12.2019 5 z 5

Kniha představuje sondu do života kněžny Pavlíny ze Schwarzenbergu, která je známá tragickou smrtí na oslavě svatby Napoleona Bonaparte a Marie Luisy Habsburkové. Přitom její život byl velmi zajímavý a nebýt brzké smrti, jistě by kněžna Pavlína byla mnohem známější, než je tomu nyní. Ačkoliv je kniha velmi obsáhlá, paní Lenderové se podařilo čtenáře seznámit se životem kněžny ze Schwarzenbergu a dalších osob v jejím životě. Rozhodně doporučuji přečíst.

Radkab.
27.08.2017 3 z 5

Po vědecké stránce určitě kvalitně zpracovaná kniha, pro mně však místy až příliš popisná a nezáživná.

JeKa
05.07.2013 5 z 5

Kniha vypráví, jak už podtitul napovídá, o životě a smrti Pavlíny ze Schwarzenbergu. V první rozsáhlejší kapitole se věnuje titulnímu tragickému bálu: přípravě slavnosti, jejímu průběhu, vyšetřování vzniku požáru i následnému pohřbu obětí. V následujících kapitolách se pak autorka věnuje životu své hrdinky z rozličných perspektiv, které svým obsahem přesahují rámec běžného životopisu, ale jsou spíše sondou do života ženy-aristokratky na přelomu 18. a 19. století. Všímá si tak například Pavlíny jakožto matky, malířky, módní ikony, čtenářky,...a tím nám představuje celý její (a nejenom její) svět.

aristokracie, šlechta Schwarzenbergové

Kniha Tragický bál: Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu je v