Spalovač mrtvol

Psychologický hororový román o pracovníku krematoria Karlu Kopfrkinglovi, z něhož se částečně vlivem nacistické ideologie, částečně tím, že byl ovlivněn orientální filosofií, stává maniak. Jde vidět, jak postupem děje se stává z člověka, který nadevše miluje svoji rodinu, bezcitný vrah, který propadl určité ideologii. Kniha byla zfilmována roku 1967 Jurajem Herzem v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34610/spalovac-mrtvol-34610.jpg 4.22761
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (308)

Přidat komentář
Malýmedvěd
17. června

Moc pěkná kniha, velmi silný příběh, který postupně graduje až člověka mrazí. Nádherný jazyk. Bohaté a rozmanité vedlejší postavy. Za mne čtenářský zážitek.

anntine
13. června

Knížka je napsaná výborným stylem. Zároveň má čtenář možnost postupně sledovat až patetický přerod lidské osobnosti. "Spalovač" Kopfrkingl podléhá lstivé manipulaci, přesto jde ale o člověka, který se už od začátku vyznačuje podivnými návyky a charakterem, a tudíž pro něj asi není jiné možné cesty než do blázince, kde nakonec končí.

PaulaHortensie
03. června

Mimořádná kniha. Pod skořápkou morbidního příběhu je obsáhlé poselství a podobenství o lidské duši,která je temnejší než černočerná tma. Ale tma nezabíjí, člověk však ano

ne.ver
24. května

Hodne lidi pise o teto knize jako o "mrazive, desive", nebo jako o "hororu". Nic takoveho po jejim precteni necitim. Nevidela jsem filmove zpracovani, na to se teprve chystam. Kniha jako takova mi hodne dlouho nic moc nerikala, vnimala jsem zvlastnosti hlavniho hrdiny, jeho nekonecne opakovani stejnych myslenek, ktere mi nevadilo tolik jako pro me nudne sceny z boxu ci Petrina apod. A pak najednou v te vsi nudne pomalosti prisel naprosto necekany zvrat a pak uz jede hrdina v uplne jinych kolejich. Zpusob, jakym autor se ctenarem v teto fazi zatoci, je rozhodne genialni a mistry. Jinak knihu povazuji za dobrou, ale ze by me nejak moc fascinovala nebo vydesila, to ne. Jinak ale chapu, ze je hrozne a urcite ne uplne ojedinele, ze slusni lide prevleknou v diktature kabat a prizpusobi se novym pomerum na ukor vseho, co pro ne driv bylo nedotknutelne a drahe.

ZNellyZ
19. května

Kniha mě ze začátku hodně nudila, ale posledních 30 stran bylo naprosto fascinujících. Hlavní hrdina mě štval jeho mluvením o smrti a pojmenováním svých blízkých různymi přezdívkami. Hlavní obdiv má pro mě jeho manželka, že s někým takovým byla.

linhi22
19. května

Čarokrásný, požehnaný skvost české literatury... jen to je jisté.

Patrikcz
07. května

Další z mnoha pěkných důkazů, že kniha je lepší než jinak výborný film s panem Hrušínským nejstarším. Výborná tématika, mrazivá atmosféra a nemilosrdné vyústění...

Aleh
07. května

Tak kniha Spalovač mrtvol je pro mě především a jen Karel Kopfrkingl a potažmo Rudolf Hrušínský, který ho skvěle zahrál ve stejnojmenném filmu z roku 1968. Fascinovala mě zvrácenost hlavního představitele a schopnost a obrovská síla ideologie, která dokáže cíleným působením z obyčejného člověka udělat vraždící monstrum. Dílo, které člověka vyburcuje k zamyšlení. Příběh Karla Kopfrkingla má šokovat a upozornit na nebezpečnou ideologii, to se autorovi zcela jistě podařilo. Několikrát jsem viděla film, takže, když jsem se pustila do čtení, už jsem věděla, co mě čeká.

Michalka98
22. dubna

Knihu jsem dlouho odkládala, protože jsem neměla náladu číst něco tak morbidního. Nakonec se mi však líbila, skvěle zde byla vykreslena psychologická přeměna hlavního hrdiny. Také jazyk na mě udělal dojem. Jen jsem tak nějak očekávala, že budu po celou dobu napjatá a že kniha ve mně vyvolá více emocí. To se úplně nestalo, a proto ta hvězdička dolů.

Pl2899
17. dubna

Spalovač mrtvol byl jednou z mnoha knih, které nám zařadili na seznam povinné maturitní četby. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že je to dílo neobvyklé a velmi zvláštní, zcela nezapadající mezi většinu těch fádních děl, na seznam zařazených. Pět hvězd si tato Fuksova knížka bezpochyby zaslouží.

MartinLiterKing
03. dubna

Vzkaz této knihy je velmi silný, ale neustále opakující se motivy (dívka v černých šatech, muž v motýlku, reklama) mi přišly jako rušivé a otravné. Kniha se mi díky tomu nečetla jednoduše.

Lisa123
29. března

Nejprve jsem četla knihu, pak jsem viděla film. Přijde mi, že v knize je mnohem více informací (možná někdy až zbytečných). Prvních 100 stran mě moc nebavilo, prakticky se nic nedělo. Poté to ale začne být dost drsné a postava milého pana Kopfrkingla se rázem změní. Celkově je děj dobře pochopitelný (pro mě až na některá německá slova, kterých je v knize alespoň 50). Hrozně mě rozčilovala postava Karla Kopfrkingla, u kterého jsem měla pocit, že musí všechno řídit a vždy má pravdu. Navíc jeho oslovování "nebeská" nebo "čarokrásná".. Film je ale podle mě velmi dobře zpracovaný, někdy je až hororový. Knihu (i film) doporučuji :)

yvett239
24. března

Z naší letošní povinné četby patří rozhodně k nejlepším. Nejdříve jsem viděla film a pak teprve četla knihu, takže jsem při čtení měla stále před očima Rudolfa Hrušínského a slyšela ho stále říkat jeho repliky. Věčné opakování replik mi chvílemi lezlo až na nervy a přišlo mi až směšné. Vždy mě také pobavila chvilka s groteskním párem, který ve filmu ztvárnil Vladimír Menšík s Mílou Myslíkovou, kteří tuto malou roličku zvýraznili téměř na post hlavních rolí, což dokazuje jejich skvělé herectví. Vzpomínky na filmové zpracování tedy perfektně dokreslily atmosféru knihy, bez filmového zpracování by na mne asi tak nezapůsobila.
Knížka mě zaujala a zanechala ve mně hluboký dojem. Vzbuzovala ve mně chvílemi hrůzu z možného úplného rozkladu osobnosti pod vlivem ideologie. Pan Kopfrkingl mě jako člověk děsí a v reálném životě bych se mu spíše vyhýbala.

Carra
22. března

Začátek knihy byl takový slabší, musela jsem se nutit, abych četla dál, ale asi tak od půlky příběh nabral spád a hned to bylo zajímavější.

pedroK
19. března

Četla jsem kdysi na gymnáziu. Dojem to ve mně nechalo hluboký. Při zkoušení jsem řekla profesorce, že to byla nejhorší kniha , co jsem četla. Nikoli kvalitou, ale hrozným obsahem. Kniha je napsaná dost hustě. Nevrátím se k ní. Ale nezapomenu.

Ivka2
16. března

Skvělá kniha, místy jsem měla husí kůži a filmové zpracování je dle mého názoru ještě lepší. Za mě plný počet hvězdiček.

_Joker_
08. března

Než jsem tuto knihu přečetla, viděla jsem ji jako představení v divadle, ze kterého mi běžel mráz po zádech. Když jsem už věděla o čem ta kniha jakž takž je, tak se to dalo přečíst. Ovšem vím, že zfilmovaná verze je daleko děsivější.

Hospodyňka
06. března

Nejdřív viděno, pak až čteno. Opačně by to asi bylo lepší.

nik077
02. března

Jejda....během čtení jsem měla i husí kůži....hororová kniha....doporučuji...

Heřmis
01. března

Za mě paráda. Styl pana Fukse mi sedí. Pan Kopfrkingl je zvláštní figurka a já díky filmu, který jsem viděl dříve, měl stále před očima pana Hrušínského. Zajímavé počtení.

Kakarinka
23. února

Náročné čtení, ale zato výjimečné.

E_Lan
16. února

Děsivý válečný horor. Řádově jsem příběh znal, ale při poslechu vynikajícího přednesu pana Táborského (konečně jsem narazil na skvělou knihu, kterou pan Táborský načetl) jsem se stejně nestačil divit děsivě pozitivní a chladné proměně fanatika v hlavní roli. Nedivím se, že kniha je tak známá a úspěšná, je neskutečně originální a napínavá.

rybizka
10. února

Leč příběh slavný,mě do teď k mé škodě míjel. Zatím nemám srovnání s filmovým zpracováním,ale brzy napravím. Karel Kopfrkingl je prapodivně zvláštní postava,která postupně prochází proměnou. Podle svého koná dobro pro své nejbližší a to se právě stávám tím děsivým. Při čtení mě provázel stísněný pocit,vůbec jsem netušila, kam příběh bude směřovat. Očekávala jsem silný konec a přesně toho se mi dostalo, tak jak to autor umí. Líbí se mi styl, jakým je kniha napsaná. Spisovná čeština,použití nezvyklých slov a jmen,opakování vět. Pobavila mě dvojice ženy v klobouku s dlouhým pérem a menší tlustý muž v tvrdém klobouku. Psychologický román plný zajímavých myšlenek. Typický Fokus.

"Nic není v životě lidském jisté. Budoucnost je nejistá,a proto se jí lidé často bojí. Jediné, co v životě je jisté,je smrt."

Dolina
15. ledna

Na navození správné vánoční nálady jsem si letos otevřel tuto knihu. Hnus. Dlouho se mi z hlavního protagonisty tak nezvedal kufr. Jsem moc rád, že jsem tuto dobu nezažil.

Konycek
07. ledna

Hlavní postava lehce ovlivnitelný psychopat se zaměstnáním, které mu opravdu hrálo do karet. Jak už někdo níže napsal: zvrácený příběh odehrávající se ve zvrácené době.
Přečetla jsem v rámci povinné četby. Jsem si však jistá, ze kdybych si zrovna toto nepřečetla, mé literární vzdělávání by tím neutrpělo....

Aki12
06. ledna

Zvláštní, děsivá, zvrácená...stejně jako doba ve které se děj odehrává. Psaná stylem, který v čtenáři probouzí zlé předtuchy. Opakující se věty, opakující se motivy... Celou knížku od začátku do konce provází smrt, ale až na konci se objeví ve své skutečné podstatě. Prostě pan Kopfrkingl válí, slizák jeden psychoušskej.
A jako takovou malou radu: Při čtení si doporučuji nakoupit spousty rakviček a věnečků pro zlepšení atmosféry :D.

Janadvorackova
04. ledna

Poněkud mrazivý poslech.
Škoda, že hlavní hrdina neměl oponenta, jenž by ho přesvědčoval o opaku a jeho bludy mu vyvracel. Chyběl mi tam konflikt svědomí. Zároveň je možné, že on ho prostě neměl, nechal se vtáhnout a jeho stav a přesvědčení mu vyhovovali.
Konec trochu rychlý, ale pochopitelný.

kara
02. lednaodpad!

Tahle kniha ve mně vzbudila silný pocit hnusu, takže jsem ji nedočetla. Rozhodně se k ní nebudu vracet, protože i ten kousek, co jsem omylem přečetla mě straší ve snech. Fuj. Nikdy více.

Nikol1010
29.12.2017

Také se přidávám k názoru, že se mi první polovina knihy až tolik nelíbila, ale druhá polovina je správně děsivá a děj má rychlý dějový spád.

Randyz1986
20.12.2017

Začátek knížky mě nebavil, ale v druhé části knihy děj skvěle a děsivě vygradoval a tak jsem pochopil, proč se knížka dostala do hodin literatury.