Spalovač mrtvol

Psychologický hororový román o pracovníku krematoria Karlu Kopfrkinglovi, z něhož se částečně vlivem nacistické ideologie, částečně tím, že byl ovlivněn orientální filosofií, stává maniak. Jde vidět, jak postupem děje se stává z člověka, který nadevše miluje svoji rodinu, bezcitný vrah, který propadl určité ideologii. Kniha byla zfilmována roku 1967 Jurajem Herzem v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34610/spalovac-mrtvol-34610.jpg 4.22631
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (288)

Přidat komentář
E_Lan
16. února

Děsivý válečný horor. Řádově jsem příběh znal, ale při poslechu vynikajícího přednesu pana Táborského (konečně jsem narazil na skvělou knihu, kterou pan Táborský načetl) jsem se stejně nestačil divit děsivě pozitivní a chladné proměně fanatika v hlavní roli. Nedivím se, že kniha je tak známá a úspěšná, je neskutečně originální a napínavá.

rybizka
10. února

Leč příběh slavný,mě do teď k mé škodě míjel. Zatím nemám srovnání s filmovým zpracováním,ale brzy napravím. Karel Kopfrkingl je prapodivně zvláštní postava,která postupně prochází proměnou. Podle svého koná dobro pro své nejbližší a to se právě stávám tím děsivým. Při čtení mě provázel stísněný pocit,vůbec jsem netušila, kam příběh bude směřovat. Očekávala jsem silný konec a přesně toho se mi dostalo, tak jak to autor umí. Líbí se mi styl, jakým je kniha napsaná. Spisovná čeština,použití nezvyklých slov a jmen,opakování vět. Pobavila mě dvojice ženy v klobouku s dlouhým pérem a menší tlustý muž v tvrdém klobouku. Psychologický román plný zajímavých myšlenek. Typický Fokus.

"Nic není v životě lidském jisté. Budoucnost je nejistá,a proto se jí lidé často bojí. Jediné, co v životě je jisté,je smrt."

Dolina
15. ledna

Na navození správné vánoční nálady jsem si letos otevřel tuto knihu. Hnus. Dlouho se mi z hlavního protagonisty tak nezvedal kufr. Jsem moc rád, že jsem tuto dobu nezažil.

Konycek
07. ledna

Hlavní postava lehce ovlivnitelný psychopat se zaměstnáním, které mu opravdu hrálo do karet. Jak už někdo níže napsal: zvrácený příběh odehrávající se ve zvrácené době.
Přečetla jsem v rámci povinné četby. Jsem si však jistá, ze kdybych si zrovna toto nepřečetla, mé literární vzdělávání by tím neutrpělo....

Aki12
06. ledna

Zvláštní, děsivá, zvrácená...stejně jako doba ve které se děj odehrává. Psaná stylem, který v čtenáři probouzí zlé předtuchy. Opakující se věty, opakující se motivy... Celou knížku od začátku do konce provází smrt, ale až na konci se objeví ve své skutečné podstatě. Prostě pan Kopfrkingl válí, slizák jeden psychoušskej.
A jako takovou malou radu: Při čtení si doporučuji nakoupit spousty rakviček a věnečků pro zlepšení atmosféry :D.

Janadvorackova
04. ledna

Poněkud mrazivý poslech.
Škoda, že hlavní hrdina neměl oponenta, jenž by ho přesvědčoval o opaku a jeho bludy mu vyvracel. Chyběl mi tam konflikt svědomí. Zároveň je možné, že on ho prostě neměl, nechal se vtáhnout a jeho stav a přesvědčení mu vyhovovali.
Konec trochu rychlý, ale pochopitelný.

kara
02. lednaodpad!

Tahle kniha ve mně vzbudila silný pocit hnusu, takže jsem ji nedočetla. Rozhodně se k ní nebudu vracet, protože i ten kousek, co jsem omylem přečetla mě straší ve snech. Fuj. Nikdy více.

Nikol1010
29.12.2017

Také se přidávám k názoru, že se mi první polovina knihy až tolik nelíbila, ale druhá polovina je správně děsivá a děj má rychlý dějový spád.

Randyz1986
20.12.2017

Začátek knížky mě nebavil, ale v druhé části knihy děj skvěle a děsivě vygradoval a tak jsem pochopil, proč se knížka dostala do hodin literatury.

chamyl
29.11.2017

"Což abych tě, drahá, oběsil?"
Málo platné, Ladislav Fuks tuto atmosféru umí bravurně.
Úslužný, přátelský a rodině-submisivní Karel Kopfrkingl s mesiášskými sklony postupuje drobnými krůčky z šedé myšky přebírající okolní názory do světel reflektorů a stále aktivněji řídí (nejen) svůj život. Zvrácená doba mu poskytuje dostatek prostoru pro jeho "poslání" a tak ho s chutí a vervou uskutečňuje. Extrémní alegorie chování jednoho člověka, který ovšem i dnes není pouhou raritou....

Jeckyyy
27.11.2017

Tak tuhle knihu jsem si vytáhla u matury... Vím, že mě v tu dobu moc nezaujala, tudíž se nechystám ji číst někdy znovu. Pro mě jen splněná povinná četba.

ondras666
27.11.2017

Tahle kniha má velkou odezvu od čtenářů, prý má velkou hloubku, není určena pro slabé povahy, je strašidelná... Ale asi ne pro mě.
Přišlo mi to nudné a nikterak záživné. Hlavní hrdina je spíš otravný tím svým neustálým opakováním všeho dokola a dokola a dokola. Až má člověk pocit, že trpí obsesí nebo autismem.
Chápu, že autor chtěl ukázat, že lidská povaha a mentalita je snadno ovlivnitelná, když je na ní vyvíjen tlak v podobě vyšších ideálů, národní hrdosti a velké dávky antisemitismu. Za mě se bohužel netrefil.

Malíček
25.11.2017

Knihu jsem původně četla jen kvůli maturitě, ale nakonec jsem nelitovala. Film jsem neviděla, tak se mi kniha četla dobře a rychle, nevěděla jsem moc, co čekat.
Spalovače mrtvol jsem si z vyprávění kamarádek představovala více morbidního, více popisových částí, ale to se nekonalo. Nakonec mi to ale nevadilo.
Asi to nebude nic pro slabé povahy, ale mně se kniha líbila.

makyla
14.11.2017

Prostě úžasný Fuks. Pravdou je, že jsem kdysi viděla nejdříve film s úžasným výkonem pana Hrušínského a až poté četla knihu. Když jsem knihu četla, slyšela jsem pana Hrušínského, jak s mrazivým klidem říká své Lakmé, mimo jiné, že by ji oběsil. Mrazivé. Pro mě opět za plný počet.

tereza0684
04.11.2017

Ze začátku dosti zdlouhavé a nudné monology, děj nelehký k pochopení. Pak mi dost zaskočilo, co se z hlavní postavy stalo za zvíře. Není snad nikoho, kdo v duchu nenáviděl Kopfrkingla. :-)

ddkk
30.10.2017

Úžasné ve své úděsnosti. Těžké čtení, těžko pochopitelný způsob myšlení hlavních postav, těžké hodnocení...Možná pomůže podívat se na opravdu výborný film se skvělým Rudolfem Hrušínským (asi teď nejstarším?).

Placi
24.10.2017

Knihu jsem četl na gymnáziu a nečetla se mi dobře. Jednou se k ní vrátím.

Hebrey
20.10.2017

Spalovače podle mne nelze hodnotit méně než maximálním počtem bodů. I když Vám z toho leze mráz po zádech a hlavního hrdinu musíte z duše nenávidět a ta nenávist se s jeho postupující psychoózou ještě stupňuje, tak je tu především naprosto fantastický styl psaní Navíc je v knize a jejím díle jasný vzkaz nebo snad varování, které je nadčasové.

Atlantis
18.10.2017

Tak takhle neskutečně nebubřelou knihu jsem ještě asi nečetl. Nejde tady o satiru, cynismus nebo snad humor, opravdu ne. To se jen rádoby intelektuálové snaží vysvětlit tento brak.
Spalovač mrtvol je sonda do myšlení psychotického člověka, kterému by v dnešní době byla diagnostikována silná forma autismu. Nikoho si nepamatuje jménem a tak používá nesmyslné přezdívky, všude vidí stále jedny a ty samé lidi, musí se neustále držet zajetých rituálů. Jednoho dne ho pak tato mentální retardace dožene až k dvojnásobné vraždě.
Nevěřte všemu, co vás ve škole učí. Tohle opravdu není veledílo.

Pitbullka
30.09.2017

Úžasná kniha. Naprosto mne nadchlo vyjadřování hlavní postavy. Prostě už od začátku víte, že to nebude je tak.

baru_h
23.09.2017

Já ani nevím, kolik hvězdiček mám dát. To bylo tak absurdní čtení, že pořád nevím, co si o tom myslím.
Ale řekla bych k tomu, že Ladislav Fuks skvěle ( pro mě mrazivě) popsal, jak člověka může proměnit nějaká ideologie v mírumilovného člověka až v takovou zrůdu, která si k tomu všemu myslí, že to je správná věc, co udělal.
Teď po sepsání komentáře, jsem si uvědomila, že smyslem díla je čtenářům ukázal lidskou ovlivnitelnost. To autor ukazál dokonale, takže dávám plný počet.

slaska77
12.09.2017

Taková naše už klasika, zajímavý literární styl a napětí, že by se dalo krájet, až do konce. Čas podívat se někdy i na film, ze krerého jsem před lety viděla jen malý kousek.

Elkiss
27.08.2017

Myšlení hlavního hrdiny se mi zamlouvalo, v psychologickém slova smyslu. Tichá voda břehy mele, ačkoliv tento hlavní hrdina moc tichý nebyl. Soucit a láska ke všem, a hlavně k nejbližším pro mě byla poetikou a romancí, než začal přemýšlet jako ovce. Jeho život a rodina byla bohémská, navždy jí bude, ale bohužel už ber Romana. Všichni se dají zlákat na lepší pracovní místo a za lepší zítřky, avšak tato kniha je nadčasová a totéž se děje dnes, jen v jiném měřítku. Člověk by sám nad sebou a nad jeho ovlivnitelností měl přemýšlet. Média a sociální sítě jsou dnes velká páka na naše mladé, co se však netoulají a nespí ve stohu v Suchdole.

Juri81
23.08.2017

Tohle není oddechový čtení, tohle je tvrdý psychologický porno. Chápu ty, kteří hodnotí plným počtem bodů stejně tak, jako chápu ty, který hodnotí odpadem. Já zůstávám přesně mezi. Nesedí mi Fuksův styl nezáživného „umělého“ psaní všeobecně. Byť může být myšlenka knihy sebevíc brilantní, její podání mě míjí, jako bych četl divadelní hru a ne román.

Nuny
21.08.2017

Náročné čtení.
Spoustu únavných monologů, spolupráce s SS a kremace.

gargamelka
19.08.2017

Brilantní dílo, které má přesah do součastnosti.

OSTROVID
02.08.2017

Dobrý příběh, dobře napsané, jen ta nálepka "psychologický horor" mi k tomu nějak nesedí. Kniha hodná zamyšlení nad tím, co jsme mi lidi vlastně zač. Psycho to bylo určitě, ale horor tedy dle mého ne. Ale záleží samozřejmě na úhlu pohledu jednotlivého čtenáře.

verense
30.07.2017

Zapomeňte na to, že tuhle knihu přečtete během letního odpoledne někde u vody... V dnešní uspěchané době je poklidný styl vyprávění až iritující, zejména opakující se věty a slova, ale bylo by chybou snažit se děj jakkoli přeskakovat. Pro mne byla postava Karla Kopfringla znepokojivá hned od začátku, tihle přehnaně spořádaní lidé jsou většinou schopni toho nejhoršího, obzvlášť, když se objeví zdatný manipulátor. Kniha je poplatná i dnešní době, ukazuje, jak je snadné pokřivit člověka promyšlenou propagandou. Jen ten konec mi nějak neseděl, spíše by se mi líbily nějaké ty "boží mlýny", ale kdo ví, kam nakonec ten sanitní vlak dojel...

jelad
28.07.2017

Karel Kopfrkingl –hybatelná postavička pražského krematoria deformuje své buddhistické idee do jednosměrného bodu „vysvobození smrtí“, a to na pozadí fašismem znetvořených třicátých let. Učení transformované do obhajoby smrti přichází ze spalovačových rukou – v „zájmu“ vyššího dobra – antisemitismu.
"Dáš si rakvičku, nebo věneček" – věta, kterou Kopfrkingl pohřbil syna, snad ve své smrti mlčky děkujícího otci „čeho všeho ho na tomto světě ušetřil“, na filmovém plátně pronesena ústy v té roli až úchvatně odporného Rudolfa Hrušinského staršího, jaksi „samozřejmě klidně“ demonstruje bezedné morální prázdno člověka vraždícího vlastní děti a ženu – Lakmé, Nadoblačnou, Nebeskou.

Fuksův Spalovač - krása ve smrti.

RudýOnkel
23.07.2017

Děj knihy se mi strašně vlekl, konečný akt byl natolik rychlý, že jsem ho vlastně nějak přehlédl a jednou rukou už sahal na knihu další. Pohled na svět z očí tohoto pana Kopfrkingla a sdílet jeho myšlenkové posuny nás mají nejspíš naučit, jak je snadné lidi obalamutit. A monolog hlavního hrdiny mi začínal lézt krkem, stejně jako jeho výrazy, které mi někdy nedávaly smysl, ale toť můj pohled. Jinak doporučuji.

Příběh 9/10

Romance 2/10
Akce 5/10
Humor 3/10
Napětí 7/10