Spalovač mrtvol

Koupit

Psychologický hororový román o pracovníku krematoria Karlu Kopfrkinglovi, z něhož se částečně vlivem nacistické ideologie, částečně tím, že byl ovlivněn orientální filosofií, stává maniak. Jde vidět, jak postupem děje se stává z člověka, který nadevše miluje svoji rodinu, bezcitný vrah, který propadl určité ideologii. Kniha byla zfilmována roku 1967 Jurajem Herzem v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34610/spalovac-mrtvol-34g-34610.png 4.23666
Romány, Literatura česká
Vydáno, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Kniha Spalovač mrtvol

VAnna

Tak tohle nedoporučuji, vůbec mě to nebavilo. Musela jsem se nutit, abych to dočetla...

Seabeast

Budu trošku za knižního kacíře a prohlásím ono okřídlené vyjádření - výjimka potvrzuje pravidlo! Ovšem ne z hlediska literatury, ale kinematografie! "Spalovač mrtvol" je pro mě zatím jediný příklad, kdy film na míle daleko překonal knihu. Fuksův román je sice výborný a atmosférou mrazivý, ale Juraj Herz příběh povznesl na plátno v nadčasových rozměrech. A vlastně i více sugestivně. Veškeré scény navodí mnohem větší stísněný pocit než jak je vyjádřeno na papíře. Příběh a postavy nemá význam zde rozpitvávat, ale "Spalovač mrtvol" rozhodně za přečtení stojí! Už jen kvůli tomu, jakou metamorfózou hlavní protagonista Karel Kopfrkingl projde. Děsivá skutečnost, která vám nedá jen tak spát!

MarqueeMoon

"Nic v lidském živote neni jisté. Budoucnost je vždycky nejistá a tahle nejistota je zdroj všeho strachu. Ale aspoň jediná věc je v živote jistá, a to je smrt. Takže vlastně v skutku... zaplať panbůh za ni..."
Na myšlienke vyššie nie je nič zvrátené, problém nastal, keď už nebola istá iba smrť, ale aj nová krásna ríša pod Hitlerom. Postava Kopfrkingla je geniálne napísaná, jeho naivný, sladký, otravný a kvetnatý monológ sa postupne viac a viac pod vplyvom ideológie a pána R. obrusuje a zdrsňuje, až nastáva krásny literárny kontrast a vnútorný "prerod" v štýle "co abych tě, drahá , oběsil?" Doba a okolnosti poskytli príležitosť pre skutočného Kopfrkingla - falošného anjela činiaceho zvrátené dobro respektíve diabla, ktorý sám o sebe prehlasuje, že nie je.
Síce aj plastelína je menej tvarovateľná ako pán Kopfrkingl, ale abstinentom a nekuřákem ostal stále a nepodvolil sa, takže zas také sto percentne jednoznačné to predsa len nebude! Aspoň niečo :)
Krásne na tejto knihe je aj to, že ju napísal "bratr" Čech, skutočne, ak by podobné dielo (iba s iným miestom) napísal nejaký Američan/Angličan, bolo by to možno najospevovanejšie dielo nielen českej literatúry, ale aj jedno z najospevovanejších diel svetovej.

Kate72

Tuhle knížku můžete buď obdivovat, nebo nenávidět, záleží na tom, jak ji pojmete. Už od začátku je jasné, že se nejedná o duševně zdravého člověka. I mě pan Kopfrkingl dost lezl na nervy. Já jsem film neviděla, ale trochu jsem tušila, že to nebude rozhodně červená knihovna, jak se to ze začátku jevilo. Napsané to bylo dobře, nemám co bych vytkla, líbilo se mi to.

101evca

Zcela upřímně jsem na rozpacích. Po přečtení Fuchsova Pana Theodora Mundstocka jsem se těšila na zajímavější dílo. Spalovač mrtvol je originální a zvláštní počin, ale oproti předchozímu jmenovanému mu něco schází.

Podle mě, hodně uškodil příliš pomalý rozjezd, který se natahuje podstatnou částí knihy, aniž by došlo k nějakému vývoji nebo zvratu. Zato finále, které bylo dobré a i emotivní, by si určitě zasloužilo více rozvést, některé věci dopovědět.

lokonla

Tak tohle byla jízda. První 3/4 byly nudné ale pak to vygradovalo a normálně jsem se bála každé další věty, co se proboha stane, co udělá. Jazyk v knize je naprosto děsivý, chladný-měla jsem z něj husí kůži.
Pak jsem se dívala na film a musím říci, že jsem tam lépe pochopila konec. Hrušinský zahrál hlavní postavu naprosto geniálně, psychopat na první pohled prostě XD.
Knihu doporučuji, myslím, že je dobré si občas něco takového přečíst.

Adél784

(+ SPOILER) Horor, který ukazuje jak je lehké ze slušného člověka pomocí chytrých frází a propagandy udělat podporovatele nacismu. Hlavni hrdina Karel K. - je vzorný otec, nekuřák, abstinent, pracuje v krematoriu. Má manželku a dvě děti - jeho dokonalý, krásný svět narušuje příjezd jeho kamaráda Williho Reinka (oddaného nacisty) a ten postupně přiměje věřit Karla v jeho rasovou nadřazenost a vyvraždí téměř celou svou rodinu.
Děsivý příběh, doporučuji zhlédnout film, který mi přijde děsivější, než většina dnešních hororů. ( Oproti knize se příliš neliší:))
Zvlášť prostředí krematoria působí ve filmu depresivně. Pan Rudolf Hrušínský zahrál Karla Kopfrkingla dokonale.

Doporučuji všem studentům k maturitě, protože se o ní skvělé hovoří.:)

ElvisJagger

Nechci tady kopat do vosího hnízda, ale film na mě zapůsobil podstatně víc.