Spalovač mrtvol

kniha od:

Spalovač mrtvol https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34610/bmid_spalovac-mrtvol-34g-34610.png 4.2 4419

Psychologický hororový román o pracovníku krematoria Karlu Kopfrkinglovi, z něhož se částečně vlivem nacistické ideologie, částečně tím, že byl ovlivněn orientální filosofií, stává maniak. Jde vidět, jak postupem děje se stává z člověka, který nadevše miluje svoji rodinu, bezcitný vrah, který propadl určité ideologii. Kniha byla zfilmována roku 1967 Jurajem Herzem v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským.... celý text

Komentáře (558)

Komentáře 558 Recenze 8

Nikusha
Nikusha
05.12.2023 3 z 5

Musím vyzdvihnout přednes a ztvárnění role pana Kopfrkingla v podání pana Hrušínského. Jen jsem to četla a slyšela ten jeho děsivě klidný monotonní hlas. Možná že nebýt toho, že jsem první viděla film, kniha by mě vůbec nebavila. A teda slovo růžolící už mi lezlo krkem.

lubtich
lubtich
25.11.2023 5 z 5

Vždyť je to takový rozkošný a načančaný biedermeier! Jen teda zrovna hraje Mahlerova Píseň o mrtvých dětech, Milivoj dostává k narozeninám kromě věnečků i knihu Smrt v pralese a oběd se připravuje v "našem malém žárovišti". A v rohu pavilonu dravců nacistický had.


StrYke
StrYke
25.11.2023 5 z 5

Znepokojivé, ale i dokonalé dílo plné symboliky a skrytých významů. Tak skrytých, že průměrný čtenář není schopen poskytnutá vodítka dešifrovat. Za mě jedna z nejlepších českých knih, kterou jsem zatím četl.

ZÓNA
ZÓNA
21.11.2023 5 z 5

Až fantaskní vyprávění...
A právě v tomto ohledu mi přijde celý příběh jako sen.
Sen člověka mdlého duchem, který žije ve svém uzavřeném vyfabulovaném světě. Co je skutečné a co není; toť otázka.
Lidská zvrácenost je propojena s nacisty, kteří tvoří rámec celého příběhu. Příběhu smrti.
Obdivuhodná skleslost provází celý text. Pan Fuks používá Kopfrkinglův slovní leitmotiv jako dominantní prvek tragičnosti jednání hlavní postavy. Bolestivě budovaná atmosféra má vyústění v několik až děsivých scénách.
Oceňuji a netuším, jak spisovatel stvořil něco tak dokonalého.
Důležité je rovněž oddělit Herzův filmový snímek od literární předlohy. Hrušínského hororové charisma a kamera Stanislava Miloty transformuje Fuksův příběh v zcela odlišnou dimenzi.
Kniha je přívětivá, i když jisté prvky inferna přináší.
Pro mě literární zážitek...

Štěpán88
Štěpán88
13.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Jeho revírem je krematorium, umění naslouchat postrádá, čeští politici mu s délkou jejich monologů nesahají ani po kotníky, jeho vášní jsou rakve, komentování mrtvých lidí a filozofování o smrti. To je Karel Kopfrkingl! Často citovaná seberozvojová poučka: Naše osobnost se skládá z 5 nejbližších lidí, se kterými trávíme nejvíc času. Jo tak Kájovi stačil jenom jeden a ještě nemusel být nejbližší. Pár pokeců s esesákem a Kája už pálí i svou rodinu. To chce buď velmi slabé kritické myšlení s vysokou torelancí k ovlivnitelnosti, nebo zkrátka touhu býti ve svém řemesle tím nejuznávanějším (s nepopsatelnou dávkou bláznovství). Film je lepší než kniha, nebo lépe řečeno, ještě mrazivější než kniha. Už ten zlatý obal (vydání r. 2022) říká, že tohle bude "zážitek", který se celkem těžko popisuje. 44/52

mila2411
mila2411
09.11.2023 4 z 5

Film jsem viděl kdysi na začátku 9o-tých let, kdy mohl opustit trezor. Knížka je také zážitek, uvěřitelný, smutný a velice český příběh. Pěkné.

Nathally
Nathally
06.11.2023 3 z 5

Upřímně, za mě knížka nic moc. Absolutně mě nebavila a celou dobu jsem se ke čtení dokopávala, protože knihu mám na maturitní četbu. Hrozně mi vadilo, jak Kopfrkingl stále mluví o smrti a krematoriu a celkově mě ničím nezaujala. Viděla jsem taktéž film, ale ani ten mě nenadchnul. Možná jiná kniha pana Fukse mě bavit bude...

LaCucaracha
LaCucaracha
28.10.2023 5 z 5

Konečně uplynulo tolik let, kdy jsem viděla film, že už si ho v podstatě vůbec nepamatuju. Takže nastal čas na knihu, protože nemám ráda, když čtu něco, do čeho se mi plete zfilmovaná verze. Dokonce se mi dařilo po většinu času i vytěsňovat podobu R. Hrušínského. A... prostě je to Ladislav Fuks, to je asi to nejvýstižnější, co lze napsat. Nejlepší je nechat plynout čtení, jak je, nic moc nerozpitvávat a nerozumovat, podvolit se. Fuksovy knížky (aspoň ty nejpovedenější) jsou prostě výjimečné, a buď vás uchvátí, nebo z nich budete rozpačití. Já patřím k první družině.

soukroma
soukroma
01.10.2023 4 z 5

Konečně jsem se odhodlala... Kniha mne minula jako povinná četba, minul mne i film. Překvapila mne subtilnost celého románu co do jeho délky, kontrastující s hutností obsahu.
Těžko hodnotit i komentovat, ale aspoň pro sebe pár poznatků musím zachytit: podle anotace jsem čekala, co z hlavního hrdiny vyleze, jak se projeví jako psychopat. Nu, nečekala jsem rozhodně to, co provedl (a to mi nějak ušlo, jak dopadla dcera). Rovněž jsem netušila, kdy se děj odehrává, takže jsem byla konfrontována s tím, zda se stal K. skutečně jen tak rychle skalním příznivcem fašismu (a o to šlo), nebo prostě jakákoli velice lukrativní možnost by ho ponoukla k pragmatickému konečnému řešení na domácí půdě (mimo danou bouřlivou dobu), bez špetky lítosti a výčitek.
Rušila mne také celou dobu ta bláznivá dvojice muže s holí a jeho ženy s pérem na klobouku. Nepochopila jsem, co si z nich mám vzít (nakonec to skoro vypadalo, že rozhledna byla poslední místo pro ženu, ale asi to tak nebylo míněno). Možná jiná, kontrastní varianta duševní choroby?
V každém případě mi z Kopfrkingla nebylo dobře od samotného začátku - jeho trvalý úsměv, přehnaná laskavost, úslužnost, ochota doma (přezdívky, láskyplná oslovení), k přátelům i zaměstnancům, dlouhé přátelské promluvy přes všechny ostatní (v pozadí vždy mlčenlivá manželka a jen mírně se projevující děti), tomu se prostě nedalo věřit, i když žádná úlisnost a neupřímnost nebyla jasně patrná.
Znepokojující, to je asi dojem, který ve mně kniha prostě natrvalo zanechala. A film už tuplem nechci vidět...

DzordanoChruno
DzordanoChruno
27.09.2023 3 z 5

Autorovi som neuveril, že tak pokojný, milujúci a v žiadnom ohľade nesubmisívny človek môže prejsť tak významnou zmenou s fatálnymi následkami. Chýba mi tam sklon aj motív - pri prvom dotyku s fašizmom mu musel v hlave zaznieť poplach a mal zdvihnúť kotvy, alebo sa minimálne proti zlu vymedziť. Napriek tomu je kniha napísaná dobre, od začiatku sa viac a viac desíte toho, že príde niečo hrozné. Samotný čin je až psychopatický a rýchly, ale aspoň v mojom prípade nastalo "uvoľnenie", že už k tomu došlo a nebude pokračovať napínanie nervov večným ospevovaním "nejvznešenějšího jízdního řádu". Kniha zároveň ponúka možnosť pohľadu z druhej strany, očami "vyvolenej" rasy. Niežeby to ich činy ospravedlňovalo, ale pomôže to ozrejmiť, ako sa neempatický človek a národ dokážu nadchnúť myšlienkou, síce úplne zvrátenou, ale cez ich optiku vznešenou a spásonosnou. Je to mementom aj do dnešných dní.

luca321
luca321
18.09.2023 4 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu k maturitě a musím říct, že tahle knížka rozhodně patří k těm lepším. Ačkoli je příběh temný a místy dosti zvláštní, líbí se mi ta filozofie v něm. Člověk se zamýšlí nad otázkami života a smrti.

Leník95
Leník95
18.09.2023 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla k maturitě a stejně mi dodnes utkvěla ta věta "Co abych tě, drahá, oběsil?". Teď se mi hodila do čtenářské výzvy, tak jsem po ní opět sáhla. I když je dnešní literatura jinde, stejně to má své kouzlo. Proměna člověka z laskavého manžela a otce na bezcitné monstrum je neuvěřitelná. Teď už se na film musím podívat.

Boruvka22
Boruvka22
13.09.2023 4 z 5

Tak tohle byla jízda. Naštěstí jsem neviděla film, takže jsem úplně nevěděla do čeho jdu. Rozhodně knížka stojí za přečtení.

Kortez
Kortez
01.09.2023 5 z 5

Audiokniha. Příběh je mi znám už dlouhá léta díky filmu s Rudolfem Hrušínským. Film jsem viděl několikrát, knihu jsem vyslechl až teď. Jo, přesně takového tatínka jako je pan Kopfrkingl by chtěl mít každý...

Friedulka
Friedulka
23.08.2023 5 z 5

"Má sličná, má nebeská, má čarokrásná."
Takového tatínka by chtěl mít každý! Z něžných, přenádherných slov mrazí až do konečků prstů. Kniha je čirý děs. Smekám před panem autorem. Obsah i forma je mistrovský koncert!

Lele61
Lele61
12.08.2023 4 z 5

Jedná se o opravdu velmi zvláštní knihu, která se rozhodně nečte snadno a má celkově ponurou atmosféru. Mrazivá až děsivá je potom pomalá vnitřní přeměna ústředního hrdiny Karla Kopfrkingla z počátečního bizarního podivína až na vyloženě nelidské monstrum. Viděl jsem i slavný film s výborným Rudolfem Hrušinským v hlavní roli.

pam225
pam225
25.07.2023 4 z 5

Náročný příběh, ale stálo to za to.

Anett24
Anett24
06.07.2023 4 z 5

Tato kniha mě popravdě vůbec nebavila. Musela jsem se nutit abych jí vůbec dočetla.

Dada077
Dada077
05.07.2023 5 z 5

(audiokniha 4: 53 hod, interpret Lukáš Hlavica - jeho hlas a intonácia neraz pripomínali p. Hrušínského)
Príbeh hodný E.A.Poa.

"Citliví lidé milují hudbu."

JointlieKat94
JointlieKat94
30.06.2023 4 z 5

Moje první kniha od pana Fukse.

Musím říct, že tohle jsem opravdu nečekala. Za prvé jsem vůbec netušila, do čeho jdu. Film se mi nějakým způsobem vyhnul, avšak věděla jsem, že hlavní postavu hraje pan Hrušínský, a tak moc mi tam sednul, že jsem ho při čtení doslova viděla a slyšela. Na film se rozhodně podívám!

V práci jsem se ptala chlapů, jaká kniha/film je, o čem, a jestli to zvládnu.. nemohli mi to úplně doporučit. A já to stejně riskla.

Ze začátku mi nic nepřipadalo tak děsivé, až úzkostné, jak mě na to připravovali. Děsivé mi to přišlo až tak od poloviny knihy. Překvapilo mě, jak rychle se dokázala hlavní postava "proměnit" v takového, dalo by se říci, až fanatického blázna, a co vše udělal. Děsili mě i několikrát opakované fráze, několikrát zmíněné osoby (paní s kloboukem a tlustý). Děs a mrazení. Taky to, s jakou lehkostí udělal, co udělal.

No, bylo to opravdu překvapivé, pro mě určitě!

"...události proměnily přeúzkostlivého pana Kopfrkingla, jenž si po celou dobu uchoval snad jen své abstinenství, ve fašistu nejhrubšího zrna."

Tereza226
Tereza226
12.06.2023 5 z 5

jedno z děl z mého maturitního seznamu četby. spalovač mrtvol byla moje poslední kniha k ústní zkoušce a její čtení jsem poměrně uspěchala, což mě zpětně docela mrzí. jedná se totiž o děj, který člověk zpracovává dlouho, ať se jedná o úvahové promluvy hlavního hrdiny nebo spád, který kniha nabere v poslední třetině. určitě se k tomuto dílu ještě vrátím, stále mě čeká zhlédnutí filmového zpracování

Mišák240
Mišák240
03.05.2023 3 z 5

Musím přiznat, že jak u filmového zpracování, tak i knihy mi celou dobu běhal mráz po zádech. Jak se může člověk změnit z podivína na nacistického fanatika a doslova jít přes mrtvoly. Ale musím uznat, že pan Hrušínský to zahrál bravurně.

TheMelorry
TheMelorry
21.04.2023 4 z 5

Další z knih, kterou jsem mnoho let obcházela a vlastně nevím proč. Teď po dočtení jsem velmi mile překvapená. Jedná o zvláštní příběh se zvláštními postavami a závěrem. Sledovat pomalou děsivou proměnu hlavní postavy a jeho pobláznění nacistickou ideologií je děsivě reálné. Stejně tak jeho názory, niterné myšlenky, chování vůči ostatním.
Jsem ráda, že jsem si knihu konečně přečetla a myslím, že o ní budu ještě nějakou dobu přemýšlet.

sika444
sika444
01.04.2023 5 z 5

Po čtyřiceti letech jsem přečetl znovu. Stále uhrančivé a rafinované.

666Jitka
666Jitka
28.03.2023 5 z 5

Jedinečné zpracování přerodu průměrného, běžným životem žijícího člověka v odpornou lidskou zrůdu, která se nezastaví "v zájmu vyššího dobra" před ničím. Dle mého názoru výborně zpracované téma, plíživost všudypřítomného strachu a šílenství z knihy vyloženě tryská. Samozřejmě knihu nelze číst a nevidět v hlavní postavě "slizkého" Rudolfa Hrušínského, který se tak bravurně zhostil ztvárnění hlavní postavy ve vynikajícím filmu Juraje Herze, který byl podle této skvělé předlohy natočen.

MatBla
MatBla
24.03.2023 4 z 5

Jako dítě jsem viděla v televizi film, pamatovala jsem si z něj jen pana Hrušínského.
Ten se mi tak zaryl pod kůží, že jsem ho při čtení knihy živě viděla. Zahrál to geniálně a zároveň šíleně.
I když jsem film viděla jako malá, a knihu četla až jako hodně dospělá, zanechalo to ve mně úplně stejný pocit - běhal mi mráz po celém těle.

dufkys
dufkys
23.03.2023 3 z 5

Už od samého začátku mi byla hlavní postava silně nesympaticka, což pravděpodobně zapříčinilo to, že jsem si knihu neuzila tak, jak jsem očekávala.

Sigurd_Lesandi
Sigurd_Lesandi
23.03.2023 4 z 5

Tohle bylo divný ale tak moc dobrý!
Spalovač mrtvol je prototyp knihy, kterou budete číst a vůbec nechápat, co se vlastně děje. V jakém podivínově jste se to ocitli? Postupně se ale začnete někam dostávat, až přijde velké wow. A ono přijde, věřte mi.
Kvůli tomu, jak je kniha napsána, se čte trochu pomaleji (nebo mě se tedy četla) a je lepší s tím počítat. Nečte se špatně, jen pomalu. Chvilku mi taky trvalo, než jsem si na autorův styl zvykl, pak to ale jelo.
Nejvíc mě fascinuje, jak se autorovi povedlo všechno provázat. Obával jsem se, jak se k rozuzlení dojde, protože už jsem párkrát u podobných knih zažil, že se závěr k příběhu vůbec nehodil. Ale tady to všechno dávalo tak perfektní smysl! Příběh si dlouho plyne svou cestou, a najednou přejde do něčeho mnohem temnějšího, což mi vyrazilo dech.
Občasně zdlouhavé a opakující se popisy mě ale místy otravovaly. Nepotřebuji si číst o výhledu z rozhledny na 5 stranách. Je to ale jediné, co můžu vytknout.
Pokud si chcete přečíst zvláštní, ale výbornou knihu, tak neváhejte. Já už se chystám i na film!

ash3672
ash3672
02.03.2023 4 z 5

Já osobně film neviděl a ke knize jsem se dostal až nedávno, dlouho jsem ji měl ve čtečce, než jsem se k ní odhodlal. Musím říct, že hlavní postava mi již od samého začátku přišla divná, spíše psychopatická. Na oslovování rodinných příslušníků jsem si dlouho zvykal a přemýšlel, zda knihu dočtu. Naštěstí jsem to zvládl a musím konstatovat, jak lehké je manipulovat evidentně nemocného člověka, který si hraje na Boha a snad si i myslí sám, že jím je. Musím se podívat i na film, zda bude podobný knize.

Akléda_
Akléda_
27.02.2023 3 z 5

Spalovač mrtvol mě kupodivu příjemně překvapil. Vůbec jsem nečekala že to bude tak drsné čtení, kde opravdu byly části kdy jsem si musela dávat přestávky. Neskutečně moc mě bavilo sledovat hlavního hrdinu, jak se změnil a jak si interpretoval to co se dělo tak, že to vlastně ve výsledku vyznívalo správně. To bylo tak skvěle udělané, že to bylo až mrazivé. Nepřišlo mi totiž nemožné, že by se něco takového mohlo stát. Celé prostředí spalovny už tomu jen dodává na ponuré atmosféře, která mě bavila a byla tak příjemně protknutá celou knížkou. Bohužel ale musím říct, že jsem se nemohla moc začíst a i přes to, že je knížka tenká tak jsem s ní bojovala dost dlouho. Chtělo se mi u ní usínat a na čtení jsem se musela hodně soustředit. Ve výsledku to za to ale stálo, takže doporučit můžu.