PREBURDA Online PREBURDA komentáře u knih

Čas pro vraždu Čas pro vraždu Ann Granger

Druhá kniha série je za mnou a dál v této sérií pokračovat nebudu. Tak jako u první knihy ze série, vlažná, zdlouhavě se vše táhne a až v samém závěru rychlé rozuzlení. Kniha na mě chvílemi na stránkách působí, že autorka se zabývá vztahy, který jsou neustále na mrtvém bodě, protivné Meredith Mitchellové ( ta naprosto neví co chce) a nesmělým a zapčklým Alanem Markbym ( takže román pro ženy) a najednou zase vlažný kriminální příběh, který se zbytečně vleče. Obojí zakombinovat do knihy, tak aby čtenář knihu nedal z ruku, se autorce moc nedaří. Můj šálek kávy to tedy není.

07.06.2023 2 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Jana Seymourová jako třetí manželka Jindřicha VIII. a nekorunovaná královna vstoupila do nejvyšších míst v době velmi komplikované a velmi bouřlivé v dějinách Anglie. Hned na začátku se těžce srovnávala pádu Anny Boleynové, potom náboženské reformace, kdy v anglické církvi nastávaly převratné změny. Byla skálopevně věrná staré víře. Svou laskavou skromností pomohla k usmíření vztahu mezi Jindřichem VIII. a dcerou Marií. Jelikož po ní nezůstaly žádné dopisy či jiné písemnosti, abychom věděli více o jejim životě, zůstává tak pro nás záhadou. Krásné čtení.

28.05.2023 4 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Knihu jsem poprvé četla jako dvanáctiletá holka. Po více jak čtyřiceti letech jsem jí vzala do rukou na popud čtenářské výzvě a opět jsem se proměnila v tu nohatou holku, která sní příběh dívky...... běžný život, první zaláskování, prázdniny na hradě (můj je pohádkový Bouzov - kde byl i tento příběh zfilmován). Jen nevím, zda dnešní dívky, si tu bezstarostnou svobodnou dobu, kdy kniha byla napsána a kterou jsem si jako holka užila, .......... některé souvislosti, věty nebo slova v knize budou umět představit a chápat. Pěkná kniha i filmové zpracování.

21.05.2023 5 z 5

Zajímavá kniha. Geografický pohled na uskupení jednotlivých světadílů a států, které je neměnné a s tím spojená geopolitika. Zvláště mne zaujaly kapitoly Číny, Ruska a USA. Rozpínavost rádoby mocností, se stále po staletí děje a neustává, nic nového. A málo co na Zemi, tak už i si "kastují" Vesmír.

07.05.2023 3 z 5

Fantomas Fantomas Pierre Souvestre

Trápení s touto knihou po večerech, než jsem jí dočetla. Dlouho jsem nečetla, tak nicotnou knihu. Předpokládala jsem, že kniha bude úplně něco jiného, ale že, až tak....Možná, že kdyby byla napsána jako jasná souvislá sci-fi detektivka, měla by úspěch. Tři příběhy knihy, které na sebe nenavazují, mě tedy nenadchly. Přelouskat těch 622 stran bylo utrpení. Děkuji za, fantastické, francouzské, filmové, zpracování, na které se vždy ráda podívám, To se však o této knize říct nedá.

27.04.2023 1 z 5

Nevěstka Nevěstka Panas Myrnyj

Srdcervoucí, smutný příběh. Hořký osud dívky, který se skládal z těžkých ztrát a bolestí, příhod, které ji vynesly nahoru, a zase smetly až na samé dno. Řekla bych, že prvopočátky, i díky od nenávisti a zlosti vesničanů. Knižní čtivý příběh je bolavý a smutný od začátku až dokonce.

30.03.2023 5 z 5

Druhý silný svazek knihy o životě Anny Boleynové, kniha, oproti prvnímu měla slabší "rozjezd", zdlouhavý, mohla být o čtvrtinu tenčí, jelikož se neustále pořád dokola řešilo jak to udělat, abychom mohli být svoji..........kdo pojede k papeži, čekání zda už, už vše dobře dopadne, zase žádné rozhodnutí.... soudy a šest let uteklo jen těmito nezaživnými popisy. Potom kniha doslova nabrala velmi čtivý spád.
Co říci k Anně Boleynové, četla jsem, o ní hodně, mi srdci nikdy nepřirostla. A tato kniha to opět potvrzuje. Mocichtivá, intrikářská, arogantní, sebevědomá, někdy až v názorech krutá. Ale čemu se také divit, když pomyslím, že v tomto i jako dítě vyrůstala, vliv otce, který také bažil po moci a vlivu u dvora co nejvýše....... I když byla sečtělá, inteligentní a dostala se ke dvoru............řekla bych, že vliv otce byl zásadní. Dokud "střežila panenství" a Jindřich VIII. "uvažoval královským poklopcem"............doslova využívala a zneužívala těchto špatných vlastností ve svůj prospěch ( jako svéhlavý fracek). Není divu, že jí lid nenáviděl. Co velmi postrádala tak to byla laskavost srdce a všeobecně láska, vděčnost a pokora. Myslím, že chtěla, jak se říká sedět s jedním zadkem na dvou židlích, a musela si zvolit. Lásku srdcem i tělem prožívat s Norrisem a moc a vliv s Jidřichem VIII. Bohužel k její záhubě volila moc a vliv. Řekla bych, že někdy až krutým jednáním, ovlivnila i chování Jidřicha VIII, do budoucna........... a vše se potom obrátilo proti ni, ačkoli na to byla upozorňována. Jak už to bývá, kdo chce moc, nebude mít nic.

24.03.2023 4 z 5

Zpověď bratra Haluina Zpověď bratra Haluina Ellis Peters (p)

Krásný příběh. Vždy mě každý příběh s bratrem Cadfaelem vtáhne do knihy, abych jej prožívala se samotnými aktéry. V tomto příběhu je vše a konec je velmi zajímavý, krásný a zároveň velmi smutný. Ellis Petersová a její historické detektivky s bratrem Cadfaelem jsou pohlazením po duši.

19.03.2023 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Kniha z povinné četby na střední škole (aspoň v mých školních letech), Pro mě čtecí premiéra a výzva, jelikož tehdy jsem vypisky ke knize opsala od spolužačky.:o) Nevím které vydání kdo tady četl a zda překlad knih je stejný (četla jsem překlad knihy z roku 1967), ale nemohu napsat, že by to byla úžasná čtecí kniha. Nemohla jsem se do ní začíst , psaná formou "cukrovanými, podlezavými, aristokratickými slovy" postav, které se v knize nacházejí. Svými obrovskými monology podlézavosti a patolízalstvi, vynikal pan Collins. Snad jediná normální postava v této knize , byl otec, pan Bennet. "Červená knihovna" 18. století, klasický příběh lásky, na tu dobu, kdy kniha byla spisovatelkou napsána, asi bestseller. Můj šálek kávy to tedy není.

14.03.2023 2 z 5

Celou sérií čtu znovu po dlouhém čase a musím napsat, že tento díl se mi mnohem více líbí ve filmovém zpracování, je mnohem kouzelně, lehce hororově napínavější. V knize je nějak vše překombinované.....hlavně v Chroptící chýši, zdlouhavé a zbytečně zapletené........do toho všeho ještě vtažení a běsnění Snapa a nevědoucího Popletala. Pohled na knihu, po letech je jiný, než když byl čten poprvé.

03.03.2023 4 z 5

Případ neopatrného kotěte Případ neopatrného kotěte Erle Stanley Gardner

Pohodový příběh Perryho Masona, s překvapivým rozuzlením.

19.02.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

(SPOILER) Kniha, kterou autorka napsala, jsou výpovědí lidí, kteří v tomto šíleném systému žili a kterým se podařilo z tohoto systému utéct a žít jinde a hlavně SVOBODNĚ.

Jestli si lidé kdy stěžovovali, stěžují na to či ono, na stále obemílající slovo v médiích o svobodě a jak se všichni měli kdykoli špatně .......... pak DOPORUČUJI SI PŘEČÍST TUTO KNIHU. Ani ve středověku se lidé neměli takto krutě, jak v tomto státě v těchto dobách. Dokonce si troufám říci, že by kniha, měla být povinnou četbou na středních školách a těm, kteří hlásají, jak bylo vše špatně. A ruku na srdce, je zajímavé, že do tohoto státu se NIKDO z okolních státu jakkoliv (politicky ani humanitárně ) nevměšuje a cokoliv se jim nedovolí nařizovat? ....................... že by STRACH, poněvadž tam vládne vláda šílených bláznů - strachem ovládají vše a všechno - rodina Kimů .......a nikdo neví, co by se dělo?

Citace s knihy:
"V KLDR jste hlídání na každém kroku doma, v práci i na ulici. Jestli jste vhodně oblečeni, učesání, jestli se neflákáte a jestli děláte vše pro prosperitu státu. Všechno, co jste měli, jste dostali od státu. Stát rozhodoval, jak dobře se budete mít, co budete vlastnit, co budete jíst. Nikdy jste nerozhodovali sami za sebe. Nařízení bylo tolik, že si je člověk ani nemohl zapamatovat. I zde však "pomohl" stát, který kontroloval, jestli se nařízení dodržují. Kontroly byly tak časté a tak běžné, že se brzy všichni začali kontrolovat vzájemně."

"Na skoro každou hodinu života máte harmonogram od státu. Ten však zapomíná, že byste měli trávit čas s rodinou, to jediné mne mrzelo. Ráno jdete do zaměstnání, kde trávíte značnou část dne, a po práci svůj volný čas věnujete státu. S partnerem, kterého vám doporučí strana, se vidíte většinou jen po večerech, kdy už jste většinou tak unavení, že jdete raději spát. V Severní Koreji není běžné trávit čas společně. Chození na večeře, do divadel, kin, na různé recepce je většinou za odměnu od státu."

18.02.2023 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Nejznámější detektivní příběh od geniální Agathy Christie. Po čase jsem knihu "oprášila" a i když vím, jak to dopadne...znovu jsem se nechala vést postavami dějem knihy a znovu to bylo napínavé a překvapivé až do konce.

13.02.2023 5 z 5

Krásná kniha !! Nádherně napsaný příběh života, královny..... kniha se četla sama. Kateřina Aragonská prožila nezáviděníhodný život plný útrap a nespravedlnosti. Až do konce bojovala o zajištění práv své dcery Marie. I její nepřítel Thomas Cromwell o ní řekl: „Nebýt ženou, patřila by k nejvýznamnějším hrdinům historie.“ Doporučuji.

10.02.2023 5 z 5

Jeden mrtvý navíc Jeden mrtvý navíc Ellis Peters (p)

Příjemné historické detektivní počtení. Děj vás vtáhne do knihy a prožíváte příběh se všemi aktéry společně.

24.01.2023 5 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Novodobé české autory, popravdě moc nevyhledávám. Knihu jsem si vybrala na popud čtenářské výzvě. Příběh, který začal nesmírně poutavě a věřila jsem, že bude takto psán souvisle až do poslední stránky. Nestalo se. Kniha psaná formou teď.....potom co následovalo... a zase, než bylo, to co následovalo........... mě neseděla.
Příběh mladé ženy, která z mého pohledu ještě ani nedozrála ve svém věku dospělosti. Utíká sama před sebou, není schopna sama řešit své problémy, vrací se k domovu a tam také nachází, že každý žije svými životy a také......nechápe, není schopna komunikovat co jí tíži. Upíná se na svou tetu z dětství, ale i tam se po letech dovídá, o čem se nemluvilo. Vůbec celé to dílo a osoby v něm,na mě působily, že moc mezi sebou nekomunikovaly a měly mezi sebou hodně nevyřčeného a své boly si nesly ve svém nitru.

21.01.2023 1 z 5

Vesmírné lety ve starověku Vesmírné lety ve starověku Erich von Däniken

Kniha stojí za přečtení. Nejsem silně věřící v Boha, ale věřím, že mezi nebem a zemí něco je. A tato kniha některé záhady odtajňuje a vede čtenáře k zamýšlení, že něco mezi tím nebem a zemí může být - a nebo... je?

17.01.2023 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Světový bestseller......druhá kniha v pořadí, čtená znovu pro ČV, kouzelně krásná jak v knižní, tak ve filmovém zpracování. Série Harryho Pottera by neměla chybět v žádné knihovně.

13.01.2023 5 z 5

Smekám klobouk...........napsat tak poutavě svůj vlastní vzestup a pád, je obdivuhodné a smutné zároveň, čím si Tom prošel a možná i dnes prochází. Když jsem poprvé viděla filmové příběhy Harryho Pottera, naprosto jsem "nesnášela" toho malého blonďatého hajzlíka Draca Malfoe. Ty filmové příběhy jsou tak upřímně až pravdivě nafilmovány, že je divák přijímá naprosto reálně. A Tom, Draca zahrál fenomenálně, naprosto jej vyobrazil, jak to přirozeně cítil. Po přečtení jeho knihy, na něj pohlížím jako na člověka naprosto čistého, odvážného, statečného, vděčného za vše co mu život klade do cesty a laskavého srdcem. Jak jsem ho poprvé viděla v roli Draca a chtěla jsem ho potkat, abych mu dala pár facek :o)) ...... o to více bych toho člověka chtěla potkat, obejmout ho, poděkovat mu za to, že je. Tom by měl v psaní pokračovat, jelikož neuvěřitelně a poutavě píše, že knihu není jednoduché odložit. Za mě je to člověk par excellence.

08.01.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Proč si nepřečíst znovu Harryho Pottera...............krásné počtení, i když trošičku jiné než filmové zpracování, ale také pohádkově krásné. Série těchto knih, by neměla chybět v žádné knihovně.

02.01.2023 5 z 5