PREBURDA PREBURDA komentáře u knih

Utajené dějiny Spojených států Utajené dějiny Spojených států Oliver Stone

(SPOILER) Kooonečně kniha, která je brilantně a z velkou kuráži napsaná. Předkládá poctivý pohled na intrikářské mocipány Ameriky. Počínaje Trumanem až po dnešního velkodušného Bidena. Z mého pohledu největší šílenec byl Nixon a válečný šílenec Curtis LeMay, který vítal jadernou válku. Jen John F. Kennedy měl odvahu se "vymknout zajetých kolejí" a stálo ho to život. Tuto knihu bych doporučila jako povinnou četbu na středních a vysokých školách a těm, kteří chtějí vstoupit do politiky, nebo už tam jsou.

Některé výroky z výtahu knihy (... a že jsem si jich poznamenala hodně), které mne šokovaly:

Ještě jako senátor Harry Truman na půdě Senátu v roce 1941 prohlásil: "Uvidíme-li. že Německo vyhrává válku, měli bychom pomoci Rusku, a bude-li vyhrávat Rusko, měli bychom pomoci Německu, aby se jich navzájem pozabíjelo co nejvíce."

Albert Einstein později napsal: "V životě jsem udělal jednu velkou chybu - když jsem podepsal dopis Rooseveltovi a doporučil mu, aby se začaly vyrábět atomové bomby"

Přestože se Eisenhower jaderných zbraní kdysi hrozil, řekl britskému velvyslanci: "Dám přednost atomizaci před komunizací."
Všichni Eisenhowerovi nástupci v Bílém domě následovali jeho příkladu v tom, že vyhrožovali těm, koho vnímali jako nepřátele Ameriky, jakmile nechtěli přistoupit na požadavky USA.

Neskutečný výrok, šokující.... LeMay vítal jadernou válku jako nevyhnutelnost a boj, v němž má jeho země pozici jasného vítězství. Další příležitost se možná již nenaskytne. Hřímal proti ruskému medvědovi: " Pojďme mu uříznout nohu až po varlata. Anebo, když o tom tak přemýšlím, pojďme mu sebrat i je."

V projevu Kennedy povzbudil své posluchače, aby se zamysleli nad sovětským lidem z lidského hlediska - a vyzval k ukončení studené války: "Jaký mír to mám na mysli? O jaký druh míru usilujeme? Není to Pax Americana, vnucený světu pomocí amerických válečných zbraní. ...Pojďme se znova zamyslet nad svým přístupem vůči Sovětskému svazu..., je smutné ...si uvědomit, jak veliká je propast mezi námi. A nedokážeme-li své odlišnosti hned překonat, můžeme aspoň pomoci proměnit svět v místo bezpečné pro různorodost. Protože jedno je jisté: Naším nejzákladnějším společným poutem je fakt, že všichni obýváme tuto malou planetu. A všichni dýcháme tentýž vzduch. Všichni chováme v srdcích budoucnost svých dětí. A všichni jsme smrtelní."
S jeho zavražděním však byla pochodeň předána zpátky té staré generaci - Johnsona, Nixona, Forda a Reagana - , generaci vůdců, kteří byli připraveni systematicky likvidovat příslib Kennedyho a kteří této zemi vrátili zpátky války a represe.

Po knihách "Nezákonné války", "Co nesmíte vědět", "Dobytí Evropy Amerikou" ..... a další, které jsem kdy četla.... je tato kniha velmi poctivě napsána a doplněná historickými fotografiemi. Při čtení se nechce ani věřit, čeho všeho jsou schopni. Kolik nevinných lidí zbytečně zaplatilo životem v zemích, které si političtí fanatici vybrali pro své " humanitární akce". Je to neustálý zajetý propletenec, který se co dějiny dějinami USA stojí, samolibí intrikání, kteří si s celým světem hrají jako s panáčky na šachovnici a když ne!.., tak politickou snahou vyvolat války. Doporučuji k přečtení.

09.12.2023 5 z 5

Velká kniha pohádek Velká kniha pohádek Božena Němcová

Tuto knihu jsem dostala od rodičů, v dobré víře že budu číst, asi v devíti letech. Jenže mě vůbec nebavila, asi proto, že je psána tou "staročeštinou". Raději jsem poslouchala vyprávění, babičky. Po letech jsem jí oprášila a krásně se začetla, a musím říci, že být dítě, tak by mne opětovně nebavila a zavrhla bych četbu jako takovou. Pohádky Boženy Němcové jsou "tvrdšího" rázu až někdy morbidní. Co mi však na nich vadí nejvíce, když po rozsáhlém vyprávění, se příběh nepřirozeně utne a vyprávění je náhlý konec. Každopádně si myslím, že v těch jejich knihách je vepsán nelehký život Boženy Němcové. Pohádkovější a mnohem krásnější jsou pohádky zfilmované na motivy některých z těchto známých pohádek.

27.11.2023 4 z 5

Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích 1. Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích 1. Vítězslava Klimtová

Miloučká kniha o strašidlech, s krásnou předmluvou autorky, se kterou naprosto souhlasím. Po všech těch detektivkách, trilerech, "růžových knihovnách",jsem vzala do rukou knihu na jeden podvečer, která pohladí po duši. A ...... věřte nebo ne.....Zášupšáka doma mám :o)) a popis v knize, na tohoto domácího skřítka, naprosto sedí. :o))

22.11.2023 5 z 5

Všechny sladké zítřky Všechny sladké zítřky Bertrice Small

Nu, co k této knize a vůbec celé sérií napsat............příběh krásný, rozvíjející se, doslova bych řekla, vtáhne čtenáře do knihy. Představíte si vše, to autorka knih opravdu umí. Nevím, zda spisovatelka trpěla psychologickou poruchou nymfománie, poněvadž kniha přílišnými až nechutnými opakovanými vsuvkami sexu, hraničily až pornem v psané podobě. Celý krásný příběh o Skye mohl být o to krásnější a romantičnější i bez těchto neustále se opakujících popisů postelových orgií.

19.11.2023 4 z 5

Skye O’Malleyová Skye O’Malleyová Bertrice Small

Oprášila jsem, po x letech, první knihu ze série o Skye. Poprvé jsem sérií četla a doslova hltala ve svých mlaďoučkých letech, kdy otázky erotiky byly všeobecně tabu a romatický příběh pro mladičkou dívku velmi poutavý. Dnes, po letech, se na knihu dívám úplně jinak, příběh o Skye je stále velmi čtivý, napínavý a krásný. A tak si kladu otázku. Jak to vlastně měla samotná autorka se svým osobním sexuálním životem? Není knihy a nebyla by to BS, aby v nich nebylo zbytečně popsaných stránek sexem, někdy až brutálním a zvráceným. Knihy a příběhy jejich postav v nich, velmi čtivé.

04.11.2023 4 z 5

S čerty nejsou žerty S čerty nejsou žerty * antologie

Povídková kniha s více, či méně strašidelnými příběhy. Příjemné čtení, v čase dušičkovém.

22.10.2023 4 z 5

Magická kuchařka čarování v kuchyni Magická kuchařka čarování v kuchyni Otomar Dvořák

Popravdě jsem z knihy trošičku zklamaná. Čekala jsem od ní více. Když magická kuchařka, tak prastaré recepty na tu či onu roční dobu? Je v ní spoustu historie našich předků, popsány zvyky na to dané období, to se jí musí nechat. Jednou k přečtení však stačí.

19.10.2023 2 z 5

Rok ve Svatojánu Rok ve Svatojánu Eva Francová

Vůně rostlin, které jsou na dosah kolem nás. Léčí, uklidňují, pomáhají. Kniha mile napsána a doplněna prastarými obyčeji. Ráda se k ní vrátím.

16.10.2023 4 z 5

Nezkrotná královna Nezkrotná královna Jean Plaidy (p)

Nu, přečteno. Je to psáno, aspoň z mého pohledu, něco mezi biografií a románem. Životní příběh a vzpomínky, vyprávěny očima stárnoucí královny. Celkem se to četlo dobře, ale do čtivosti, knih Alison Weirové, to má daleko.

10.10.2023 3 z 5

Byli jednou dva písaři Byli jednou dva písaři Gustave Flaubert

Příběh dvou písařů, kteří se náhodně potkali a padli si, jak se říká, do oka. A společně kují pikle. Nic se jim nedaří a lidem jsou pro smích. To je jeden pohled na tuto knihu.

Druhý pohled na knihu, je to krásná satira, je to Flaubertovým výsměchem tehdejšímu? způsobu vědeckému bádání, kde vědcům, donekonečna se dohadujícím a prosazujícím své objevy, jde většinou jen o prosazení svého ega. Proto se v knize Flaubert tak často vysmívá mnoha vědeckým názorům či tzv. objevům, encyklopediím či populárně vědeckým článkům, které v té době skutečně existovaly.

Řekla bych, že i tato Flaubertova kniha stále žije a promlouvá i do dnešní doby. Všechny ty green deely a nesmysly zelených fanatiků.......... vědci, kteří opět masírují svá ega. Ovšem, nyní, dopady mohou být katastrofální.

Filmový seriál je velmi milý.

29.09.2023 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Kaštan, toť tvrdý podzimní plod. Uuuf......... a kniha byla podobná, to bylo trápení, se jí "provrtat". Žel, budu patřit do druhé skupiny čtenářů. Nastíněním první kapitoly, jsem si řekla juj, to bude mrazivé čtení, ale nestalo se. TOP Triller? Čtivá kniha, že z ní nebudu spát, že se od ní nebudu moci odtrhnout? Spíše naopak. Ještě jsem nečetla knihu, která má 130 kapitol, které většinou mají jen pár stran nebo i třeba jednu, působí to velmi rušivě, jelikož na sebe nenavazují. Autor jí vždy utne a hned skočí do jiné kapitoly a jiný děj...... pravděpodobně za účelem čtenáře držet v napětí, nevím. Zdlouhavě rozepsané, postavy samy o sobě mi přišly mdlé, jen snad kriminalista Hess, měl hlavu a úsudek, byť se na něj dívali přes prsty. Jak už tady bylo zmíněno, ani já jsem se ke knize nechtěla už vracet a pokračovat ve čtení. Ale motivace byla pouze, kdo z té spletité knihy vyjde jako vrah a jeho motiv. Kniha má jednoduchý a jasný, velmi pěkný přebal, za to dostává 1*. Obsah, však "převrtaný a neucelený" jako ten kaštan na přebalu. Za mě NE.

25.09.2023 1 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Agatha Christie - srdcovka navěky. Přesto, že knihu znám i filmové zpracování .....přesto jsem začala sérií číst znovu a vše jsem naplno prožívala se všemi aktéry v této úžasné detektivce. Agatha se neomrzí a je jedinečná.

15.09.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Knihu jsem četla na doporučení. Kdybych ji měla hodnotit jedním rázným slovem Ostraváka, větší ...... , ale napíšu, slušněji řečeno , větší "slátaninu" jsem dlouho nečetla. Nevím na jakou věkovou skupinu čtenářů je kniha cílená, ale za mě asi na dnešní mladou generaci, která má dnešní mobilní techniku doslova přirostlou k ruce a v knize je to hodně znát a hodně se to opakuje. Jako by to psal nějaký nevybouřený adolescent a prostřednictvím autorčina jména vydáno. Romantický příběh a cestopisný průvodce prostřednictvím osob příběhu v Kodaní? No, to tak v náznacích. A styl hygee, který tam šli "načichat" to jen namátkově. Ovšem co mě dostalo snad nejvíce a opravdu jsem byla v rozpacích, jak může autor napsat do knihy takový nesmysl......... událost na lodi a s ním spojené zranění .............. nikdo najednou nepoužije mobil k zavolání zdravotní pomoci, kapitán neví jak ošetřit, ani lékárnička na lodi není, vůbec je nenapadne plout ke břehu, až potom se vzpamatuje hlavní aktérka a přikládá papírové kapesníčky. .......... no neskutečné
Na knize je, akorát, lákavý pěkný jednoduchý obal a to i na ostatních vydaných v sérií. Kniha poputuje co nejdříve do knihobudky, nebo jí nechám schválně zapomenutou třeba v čekárně u lékaře. Knihy s pohlazením pro duši, které jsou s romantickým nádechem a hlavně po celou dobu rozvíjejícím se příběhem jsou např. Jana Eyrová nebo nedávno přečtená Vinice v Provence. Ale ne tento děs !!

31.08.2023 odpad!

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Žádná brutalita, žádné psycho, žádný oceán krve. Ale milé, osvěžující a klidné čtení, kdy se příběh postupně rozvíjí až do samotného konce. Detektivka jako od Agathy Christie, to mám ráda.

22.08.2023 5 z 5

Vinice v Provence Vinice v Provence Ruth Kelly

Knihou jsem byla odměněna. Velkou šanci jsem jí nedávala......... hmm.... čtení pro ženy. K mému překvapení ( žádná růžová až červená knihovna ), avšak kniha, z které číší svěžest, vůně, nádherný příběh v krásné Provence i řekla bych plná nečekaných zvratů a s nádechem napětí, jak to dopadne. Věřím, že tato autorka bude takto ve svěžím stylu psaní knih pokračovat......bylo to moc krásné čtení.

17.08.2023 5 z 5

Černá lilie Černá lilie Vlastimil Vondruška

Pěkné čtení, ale nějak tomu chybí ten "Vondrušovský šmrnc", jako když začal sérií psát. Poslední dvě kapitoly knihy jsou snad nejakčnější. Jinak, pěkné pohodové čtení.

11.08.2023 4 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Kniha mne zlákala svým nádherným přebalem. Ovšem nemohu souhlasit, že by to byl až takový světový bestseller. Zároveň, to však bylo, příjemné poklidné čtení, žádný krvák, ale odpočinkový detektivní příběh. S názorem : "Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde"...... naprosto souhlasím.

01.08.2023 4 z 5

Hrozivý trojúhelník Hrozivý trojúhelník Jurij Klarov

Uuf těžká četba. Kniha rodičů z jejich knihovny, nalákal mě detektivní příběh od ruského autora, ale musím napsat, že těžká četba to byla. Doteď nevím kdo je kdo, těch jmen a zápletka ani "slaná ani mastná" a příběh zasazen a propleten politikou, do doby, kdy dnešní mladá generace by si tuto dobu ani nedovedla představit. Ctím každou knihu dočíst dokonce, dočtena.

21.07.2023 2 z 5

Mnich, který zmizel Mnich, který zmizel Peter Tremayne (p)

Tento díl série velmi zdařilý. Napětí a opravdu zamotaný příběh. Děj plynul..........skoro do více jak 3/4 knihy a potom opět klasika spisovatele, místo, aby v pěkném příběhu pokračoval, .......opět popsaných zbytečných stran a popis kdo je kdo a co a jak v tom období..........než konečně nastalo soudní řízení, aby Fidelma zazářila. I když mě začíná štvát, jako by byla jen ona střed zeměkoule. Ale jinak pěkné čtení.

05.07.2023 4 z 5

Psychologie peněz Psychologie peněz Morgan Housel

No ..... čekala jsem od knihy něco jiného. Nic nového a závratného o čem by člověk nevěděl. Příklady a popisy vzestupu a pádu amerických hamounů...... v jistém smyslu jsou velmi chudí. "Existují lidé, kteří mají peníze, a lidé, kteří jsou bohatí."

13.06.2023 2 z 5