Psychologie peněz
Komentáře knihy Psychologie peněz
Přidat komentář
Kniha je určena převážně těm, kteří jsou přesvědčeni, že životního štěstí se dá dosáhnout hlavně pomocí peněz, tyto peníze již v nemalém množství vlastní a rozhodli se vhodnou investicí či investicemi své štěstí zvětšit, popřípadě se jen zajistit před jeho poklesem. Já tuhle filozofii štěstí nesdílím, což nutně ovlivnilo i mé hodnocení, takže přidám jen krátký názor čtenáře, jenž se nachází vně cílové skupiny.
Psychologie peněz je krátké, čtivé a velmi srozumitelné čtení s poutavými až anekdotickými příběhy, které autor dokáže šikovně použít na podporu své teorie o tom, že to, jak se investor chová, je důležitější než to, jak je investor chytrý. Jediné, co bych si okem laika troufnul zařadit mezi zápory knihy, je její přehnaný amerocentrický pohled, který se jen těžko přenáší na specifika jiných trhů.
Mně kniha pravda moc neoslovila a jen málo obohatila, ale dokážu si představit, že pro začínající investory by mohla být přínosná, a tak ji s tímto ohledem vlastně nemohu hodnotit špatně.
Kniha mě k sobě teď zavolala, protože sama hodně přemýšlím o tom, co vlastně znamená žít dobře. Ne ve smyslu mít hodně peněz, ale ve smyslu mít dost – a mít svobodu žít podle sebe. Pokud hledáte fígle jak zbohatnout, jste na špatné adrese. Autor se zabývá především lidským chováním v souvislosti s penězi. O tom, že naše rozhodování o penězích je často ovlivněné emocemi, zkušenostmi z dětství nebo prostředím, ve kterém jsme vyrůstali. A že proto lidé zacházejí s penězi velmi rozdílně. Silná pro mě byla myšlenka, že skutečné bohatství často není vidět. To, co vidíme – drahá auta, velké domy nebo okázalé oslavy – jsou peníze, které už byly utraceny. Skutečné bohatství je často skryté: je to možnost rozhodovat o svém čase a o tom, jak chceme žít. Právě to je pro mě nejcennější myšlenka celé knihy. Peníze nejsou cílem, ale nástrojem. Mohou nám pomoci vytvořit si život, ve kterém máme více klidu, svobody a času pro lidi, na kterých nám záleží.
Psychologie peněz mi vlastně dodala kuráž žít přesně takhle. Nehonit se za tím, co mají ostatní, ale hledat rovnováhu a pevný základ. Protože největším luxusem nakonec může být úplně obyčejná věc - být paní svého času a dělat to, na čem mi opravdu záleží. 90%
Kniha na pomezí osobních financí a osobního rozvoje. Autor primárně vidí v penězích zdroj vlastní nezávislosti a prostředek k tomu jak "se o sebe postarat". Pro mnoho Čechů asi šokující pohled, že bohatství není "fujky fujky" a že není třeba si na to "nakrást".
Osobně se mi líbí jeho dotazování "co od toho chceš?", "co je tvým cílem?", "proč se do toho pouštíš?". Není to o honbě za penězy, ale opravdu o tom si tohle srovnat v hlavě. Nebýt otrokem peněz, ale budovat bohatství, které člověku pomůže postavit se na vlastní nohy a udržet se na nich.
I když obsahuje některá, ani ne doporučení, spíš zkušenosti autora jak nakládat s osobními financemi, tak rozhodně v této knížce nehledejte investiční manuál. Spíš možná rozumnou, střední cestu k FIRE.
Definitivně jeden z velmi dobrých konceptů, který zde několikrát zazněl, je "rozumný" x "racionální" přístup. Další kontrast pak staví mezi "cinkat penězy" x "být zabezpečený/bohatý..." (peníze křičí, bohatství šeptá) a velmi velký důraz pak klade na rozdíl mezi nastavením člověka "mám dost" x "můj soused má víc, tak já musím mít ještě víc".
Přečtením knihy nezbohatnete, možná Vám její četné příběhy rozváží ruce a třeba se už nebudete bát zainvestovat a zároveň si uvědomíte, že skoro vše je možné a je to spíše hra než jistý způsob výdělku. Lehce se čte, některé kapitoly (exponenciální zákon atd.) jsou více k zamyšlení. Celkem na pohodu, tak příjemné pobavení.
Knihu jsem měla ve formě audioknihy a mám z ni takové rozporuplné emoce. Vlastně myšlenky všechny tam byly dobré a srozumitelné a určitě jsem si z knihy udělala i poznámky a rady, které si beru k srdci. Zároveň ale mě kniha moc často neudržela v pozoru, že mi myšlenky zaběhly jinam. Ale to možná bude právě tou audiknizkou.
Kdybych měl možnost cestovat časem do minulosti, abych svému 20 letému já dal pouze jeden dar, s největší pravděpodobností bych se rozhodl pro tuto knihu. Srozumitelněji a lidštěji psát o penězích, investování a přístupu k penězům už snad ani nejde. K tomuto se budu rád vracet a věřím, že budu z moudrosti této knihy dlouho čerpat.
Slabikář pro všechny, kteří si chtějí srovnat pohled na peníze a majetek. Definovat si, co vlastně (pro ně) znamená být bohatí. Jestli mamon nebo svoboda dělat, co mají rádi a s kým chtějí. Autor nevytvořil učebnici, ale napsal "finanční thriller", který se čte sám. O penězích a investicích jsem už pár knih přečetl, ale tahle byla nejlepší.
Kniha „Psychologie peněz“ od Morgana Housela je absolutní must-read pro každého, kdo chce lépe porozumět financím a bohatství. Tato vynikající kniha nabízí jednoduché, ale mocné myšlenky, které mohou změnit váš přístup k penězům. Chcete-li získat hlubší pohled, doporučuji přečíst tento článek: https://www.finnet.sk/psychologia-penazi/
Na FinNet najdete také další recenze a články o financích, které vás mohou inspirovat.
Velmi zajímavý a netradiční pohled na peníze nebo obecněji hromadění majetku. Inteligentně napsaná kniha, střízlivá a přitom vrcholně zajímavá analýza toho "jak věci (ne)fungují". Vřele doporučuji.
"Možná si myslíte, že by bylo fajn mít luxusní auto. Ve skutečnosti ale prahnete po respektu a obdivu. A těch spíše dosáhnete laskavostí a pokorou než koňmi pod kapotou."
Kniha se na investování nedívá pouze prostřednictvím čísel a klasických pouček, ale zahrnuje i to, s čím se investor setká v reálu: emoce, pocity a tlak okolí. Stojí za přečtení.
Tohle je knížka, která by měla být povinnou četbou všech náctiletých, kteří touží po bohatství, ale ve skutečnosti neví, co to bohatství je. Vím to, protože mám děti v daném věku. Zároveň je ideální knihou pro lidi, kteří to s finanční nezávislostí a svobodou myslí opravdu vážně. Autor naprosto přesně popisuje nastavení myšlení, které pro tento cíl potřebujete. Financemi se zabývám již dlouhou dobu a tohle je návod, jak by měl člověk uvažovat. Vůbec se nejedná o knížku o nějakém americkém investování. Je to mnohem lepší knížka než Bohatý táta, chudý táta, protože je tady i přesný popis, jak to autor sám dělá (předposlední kapitola). Ale jestli jste typ člověka, který utratí vždy celou výplatu, tak Vám k finanční nezávislosti nepomůže ani sebelepší kniha. Rozhodně doporučuji!
Dobře stravitelná kniha o penězích, myslím, že pro někoho, kdo s finanční gramotností (a že takových osob – nejen jejich vinou je všude dost) trošku bojuje je to skvělý start. Kniha se čte dobře žádné složitosti či odborná terminologie. Rozhodně si nemyslím, že je to kniha jen pro Američany, prostě dává inspiraci, jak se na peníze dívat a díky tomu, že je opravdu psaná čtivě by se mohla dostat k většímu počtu lidí, takže já ji rozhodně doporučuji.
Psychologie peněz je moc hezký název, ovšem obsah není vhodný na český ani evropský trh. Nechápu, proč u nás vychází knihy o americkém vývoji ekonomiky, burze a investorech, které nám nic neříkají a mohou nám být úplně ukradené.
Několik kapitol věnované americkému investování jsem musela přeskočit. Z knihy jsem si vzala možná 2 myšlenky, na které bych ovšem dokázala přijít i sama selským rozumem. Tahle kniha určitě půjde urychleně z domácí knihovny pryč..
(SPOILER) O pěnězích bylo bohužel vydáno hodně braků, které se snaží prodat hezky znějící jednoduché myšlenky. Morgan Housel je člověk spíše humanitních věd a proto ekonomiku sám řadí spíše do těchto "měkkých" věd. Že by mi nějaký sociolog měl radit s financemi? To se mi nejdříve jevilo jako trochu podezřelé, ale po prvních pár stránkách jsem mu muse dát plně za pravdu. Ano, přistupovat nejen k penězům, ale celému ekonomickému systému vyspělého světa, je daleko rozumnější optikou sociologie a psychologie, než hrát si na to, že je makroekonomika exaktní věda pro inženýry, ve které se dají procesy spočítat a predikovat. Housel tak trochu háže vidle všem těm chytrákům, kteří lidem tvrdí, že jim pomůžou zbohatnout a ve skutečnosti ale pomůžou akorát tak sami sobě. Líbí se mi také autorův zdravý přístup k penězům. Obzvlášť bych vypíchl myšlenku, že bohatství se měří různě, např. tím, zda má člověk dostatek volného času.
Známé banality, rozsáhle opisované... leda snad jen pro děti nebo totální začátečníky.
Slyšeno jako audiokniha.
Kniha má rozhodně co předat, ale objevuje se v ní hodně věcí, které už jsem četl i v jiných knihách a možná byly i lépe rozebrané. Každopádně opakování matka moudrosti. Avšak pokud je toto vaše první kniha ohledně peněz tak mohu i tak doporučit.
Tato kniha nenabízí praktické rady o tom, jak fungují trhy, akcie nebo dluhopisy. Přesto bych řekl, že se jedná o základ pro finanční gramotnost. Čtenář zde najde informace o tom, jak fungují a co to jsou peníze. Jak je získat a neztrácet. Co je to svoboda a jaké mohou být cesty k jejímu získání. Zároveň ale ukazuje i to, že jednou z nejdůležitějších veličin je štěstí, které velmi často rozhoduje o našem úspěchu. Hauhau přede mnou psal, že kniha je zvláště pro mladší ročníky. Doplnil bych jen to, že má bezpochyby pravdu, protože nám hraje do karet čas.
Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:
Vypněte si reklamy na Databázi
Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:
Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium

77 %
Psychologie peněz
(SPOILER) Zřejmě nejsem cílová skupina.. akcie, investice, burzy, trhy, výnosy, indexy.. na americkém trhu. Nic, co by mě zvlášť zajímalo a proto mě kniha často nebavila. Jediná pro mě zajímavá část byla ta poslední - o historii amerického spotřebitele. Velmi výstižné a aktuální. Z poslední věty, vzhledem k (nejen) Trumpově zahraniční politice, mrazí. Cituji: "Pocit, že věci nefungují a požadavky, aby teď hned přišlo něco nového, ať už je to cokoliv, je podobné myšlení, které vyústilo ve 2. světovou válku".
Jinak co se týče toho, co jsem si z knihy odnesla. Pokud chcete mít více peníze - šetře a žijte pod své poměry. Tedy.. nic objevného.