Psychologie peněz

Psychologie peněz https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495173/bmid_psychologie-penez-bvm-495173.png 4 120 27

Umět zacházet s penězi není nutně otázka toho, co všechno víte. Důležité je, jak se chováte. Jenže vštípit lidem – dokonce i těm opravdu chytrým – správné vzorce chování není snadné. K penězům, investování, osobním financím a podnikatelskému rozhodování se obvykle přistupuje, jako by to byly exaktní disciplíny, kde nám data a vzorce přesně řeknou, co dělat. Ve skutečném světě se ale lidé nerozhodují nad tabulkou v Excelu, nýbrž u večeře nebo na firemní poradě, kde se jejich dosavadní životní zkušenosti a jedinečný pohled na svět splétají s egem, ješitností, marketingem a pokřivenými podněty. V knize Psychologie peněz nabízí uznávaný autor Morgan Housel dvacet krátkých pojednání o tom, jak lidé uvažují o penězích, a učí nás, jak se v tomto veledůležitém tématu lépe vyznat.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Aurora (SK)

The Psychology of Money , 2020

Havran.
01.02.2023 4 z 5

Pár zajímavých myšlenek jsem v knize našla, ale nic vyloženě převratného. „Copak je lidem potřeba říkat, že když si budou kupovat věci, budou mít ty věci, ale peníze ne? „
Autorova strategie směřující k finanční nezávislosti spočívá především v co největším omezení konzumního způsobu života. Žít skromný život pod své poměry, spokojit se s málem a všechny volné peníze spořit. Finanční nezávislost potom člověku umožní žít skutečně svobodný život, tzn. dělat co chci, s kým chci a kdy chci. To ovšem vyžaduje dlouhé časové období. „Bohatství můžete budovat bez velkých příjmů, ale bez vysoké míry úspor nikoli.“
„Běh světa určují extrémy, několik málo proměnných má na svědomí převážnou část výnosů.“ Několik málo velmi úspěšných projektů pokryje náklady i na ty zcela neúspěšné. Ekonomika se neřídí zcela racionálními zákony a na základě historických událostí a vývoje nelze s jistotou předpovědět budoucnost. Vždy se pracuje pouze s pravděpodobnostmi. „Život je hra s pravděpodobnostmi.“
„K získání peněz a udržení peněz jsou potřeba dvě různé dovednosti“ a docela rozdílné.
Autor uvádí, že finanční chování člověka do značné míry závisí také na tom jaká finanční situace panovala v době kdy vyrůstal (ve stabilní ekonomice, v době recese a vysoké inflace). Doporučuje brát si příklad spíše od více průměrně úspěšných lidí než od geniálních, celosvětově známých osobností, protože lze těžko odhadnout jakou roli v jejich případě mohlo hrát štěstí/náhoda.

Dandy1
19.01.2023 4 z 5

Zajímavý náhled do světa investic.

THERISA
11.01.2023 5 z 5

Naprostá pecka! Skvěle napsané, čtivé, se spoustou AHA momentů. Víc takových knih! A tesat do kamene!

smazenaryba
07.12.2022 4 z 5

Za mierne glorifikovaným názvom sa skrýva v celku jednoduchá, populárne náučná kniha, plná príbehov o úspešných, či neúspešných investoroch. V knihe sa rozpráva predovšetkým o investovaní a základných princípoch, ktorými by sa mal človek riadiť, chybách, ktorým sa vyvarovať. Nečakajte teda žiadnu hlbokú príručku a stratégie, ale jednoduché rady. Na druhú stranu, sú to rady a poznatky užitočné a často prehliadané. Dozviete sa aj čo to o histórii finančného trhu.

DreamerX9
28.10.2022 5 z 5

Tohle je jedna z mala knih z oblasti rady o financích a ekonomice světa kterou považuji za velice přínosnou. Lidsky napsaná srozumitelná kniha plná faktu a životních zkušenosti. Doporučuji ve velkém

Popko
04.09.2022 4 z 5

Za mě hodně dobrá kniha. Lidé prostě neumí sami sobě říct ne. Mají velké ego spojené s finanční negramotností. Vůbec nechápou, že po zakoupení věci jim zůstanou věci a ne peníze... pro strýčka příhodu nemají bokem nic a paknse diví... Co bylo v knize krásně napsáno, bylo, že člověk je tak bohatý, jak dobře spí - raději žít život střední třídy s prachama bokem, než koupit luxusní auto na úvěr.

Leontyn123
30.07.2022 5 z 5

Dal bych ji jako součást povinné výuky na základky.

peníze psychologie bohatství

Autorovy knížky