postoran-CZ postoran-CZ komentáře u knih

Spad Spad František Kotleta (p)

Teda, teda... Nečekal jsem od té knížky mnoho, ale tak říkal jsem si, že bych to přečíst měl. Moje druhé setkání s klasickým "postapo" žánrem a první setkání s Kotletou. A dobrý.
Děj se začíná rozvíjet hned od začátku, žádné dlouhé nudné pasáže. Postavy uvěřitelné a celkově ten svět mi dává větší smysl, než např. universa typu Mad Max.
Přečteno na pár posezení. A nad očekávání jsem se bavil. Asi sáhnu i po dalším dílu. Tak jsem zvědavý, jak ten dopadne, jelikož už asi od toho budu mít jiná očekávání než před touto knihou.

15.11.2019 5 z 5

Zabíječ trolů Zabíječ trolů William King

Moje první kniha ze světa Warhammer. Hry jsem nehrál a vlastně jsem s tímto universem neměl do teď žádné setkání. A možná právě proto mne to nějak výrazněji neoslovilo. Jako oddechová četba, proč ne. Ale že bych to vysloveně hltal a chtěl hned otevřít další knihu, to už zase ne. Ale jeden nikdy neví, třeba se k další knize za nějaký čas, až se mi to rozleží v hlavě, dostanu.

23.10.2019 3 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Tak tohle bylo ... zklamání. Graficky nejhorší ze všech předešlých dílů (a to sem u předešlých dílů držel laťku nad 3* hlavně díky grafickému zpracování. Příběh takový nijaký. A když se Marigold hned na začátku přiznal, že tajemnou truhlu vyhrál v Gwintu, ... Holt prostě Tobin/Querio jako u prvních dvou dílů to není. Spíše to působí jako nějaký fan příběh na základě třetího herního Zaklínače, než na základě knih. Škoda. Ale své čtenáře si to najde.

23.10.2019 2 z 5

Ostré konce Ostré konce Joe Abercrombie

Po (z mého pohledu) skvělé sérii "První zákon" jsem se dostal k této povídkové sbírce, která měla do tohoto světa patřit. Těšil jsem se na "staré známé" (Logan, Jezal, Glokta, ...), ale dostal jsem z nich jen část a velmi omezeně. Hlavní postavy jsou jiné. Trošku škoda. Než se člověk vůbec s nějakou postavou aspoň trošku seznámí, povídka končí. I když v mnoha případech slovo končí odkazuje spíše na ukončení kapitoly, než děje. Konce jsou většinou otevřené. A vlastně i začátky. Za mne lehké zklamání, proto jen ty tři hvězdy.

02.10.2019 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

První díl jsem se nějak neodvážil ohodnotit, protože moje pocity byly velice smíšené. Na jednu stranu parádní "post-apo" svět, který paní Stehlíková vymyslela. Na stranu druhou příběh, který mne místy snad až nudil a tak nějak se neposunoval dál. Někdy jsem si připadal jako při pročítání bedekru "Navštivte Duvalské pohoří". Druhý díl se pro mne bohužel nesl v podobném duchu. Příběh je hrozně roztažený a pomalu se odvíjí až na závěr, který se konečně stává "akčnějším". Uvidíme, co přinese poslední díl.

11.09.2019 3 z 5

Mobilizace ve fotografii: Armáda a Stráž obrany státu v letech 1938–1939 Mobilizace ve fotografii: Armáda a Stráž obrany státu v letech 1938–1939 Jaroslav Beneš

Skvělá publikace a výborný výběr fotek!

17.08.2019 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Dávám 4 hvězdy a čekám, co bude v dalším dílu. Druhý díl je psán o něco "dospěleji" než ten první, ale pořád je to kniha z kategorie "pro děti a mládež" (a v tom oddělení sem to i v knihovně půjčoval). Každopádně už to nabírá zajímavý směr. Vzhledem k rozsahu knížky přečteno za dva večery bez nějakého přemáhání. Nečekaně mě to baví. Až si říkám, že "proč sem se tomu Potterovi tak dlouho vyhýbal". (Filmy sem stále neviděl. Počkám asi až po dočtení série.)

15.08.2019 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Dlouho sem se Harry Potterovi vyhýbal. Jak filmům, tak i knížkám. No vzhledem k tomu, že sem po dočtení jedné fantasy série tak nějak neměl do čeho pích... se začíst, zkusil sem si v knihovně půjčit první díl. A ono ejhle. Ona to není až taková pohádka pro děti, jak sem si do teď myslel. Velmi příjemné překvapení.

12.08.2019 4 z 5

Zatím dobrý (komiks) Zatím dobrý (komiks) Jan Novák

Na tuto knížku jsem se dost těšil. Bohužel po dočtení se nemohu ubránit pocit lehkého zklamání. Po grafické stránce je to paráda, ale co se týče vyprávění příběhu... Pokud bych příběh skupiny kolem bratrů Mašínů neznal z dřívějška, tak bych se v ději dost ztrácel . Občas jsem se musel vrátit na předchozí stránku, abych se ujistil, že navazuji na dějovou linku správně. Možná je to i tím, že jsem původní knihu nečetl.

08.08.2019 3 z 5

Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Tomáš Prokůpek

Dlouze jsem přemýšlel, jak toto ohodnotit. Snad jen to, že na této sbírce je celkem pěkné shrnutí na konci o skutečných osudech komiksu a Rychlých Šípech v proměnách doby.
Mé dětství bylo na "foglarovkách", ale tohle mne fakt neoslovilo. Z některých komisků jsem tak nějak nepochopil, "co tím chtěl básník říci".

06.08.2019 2 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Poslední kniha trilogie a je to tam opět za 5 ... hvězdiček.
Vláčný začátek se přibližně od třetiny knihy začíná úspěšně rozvíjet aby ke konci vybouchl v pořádnou akci. Sand dan Glokta je stále famózní jako v předešlých dílech. Toho "mizeru" snad nejde nemilovat.
Jediné, co bych snad mohl vytknout je to, že některé postavy a dějové linky byly ponechány tak nějak bez konce a (aspoň pro mne) zůstala spousta otázek otevřená. Že by si Abercrombie nechal prostor pro čtvrtý díl?

06.08.2019 5 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

První díl byl za 5*. A druhý opět. Stále dobře rozjetá fantaska. S postavami autor nadále pracuje naprosto brilantně. Příběh se neustále odvijí a nedá čtenáři šanci na oddech v podobě prázdných pasáží. Glokta je stále famózní. Už se nemůžu dočkat toho, až se v třetím díle dočkám rozuzlení příběhu.

21.05.2019 5 z 5

Prokletí vran Prokletí vran Paul Tobin

Bohužel pro mne nejslabší díl z komiksové série. Queriovi kresby z předešlých dvou dílech mi přišli lepší. Možná to bylo i tím, že Geralt byl vykreslen podle třetí hry - s vousy. Příběhově mne to taky moc nenadchlo. Občas to dějově skákalo jak kamzík v Tatrách, aby se to na následujících stránkách zase zbytečně táhlo. Je to škoda, přitom z toho Sapkowského universa se dá vytěžit více. Suma sumárum bych dal 3.5 hvězdičky, ale půlky nejdou. Takže zaokrouhleně 4.

22.04.2019 4 z 5

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

Škoda, že Tobin nenapsal nový příběh a jen použil část Bouřkové sezóny. Jinak graficky opět "palec hore".

07.04.2019 3 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Knížka na doporučení a musím uznat, že po nějaké době opět dobrá trefa. Naprosto skvělé postavy (inkvizitor Glokta je prostě super!), které jsou vsazeny do zajímavého světa a které nikde moc jinde nenajdete. Okamžitě jsem se jal hledat další díly. Vypadá to na dobrou jízdu v dalších knihách. Rozhodně k tomu je dobře nakročeno.

02.04.2019 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Upřímně srovnání se Švejkem, kterého mám rád, mi tady dost silně pokulhává na obě nohy. Ano, obě knihy jsou to (proti)válečné satiry. Ano, v obou knihách se hlavní postava (ani nechci použít slovo hrdina) chová jako hlupák. Ale tady končíme.
Anglický humor má svá specifika a nemusí sedět každému. Takže ani kniha nemusí sedět každému. I mně to nakonec chvíli trvalo, než jsem se do toho dostal. Ale pak už to jelo.
Mimochodem, viděl jsem dříve film. Ale to se nedá s knihou srovnávat.

06.03.2019 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

"Arťom, ty něboj sa. Hlavně nikam něubjegaj a normálně zůstaň v metro. My si tě najdeme. Konec hlášení v ruském jazyce." - Ale vážně. Jedna z mých prvních "postapo" knih, kterou jsem četl (jinak dříve sci-fi a teď spíše fantasy). Je to čtivé, ale někdy pro ne možná příliš roztahané.
Děj je tak trochu jako příběh hloupého Honzy, který se vydal do světa na zkušenou a shodou náhod se stal spasitelem. Hlavní postava - Arťom - je spíše pozorovatelem událostí, které se kolem něj a s ním dějí, spíše než jejich tvůrcem a usměrňovatelem. Jinak celé prostředí, do kterého je příběh vsazen, je dobrý a pro mne zajímavý. Ale ta dějová linka, kdy situace byla několikráte řešena systémem "deus ex machina", je pro mne trochu zklamáním. Další díly (nejspíše) neotevřu. Ale - nikdy neříkej nikdy.
P.S.: Chtěl jsem dát 3.5 hvězdy, ale to nejde. Takže proto jen tři.
P.P.S.: A pokud to někdo nepoznal, tak první věta je parafráze na oscarový film "Kolja". :)

21.02.2019 3 z 5

Načisto Načisto Sergej Lukjaněnko

Druhá kniha o Kirillovi, která mi přijde o něco slabší než první (ale na tři hvězdy to nebylo). Lukjaněnko se snaží v knize dovysvětlit svět, který před čtenářem otevřel v první knize. Ale nemohl jsem se po dočtení zbavit dojmu, že to pořád není uzavřené (myslím tím to vysvětlování, ne příběh samotný). Mírné zklamání mi přinesl závěr.

23.01.2019 4 z 5

Nanečisto Nanečisto Sergej Lukjaněnko

S komentářem jsem čekal na dočtení druhého dílu. Musím říct, že to srovnání s "Hlídkami" tam někde v hlavě pořád je a nejde se ho zbavit. Každopádně musím říct, že Lukjaněnko má co nabídnout. Nápad vícero paralelních světů a jejich původu je velice zajímavý. Musím uznat, že Lukjaněnko dokázal opět knihu zasadit do "ruského prostředí" tak, aby i události let minulých davaly smysl (v kontextu dané knížky).
V neposlední řadě musím vyzdvihnout jeho popis současné ruské společnosti (jak už se tu několikrát v komentářích zmínilo).

23.01.2019 4 z 5

Říkali mu Terazky Říkali mu Terazky Miloslav Švandrlík

Nakonec dávám 4 hvězdy. Ale spíše by tomu slušelo 3,5 vzhledem k tomu, že Pěti sekyrám poručíka Hamáčka jsem dal taky 4, ale Terazky (jako kniha, nikoliv jako postava!) jeho kvalit nedosahuje. Není to špatné, to vůbec ne (a proto jsem nechtěl dát 3 hvězdy). Jen to už není jako ty dvě předešlé knihy, které jsem četl (a ano, Hamáček vyšel až později, ale četl jsem ho dříve). Čo bolo, to bolo. Jdeme na pivo k Jelínkům.

21.12.2018 4 z 5