Zabíječ trolů

kniha od:

Zabíječ trolů https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15040/bmid_zabijec-trolu-gR3-15040.jpg 4.3 372

Warhammer - Gotrek a Felix série

< 1. díl >

Zabíječ trolů je první část ságy o Gotreku Gurnissonovi, vyprávěná jeho souputníkem Felixem Jaegerem. Zabíječ trolů je román zachycující některá z nejneobvyklejších dobrodružství této nebezpečné dvojice. Stvůry a démoni, čarodějové, mutanti, orkové – s tím vším se Gotrek potká na své cestě k hrdinné smrti v boji. Naopak Felix má za úkol přežít, aby mohl Gotrekův příběh vyprávět.... celý text

Žánr:
Romány , Sci-fi , Fantasy

Vydáno: , Polaris
Originální název:

Trollslayer , 1999


více info...

Komentáře (51)

Komentáře 51 Recenze 0

Marquis
Marquis
09.09.2023 4 z 5

Skvelý úvod do univerza Warhammer. Dozvedáme sa ako prišiel Gotrek o oko a Felix k svojmu meču, čo zviedlo ich cesty dohromady, spoznávame prvé Temné božstvá a taktiež Felixovu femme fatale.

Už prvá poviedka, Geheimnisnacht, je správne desivá a čitateľ si rýchlo zamiluje Gotrekovu šialenú odvahu a brutalitu, ktorej v kontraste sekunduje Felixova váhavosť zviazaná s osudovou prísahou. V počiatkoch mi popravde dosť liezol na nervy.

Vlčí jazdci sú, naproti hack and slash prvotine s presahom, už klasickou žoldnierskou výpravou, v ktorej nechýba hrozivá kliatba jedného rodu a už spomínaná Kirsten, Felixova zásadná jazva na srdci. Orkovia na vlkoch sú skvelí, nehovoriac o ich šamanovi a samozrejme dôležitom Gotrekovom trademarku.

Temnota v podzemí pokračuje v nájomných výpravách, doplňuje buddy dvojku ústredných hrdinov o zaujímavé postavy rytiera Aldreda a mága Zauberlicha a predovšetkým získava ďalší neskôr ikonický prvok, tentokrát Felixov meč. Jedná sa tiež o prvú výpravu do jedného z mnoha zničených trpaslíčich miest. Poviedka, ktorá bavila od začiatku do konca.

V Znamení Slaanesha sa konečne naplno prejavuje výborný suchý humor, ktorý v ďalších častiach série eskaluje a ostáva významným perkom na Gotrekovej nepostrádateľnej sekere. Pritom nechýba podprahová mystika a desivosť korunovaná trolobijcovou dočasnou stratou pamäte. Naviac, dvojici to v meste náramne pristane.

Krv a temnota sú skutočne výstižným pomenovaním hororovej poviedky, v ktorej sa sily Chaosu predstavujú v svojej plnej zvrátenej kráse. Tentokrát desivá veliteľka armád zla Justine a jej tragický príbeh zatienili oboch hrdinov a čitateľ si praje, aby sa jej dostalo vlastnej plnohodnotnej časti. Za mňa vrchol zbierky.

Pán mutantov je čo sa týka rozsahu skôr taká jednohubka, záverečný plot twist je však báječný a postava čarodeja Krugera právom opovrhnutiahodná. Ukážkové vyváženie formy a obsahu.

Na záver spoznávame Ulrikove deti v ďalšom temnom záreze obľúbených hrdinov. Sledujeme bezútešné obliehanie pevnosti plné hmly, strachu z neznámeho a všadeprítomnej osudovosti kliatieb a prísah. Výborný záver knihy.

Nakoniec ma teda nerozhodný Felix obmäkčil a Gotreka si nešlo neobľúbiť a hoci sa ponúka zrovnávanie so Zaklínačom, Warhammer si rozhodne vyšľapáva vlastnú cestu a ja sa s chuťou púšťam do ďalších dobrodružstiev, hrami zatiaľ nedotknutý.

Bad2theBone
Bad2theBone
09.03.2023 5 z 5

Zabíječ trolů si zaslouží trochu osvěty, aby byly věci uvedeny na pravou míru. Kniha je sbírkou povídek, nikoli uceleným dobrodružstvím Gotreka a Felixe, které jako první startuje až druhou knihou. Proč je tomu tak? Vysvětlím.

William King psal pro Games Workshop v roce 1988 povídku Geheimnisnacht, na jejímž konci měl Gotrek zemřít. Protože si oba hrdiny oblíbil, rozhodl se závěr pozměnit a během let napsal o trpasličím trolobijci a jeho lidském společníkovi další povídky. O dekádu později byl požádán, aby napsal ucelený příběh, který by bylo možné vydat jako knihu. Autor dlouho toužil vyslat hrdiny na výpravu do vzdálených Pustin chaosu na severu, aby tam pátrali po dávno ztracené pevnosti trpaslíků. Vzniklo tak autorovo vůbec nelepší dílo: Daemonslyer. Na jeho příběh byly ještě před samotným vydáním tak nadšené ohlasy, že dostal Bill King okamžitě zakázku na trilogii. Autor se rozhodl, že bude Zabíječ démonů třetím dílem, takže se pustil do psaní dobrodružství, které postaví oba hrdiny do středu rozkrývání invaze tajemné krysí rasy v kanálech pod špinavým městem Nuln, přímo v srdci Říše: vznikl Skavenslayer. Teď chyběl jen první díl, ale protože autor v povídkách naznačil seznámení Gotreka s Felixem opakovaně, rozhodl se nechat tento počátek jejich svazku v minulosti a připomenout ho pouze formou vzpomínek, takže čtenář potkává oba dobrodruhy již jako nerozlučnou dvojici.

Kapitoly první knihy Trollslayer jsou tak každá jedním z mnoha dobrodružství na jejich cestách Starým světem a kniha funguje jako jakýsi prolog. Pokud chcete zjistit, čím si Gotrek Gurnisson a Felix Jaeger získali srdce čtenářů a milovníků Warhammeru, rozhodně si přečtěte první tři knihy. Pokud je vám podobný žánr blízký, zaručeně budete pokračovat v četbě dál.


Frizer
Frizer
16.01.2023 4 z 5

Spíše povídková kniha a úvod pro dva skvělé hrdiny. Některé povídky jsou horší, některé lepší ale jako ve všech ostatních knihách ze sérii je zde hlavním atmosféra "starého světa" Warhammeru, která je zde jako vždy za jedna. Felixe si musí oblíbit každý...

nevermore3
nevermore3
17.11.2022 4 z 5

Nikdy jsem nečetl žádné fantasy, protože to není můj styl. Tuto knihu jsem dostal ve svých 13. a dostal se k ní až teď o tolik let později. No, bavilo mě to :) je to sranda. I když tomu vůbec nerozumím, 80% si myslím, že si Zabíječ trolů zaslouží

Andys02
Andys02
21.10.2022 5 z 5

Zabíječ trolů byla má první kniha od warhammeru. Ze začátku mě odradil název, protože všechny knihy se jmenují "Zabíječ...", byla jsem trochu skeptická, ale zbytečně! Kniha mě tak moc nadchla, že jsem si přečetla všechny díly od Williama Kinga a vždy jsem byla spokojená. Postavy jsou originální a Felixe jsem si neskutečně oblíbila, postupem času je jeho postava vyvíjí. Důvtipné, akční a poutavé.

Pan_Skala
Pan_Skala
01.01.2022 4 z 5

O téhle sérii jsem slyšel spoustu dobrých slov. Chápu její oblíbenost a pro mne škoda, že jsem asi díky všemu vychvalování měl poněkud vyšší očekávání. Určitě to krásně probudí chuť k bližšímu zkoumání Warhammer universa a i přesvědčí si některou z Warhammer her zahrát. A v mém případě probudila i touho po další části ságy, protože přeci jenom Gotrek je fajn trpaslík.

Archie
Archie
25.06.2021 5 z 5

Fantasy radost jak řemen. Jasne, neni to kdovijak hluboke, pribeh neni zadne divoce rozvijejici se drama, ale mam dojem ze o tom to neni. King dokaze totiz vykreslit svet Warhammeru tak, aby kazdy milovnik zatuchlych mohyl, mrtvolne zelene zare, nocnich sabatů, nekonecnych jeskyní, netopyru s hlavickami rozkosnych detatek, vlkodlačích kleteb.. a... uh.. tak uz je to jasne? Felix a Gotrek jsou navic zabavni spolecnici, tudiz nelze nedoporucit.

Panpalapax
Panpalapax
21.06.2021 3 z 5

No, asi jsem prostě čekal více a něčeho méně. Více propracované v různých ohledech, více zmínek o rozmanitých detailech na dobrodružné cestě dvou hrdinů. Méně fantazy klišé a snadno odhadnutelných vývojů situací. Ale dočetl jsem a doplnil si znalost světa Warhammer.

AlfiqHar
AlfiqHar
08.06.2021 4 z 5

Kniha super, avšak nechápu ten paskvil "trolobijce", když správně česky je to troloBIJEC.

Israha
Israha
06.06.2021 4 z 5

Hrdinská akční fantasy nebude nikdy ničím větším, než oddechovým brakovým čtením pro zábavu. Sága o Gotrekovi a Felixovi však obsahuje téměř veškeré potřebné ingredience na to, aby v rámci žánru vystupovala z řady. Ústřední dvojice hrdinů je výborná, a to i přesto, že u jejich charakterů neprobíhá v podstatě žádný vývoj - ani není třeba, protože permanentně nabručený samotářský trpaslík-skorosuperhrdina a jeho lidský společník, vybavený břitkým jazykem a tvrdohlavou náturou mají styl a charisma, a nic bližšího o nich ani vědět nepotřebujeme. Dále tu máme atraktivní svět Warhammeru, který se dá popsat asi jako mixáž tolkienovské fantasy, steampunku, Diabla a klasického gotického horroru - what's not to like? A pak je tu samozřejmě autor, který postavy a svět dostal na starost, a nutno konstatovat, že prudce čtivý, násilný, temný a suše humorný přístup Williama Kinga funguje při dané látce téměř dokonale. Zabíječ trolů je díky tomu skvělá zábava a od plného hodnocení ho dělí jen počáteční rezervy v originalitě předložených příběhů (což se ale u následujících dílů série díky odklonu od povídkové formy a hlubšímu zabředávání do mytologie světa srovná také).

NextOne
NextOne
30.04.2021 5 z 5

Je to moje první kniha ze světa Warhammeru a musím říct, že to byla dobrá volba. Příběh je poutavý a dobrodružný. Hry jsem nehrál, tudíž s tímto světem nemám žádnou zkušenost. Seznamujeme se zde po krvi toužícím trolobijci a vyděšeným Felixem, který je však překvapivě schopný v boji. Není to úplně kniha, kterou člověk hltá, ale jako oddychovka je vskutku parádní. Na cestách těchto dvou parťáků číhá jedna nástraha za druhou a já vám doporučuji je na těchto cestách doprovázet.

IG: next_fantasy_one

Dragonian
Dragonian
20.03.2021 3 z 5

Úplně nenadchlo. Asi jsem na to už starý. Číst ji 20 let zpátky, tak bych byl nadšený.

FallenOne
FallenOne
20.01.2021 5 z 5

Warhammer jsem nikdy nehrál, takže hodnotím jen literární hledisko. Nějakou dobu jsem se téhle sérii vyhýbal a vlastně nevím proč. Po přečtení prvního dílu jsem si všechny knihy série, co napsal King, dokoupil. Je to čtivé, pořád se něco děje, jazyk na skvělé úrovni. Ústřední charaktery nejsou ploché, liší se od sebe docela podstatně - jasně, jsou to jen dva hrdinové a odlišit je je snadné. Ale když se líbí, tak se líbí.

Vilonejaky
Vilonejaky
10.11.2020 3 z 5

Zabiječ Trollů bola moja prvá knižka zo sveta Warhammerov. A musím povedať, že to bola veľmi dobrá voľba pre mňa ako začiatočníka. Spolu s PC hrou (Warhammer: Total War, ktorá ma priviedla ku záujmu o tento svet) ma táto kniha totiž navnadila si kúpiť rovno ďalšie štyri jej pokračovania od Williama Kinga o cestách Felixa a Gotrega úžasným fantasy svetom.

Zo začiatku som bol prekvapený, že ide o sériu samostatných poviedok, ktoré však na seba viacmenej nadväzujú. Na druhej strane, takýto koncept umožní čitateľovi sa zoznámiť s mnohými rôznymi postavami, miestami a rasami v priebehu celej ságy. Preto je vhodným vstupom do sveta Warhammeru pre nových čitateľov.

Ak by som si mal zvoliť top poviedku z tejto knižky, bola by to: TEMNOTA V PODZEMÍ.

Hodnotenie 7.5/10 (4/6 hviezdičiek)

specialista5
specialista5
05.10.2020 3 z 5

Moje první ochutnávka světa Warhammeru, popravdě jsem po tolika doporučeních měl asi větší očekávání, a to je možná i tím problémem. Nenechte se zmást, je to poutavě napsané, a dost to tahají zajimavé postavy. Ale nějak mi nesednul ten "povídkový" styl psaní. Přišlo mi, že se děj odehrává stylem, někam přijdou, je boj, pak pár vět a najednou to autor utne. Následuje další kapitola, kde je krátký úvod ve smyslu kam došli v době kdy tam čtenář nebyl a zase se bojuje. Trochu mi chybí takové to sžití s postavami, které vzniká i tím, že si prožijeme tu jejich "rutinu", přesuny, strasti cesty atp.
Kdybych teď knihu vzal a otevřel ji kdekoliv, tak můžu začít číst klidně z prostředka a o nic moc nepřijdu, aspoň takový z toho mám pocit.
Není to špatné, jen mi to asi úplně nesedlo, pokračování si možná někde půjčím pokud vůbec, na koupi dalšího dílu mě to zatím dost nenadchlo.

3001
3001
20.08.2020 5 z 5

Jedná z mých prvních knih ze světa Warhammer a od té doby se stal Warhammer mým nejoblíbenějším fantasy světem.

Oplak
Oplak
04.06.2020 3 z 5

Moje prvé stretnutie so svetom Warhammeru. A nie posledné.
Dobrodružstvá Gotreka Gurnissona (trpaslíka, hľadajúceho hrdinskú smrť) a Felixa Jaegera (muža, ktorý tú hrdinskú smrť má zaznamenať) ma bavili.
Nenáročná žánrovka.
P.S. S týmito dvoma vyrazím kamkoľvek. Ktovie, či by ma vzali za spoločníka. Možno, že ak zaplatím rundu...

Luigi1
Luigi1
25.05.2020 5 z 5

Jsem velice rád,že jsem sehnal celou ságu(což je vždycky moje doména)o osudy této dvojce Gurnissova a Jeagera.

protokol
protokol
20.04.2020 odpad!

no tak toto bolo sakra sklamanie čakal som od toho viac a nakoniec sa dočkal dementnej rozprávky o mentalne nevirovnanom trpaslíkovi zo sebevraždnou potrebov podrezať všetko č stretne . no hrozné pokraćovanie v mojom prípade nehrozí .

špulo
špulo
01.04.2020 4 z 5

Som si pre pripomenutie strihol prvú poviedku. A... Stále je tam to pulpové čaro brakovosti, tá krása jednoduchosti, ten úsmev naivity a nádych nadšeného amatérizmu. Pred spánkom vraj treba na chvíľu vypnúť hlavu. Toto je ideálny večerníček pre všetkých fantastov...

Masoterian
Masoterian
29.02.2020 4 z 5

Moje oblíbená odpočinková série. William King je skutečnej king mezi Warhammer spisovatelema. Drží si to sice obvyklý WH trademarky - zkratkovitost, mega detailní popisy bojů, kde je zvýrazněnej každej vyhřezlej mozek a otevřená zlomenina, někdy i lehká naivita - ale zároveň to King dokáže podepřít opravdu zajímavou mytologií, a sympatickejma charakterama - první díl samozřejmě prezentuje hlavně ústřední dvojku. Za mínus považuju povídkový zpracování, nelíbí se mi ten povídkovej formát, kvalita je díky tomu dost kolísavá, přesto - nebo možná právě proto - občas fakt pozitivně překvapí. Další díly jsou ale o ligu vejš.

postoran-CZ
postoran-CZ
23.10.2019 3 z 5

Moje první kniha ze světa Warhammer. Hry jsem nehrál a vlastně jsem s tímto universem neměl do teď žádné setkání. A možná právě proto mne to nějak výrazněji neoslovilo. Jako oddechová četba, proč ne. Ale že bych to vysloveně hltal a chtěl hned otevřít další knihu, to už zase ne. Ale jeden nikdy neví, třeba se k další knize za nějaký čas, až se mi to rozleží v hlavě, dostanu.

jirka3176
jirka3176
07.03.2019 4 z 5

Jop jop

Ilirea25
Ilirea25
02.10.2018 5 z 5

Mé první seznámení se světem Warhammeru a je nanejvýš pozitivní. Skvěle napsána kniha. Gotrek a Felix, nezlomná dvojka nezklamala.

Set123
Set123
10.03.2018 4 z 5

Tato kniha se velice odlišuje od následujících dílů z pera pana Kinga, i Longa, ale rozhodně není špatná.
Četl jsem ji po dočtení Chrámu hada a byl jsem velice spokojen.
Kniha je rozdělena do kapitol, které jsou vždy z jiného prostředí a moc na sebe nenavazují, což by mohlo kdekomu vadit, ale já mohu jenom napsat, že ani jedna z povídek nebyla špatná (ale ani nebyly všechny stejně dobré).
Je to příjemné uvítání do charakteru Gotreka, silného, humorného a šíleného a Felixe, doposud pouze studenta, bez odvahy, neustále vyděšeného, ale i přes to dobrého v boji.
K této knize nemám co více dodat a hodnotím ji 3.8 hvězdami.

Misan1993
Misan1993
09.03.2018 5 z 5

První a zárověň určitě né poslední setkání s dvojicí Gotrex a Felix :)

Misaki
Misaki
17.01.2018 4 z 5

Knižním sériím Warhammeru jsem se dlouho vyhýbal a to z důvodu poměrně zcestné informace, která se ke mě před lety dostala. Tuto informaci mohu nyní s klidem vyvrátit. Ne, opravdu se nejedná o přepis MMORPG hry World of Warcraft, která si naopak sama ze světa Warhammeru (původně deskové hry) hodně půjčila. :D ;-)

Zabíječ trolů byl tedy první Warhammer knihou, kterou jsem letos ve svých téměř třiceti letech četl. A musím říct, že mě velmi příjemně překvapila! Nevím zda za to může i fakt, že jsem v mládí dělal šerm. XD Ale mám rád fantasy a nemusím moc pohádky, a proto mě svět Warhammeru nadmíru oslovil, neb v něm nikdo není klaďas ani dobrák od kosti. Popravdě do přečtení této knihy, jsem trpaslíkům nikdy moc nefandil, ale Gotreka nejde nemilovat. Skvělá postava a v kombinaci s Felixem, jsou parádní dvojka. Už je to dlouho, co jsem se u nějaké knihy tak dobře bavil.

Co bych prvnímu dílu ovšem vytkl je epizodičnost a trochu strohé závěry jednotlivých "povídek". Vždycky když už jsem se těšil, jak se karty obrátí a protivníci dostanou co proto, King příběh ukončil. Trochu škoda, ale na druhou stranu lepší než kdyby to zbytečně natahoval. :) Každopádně nečekejte od toho nějaké silné poetické dílo, je to zábavná oddechovka ve stylu surového středověku. Žádná líbivá Roklynka, kytičky a tancující elfové. :P

Závěrem ještě k českému překladu, ve kterém jsem knihu četl... musím souhlasit, že tohle se Polarisu moc nepovedlo, ale ještě se to dá přežít. Osobně jsem viděl už mnohem horší oficiální překlady, ze kterých by člověk opravdu plakal.

rudeblood
rudeblood
30.12.2017 odpad!

1: nespočetne veľa chýb v preklade ktorý písali viacerý ľudia a tak sa ešte k tomu rovnaká vec volala v rôznych kapitolách rozlične.
2: opis bojov strašný a nelogický.
3: jedna vec opísaná aj 3x čím prerušovala plynulosť bojov (príklad: postava v kapucni sa otočila. Felix sa veľmi bál. Postava v kapucni sa pozrela na Felixa. Felix cítil strach v žalúdku. Postave v kapucni zažiarili oči. Felix sa od strachu nevedel ani pohnúť )
4: trápne "husté" reči typu " připravte se na smrt " sa hodia možno tak do csi alebo kobra 11
a našiel by som tam určite veľa ďalších chýb ale po tretej kapitole som to radšej hodil do police a dúfam že nikdy nebudem mať takú knižnú krízu aby som to znova zobral do ruky.

Predator3313
Predator3313
01.09.2017 5 z 5

Málo kdy se pustím do čtení povídek. Tady se to ale rozhodně vyplatí. Jako malý jsem se dostal k jednomu z dalších dílů v knihovně a velmi mě zaujaly. Proto jsem si pořídil i tento první díl. Musím říct, že při jeho čtení jsem byl vtáhnut do děje (což se mi u povídek fakt nestává). Parádní začátek série, která čtenáře uvede do světa Warhammeru. Prostě oddechovka kterou si člověk co pár let rád přečte znovu.

antonin7325
antonin7325
13.08.2017 4 z 5

První díl ságy zabiječe od kinga který nastavil kvalitu této ságy sakra vysoko a žádný z jiných spisovatelů se už k ní nikdy nepřiblížil.