Polinius Polinius komentáře u knih

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

V ten moment kdy Kvothe opouští univerzitu kniha ztrácí kouzlo a stává se děsně ukecanou. Bohužel jsem ji ani nedočetl. Je to taková pohádka o kohoutkovi a slepičce o 1000 stranách. Autor má velký talent, ale prostě tak málo postav nedokáže utáhnout můj zájem na 2000 stránek.

08.11.2018 2 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Kniha má všechny atributy, proč by měla být špatná a ona není!
Autor vypráví příběh v podstatě jen za pomoci jedné postavy, která je postavou i hlavní.
Příběh první půlky prvního dílu (tato kniha) má sice jasně definovaný směr, kam se chce hlavní hrdina dostat a co chce zjistit, ale nepokročí v tomto směru moc dopředu.
Autor (kniha) je pomyslným výsledkem hypotetického spáření J. K. Rowlingové a Rogera Zelaznyho.

19.07.2018 4 z 5

Morphin Red Morphin Red Petr Heteša

Nevím jaké drogy bere autor, ale chci je taky. Vlastně nechci.

16.06.2018 4 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Nebudu tady obhajovat svých 100%.
Prostě takové hodnocení je potřeba občas dát. I dnes po 50 letech je kniha kontroverzní a rozděluje čtenáře, kteří pak hodnotí podle toho, zda souhlasí a nebo nesouhlasí s tím, co je psáno v knize o morálce, odvaze, lidství a občanství.
Málokdo má a měl tolik odvahy prošpikovat svou knihu tolika tezemi a poselstvími. Stále je to beletrie.

16.06.2018 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Pokud v noci spíte s kalkulačkou, tak se vám to bude líbit.

16.06.2018 2 z 5

The Brave and the Bold: Vládci štěstí The Brave and the Bold: Vládci štěstí Mark Waid

Tyhle týmovky nejsou pro mne.
Příliš mnoho postav a pak to připomíná benefiční večer divadla, kde každý herec musí přednést ten svůj nejslavnější monolog aby nastoupil vzápětí další herec se svým kusem. Moderní příběh docela drží u sebe, ale je to prostě nekonečná jízda a moderní předělávka pohádky o Kohoutkovi a slepičce. Pár vtípků se rozhodně MOC povedlo, ale je to komiks, který jednou přečtete a pak ho můžete s klidným svědomím poslat dál.

Retro týmovka je naprostý odpad. Toporné dialogy a lepší zápletku mají i leporela mojí dcery. Myslel jsem si, že to psal pro DC nějaký malý kluk, což se také stávalo, ale ne.
Psal to Bob Haney kterému bylo v té době 37 let.

16.06.2018 2 z 5

Případ Zlatého Buddhy Případ Zlatého Buddhy Josef Nesvadba

Popravdě nevím, jak přesně hodnotit. Nesvadbu znám jako scifistu a proto jsem k povídce předem přistupoval jako k fantastice. Ale bohužel, v celém textu není žádný fantastický motiv. :) Je to podivná detektivka, kde se neustále mění strany. (Strany myšleno Dobro/zlo.) Postavy jsou neustále v nějaké křeči a doslova až přehrávají své role a to nemyslím jako kritiku. Ze strany postav je to až divadelní herectví. :-) Jedinou záhadou je, kdo a nebo co je Zlatý Budha.

Předpokládám, že kdyby to hodnotil někdo lepší než já, tak by si dal práci s dohledáváním historických předloh a s úvahou na téma jak moc a nebo málo je tato novela poplatná bývalému režimu.

10.06.2018 2 z 5

Svět na kolech Svět na kolech Harry Harrison

V recenzi předchozího dílu jsem psal:
Při čtení jsem se nemohl rozhodnout, zda je autor tak dobrý a proto svět jen načrtl a je virtuózním hráčem na kytaru o dvou strunách a nebo zda si byl vědom svých možností a možností celé zápletky a právě proto, se děj pohybuje docela přímočaře a nezabředá do přílišných podrobností. Nemohu odhadnout, zda si do knihy neprojektuji něco, co v ní ve skutečnosti není a zda autor není jen příslovečnou slepou slepicí, která občas taky najde zrno.

Autor je slepá slepice, která zobákem zuřivě mlátí do kláves psacího stroje.

Rád bych autora za jeho práci odměnil a proto mu posílám kvalitní poesii. Traktor a nebo lokomotiva? To je jedno, hlavně že se buduje.

-------------------------
Pavel Kohout
TRAKTOROVÉ ČASTUŠKY

i vy, traktoristé,
údernické prapory
zasloužili byste!

To vám bylo pozdvižení,
to vám bylo smíchu, klení,
to vám bylo hovorů,
když k nám přijel o žních loni
na výpomoc místo koní
párek nových Zetorů.

rozbít přijely jste
zastaralé názory,
zastaralý systém!

Pan farář hned ráno kázal:
„Přišla na nás mravní zkáza,
konec boží naděje!“
Místní statkář k tomu dodal,
že nás čeká velká voda,
slintavka a kurděje.

- svatá pravda jistá -
ďáblovy jsou výtvory,
dílo ancikrista!

V poli chodí silné stroje,
do večera hotovo je
to, co dříve za týden.
Stroje zanechaly dojem...
proč ty ale, srdce moje,
od té doby vzdycháš jen?

úspěch máte jistý.
Je to těmi motory
nebo traktoristy?

Tenhle problém rozřešily
naše dívky až v té chvíli,
kdy s úsměvem ve tváři
vezli je dva hoši milí,
vezli si je, roztomilí,
na traktorech k oltáři!

i vy, traktoristé,
údernické prapory
zasloužili byste!

Dneska už ty čtyři v kraji
všichni lidé nazývají
„traktorové rodiny“.
Často se jich žertem ptají,
brzo-li si nachystají

Prosinec 1949, Verk a písně, 1952

23.04.2018 1 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Fanfiction.
Hlavní slabinou knihy je, že to vyšlo na papíře a za peníze. Kdyby to autor psal někam na blogísek a dopředu tam připsal, že se hrozně omlouvá, ale že je prostě fanoušek a že to musel napsat, tak by to bylo lepší.
Knihu zabíjí mnohé opakování některých frází. Obzvláště časté konstatování hlavní postavy, že se musí optat, kde Saturnin, získal takové zkušenosti.
Knihu nezabíjí, ale doslova zakopává pod zem převyprávění starých historek někoho jiného.
Viz Varlata, Barometr a Slavičí paštika.

Knihu naopak zvedá nová postava strýce Františka, který je novým manželem tety Kateřiny.
Velice snaživá a působivá nápodoba předchozího textu, ale bohužel ty převyprávěné vtipy to doslova zabíjejí.

16.03.2018 3 z 5

Tak to bylo, tak to je Tak to bylo, tak to je Lou Fanánek Hagen (p)

Nedokážu posoudit, jak moc je všechno pravda, ale celkem do dává celkově smysl vzhledem k tvorbě Tři sester. Dalo by se to nazvat humornou knihou, ale je to kniha o životě. Tak to prostě bylo a tak to je.

16.03.2018 4 z 5

Spoutaný svět Spoutaný svět Harry Harrison

Krátká svižná kniha, kde všechno pěkné odsýpá. Pod pojmem krátká, myslím rozsah 200 stran malého formátu.
Nejlépe kniha funguje bez znalostí textů na obou stranách obálky.
Nejlépe kniha funguje, když dopředu nevíte vůbec NIC.
Kniha začíná a na scéně se objevuje charismatický inženýr Jan Kulozik, který pomáhá zprovoznit lihovar plný ušmudlaných prosťáčků. Podává se čaj a i sušenka se najde, protože jsme v poklidné Anglii, kterou máme tak rádi.
Ústřední a hlavní postava působí jako slušný a poctivý bratr "ocelové krysy". Pak se něco stane a pak ještě něco a celý svět má najednou trhliny.
Co když je něco jinak? Co když je všechno jinak?
Důvěru v autora mám, ale uvidíme jak obstojí jeho svět v druhém snad navazujícím díle - Svět na kolech.

18.02.2018 3 z 5

Kallocain Kallocain Karin Boye

Zajímavost: Autorka krátce po dopsání spáchala sebevraždu.

18.02.2018 4 z 5

The Amazing Spider-Man: Smrt Stacyových The Amazing Spider-Man: Smrt Stacyových Stan Lee

Jen tři hvězdičky a je to moje chyba!
Mám osobní problém s tím, že všechno v knize je jeden velký spoiler. Umře otec a umře i dcera.
Ano, já chápu, že je to milník komiksové historie a že to vlastně není spoiler, protože je to fakt, který se učí už v literatuře na základní škole. Tedy učil by se, pokud by se probíral ve škole komiks.
Vše co se v komiksu stane je podřízeno -šokujícímu- překvapení, že někdo umře. Pokud zápletku znáte čeká vás jen poněkud toporná cesta k ní.

18.02.2018 3 z 5

Království za story Království za story Petr Šabach

Opravdu maličká knížečka, která se mi dostala náhodou do ruky.
Já prostý čtenář bych očekával, že bude jako malá bonboniéra a bude obsahovat samé znamenité kousky.
Nikoliv.
**1/2 - Autor má výborně odpozorované lidi, situace a prostředí, ale zápletka je prostě blbá, sivá, divná, ...
Ani bych se nedivil, kdyby vtip o hraní na piano zadkem existoval před vydáním knihy a autor nám jej jen převyprávěl se šťavnatou omáčkou.
Pokud potřebujete čtení na toaletu při salmonelóze a nebo nějaké čtení při vaší kastraci tak hodnotím - *****.

18.02.2018 2 z 5

Superman/Batman: Supergirl Superman/Batman: Supergirl Jeph Loeb

Nejsem zapálený fanda ani jedné z postav.
Začátek byl scenáristicky slaboučký - vše se odvíjelo jako na drátkách. Až v závěru hlavního příběhu došlo k nějakému zvratu, který narušil to už rozjeté schéma "obdivujeme kladné hrdiny, jak se bijí se zlem".
Kresba může u některých mladších čtenářů až vyvolávat vzrušení. :-)
Závěrečný starý bonusový příběh je jasný důkaz toho, proč si holky o klucích co čtou komiks myslí, že jsou dementi.
"Já jsem holka a jsem dost silná na to abych si určovala vlastní osud!" "Ale zatím poslechnu Supermana, protože je muž. Zatím svobodně použiji své superschopnosti k úklidu pokoje."
Ale nutno uznat, že historický bonus vznikl v jiném století a na kontinentě, kde být žena a nebo černoch bylo stigma.

04.02.2018 3 z 5

Kočky jsou vrženy Kočky jsou vrženy Jakub Horák

Knihu jsem začal číst, když byl Sobotka ještě někdo a dnes, když mám dočteno, vůbec netuším kde je.
Stejně tak to myslím bude se všemi postavami v románu. Snad.
Děj je až moc zakořeněn v současnosti a čtenář, který si to aktivně neprožil a nebo už nepamatuje se asi nebude natolik bavit.
Přiznaná inspirace Mistrem a Markétkou, ale nutno uznat, že Bulgakov byl daleko dál a byl tam daleko dříve.
Rok 2018 - dávám 80% jsem zvědav, jaké hodnocení dostane kniha za pět let a zda ji bude ještě někdo číst.

04.02.2018 4 z 5

Temné zrcadlo Temné zrcadlo Diane Duane

Těžko hodnotit.
Pokud milujete Star Trek TNG, pokud se vám zdají scénáře epizod, jejich tempo a dialogy hodně dobré,
tak budete milovat i tuto knihu. = 100%
U čtení knihy jsem měl přesně ty samé pocity, jako kdybych se koukal na jednotlivý díl seriálu v TV.
Teatrální, neakční, protkané humanismem, pomalé tempo, profesorský humor, neznatelná motivace jednotlivých postav ale o to větší motivace sloužit dobru = flotile.

19.11.2017 3 z 5

Rabit aneb cesta někam a zase zpátky Rabit aneb cesta někam a zase zpátky Petr Kotol

Takový místní samizdat. Vyšlo jen v sešitové vazbě a proto jsem mírný. Nikdo neříká, že je to geniální, ale zároveň to ale není genitální humor.

12.11.2017 4 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Na tuto knihu může být Asimov právem hrdý. A on jistě byl a to až moc.
Kniha má z dnešního pohledu neakční a delší začátek, ale po prvním zjevení Hariho Seldona se to změní a kniha chytne drajv.
Říkejme tomu politická vesmírná SF.
Kvalita knihy ještě více vyniká, pokud to čtete paralelně s knihou Star Trek - Temné zrcadlo. :-p

07.11.2017 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Ideální námět na film. A to není vůbec lichotka. :(
Trochu přitažené za vlasy a dost to hraje na efekt a je velká škoda, že hlavní padouch není ještě o něco více zákeřný. Je bohužel už smutným zvykem, že pachateli nakonec nepřeje štěstí a je lapen, ačkoliv celou knihu je to on kdo má všechna esa v ruce. :(

12.10.2017 3 z 5