Polinius Polinius komentáře u knih

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Začátek příběhu je velice bombastický a autor mě dokázal vtáhnout do děje. Jen je škoda, že vrah není bombastický celou knihu a kdyby se mu povedl finální zločin a přežil jen starý detektiv, byl by to ten správný konec.
Padouch je líčen jako troska a on troska skutečně je, ale vyšetřovací tím který mu je na stopě je úplná parodie. :/
Takhle to působí jako scénář pro film na sobotní večer. Zlo je poraženo a dobro žije.

11.09.2017 3 z 5

Defenders Defenders J.M. DeMatteis

Mám stále problémy to dočíst. Zdá se mi to až moc nuceně vtipné a prostě tenhle tým nefunguje.
Kresba je v pohodě.

11.09.2017 2 z 5

Green Arrow: Rok jedna Green Arrow: Rok jedna Andy Diggle

Opravdu se mi líbil. Povedená trochu extravagantní kresba a příběh celkem dával smysl, tedy až do okamžiku kdy Oliver Q. vzal poprvé do ruky palnou zbraň. Rambo byl pokořen a pláče v koutě. Škoda, přeškoda. Civilní linie funguje znamenitě a v momentě, kdy se děj přepne do superhrdinské báchorky to začne kulhat na obě nohy. :/

10.09.2017 3 z 5

Harley Quinn: Preludia a nokurňa Harley Quinn: Preludia a nokurňa Kelly Puckett

Pěkná a místy nápaditá kresba. Občasné povedené vtípky, ale nemohl jsem se po přečtení zbavit dojmu, že je to o ničem. Komiks jako cukrová vata - nadýchaná, sexy ale nenajíte se a nakonec vám zůstane v ruce jen špejle a ulepená pusa.

10.09.2017 2 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Jedinečná pocitová kniha, která není vůbec o snídáni či jídle.
Takový příběh si asi každý prožije každý v reálu, ať už je muž a nebo žena a proto zarezonuje a opět připomene vzpomínky na strašlivé lásky.

26.08.2017 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Nechutné, detektivní a zajímavé. Mnohému jsem se přiučil jak dělat a jak nedělat vraždy. :)
Hodnocení jsem trochu přepálil, ale občas je to potřeba.

26.08.2017 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

První díl znám. Mezitím jsem poznal další díly, než jsem se dostal k tomuto druhému dílu poměrně volné série.
V pozdějších dílech se autor poměrně vypsal a tohle vnímám jako rané dílo autora.
Kniha je v první řadě detektivka a až v druhé řadě thriller, takže neumí a ani se nesnaží vyvolávat stavy ,,na zvracení" jako to umí kupříkladu Stalker od dvojice autorů pod jménem Lars Kepler.

26.08.2017 3 z 5

Mezi Profozeuty Mezi Profozeuty Leo Lukas

Nemohu si pomoci. Tento díl je skvělý Perry Rhodan, ale horší SF. :-(
Mám pocit, že celý autorský tým Perry Rhodana drží nějaký šílený Fritzl u sebe ve sklepě a nutí je psát.
Josef Fritzl prochází sklepením jen v bederní roušce vyrobené z vlajky s hákovým křížem a v ruce svírá kyj se zaraženým hřebíkem, kterým byl ukřižován Kristus.
Prochází mezi stoly autorů a kontroluje texty. Pokud se některý autor moc odváže a začne ve svém díle zabíjet vedlejší postavy a nebo hlavní kladné postavy začnou mít nějaké neřesti, tak dotyčný autor dostane klepec.
Autoři se bojí, protože mají všichni na varlatech připojené elektrody a to i ženské autorky, kterým byla varlata v operována. Protože kdykoliv může přijít elektrický šok, pokud poruší jednotný styl vyprávění a nebude se to Frizlovi líbit.
Vystupuje zde národ šakalích sběračů, kteří podobně jako personál koncentračních táborů sbírá vše co zbude.
A právě tato rasa mrchožroutů napomůže tajnému týmu USO proniknout do nitra Hvězdy smrti, kde je čeká nějaké překvapení, ale to až v dalším díle...

26.08.2017 3 z 5

Holomráz Holomráz Štěpán Kopřiva

Nemohu hodnotit jinak než, plným počtem hvězd. Postavy životné, tři ústřední povídky propojené a vývoj děje překvapivý. Jak už se píše v doslovu ,,Štěpán Kopřiva nedává čtenáři co chce, ale to co chce on, on si hraje s textem a hraje si s ním mistrně, brutálně a s chirurgickou přesností".
Při porovnání s knihou, si připadám jako malá bílá laboratorní myš, která dostala dárkem krásně zabalenou živou krajtu s mašličkou na krku.

25.07.2017 5 z 5

Poslední strážce Poslední strážce Jeff Grubb

Pokud alespoň trochu znáte svět Warcraftu a jste smíření s tím, že všechny příběhy z Warcraftu jsou trochu jeblé (terminus technikus) budete spokojeni. Je čtivá, plná dobře použitých klišé, které nesměřují k úplně očekávanému konci.
Nejsem žádný velký znalec tohoto světa a proto mě kniha překvapila, možná ten, kdo je znalcem světa ví už dopředu o osudu postav a bude ochuzen o překvapení.
Tohle je rozhodně dobrý námět na film!
Ta jeblost světa se projevuje v motivaci postav a jejich projevu. Svět Warcraftu je prostě melodramatický a teatrální a je potřeba se s tím smířit.

25.07.2017 4 z 5

Lovec duší Lovec duší Brian Edmund Posehn

Přiznané béčko, které si na nic nehraje. Parodie všech superhrdinských komiksů a ačkoliv je Deadpool magor, tak jsou občas některé momenty hlubší, než eskapády konkurence, která na stránkách komiksů poskakuje v černé a nebo červené pláštěnce.

01.05.2017 5 z 5

Green Arrow: Rok jedna Green Arrow: Rok jedna Andy Diggle

Ty tři hvězdičky uděluji hlavně za kresbu. Příběh se z počátku rozjíždí velice pěkně, ale pak přijde velké finále a postavy se chovají jako parodie postav, které mají představovat. Padouši jsou prostě padouši, hlavní hrdina je prostě bijec, kterého nedokáže nikdo trefit ze střelné zbraně.
Kam se na něj hrabe Rambo...
Příběh je na úrovni akčního filmu, který běží na vedlejším kanále v TV. Který běží ve dvě hodiny v noci a v pracovní den.

01.05.2017

Tarkin Tarkin James Luceno

Omlouvám se, ale tohle je ta nejslabší space opera z licencovaného světa kterou jsem kdy četl.
Na počátku byla stránka v encyklopedii, kde bylo napsáno kdo Tarkin je. Pak někdo vymyslel další fakta a pak někdo rozhodl, že podle té stránky v encyklopedii se napíše celý román.
Někdo by třeba mohl namítnout, že román Darth Plagueis je taky beletristická vyplň suchých faktů, ale přece jen sithové mají větší charisma a dokáží utáhnout celý román.

17.03.2017 1 z 5

Fotbalový zázrak Fotbalový zázrak Robert Feldhoff

Fotbalový zázrak - Robert Feldhoff - hodnocení - 40%
Tentokrát budu spravedlivě drsný. Jméno Roberta Feldhoffa, jsem si pamatoval už s předchozí četby Perry Rhodana na přelomu milénia. S radostí jsem uvítal, že po dlouhé přestávce kdy jsem nečetl, opět vidím známé jméno. Už dopředu jsem byl upozorněn, že tento díl je o 1/4 delší, než předchozí díly a je vysázen drobnějším písmem, aby se vešel na stejný počet stránek. OK. Kde je problém? Spojit vesmírnou bitvu a příběh fotbalisty na mistrovství sluneční soustavy je sice neobvyklé, ale proč ne. Závěrečné poselství tohoto dílu má také smysl a krásně pasuje do žánru space opera. Ale to mezi tím! Hlavní hrdina fotbalista Junior Solari je opravdu junior a v průběhu svazku se mění z chlapce v muže. Zažívá snad první milostnou krizi a celkově působí jako strašlivé ucho. Trenér je jako přísný otec, který zakazuje děvčata a spoluhráči jsou jako starší kamarádi. Kteří už měli sex a proto jsou světáci. Vystupuje zde i jedna nezkažená dívka, která je v celém románu jen proto, aby měl hrdina koho milovat. Nemám rád tyhle iniciační romány. Vadí mi tohle rozdělení postav. Nemusí se z otevřené knihy ozývat hekání a přirážení, ale takhle ne. To už je lepší se na milostné vztahy vykašlat a zaměřit se na větší epičnost a osudovost. Celá sluneční soustava je v ohrožení. Útok nepřátelských lodí drží ochranný štít, který jede na 200% a dávno měl být protržen… Hrome protržen? Fotbalista panic a nezkažená dívka a ten štít… On to bude nějaký jinotaj. Každopádně štít protržen nebyl a o dívce se nic nepíše.

14.03.2017 2 z 5

Robotova dcera Robotova dcera Kurt Mahr

Die Tochter des Roboters – První vydání v SRN v roce 1965. Celkem už minimálně pětkrát už u sousedů vyšlo v reedici.

Jedná se o kapesní brakový román, který obsahuje šablonovité postavy, které jednají přesně tak, jak jsou rozdané archetypální role. Máme zde dámu v nesnázích, mužného hrdinu kterému nejde jen o jedno, ale pomáhá, protože je kladný hrdina od srdce. Máme zde i jeho věrné kolegy a samozřejmě nějaké ty záporné postavy. Otázka, kdo je hlavní záporák a kdo je robotova dcera, jsou jediné dvě věci, které udržují čtenáře v napětí. Arcinepřítel se samozřejmě nakonec demaskuje a robotova dcera? Robotova dcera je jen termín ztracený v překladu. Přece jen není robot jako robot. A není dcera nakonec syn?

vadilo mi, že příběh nebyl nijak časově zařazen do vesmíru/světa románů Perry Rhodana. Současná produkce autorů píšící příběhy série P. Rhodan je prostě už dál a tento román není žádná osvědčená klasika a rodinné zlato.

14.03.2017 2 z 5

Petr, Ida a miminko Petr, Ida a miminko Grethe Fagerström

Aha, tak takhle to funguje. :) Pěkně tvrdě do dětí a bez příkras. Takhle odvážná nebyla ani ani naše učebnice přírodopisu pro 9. ročník. :-)

28.02.2017 5 z 5

Tajemství Enthonů Tajemství Enthonů Leo Lukas

Popravdě jsem čekal, že to tajemství bude větší pecka.
Ale prostě to celkově zapadá do žánru space opery, kde jsou některé postavy poctivé, spravedlivé a prostě celkově kladné.
Tajemstvím proto může být i drobná nepoctivost a nebo strach.
První polovička svazku je taková rebélie vůči mírostrůjcům. Dokonce proběhne i sex. Ale mám dojem, že proběhl jen proto, aby se ukázalo, jak je ten mladý Rhodan čestný a sex je součástí terapie jak ozdravit vesmír.
Chápu, že kvůli omezenému rozsahu příběh v druhé půlce pádí jako splašený kůň a nakonec jsem rád že to nemělo 300 a ani 200 stran ale svůj tradiční rozsah jednoho sešitku.
Pokud čtete Perry Rhodana připojte se prosím do skupiny na FB.

17.02.2017 3 z 5

Operace Stardust Operace Stardust Karl Herbert Scheer

Nostalgických 5*.
První díl je jen takový pomalý rozjezd k velkému dobrodružství. Kdyby Perry vycházel knižně, tak tento první sešit je jen první desetinka knihy a těžko přece hodnotit knihu po pár stránkách.

17.02.2017 5 z 5

Ve službách Mírostrůjců Ve službách Mírostrůjců Leo Lukas

Svazek plynule navazuje na předchozí děj a nutno přiznat, že tato pasáž historie je o mnoho zábavnější, než vyprávění Alasky.
Čekal jsem, že všechno půjde jako na drátkách a že jsou u dopředu rozdané role postav.
Ale i v kurníku se může najít hadí vejce.
Seriál Perry Rhodan v této aktuální řadě není tak pozadu za německým vydáním a je poznat, že je to už SF pro 21. století. Nebojí se určité kontroverze, ale ,,sex v létajících talířích" se opět nekoná. :/ Třeba příště. ;-)
Musím ocenit, že se autor s ničím zbytečně nepáral a v momentě, kdy byla už jasná pointa nasměřoval příběh k rozuzlení a přidal zajímavou dohru. Ale musím opět přiznat, že díky neznalosti předchozích 2000 dílů jsem jako obyčejně zmaten. A i kdybych těch 2000 dílů četl,budu zmaten stejně, protože měsíční periodicita čtení je dost velká.

05.01.2017 4 z 5

Kráska z Marsu Kráska z Marsu Alexej Nikolajevič Tolstoj

První vydání v roce 1922.
A musím říct, že kniha samozřejmě strašně zestárla.
Dneska už musím vnímat nadržené sovětské revolucionáře s úsměvem. Kráska z Marsu (Aelita) je taková sovětská verneovka, ve které proběhne i pokus o komunistickou revoluci a to činí jako jediné knihu zajímavou.
Ačkoliv autor dokáže velice pěkně navodit atmosféru a až básnicky vše popsat, na knize je znát, že ji asi psal pro mládež.
Chybělo málo a skoro bych řekl, že Tolstoj dokáže zahrát akord na jednostrunnou kytaru, ale nakonec ten akord nezahrál.
Verdikt: Pokud netoužíte poznat kořeny SF, knize se vyhněte.

18.10.2016 2 z 5