Polinius Polinius komentáře u knih

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Knihu mi přinesla do rukou náhoda, šťastná náhoda. Tak díky náhodo. ;-)
Dávám jen **** protože ji hodnotím jako urban fantasy a porovnávám ji se současnou produkcí.
Prostě nedokážu zohlednit to, že kniha vznikla už před válkou a každá recenze musí být subjektivní. Ne? ;-)
Oblíbené postavy: Mág, Kocour, Markétka, .....
Neoblíbené postavy: Ježíš

30.09.2016 4 z 5

Zjevení Zjevení Drew Karpyshyn

Knihy na motivy něčeho jiného (film, seriál, hra, ...) nejsou obecně dobré.
Netvrdím, že tohle je událost roku, ale kniha se příjemně čte a i já jako nehráč hry jsem se nakonec přiměřeně orientoval. V knize najdete všechna klišé, které ke space opeře patří, ale všechno je tak trochu pokrouceno - velká láska se nekoná, dobro nevítězí, ...
Sice má kniha otevřený konec ale i tak má dostatečně silné rozuzlení na to, abych nebyl smutný, že tohle je jen nějaký prolog a všechno bude až v příští knize.

29.07.2016 4 z 5

Zabijak Anders a jeho priatelia Zabijak Anders a jeho priatelia Jonas Jonasson

Jako čtení na toaletu při dlouhodobém průjmu dobré. Bylo by to ještě lepší čtení na onu místnost, kdyby bylo vytištěno rovnou na toaletním papíře.
Stále stejné schéma které už známe. Outsider společnosti zažívá velké a humorné události.
V románu vystupují postavy, které něco dělají a nebo říkají jen proto aby byl humor. Ony ty postavy vlastně existují jen proto aby byl humor!
Ona je farářka, která nevěří v Boha. Haha
On je zabiják, který zabíjí lidi, protože má komunikační blok a násilí je také forma komunikace. Hoho.
Z knihy sice sálá prosté lidské teplo, ale je to stejné teplo, jako když vám někdo pěkně lidsky plivne do krku.
Děkuji.
Jedna hvězda s ohledem na předchozí díla. Analfabetka byla dobrá, Stařík byl alespoň první.

20.07.2016

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

Druhá kniha série, kterou jsem četl jako první.
Oproti ,,Jak neuloupit smaragd" jsou postavy trochu méně uvěřitelné a děj, je trochu opakující se v rámci této knihy.
Scéna která se odehrává na vojenské základně, je jako blesk z čistého nebe. Najednou má kniha zase spád a postavy mají co říkat.
Ale to už nevytrhne můj dojem, že postavy jsou občas vláčeny humorem na úkor vlastního rozvoje.
Ale stále je je to výborné!

19.07.2016 4 z 5

Jak neuloupit smaragd Jak neuloupit smaragd Donald E. Westlake

Už druhá kniha od autora, kterou jsem přečetl.
Tentokrát se nesnažíme vykrást banku, ale ukrást, sebrat jeden smaragd.
A jak už kategorie knihy - humorná napovídá, nepůjde to tak snadno.
A dál už nechci prozrazovat vůbec nic, ačkoliv je to zábavná knížka nehází příběh přes palubu a
nesnaží se jen vršením ,,demence" vyvolávat humor.
Tohle je Analfabetka, která uměla počítat, nebo Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel z minulého století, ale lepší.
Za tuhle knihu se nemusíte stydět a ani si při čtení klást otázku ,,Jako vážně? Co to čtu?"

19.07.2016 5 z 5

Superpérák Superpérák Darek Šmíd

Je to úlet. Vše ostatní už bylo řečeno. Číst to znova nebudu. :)
Jako literární analfabet bych to přirovnal k Ch. Bukowskému - ten taky psal s neodolatelným šarmem o tom hnusném hnusu, kterému se říká ,,život".

21.06.2016 3 z 5

Říše Říše Orson Scott Card

Nejedná se o mistrovské dílo a nejedná se o SF. Kniha je vojensko-politická fikce, která se čte poměrně dobře, ale pro čtenáře, který nežije v USA ztrácí dost kouzla. U nás prostě neprobíhá boj Demokraté – Republikáni. Chtěl bych ocenit autora, že když už šlápl námětem knihy to příslovečného výkalu, že to moc nerozmazával a zůstal u 400 stránek.
EDIT po delší době:
Přesto, že jsem dal jen *** tak jsou to poctivé tři hvězdy. Kniha je prostě jen dobrá.
EDIT2: Příběh nekončí v první knize, má i pokračování, které u nás nevyšlo.

02.05.2016 3 z 5

Myslivecká a rybářská latina Myslivecká a rybářská latina Jan Binder

To jsou panečku košilaté historky. Občas jsem musel knihu zaklapnout a podívat se KDO a KDY ji vydal. :-) Myslím, že tuto knihu můžete klidně soudit podle obalu a liška s pivečkem a kapr s dýmkou ji přesně vystihuje.

26.04.2016 3 z 5

Legendy v exilu Legendy v exilu Bill Willingham

Mýty - Legendy v exilu
Díky Pevnosti se mi dostal do rukou tenhle komiks.
Jedná se o prvních pět dílů v jedné knize, což je fajn, protože právě v těch pěti dílech se odehraje vražda, která je následně i vyšetřena.
Asi nemá cenu připomínat, že motivem celé série Mýty je že pohádkové bytosti museli utéct ze svého "světa" a přežívají v tom našem a vedou nepohádkový život.
Hráči mohou svět znát díky hře Wolf Among Us, kterou jsem hrál, před čtením komiksu.
A stejně jako u hry, tak i u komiksu musím říct, že mám mezery v západních pohádkách. Nevím kdo je Modrovous a některé postavy znám jen 100x převyprávěné z jiných pohádek, tak jsem si komiks a ani hru moc neužíval. :( Ale naštěstí v komiksu vše zachraňuje psaný epilog, který osvětluje celý počátek příběhu a staví vše do správného světla. Přece jen hlavní postava komiksu je VLK a když se řekne vlk, představím si toho troubu od Karkulky, ale tenhle vlk je z trochu jiného těsta. ;-)
Takže díky za komiks a díky za tu závěrečnou povídku.

17.02.2016 4 z 5

Star Wars - Darth Plagueis Star Wars - Darth Plagueis James Luceno

Škoda, že filmová realita uhnula trochu jiným směrem. Ačkoliv jsou hlavní postavy záporné, jde pochopit jejich motivaci a fandit jim.
Opravdu si zaslouží přežít Republika, která je prolezlá korupcí a ovládají ji velké korporace? Ona vlastně ta celá republika je tyranie, kterou vedou nikým nevolení zástupci králů a šéfů korporací, které také nikdo nevolil. Tahle říše je jako carské Rusko, kde skupina budoucích komunistů chystá převrat. Jedno zlo nahradí jiné zlo a i komunistická, tak i Sithská revoluce požírá své děti.
Kdyby kniha nebyla ze série SW, tak by sama o sobě neobstála.

Pokud neznáte SW a nebo pokud vás to nebaví, tak se do toho ani nepouštějte. Prostě jednoho starého páprdu zabil mladý páprda aby byl sám až zestárne zabit. A to je vše přátelé.

15.02.2016 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Z počátku to vypadalo velice zajímavě. Opět to špinavé Oslo, kde sněží akorát tak koks a za pár dávek s vámi ztratí holka panenství a to i opakovaně.
A v tomhle zatraceném městě je věznice, kterou má pod palcem chlapík s napoleonským komplexem, který si dělá vlastní pravidla. A v tomhle kriminále sedí mladík, kterému je všechno tak nějak jedno a sedí tam jen proto, že když tam bude sedět, bude za to dostávat pravidelně heroin.
Vypadá to, že karty jsou rozdány a všechno bude klidně pokračovat k spokojenosti všech dál.
Přece jen všechno má svůj řád a ne nadarmo se říká organizovanému zločinu organizovaný. Emotikona wink
Mladík, ano ten flegmatický mladík, který sedí jen kvůli pravidelnému přísunu heroinu jednoho dne zjistí, že jedna dávná událost která jej nadobro zlomila se udála trochu jinak. A právě ta pravda o minulosti jej nakopne a začne měnit svou budoucnost a z věznice poměrně důmyslně uteče.
Fajn, těšil jsem se na explicitní násilí a také jej z počátku dostáváme, ale pak se do toho začne motat nějaká ta morálka, láska, svědomí, slušnost a romantická stydlivá erotika.
Hlavní postava projíždí textem jako horký nůž máslem a oproti nedůvtipné policii, kterou reprezentuje zase ušpiněný policajt s vnitřním démonem /zdravíme Harryho Holea/ působí jako superman.
A všechno to nakonec dopadne až moc dobře - láska a pravda zvítězí!
Na jednu stranu kniha popisuje svět, kde dvanáctileté holky šlapou, aby měly na fet pro svoje děti a na druhou stranu zase kniha tvrdí, že drogy zase nejsou tak špatné. Že feťáci ačkoliv jsou odpad společnosti jsou krásní lidé.
Autor vypiloval svůj styl a má knihu od knihy lepší zvraty a překvapení na čtenáře. Ale po mé Xté knize od autora to už nestačí.
Kdyby všechno v knize vzhledem k okolnostem dopadlo špatně, byl bych spokojen. Takhle mohu jen všem, kteří touží číst nějakou knihu od autora která nijak nesouvisí s detektivem HH přečíst Lovce Hlav a nebo se věnovat sérii Krev na sněhu, kde je sice druhý díl extrémně zamořen romantikou, ale nakonec to nějak dává smysl.

15.02.2016 2 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Ano, ano je to dlouhé a trošku překombinované, ale je to silné.
Hlavní hrdina je sympatický chlapík, který má pro svoje zločiny opravdu silnou motivaci a nejde mu nefandit. Jen škoda, že se mu jeho finální zločin nepovede. :((
Ne, není zvrácené fandit lumpovi, protože tenhle lump byl jednou hrdina a pak už jen vlastizrádce... Ale také byl otcem, manželem a obyčejným chlapem který by chtěl trochu té spravedlnosti. Tak ji vzal do vlastních rukou.
A jako vždy, skutečné zlo je schované úplně někde jinde, kde přežívá a v dalších dílech si vybere své oběti. Ano, to zlo je policejní korupce a drogy.

20.12.2015 5 z 5

Chemické případy Sherlocka Holmese Chemické případy Sherlocka Holmese Wacław Gołembowicz

Už se nepamatuji, zda někdo tykal a nebo netykal, ale pamatuji si, že se mi to tenkrát velice líbilo a pak jsem to četl ještě jednou. Autor napsal velice pěkné pokračování. Podobně dobré pokračování psal Čechura.

20.12.2015

Truhla ze Zálivu smrti Truhla ze Zálivu smrti Svatopluk Doseděl

Hodnotím celkově: 1 z 5 - První a druhá povídka 0 (brak) třetí povídka, pardon novela 2.
--------------------------------------------------------------------------------------------

První povídka celkem šlapala, ale pak přišlo na vymítání démona.
Takhle nějak by vymítal Jakub Vandrovec, ale v jeho podání by to bylo alespoň vtipné.

Druhá povídka? No alespoň byla krátká. Tak zabil otčíma, no a co?

Třetí povídka, tedy vlastně novela podle autora? Hele, já ani nevím co k tomu napsat, celkem to šlapalo, ale celkově to prostě byla nuda.

Autor, civilním povoláním novinář je hodně vypsaný a umí moc pěkně řemeslně psát, ale bohužel jeho literární krmě obsahuje cosi odporného, co zkazí celou knihu. V reálné gastronomii to mám například s citronovou trávou.
Místní reálie a odkazovaní na trampský styl ve mně vyvolalo dojem, že autor je nějaký lokální patriot, který nosí koženou čepici s bobřím ocasem a chystá se mi znásilnit vnučku a to normálně a i vaginálně.
Ano, tahle recenze je jako z nosu, ale prostě kniha mi vůbec nesedla a kdyby nebyla u Pevnosti, tak jsem ji nikdy nečetl a nevznikla tahle recenze. ;-)

03.11.2015 odpad!

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

Dávám plný počet z nostalgie - byla to moje první kniha od Terryho a četl jsem jí snad o osm let dříve, než první Zeměplochu. Tata mi ji snad tenkrát koupil, protože si myslel, že je pro děti, protože je plná veselých obrázků a poměrně velkého písma. Díky tati. Asi tahle kniha odstartovala můj zájem o kočky.

01.11.2015 5 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Přátelé, už to není ono.
Díky za vaše texty a všichni litujeme ztráty, která byla o to bolestnější, že pomaličku stravovala vašeho génia.

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Tři hvězdy jsou málo a 4 zase moc. :(
Jedna z nejtenčích knih v sérii!
Myslím, že anotace nahoře na stránce říká přesně to, co v knize najdete a netřeba dalšího komentáře.

Soudný den Soudný den Terry Pratchett

Podíl textu pana TP minimální, podíl vědecké sekce maximální. A i ta vědecké sekce by zasloužila trochu prokrátit, protože se stále vrací k jedné a té samé otázce. Ale nevím jaká to vlastně byla otázka. :( Tak asi nebyla tak zásadní. :-)

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Asi nejlepší díl série. I když na mé osobní špičce se tísní asi pět knih.

01.11.2015 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Ale jo, brak to úplně není ale už to není jako dříve. Postavy už nejsou tak šokující jako dříve, protože je dobře známe a víme co čekat. Pro milovníky románů z prostředí IT 4/5 pro ostatní 2.5/5 prostě průměr.

01.11.2015 4 z 5