Zjevení

kniha od:

Zjevení https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48276/bmid_zjeveni-X1x-48276.jpg 3.7 196

Mass Effect série

1. díl >

Na samé hranici kolonizovaného vesmíru zkoumá poručík David Anderson trosky tajné výzkumné stanice, kterou napadli neznámí žoldáci. Doutnající ruiny jsou posety těly a ve vzduchu se vznáší nezodpovězené otázky. Kdo najal žoldáky a z jakého důvodu? A kde je Kahlee Sandersová, mladá vědkyně, která záhadně ze základny zmizela těsně před tím, než byli její kolegové vyvražděni?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Fantom Print
Originální název:

Revelation , 2007


více info...

Komentáře (35)

Komentáře 35 Recenze 0

Pablis
Pablis
17.07.2023 4 z 5

Objektívne za 3, ale s prižmúrením oka 4. Áno, kniha je jednoduchá, príbeh priamočiary, ale veľmi dobre čitateľný. Čakal som oddychovú prequel story o životoch Sarena a Andersona pred ME 1, ktorá mi na zopár stovkách strán doplní lore z hry. A presne to som aj dostal. Ak niekto očakáva prepracovanú sci-fi zápletku, ktorá sa vyrovná alebo nebodaj predčí hernú sériu, bude sklamaný.

ArkAngel
ArkAngel
12.02.2023 4 z 5

Přestože patří Mass Effect mezi mé nejoblíbenější videoherní série, knihám jsem se dosud zatím vyhýbal, protože jsem měl obavu, že nedosáhnou požadované kvality. Zjevení bylo ale doslova zjevením a příběh zachycující minulost Davida Andersona a spektry Sarena byl zpracován zábavně a ke všemu jsme se dozvěděli ještě něco málo z počátků lidského počínání na Citadele. Pro obě zmíněné postavy mám nyní větší pochopení a nakonec jsem rád, že jsem knihu do rukou vzal.


Yokolobuna
Yokolobuna
16.06.2022 5 z 5

Jen zřídka se v hodnocení odchýlím od Databazeknih tím směrem, že se mi něco líbí daleko více, než jakou kvalitu naznačuje zdejší hodnocení. U "Zjevení" se mi to však stalo.

Ke knize jsem přistupoval bez očekávání, naději mi však dávalo jméno autora, který se podstatnou měrou podílel i na příběhu her. No a já jsem s jeho prací jednoduše spokojen.

Herní sérii mám rád, byť za fanatického fanouška se rozhodně nepovazuji, příběh a zpracování univerza mi však přirostlo k srdci a Zjevení v tomhle ohledu podle mne ostudu předloze nedělá. Naopak herní příběh vhodně doplňuje a věnuje se zajímavým momentům, které fanouškům hry doposud představené nebyly, nebo jen v náznacích.

Zápletka je relativně přímočará, ale dobře napsaná a krásně dokresluje události před prvním dílem série. Anderson jako hlavní hrdina funguje až překvapivě dobře a Saren se Skarrem tvoří poutavý protipól. Kniha není nadmíru popisná a ani odpůrce videoher se v ní neztratí.

Kdysi jsem četl i knihu ze série Dragon Age, kde mi přeci jen přišlo, že byla tvořena tak nějak do počtu. Mass Effect: Zjevení však krásně doplňuje zážitek hry a rád si přečtu pokračování série (tedy pokud někde splaším vzácný druhý díl).

Hodnocení na DK v době přečtení: 73 %; Moje hodnocení: 90 % jako 180. hodnotící.

VladimirTetur
VladimirTetur
03.03.2022 2 z 5

Jelikož jsem si kdysi uletěl na herním Mass Effectu a jeho příběhem byl naprosto uchvácen, od knihy jsem měl velká očekávání. Bohužel pro knihu se ukázalo, že za skvělým příběhem hry nestojí jako centrální mozek jen Drew Karpyshyn ale celý team autorů, protože Karpyshyn sám se v samostatné knize nějak extra nevytáhl.

Radesan
Radesan
13.08.2021 5 z 5

Ze všech knih z mého milovaného "světa" asi nejlepší. Konečně se člověk dozví návaznosti na první herní díl a motivy pár hlavních postav. Pro fanoušky série mass efect jednoznačně doporučuji.

Stupino
Stupino
28.10.2020 5 z 5

Je to čtivé, pěkně to odsejpalo. Za mě dobrý příběh. Hru jsem nikdy nehrál a ani hrát nebudu. Prostě klasika sci-fi co mám rád. Už rozjíždím druhe pokračování.

stepankoby1
stepankoby1
27.02.2020 4 z 5

Hned na začátek musím podotknout, jak mě zarazilo zjištění krátce po dočtení, že byl tento příběhový prequel k první hře ze světa Mass Effectu prodáván již pár měsíců před jejím vydáním. Sice mi tak hned dávají větší smysl části jak zkopírované z galaktického kodexu podrobně popisující historii a vzhled mimozemských ras, zároveň si ale nemůžu pomoct, lákadlo to dobré není. Příběh je sice dobře promyšlený a poutavý, avšak na kolemjdoucího strašně překomplikovaný, představuje hrozně moc postav a u některých částí se možná i kapku opírá o hru. Pro neznalé her bych tak musel dlouze přemýšlet, jestli vůbec doporučit. Svět kniha představí dobře, nedává však žádný důvod, proč by tenhle příběh měl kohokoliv zajímat a nechá v nich dojem "jen další sci-fi". Avšak pokud bych měl mluvit za sebe, coby obrovského fanouška, který se chtěl dozvědět, co že Anderson a Saren kdysi zažili, dávám palec nahoru. Příběh je vyprávěný stejně jako ve hře - hodně odboček a stále vzrůstající počet otázek, jejichž odpovědi se postupně odkrývají a odhalují časti, co vám hra neřekne. Nabízí pohled do zavedeného civilního světa galaxie, každodennosti a bere věci z trochu jiného konce. Vede vás do očekávaného konce zajímavými cestami. A z mého pohledu i docela pěkně popíše postavy. Dlouholeté zkušenosti jsou na nich poznat, nad situacemi přemýšlí a nenechají se jednoduše vyvést z míry. Jo, a nesmím opomenout čtivý popis akčních částí, pokud tedy zamhouřím oko nad všemi věcmi, co postavy dělaly "instinktivně". Takže za sebe dávám čtyři hvězdy, tři jestli ji skutečně chcete brát jako samostatnou knihu, a ne jako dodatek. Každopádně by jí prospělo osekání zdlouhavých popisných částí a vydání zároveň se hrou jako doprovodná povídka.

KubaHanzelin
KubaHanzelin
27.02.2020 3 z 5

Potřeboval jsem přečíst si něco odlehčenějšího a tehle kousek se mi doma už pár měsíců válel, tak jsem ho konečně vzal do ruky a musím říct, že jsem se bavil. Příjemný prequel na první díl Mass Effectu, který se točí kolem oblíbeného Andersona, Kahlee Sandersové, která se mihne v ME3 a hlavně kolem Spektry Sarena, jehož pasáže mi přišly asi nejzajímavější a nejzábavnější.
Jak už někteří zmiňovali níže, překlad Revelation na Zjevení mi příjde fakt stupidní..Objevení, Objev by byly asi lepší možnosti.
Bohužel, ale musim říct, že to byla zároveň nejslabší kniha od Drew Karpyshyna, kterou jsem četl, čekal jsem možná něco víc, přece jen trilogie o Darthu Baneovi a Revan jsou jiné kafe. Když se časem někdy dostanu k dalším dílům (dnes se už špatně shánějí) rád si je přečtu a rozšířím si povědomí o světě Mass Effectu, jehož jsem velkým fanouškem:)

NarcisSamec
NarcisSamec
26.11.2019

Asi nejlepší díl z celé serie.

Claudius
Claudius
27.08.2019 3 z 5

Četl jsem hned po knize věnované hře Dragon Age. I druhá z vlajkových značek BioWare nedělá na knižním poli své herní sérii ostudu a je překvapivě přístupná i čtenářům hrou nepolíbeným.
S vesmírem Mass Effectu jsem obeznámen a pro člověka, který se rád šťourá v loru her, to bylo velmi příjemné čtení. Kniha nabízí jinak nevídaný pohled do každodenního, civilního života obyvatel vesmíru Citadely, o kterém se může komandéru Sheppardovi jen zdát, a přitom docela slušně zachovává akční přístup známý z her.
Samostatně kniha neobstojí, jako rozšíření propracovaného vesmíru je docela solidní.

Metla
Metla
09.07.2019 3 z 5

Hned v úvodu si kopnu do překladu názvu, protože "Zjevení" zní sice hezky, ale v příběhu se nikdo a nic nezjevuje, tudíž je to ze tří možností nabídnutých Google překladačem ta nejhorší. "Objev" je významem podstatně přesnější.
Pro hráče oblíbené RPG "Mass Effect" je kniha mdlým prologem. Děj se věnuje převážně postavě poručíka Andersona, což je prostě klaďas, o mnoho víc se o něm vlastně nedozvíme. Ještě hůř dopadla vědkyně Kahlee Sandersová - plytká jak psí loužička na linoleu. Jedině na mimozemském padouchovi si dal autor jakž-takž záležet, duševní pochody této postavy bylo možné sledovat a do jisté míry chápat.
Karpyshyn neprojevil kdovíjakou představivost, co se týká technologií budoucnosti: zmíním například popis "speciálně" zastíněných reflektorů vozidla, aby bylo nenápadné při pronásledování - proč emzáci s civilizačním náskokem nedisponují nějakou formou nočního vidění?
V závěru se pak klasicky navršily chyby v matrixu (ve smyslu nepravděpodobných náhod ve prospěch kladných hrdinů), další důvod strhávat procenta.
Pro čtenáře hrou nepolíbené je tato průměrná military sci-fi nejspíš ztráta času, pro zasvěcené hráče trochu zklamání (pro mě určitě), světelné roky zaostávající za výbornou herní předlohou. Dám sérii druhou šanci - tentokrát s očekáváním na nižším levelu.

AuroN
AuroN
07.07.2019 3 z 5

Dobře... vidím Mass Effect a asi jako všichni automaticky dávám palec nahoru. ALE! Bylo by dobré zmínit několik faktů, které k románu Zjevení je zapotřebí říci. Nuže za prvé, srovnávat dějově hru a knihu jednoduše není v tomto případě na místě, neboť kniha (stejně jako v případě Dragon Age) plní roli klasického doprovodného produktu k supr dupr hře a neaspiruje k tomu, aby se jí nějak vyrovnala. Za druhé, jedná se primárně o poměrně jednoduché a nenáročné military sci-fi, které je především tvořeno speciálně pro fanoušky her a v žádném případě není doporučeno čtenáři, který nehrál ALESPOŇ první herní díl. Děj jako takový, je opravdu přímočarý, nijak extra negraduje a nabízí především pohled do zákulisí toho, co vypráví admirál Anderson vašemu Shepardovi o své minulosti se Sarenem, který se mimochodem u mě jeví asi jako nejzajímavější postava, ty ostatní jsou totiž jaksi... neprokreslené. Drew Karpyshyn, coby jeden z otců universa Mass Effect, není žádný nováček na poli herních a knižních námětů a jako takový ví moc dobře, co si kde může dovolit, kde může přidat, kde ubrat. U Zjevení bohužel jede celkem na jistotu a neprovádí svoji klasickou magii, která mohla čtenáře uhranout například u Revana nebo u trilogie Dartha Banea a je to trochu škoda, protože jste-li fanouškem jeho knih, jste tedy také zvyklí na jakýsi standard, který zde ale není. Nevím úplně proč to tak je, ale předpokládám, že takhle to Drew chtěl, takže to akceptuji. Znovu se neubráním srovnání s romány ze světa Dragon Age, u kterých šlo - tedy u první knihy - také o jakýsi "prolog" k hlavnímu příběhu. Zdá se mi však, že tam se to Davidu Gaiderovi povedlo o něco lépe. Času, který jsem knize věnoval určitě nelituji, doporučovat ji však nebudu, pakliže nejste hardcore fanoušek. Bez tohoto aspektu je totiž kniha lehce zapomenutelná.

+ pěkná návaznost na hru bez přešlapů
+ typický Karpyshyn, tedy lehoučké a čtivé

- jednoduchý a snadno předvídatelný příběh
- málo prokreslené charaktery

celkové hodnocení: 65%

Dogwood
Dogwood
28.03.2018 odpad!

Nuda nedalo se to dočíst :( snažím se dávat scifi ještě šanci ale nějak to nejde :(

B4LU
B4LU
13.12.2017 2 z 5

Úvodem bych rád řekl, že jsem tuhle knihu četl pod vlivem čerstvých dojmů z hraní prvního dílu Mass Effect. Patrně odtud pramení vyšší nároky, které jsem na toto dílo měl, a které prostě nebyly splněny.
Velmi stručně řečeno se jedná o prostinké military SF, které se sice čte celkem dobře (ale je otázkou, jak velký vliv na to měla znalost a "natěšenost" ze hry), ale s prakticky nulovým výsledným dojmem. Osobně si příliš nedovedu představit, že by měl z knihy požitek někdo neznalý vesmíru ME, a i pro znalé čtenáře tato kniha příběhově nepřináší nic, co by neodhadli z rozhovorů ve hře.

Nelíísek
Nelíísek
09.11.2017 3 z 5

Taková pěkná sci-fi jednohubka.

Abych řekla pravdu v sérii Mass Effect se vůbec nevyznám, takže tento díl čtu bez toho, aniž bych znala jakýkoliv děj ze hry nebo cokoliv jiného. Děj ani neurazí ani nějak moc nepřekvapí, naopak svět Mass Effectu je v celku hodně propracovaný ať už jde o pestrost ras nebo konflikty mezi jednotlivými stranami.

To ale neznamená že první díl nenadchne, opět říkám nevím, jak je to řečeno ve hrách, ale mě jako neznalce herní série Mass Effect tento první díl celkem zaujal a určitě v nejbližší době sáhnu i po druhém.

HODNOCENÍ: Děj je plynulý i přes nějaké nudnější momenty mě kniha bavila věřím že v budoucích dílech se děj knihy rozjede, přesto je to ale taková průměrná sci-fi hodnotím na 3*.

RiaKon
RiaKon
26.10.2017 3 z 5

Klady:
- charaktery postav (známí z her)
- propracované universum
- prequel ke hře Mass Effect
- rozšiřuje lore ME

Zápory:
- děj je slušný, ale nic extra
- pokud nebudete hrát hry, klidně přeskočte celou sérii

ME knihy jsou příjemným rozšířením universa, avšak nejedná se o zázračná díla. Všechny sledují příběh admirála Andersona, kterého známe jako mentora naší postavy ve hře. V knize se dozvíme také víc o Sarenovi - záporákovi z první hry, aneb jak se vlastně dostal k armádě Gethů.

ViliamNovický
ViliamNovický
29.06.2017

Saren a Anderson sú moje obľúbené postavy z hry, preto ma potešila kniha o ich spoločnej minulosti. Príbehovo na hru nemá ale ako doplnok poslúžila dobre, pre mňa najlepší diel knižnej série.

Pasadenka
Pasadenka
19.03.2017 4 z 5

Příchod Andromedy mě motivoval k tomu, podívat se na tuto sérii lépe. Hry mě obcházeli, i když obecné povědomí mi rezonovalo v hlavě. A jak je mým zvykem, nikdy neodolám knížce, která byla psaná na motivu hry. :) I když s Warhamerem pořád bojuji. :D A jaký je výsledek? Průměrný. Příběh v sobě skýtá celkem zajímavé univerzum, ze kterého by se dalo hodně vytěžit. Autorův styl je však do značné míry banální a celý příběh se neubrání jakési až přílišné jednoduchosti. Ale splnilo to očekávání. Nesložitě postavené vyprávění, které se hezky odsýpalo do propadliště zapomnění s jemnou patinou vzpomínek, tak lehce zaměnitelných s nepřeberným množstvím jiných příběhů. A to není myšleno, jako negativní kritika. Je to jednoduše takové to klasické „levné“ sci-fi pro kluky a jo, někdy i holky, jednoduše „žánrovka“. A s tímto vědomím za mě silné 4*.

majxik
majxik
05.01.2017 4 z 5

Pro fanoušky Mass Effectu skvělá knížka, nasytí vás dalším příběhem ze stejného univerza, který se drží předlohy i v akčním pojetí příběhu. Líbí se mi že Lore se drží předlohy a nejsou tam (aspoň co jsem si všiml) žádné kiksy. A pokud máte rádi sci-fi a nehrajete hry, tahle knížka se vám asi bude stejně líbit, aspoň mi přišlo, že i bez znalosti hry bude pro vás pochopitelná. :)

IvoB
IvoB
27.09.2016 4 z 5

Poměrně dobře čtivé dobrodružství ze světa Mass Effectu, který překvapivě nevyžaduje žádné zvláštní znalosti hry - jedná se totiž o prequel. Fanoušci hry tak dostanou další informace o svých oblíbených postavách, a nehráči si zase mohou bez problémů užít fajn sci-fi četbu. Spokojení tak budou asi všichni. 70%

RickyRicardo
RickyRicardo
25.09.2016 4 z 5

Moje první reakce byla asi taková "KDE JE KURŇA SHEPARD!!! JÁ CHCI SHEPARDA!!!" Ale i přes absenci Sheparda se mi kniha hrozně líbila.
Zjevení můžu doporučit všem fandům hry, ostatní co hru nehráli budou mít v knize dost hokej.
Mass Effect je moje srdcovka tak doufám že se někdy Sheparda dočkám.

mitko
mitko
01.09.2016 4 z 5

Hru poznám, ale nikdy som ju nehral a preto ma svet Mass Effectu prekvapil. Objav technológie proteánov a jej pochopenie katapultovalo ľudstvo technologicky dopredu, až do iných galaxii kde sa stali súčasťou komunity iných rás. Svet je to naozaj pestrý a knižka nás s univerzom zoznamuje len základne a viacej sa sústreďuje len na misiu Andersona. Bolo to celé zábavne, bez hluchých miest, tempo vyrovnané s trocha jednoduchším príbehom, kde našťastie autor romantiku moc nezakomponoval. Chytilo ma to rýchlo a prečítané to bolo za chvíľku, ale nič hlbšie mi to nedalo, preto "len" 4*. (ale navnadilo na hru)

Polinius
Polinius
29.07.2016 4 z 5

Knihy na motivy něčeho jiného (film, seriál, hra, ...) nejsou obecně dobré.
Netvrdím, že tohle je událost roku, ale kniha se příjemně čte a i já jako nehráč hry jsem se nakonec přiměřeně orientoval. V knize najdete všechna klišé, které ke space opeře patří, ale všechno je tak trochu pokrouceno - velká láska se nekoná, dobro nevítězí, ...
Sice má kniha otevřený konec ale i tak má dostatečně silné rozuzlení na to, abych nebyl smutný, že tohle je jen nějaký prolog a všechno bude až v příští knize.

Čelo
Čelo
24.07.2016 5 z 5

Knihu jsem si přečetl jen ze zvědavosti, jelikož už mám za sebou autorovy SW knihy jako jsou Revan a Darth Bane: Cesta zkázy. Musím uznat, že i tento příběh ze světa Mass Effect mě velice potěšil a nadchl. Tato kniha se čte s nesmírnou lehkostí a tužbou nad dalším slovem. Hru jsem nikdy nehrál, ale tento svět se mi hodně líbí a jsem v maximálním očekávání co přinesou za příběhy další knihy.

YuuMitsuko
YuuMitsuko
06.07.2016 2 z 5

Neznalec světa Mass Effectu z her by si jistě knížku užil plnými doušky, je v ní všechno, co by měla obsahovat. Bohužel jsem vášnivý hráč Mass Effectu a tudíž mám přečtené i kodexy a informace a kolikrát mi informace z knížky neseděly ke hře. A upřímně, věřím spíš hře, s ní jsem strávila víc času. To, že jsem krátce po začátku musela začít hledat, co všechno nesouhlasí mi čtení rozhodně nezpříjemnilo. Bohužel pouze 2 hvězdičky.

Highlander
Highlander
05.07.2016 5 z 5

Já jsem naprosto spokojen. :)
Sice je už asi trapné, jak všemu dávám 5 hvězdiček, ale holt mě to nijak nezklamalo a bavilo mě to.
Musím přiznat, že herní předlohu vůbec neznám - jen vím, že nějaká hra Mass Effect existuje - ale vůbec mi to nevadí, kniha měla dobrý děj, napětí, akci... a to nejdůležitější - neztrácel jsem se v milionu ras, planet, technologií, atd... což je vždy velký plus. :)
Rozhodně jdu do dalších dílů.

witko
witko
03.07.2016 4 z 5

Poměrně čtivý a chytlavý, ale krátký. Snad další díly mne více uvrhnou do světa Mass Effectu.

lyriq
lyriq
26.02.2016 5 z 5

Super oddechovka, pro fanoušky povinnost.

lenka1986
lenka1986
26.02.2016

je to fakt dobra kniha. clovek sice hned na prvy krat nepochopi ako funguje ten masovy efekt pre pohon ale autor vynikajuco sklbil sci-fi s fantasty a tym je vysledok prave tento mass effekt. mozem len povedat ze pri ostatnych knihach som pri citani prepokladala co bude nasledovat ale tu som citala doslova kazdu stranku v neistote a v akomsi carovnom nevedomi co ma caka dalej. hlavne ma ocarila postava dievca gillian andersonova ktora aj napriek tomu ze je mierne mentalne zaostala ma urcite schopnosti ktore dokaze pouzivat v spravny cas na spravnom mieste

pejty
pejty
06.01.2016 3 z 5

Pro mě jako pro fanouška série to je skoro povinná četba, která mě bohužel moc nezaujala. Sice se zde dozvíme příběh tehdy ještě poručíka Andersona, na který hra pouze několikrát poukázala, ale bohužel pro mě tento příběh nebyl podaný dostatečně kvalitní formou. Pro hráče povinnost pro ostatní brak.

Štítky knihy

herní adaptace

Autorovy další knížky

Drew Karpyshyn
kanadská, 1971
2015  90%Revan
2009  92%Darth Bane: Cesta zkázy
2009  73%Zjevení
2010  72%Vzestup
2011  74%Odveta

Kniha Zjevení je v

Právě čtených2x
Přečtených279x
Čtenářské výzvě8x
Doporučených19x
Knihotéce175x
Chystám se číst42x
Chci si koupit10x
dalších seznamech6x