Soudný den

Čtvrtá kniha ze série Věda na Zeměploše se tentokrát vypořádává s OPRAVDU ZÁVAŽNÝMI OTÁZKAMI! Toto je nový brilantní zeměplošský příběh Terryho Pratchetta Soudný den, s opravdu velkými poznámkami (formou prokládaných kapitol) matematika Iana Stewarta a biologa Jacka Cohena, přinášejícími spletitou kombinaci fikce, špičkové vědy a filozofie. Marjorie Dawe je knihovnice a bere svoji práci – a samozřejmě pravdivost slov – velmi vážně. Ona o tom neví, ale její a náš svět – Zemneplocha – je ve velkých problémech. Na Zeměploše se totiž schyluje ke kolosální potyčce. Mágové Neviditelné Univerzity se cítí za Zemneplochu zodpovědni (asi jako za svého pískomila). Konec konců ji stvořili zfušováním jednoho kvantového Thaumo-dynamického pokusu. Ale Omnijci na ně podávají žalobu a tvrdí, že mágové hraním na bohy zesměšňují jejich vznešené náboženství. Když se nejlepší právnické mozky na Zeměploše (zombie a kněz) připravují na bitvu – a bylo zatáhnuto za velkou červenou páku v budově Silnoproudé magie – Marjorie Dawe je vržena skrz mnohovesmír přímo doprostřed celé té ožehavé aféry. Zatímco naše trojice zkoumá Boha, Vesmír a popravdě i všechno ostatní, můžete očekávat slony nesoucí svět, kvantovou gravitaci v teoretickém modelu Escher-verse, evoluční design, věčné rozpínání, temnou hmotu, systémy nevíry – a zevrubnou studii, jak vymyslet lepší past na myši....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260921/veda-na-zemeplose-soudny-den-wqp-260921.jpg 3.983

Věda na Zeměploše 4.

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Talpress

The Science of Discworld IV: Judgement Day, 2013

Kniha Soudný den

ReadMore

Všichni pořád chválili Zeměplochu. Mě natěšení na ní bylo přímo úměrné zklamání z té knihy. Měl jsem vědět, že mé mimoňství se neztotožňuje s potřebami běžných čtenářů.

Yipee
05.08.2018

Toto byla moje první kniha s vědou na Zeměploše (dokonce jsem jí dostal 2x), takže jí nemůžu porovnávat s předchozími díly. S běžnými knihami ze Zeměplochy se to nedá srovnávat. Na knihách od Pratchetta se mi líbí, že parodují nějakou víru nebo událost z reálného světa, takže i když člověk čte fantasy, tak se zároveň vzdělává. O této knize lze napsat, že je 1000x poučnější na úkor fantasy části. U některých pasáží mě to už nebrala hlava, takže to není zrova jednoduché čtení.

Mortymer
17.02.2018

Tyhle knihy mě na jednu stranu baví svým přístupem, ale ani kouzlo sira Terryho neudělá z částicové fyziky relaxační čtení :) ...pokud teda chcete zůstat vzhůru celou dobu. Zeměplošské pasáže dodávájí šmrnc, ale tvoří pouze 1/5 knihy. Odborné části jsou velmi snesitelně a dobře zpracovány, ale asi bych je ocenil spíš jako jednotnou samostatnou část, než je přidat k fantasy dílu. I přes veškerou snahu a osvětu je mi tahle řada nejvzdálenější.

niki-chan
20.03.2017

Tady nemohu hodnotit knihu jako celek, protože jako celek by byla pro mě nečitelná. Pasáže s vědeckým obsahem jsem po první vzdala, četla jsem pouze příběh se Zemneplochou. A když to vezmu tak, že se jednalo pouze o krátký příběh, byť ne tak skvělý jako ostatní, hodnotím ho kladně.

czpilar
19.11.2016

Tentokráte Pratchett dostal ještě méně prostoru něž v předchozích dílech, což se podepsalo na kvalitě příběhu s mágy. Já vlastně četl jen ten příběh s mágy stejně jako u předchozích dílů.
Nejlepší by bylo ze všech čtyř dílů Vědy na Zeměploše udělat pouze jednu knihu s původním Pratchettovým příběhem a ostatní autory úplně vynechat.

Eigis
05.02.2016

Každý, kdo čte zeměplochu dávno ví, že Terry Pratchett je velice chytrý pán, který musí mít vynikající přehled o tématech, která paroduje nebo chcete-li, kterým nastavuje Zeměplošské zrcadlo. Tahle kniha, stejně jako předchozí díly, ukazuje míru těchto znalostí. Jenom škoda, že poměr Zěměplochy a Zemneplochy je tak nevyrovnaný.

učtese
02.01.2016

Nečekal jsem žádný příběh, tu minisérii Věda na Zeměploše jsem považoval za takové dodatky, nebo vysvětlivky a tahle je vůbec první co jsem zkusil přečíst, ale i tak jsem čekal něco jiného. Čekal jsem, že tam budou mágové nebo Leonardo da Quirm nad něčím bádat, provádět pokusy a já z jejich omylů nebo úspěchů komickou cestou pochopím jak věci fungují doopravdy.(Jako třeba v Pohyblivých obrázcích pochopíte jak funguje filmový průmysl.) Ale tady je jakýsi zcela zbytečný příběh a velmi dlouhé hutné seriozní pasáže nebo pokusy o populárně naučnou literaturu. Mám z toho pocit zklamání a dokonce podvodu, nechápu proč se ti dva pánové (Cohen a Stewart) schovávají do Pratchettovy Zeměplochy, nebo proč se alespoň nepokusili o nějakou odlehčenější, humornější formu. Podle mě ty jejich texty ničím nevybočují z běžné produkce poulárně věd. literatury jakých je spousta, takže postrádám důvod proč to číst.
Za mě palec dolu, nedočteno.

Polinius
01.11.2015

Podíl textu pana TP minimální, podíl vědecké sekce maximální. A i ta vědecké sekce by zasloužila trochu prokrátit, protože se stále vrací k jedné a té samé otázce. Ale nevím jaká to vlastně byla otázka. :( Tak asi nebyla tak zásadní. :-)

Návrat do Del
Návrat do Del