Polinius

Saturnin se vracíSaturnin se vracíMiroslav Macek

Fanfiction.
Hlavní slabinou knihy je, že to vyšlo na papíře a za peníze. Kdyby to autor psal někam na blogísek a dopředu tam připsal, že se hrozně omlouvá, ale že je prostě fanoušek a že to musel napsat, tak by to bylo lepší.
Knihu zabíjí mnohé opakování některých frází. Obzvláště časté konstatování hlavní postavy, že se musí optat, kde Saturnin, získal takové zkušenosti.
Knihu nezabíjí, ale doslova zakopává pod zem převyprávění starých historek někoho jiného.
Viz Varlata, Barometr a Slavičí paštika.

Knihu naopak zvedá nová postava strýce Františka, který je novým manželem tety Kateřiny.
Velice snaživá a působivá nápodoba předchozího textu, ale bohužel ty převyprávěné vtipy to doslova zabíjejí.

16.03.2018

Hvězdná pěchotaHvězdná pěchotaRobert A. Heinlein

Nebudu tady obhajovat svých 100%.
Prostě takové hodnocení je potřeba občas dát. I dnes po 50 letech je kniha kontroverzní a rozděluje čtenáře, kteří pak hodnotí podle toho, zda souhlasí a nebo nesouhlasí s tím, co je psáno v knize o morálce, odvaze, lidství a občanství.
Málokdo má a měl tolik odvahy prošpikovat svou knihu tolika tezemi a poselstvími. Stále je to beletrie.

451 stupňov Fahrenheita451 stupňov FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

Kniha je záměrně psaná košatým jazykem, aby kontrastem ke světu který miluje jednoduchost.
Ačkoliv je to kacířská myšlenka, ale nebyl by nás svět šťastnější kdyby byl jednoduší? ;-)
Kniha je přes 50 let stará a přesto působí jako obžaloba dneška.

10.09.2019

Vražda v Orient-expresuVražda v Orient-expresuAgatha Christie

Ačkoliv je rozuzlení notoricky známe, tak i přesto, si to stojí za to přečíst.
Třeba jen kvůli dobře napsanému textu ve kterém je každé slovo na správném místě.

14.08.2020

Jak neuloupit smaragdJak neuloupit smaragdDonald E. Westlake

Už druhá kniha od autora, kterou jsem přečetl.
Tentokrát se nesnažíme vykrást banku, ale ukrást, sebrat jeden smaragd.
A jak už kategorie knihy - humorná napovídá, nepůjde to tak snadno.
A dál už nechci prozrazovat vůbec nic, ačkoliv je to zábavná knížka nehází příběh přes palubu a
nesnaží se jen vršením ,,demence" vyvolávat humor.
Tohle je Analfabetka, která uměla počítat, nebo Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel z minulého století, ale lepší.
Za tuhle knihu se nemusíte stydět a ani si při čtení klást otázku ,,Jako vážně? Co to čtu?"

19.07.2016

MarťanMarťanAndy Weir

Pokud v noci spíte s kalkulačkou, tak se vám to bude líbit.

Čtyři klíčeČtyři klíčeMichael Crichton

Pokud by to byl fiktivní příběh, tak by to bylo značně přitažené za vlasy a místy suchopárné, ale jelikož se jedná o dramatizaci reálného zločinu podle vypovědí u soudu, nelze v tomto směru nic namítat.
Děkuji autorovi, že mi představil celý událost tak jak se stala i s kontextem dané doby.

04.04.2020

Operace ThümmelOperace ThümmelF. Kotleta (pseudonym)

Dal bych ***1/2 jedná se o první díl z dvanácti a už teď se tvrdí, že druhý díl je ještě lepší, tak potřebují mít rezervu na obě strany v hodnocení.
Sám autor v doslovu píše, že chtěl napsat méně zběsilý a více uvěřitelný román/sérii bez nadpřirozených sil.
Popravdě je to zběsilé pořád dost a uvěřitelné sakra málo.
Tento žánr ať už mu říkáte jakkoliv prostě funguje na důvěře. Čtenář musí věřit neuvěřitelným radostem a strastem hrdiny a procházet příběhem stejně hladce vpřed jako lubrikantem potřený úhoř análním otvorem zkušeného příznivce netradiční erotiky.
A autor nesmí zklamat čtenáře a umožnit mu hladký a zajímavý průchod úhoře, teda průchod příběhem.
Jestli bych něco vyzdvihl tak je to samotná technologie a smysl zabírání planet a totální využití všech surovin.

10.02.2021

Tanec s drakyTanec s drakyGeorge R. R. Martin

Všechno už bylo vyřčeno v předchozích komentářích. Tohle je opravdu knižní špalek který je určen pro milovníky čtení, kteří mají opravdu trpělivost. Autor psát umí. Děj se zaměřuje na nejvíce oblíbené postavy, takže i tady je to v pořádku. Děj se od seriálu trochu liší, což je také fajn. Znalost seriálu neškodí, protože jsem stejně všechno zapomněl a některé scény se mi znovu připomněly a já byl potěšen jak byl seriál v určitých ohledech doslovný. Kniha končí v tom nejlepším a v úplném závěru se konečně děj pohne pořádně kupředu.

Určitě bych vypíchl postavu Theona Greyjoye, jehož osud zlomeného člověka v knize ještě lépe vyzní.

12.05.2021

Stráže! Stráže!Stráže! Stráže!Terry Pratchett

Hodnocení po druhém čtení a po znalosti i zbytku série. Nikdy nebyl autor v lepší formě – kniha obsahuje nejen humor ale i příběh. Předchozí knihy obsahují humor na úkor příběhu a pozdější až nejpozdější knihy neobsahují ani humor a už ani příběh a jsou plné (vnitřního) monologu postav které nám sdělují co si myslí o životě, společnosti a vesmíru.

Výborný vývoj postav a výborná pointa.

09.11.2021

Harley Quinn: Preludia a nokurňaHarley Quinn: Preludia a nokurňaKelly Puckett

Pěkná a místy nápaditá kresba. Občasné povedené vtípky, ale nemohl jsem se po přečtení zbavit dojmu, že je to o ničem. Komiks jako cukrová vata - nadýchaná, sexy ale nenajíte se a nakonec vám zůstane v ruce jen špejle a ulepená pusa.

10.09.2017

Superman/Batman: SupergirlSuperman/Batman: SupergirlJeph Loeb

Nejsem zapálený fanda ani jedné z postav.
Začátek byl scenáristicky slaboučký - vše se odvíjelo jako na drátkách. Až v závěru hlavního příběhu došlo k nějakému zvratu, který narušil to už rozjeté schéma "obdivujeme kladné hrdiny, jak se bijí se zlem".
Kresba může u některých mladších čtenářů až vyvolávat vzrušení. :-)
Závěrečný starý bonusový příběh je jasný důkaz toho, proč si holky o klucích co čtou komiks myslí, že jsou dementi.
"Já jsem holka a jsem dost silná na to abych si určovala vlastní osud!" "Ale zatím poslechnu Supermana, protože je muž. Zatím svobodně použiji své superschopnosti k úklidu pokoje."
Ale nutno uznat, že historický bonus vznikl v jiném století a na kontinentě, kde být žena a nebo černoch bylo stigma.

04.02.2018

Spoutaný světSpoutaný světHarry Harrison

Krátká svižná kniha, kde všechno pěkné odsýpá. Pod pojmem krátká, myslím rozsah 200 stran malého formátu.
Nejlépe kniha funguje bez znalostí textů na obou stranách obálky.
Nejlépe kniha funguje, když dopředu nevíte vůbec NIC.
Kniha začíná a na scéně se objevuje charismatický inženýr Jan Kulozik, který pomáhá zprovoznit lihovar plný ušmudlaných prosťáčků. Podává se čaj a i sušenka se najde, protože jsme v poklidné Anglii, kterou máme tak rádi.
Ústřední a hlavní postava působí jako slušný a poctivý bratr "ocelové krysy". Pak se něco stane a pak ještě něco a celý svět má najednou trhliny.
Co když je něco jinak? Co když je všechno jinak?
Při čtení jsem se nemohl rozhodnout, zda je autor tak dobrý a proto svět jen načrtl a je virtuózním hráčem na kytaru o dvou strunách a nebo zda si byl vědom svých možností a možností celé zápletky a právě proto, se děj pohybuje docela přímočaře a nezabředá do přílišných podrobností.
Nemohu odhadnout, zda si do knihy neprojektuji něco, co v ní ve skutečnosti není a zda autor není jen příslovečnou slepou slepicí, která občas taky najde zrno.
Důvěru v autora mám, ale uvidíme jak obstojí jeho svět v druhém snad navazujícím díle - Svět na kolech.

18.02.2018

Tak to bylo, tak to jeTak to bylo, tak to jeL. F. Hagen (pseudonym)

Nedokážu posoudit, jak moc je všechno pravda, ale celkem do dává celkově smysl vzhledem k tvorbě Tři sester. Dalo by se to nazvat humornou knihou, ale je to kniha o životě. Tak to prostě bylo a tak to je.

16.03.2018

The Brave and the Bold: Vládci štěstíThe Brave and the Bold: Vládci štěstíMark Waid

Tyhle týmovky nejsou pro mne.
Příliš mnoho postav a pak to připomíná benefiční večer divadla, kde každý herec musí přednést ten svůj nejslavnější monolog aby nastoupil vzápětí další herec se svým kusem. Moderní příběh docela drží u sebe, ale je to prostě nekonečná jízda a moderní předělávka pohádky o Kohoutkovi a slepičce. Pár vtípků se rozhodně MOC povedlo, ale je to komiks, který jednou přečtete a pak ho můžete s klidným svědomím poslat dál.

Retro týmovka je naprostý odpad. Toporné dialogy a lepší zápletku mají i leporela mojí dcery. Myslel jsem si, že to psal pro DC nějaký malý kluk, což se také stávalo, ale ne.
Psal to Bob Haney kterému bylo v té době 37 let.

Otec prasátekOtec prasátekTerry Pratchett

Občas je potřeba použít i plné hodnocení.
Poslední knihy trpí na to, že se autor u jedné myšlenky zasekne a už ji neumí opustit. V této knize je také spousta myšlenek, ale autor plynule přechází od jedné paralelní linie k druhé a na konci se všechny linie propojí.
Pokud by se měla nějaká kniha(knihy) vystřelit do vesmíru jako velvyslanec pro jiné světy, tak bych určitě nevolil tuto knihu, ale alespoň citace z knihy by v raketě být mohla.

12.01.2019

Drsný spasitelDrsný spasitelMiroslav Žamboch

Kniha se četla velice příjemně. Text do mne sklouzával s lehkostí lubrikantem pomazaného úhoře na tobogánu. Některé popisované situace v knize jsou hvězdné, ale celkový součet veškerého textu už tak hvězdný není. :-( Proto si kniha odnáší jen ****. Což je skvělé hodnocení, ačkoliv se mohou zdát předchozí slova tvrdá. K celkovému vyznění/uzavření knihy se vyjadřovat nechci, je jen věcí autora. Ačkoliv jsem jen prostoduchý pisálek komentářů ke knihám na internetu, tak chápu, že stejně složité jako je napsat první odstavec a začít knihu je složité i napsat konec. Lepší je když má kniha nějaký konec, než když …

(komentář byl předčasně ukončen)

22.03.2019

Záhada na zámku StylesZáhada na zámku StylesAgatha Christie

Poirot poprvé a už je tady téměř kompletní osobnost, jak ho známe ze všech následujících ,,dobrodružství".
Kniha je v jistém smyslu geniální a v určitých aspektech jiná než všechny ostatní ,,poirotovky" ale chybí tomu ten pověstný poslední tah štětcem, aby vzniklo mistrovské plátno.
Kupříkladu se tady moc spoléhá na náhodu a to na straně zločinců i detektivů.
(aby celá ta vražda mohla klapnout, muselo se stát mnoho věcí)

26.06.2020

Mráz a hryMráz a hryJan Hlávka

Další díly budou třeba lepší a proto je potřeba nepřepálit hodnocení hned na začátku. Rozjezd je dost pomalý. Ačkoliv je hodně prostoru věnováno postavám, tak vnitřně neprodělávají žádný vývoj v průběhu díla je čekají jen peripetie. Vnitřní motivace postav je však dobře patrná. Pokud ve světě, kde nejsou běžné paranormální schopnosti je jen jedna postava vybavena paranormální schopností, považuji to za podvod na čtenářích a znak toho, že autor neumí jinak posouvat děj a musí si pomáhat deux ex machina. Linka s atentátníkem je pěkná a připomněla mi román Červenka od Jo Nesbø, ale proč atentátník tak zoufale potřeboval místo s přímou viditelností na trasu, když nakonec navádí rakety na dálku dronem a stejně dobře by mohl odpalovat z vedlejší ulice? Úplný závěr knihy chytá tempo a kniha si za něj zasluhuje vysoké hodnocení, ale to je až po cca 350 stránkách.

19.09.2020

Lehké fantastičnoLehké fantastičnoTerry Pratchett

Ohňostroj vtipů a nápadů. Co později Terrymu stačilo na jednu celou knihu, zde vyplácá na jedné stránce. Kniha je tak hutně humorná, že se dá číst po odstavcích jako samostatné anekdoty a bavit se u ní.
Což poněkud znesnadňuje čtení, protože humoru je zde tolik, že si to člověk ani nevychutná. Je to jako plavat v řece Ankh - buď budete pečlivě provozovat známé plavecké pohyby a zjistíte, že je to marné a že se nepohybujete a nebo prostě vyskočíte na hladinu a po tlusté krustě odpadu z největšího města Plochy přejdete na druhou stranu.
Stejně je to s knihou. Buď si budete pečlivě vychutnávat každý žert a přemýšlet u těch trochu méně zjevných jak to autor jako myslel a nebo to budete číst v tempu jako normální knihu a zjistíte že hlavní hrdinové jsou spíše příběhem šikanováni a doslova smýkání místo toho, aby byly jeho tvůrci a pravoplatnými účastníky s možností jej nějak ovlivnit.

10.02.2021

Šprti & frajeřiŠprti & frajeřiKristýna Sněgoňová

A je to tady. První díl představil postavy a vesmír. Druhý díl nám dal první dobrodružství a třetí díl je už takové to čtivo z trafiky.
Je to lepší než Perry Rhodan? Ano, ale jen proto že se tady mluví sprostě a je to násilné.
Je to rafinovanější než Perry Rhodan a nebo Mark Stone? Ne.
Nic jsme dopředu nezjišťoval a ani anotaci jsem nečetl a jestli mě (sub)zápletka něčím překvapila tak tím, jak byla hloupá. Vesmír je obrovský a pro lidstvo neznámý a zrovna dvě konkurenční party se potkají na jedné zakázce? No nekecej...

30.05.2021

Úkol přežítÚkol přežítVasilij Michajlovič Machanenko

Nic podobného jsem ještě nečetl a proto jsem byl v úžasu. Dalo by se říct, že děj knihy je strašně pitomý ale domnívám se, že se jedná o záměr. Hlavní postava je uvězněná ve virtuální počítačové hře, která je jejím vězením a skoro celý děj se odehrává uvnitř hry která má svá pravidla a své chyby. Právě proto že celý svět je jen simulace dává smysl, že celý ten svět žádný reálný smysl nedává. :) Svět her je vytvořen k tomu aby sloužil hráčům a přesně o to tady jde. Je to kniha jen pro hráče? Nevím, ale ten kdo hrál nějaká ta RPG a nebo MMORPG bude asi daleko více doma, protože kniha mu připomene tu radost z objevování světa a pobaví jej, že i hry budoucnosti budou mít superinteligentní NPC která jsou vlastně v určitém ohledu tupá.

09.06.2021

ČervenkaČervenkaJo Nesbø

Ano, ano je to dlouhé a trošku překombinované, ale je to silné.
Hlavní hrdina je sympatický chlapík, který má pro svoje zločiny opravdu silnou motivaci a nejde mu nefandit. Jen škoda, že se mu jeho finální zločin nepovede. :((
Ne, není zvrácené fandit lumpovi, protože tenhle lump byl jednou hrdina a pak už jen vlastizrádce... Ale také byl otcem, manželem a obyčejným chlapem který by chtěl trochu té spravedlnosti. Tak ji vzal do vlastních rukou.
A jako vždy, skutečné zlo je schované úplně někde jinde, kde přežívá a v dalších dílech si vybere své oběti. Ano, to zlo je policejní korupce a drogy.

20.12.2015

SynSynJo Nesbø

Z počátku to vypadalo velice zajímavě. Opět to špinavé Oslo, kde sněží akorát tak koks a za pár dávek s vámi ztratí holka panenství a to i opakovaně.
A v tomhle zatraceném městě je věznice, kterou má pod palcem chlapík s napoleonským komplexem, který si dělá vlastní pravidla. A v tomhle kriminále sedí mladík, kterému je všechno tak nějak jedno a sedí tam jen proto, že když tam bude sedět, bude za to dostávat pravidelně heroin.
Vypadá to, že karty jsou rozdány a všechno bude klidně pokračovat k spokojenosti všech dál.
Přece jen všechno má svůj řád a ne nadarmo se říká organizovanému zločinu organizovaný. Emotikona wink
Mladík, ano ten flegmatický mladík, který sedí jen kvůli pravidelnému přísunu heroinu jednoho dne zjistí, že jedna dávná událost která jej nadobro zlomila se udála trochu jinak. A právě ta pravda o minulosti jej nakopne a začne měnit svou budoucnost a z věznice poměrně důmyslně uteče.
Fajn, těšil jsem se na explicitní násilí a také jej z počátku dostáváme, ale pak se do toho začne motat nějaká ta morálka, láska, svědomí, slušnost a romantická stydlivá erotika.
Hlavní postava projíždí textem jako horký nůž máslem a oproti nedůvtipné policii, kterou reprezentuje zase ušpiněný policajt s vnitřním démonem /zdravíme Harryho Holea/ působí jako superman.
A všechno to nakonec dopadne až moc dobře - láska a pravda zvítězí!
Na jednu stranu kniha popisuje svět, kde dvanáctileté holky šlapou, aby měly na fet pro svoje děti a na druhou stranu zase kniha tvrdí, že drogy zase nejsou tak špatné. Že feťáci ačkoliv jsou odpad společnosti jsou krásní lidé.
Autor vypiloval svůj styl a má knihu od knihy lepší zvraty a překvapení na čtenáře. Ale po mé Xté knize od autora to už nestačí.
Kdyby všechno v knize vzhledem k okolnostem dopadlo špatně, byl bych spokojen. Takhle mohu jen všem, kteří touží číst nějakou knihu od autora která nijak nesouvisí s detektivem HH přečíst Lovce Hlav a nebo se věnovat sérii Krev na sněhu, kde je sice druhý díl extrémně zamořen romantikou, ale nakonec to nějak dává smysl.

15.02.2016

Kočky jsou vrženyKočky jsou vrženyJakub Horák

Knihu jsem začal číst, když byl Sobotka ještě někdo a dnes, když mám dočteno, vůbec netuším kde je.
Stejně tak to myslím bude se všemi postavami v románu. Snad.
Děj je až moc zakořeněn v současnosti a čtenář, který si to aktivně neprožil a nebo už nepamatuje se asi nebude natolik bavit.
Přiznaná inspirace Mistrem a Markétkou, ale nutno uznat, že Bulgakov byl daleko dál a byl tam daleko dříve.
Rok 2018 - dávám 80% jsem zvědav, jaké hodnocení dostane kniha za pět let a zda ji bude ještě někdo číst.

04.02.2018

Morphin RedMorphin RedPetr Heteša

Nevím jaké drogy bere autor, ale chci je taky. Vlastně nechci.

She-HulkShe-HulkStan Lee

Dobrý, vtipný, všechno sedí, ale komiks se s každým dílem stává čím dál tím více sebeparodující. Dostává se až do fáze, kdy je jedno co se děje. Protože všechno co se děje je jen předehrou pro další neuvěřitelný dějový skok.
Já jako čtenář potřebuji alespoň nějaké mantinely, abych si mohl děj užívat.

16.12.2018

Severská mytologieSeverská mytologieNeil Gaiman

Nedokážu posoudit, jak velký vklad je autora. Severská mytologie je něco, co už tady je dávno a sama o sobě přečkala až do dnešních dnů a stala námětem pro další pop kulturní díla.
Ale mytologii, kde vznikl prapředek bohů tak, že ho kráva vylízala z ledu nelze hodnotit zle.

12.01.2019

Nekonečná nocNekonečná nocAgatha Christie

O knize jsem nic nevěděl a proto jsem stále čekal na vraždu a stále jsem čekal na detektiva a on stále nepřicházel!
Byl jsem roztrpčen, že se nic neděje.
Ale pak nastal zvrat a ta pointa mě opravdu chytla za srdce.

24.07.2019

Setkání s RámouSetkání s RámouArthur Charles Clarke

Sex v létajících talířích!!!
Tak ten tady není a v závěru se dokonce dozvídáme, že všichni (mužští) astronauti jsou kastrováni, aby jejich ozářené sperma neprodukovalo poškozené děti. Ale to je jen taková perlička na okraj.
Jaká kniha je? Ještě jsem to nepočítal na přenosném vědeckém kalkulátoru a nekoukal se do tabulek, ale myslím, že autorovi všechno sedí.
Tohle je milostný příběh o VĚDĚ, tohle je milostný příběh o budoucnosti která se odehrála někdy v minulosti a už nikdy nebude.
Tahle kniha je přesně ten důvod, proč je klasická sci-fi dneska mrtvá a lidé čtou fantasy.
Lidé dneska chtějí tyhle drobné lidské epizodky a kosmické kolotoče s vlastním mořem uvnitř už se jim nevjedou do hlavy zatížené starostmi jak v dnešní digitální době ulovit něco k snědku nabroušeným pazourkem.
Kecám, ale v zemi kde jsou vládnoucí elita estébáci, alkoholici a jiní píčusové prostě nemá nadějná budoucnost šanci. Dejte mi do ruky něco ze realistického něco ze současnosti - já chci do ruky dystopii!

Popravdě není tady co kritizovat, protože tohle je mistrovské dílo, kde je všechno na svém místě ale za padesát let od vzniku se změnilo klima a já mám raději Clarka který žertuje, než Clarka který ukazuje že výborný autor umí napsat román na námětu pár fyzikálních vzorců a úvah.

23.05.2020