pocketka pocketka komentáře u knih

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Páni! To byla kniha s velkým K. Měla jsem na ni zálusk již delší dobu, ale očekávala jsem něco úplně jiného. Téma nevšední, postava Charlieho tak nádherně a dokonale vykreslená, že ho musíte od první stránky milovat. Vždyť já fandila i té myši! Konec očekávaný, ale jiný by knihu sesadil o příčku níž. Ještě poslední drobnost - smekám před perfektním překladem. Palec hore, klobouk dolů.

25.04.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Zde bych vyjmenovala všechny superlativy co znám. Dokonalá kniha. Nemám už babičky, které by mohly vyprávět, atmosféru dřívější doby mohu čerpat již jen z knih jako tato. Poutavý příběh, krásně se čte. Člověk si poté uvědomí, jak to ženy (a nejen ony) měly složité s porovnáním s dneškem. Velice oceňuji důvěryhodné vykreslení tehdejšího poválečného období, kdy vše zlé nekončilo právě s válkou, ale pokračovalo mnoho let. Za mne palec hore a bez váhání doporučuji.

29.01.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Knihu jsem začala číst, aniž bych předem věděla, co mě čeká. Bravurně napsaná, řádky plynou rychle. I tak se četla velmi těžce, matku jsem nesnášela snad ještě víc, než toho otce. Při čtení budete zažívat zlost, frustraci, lítost, znechucení. A na druhou stranu musím říct, že jako milovník hub se nemůžu dočkat, až půjdu do lesa. Knihu vřele doporučuji

10.07.2022 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Ano. Prostě ano. Paní Mornštajnová je pro mně top spisovatelka, která mi vždy pomůže ze čtecí krize. Píše tak lehce, tak poutavě, že se vždy ocitnu v prostředí o kterém píše, postavy se stanou i mými blízkými. Hltám každé písmenko, každé slovo. Slepá mapa byla poslední knihou od autorky, která mi chyběla přečíst, pevně doufám, že ta nová na sebe nenechá dlouho čekat.

06.07.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Audiokniha.
Vcelku lituji, že jsem poslouchala jako audio, protože si myslím, že kdybych četla, přirostou mi hlavní hrdinky příběhu ještě více k srdci. Od této autorky bych takto zaměřenou knihu nečekala. Poučná, laskavá, máte tam i trochu detektivky, překrásně vykreslené přátelství, slzy, zármutek, dojetí, frustrace nad bezprávím... Pocity se střídají, prožijete různé bolesti a strasti. Krásné, opravdu krásné.

27.10.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Jak můžu dát takové knize 5 hvězdiček? Méně ale nelze, jak byla skvělá. Tenká jednohubka, kterou díky velmi čtivému stylu psaní slupnete hned. Jak já tu matku nenáviděla! Všichni rodiče podobně starých dětí by si knihu měli přečíst a před každým"pyskováním" a trestáním dítěte se zamyslet. Souhlasím s komentáři níže, že konec byl useknutý, ale jsem za něj ráda. Byl snad nejlepší ze všech variant, které se nabízely. Je to má první kniha od autorky, ale zcela jistě ne poslední.

19.12.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová prostě umí. Nechci srovnávat s dalšími díly autorky, každá její kniha má to své. Maličko mě ze začátku mrzelo, že se jedná o úplnou fikci, byla bych radši, kdyby to byl příběh zasazený do reálné doby a popisoval skutečné události, ale za chvíli jsem si zvykla. Chvílemi mi restrikce připomínaly nedávnou dobu covidovou. Za mne prostě povedené dílo a doporučuji.

03.06.2021 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Nejsem cílová skupina. Již dávno ne. Ale jak já si tuhle knihu užila! Nemohla jsem přestat číst a řádky jsem hltala jeden po druhém. Hlavní postavy si zamilujete, když prožívají bolesti, chcete je obejmout, povzbudit, pláčete s nimi. Příběh jsem vnímala i z druhé strany jako rodič a fandila i oněm učitelům, kteří byli ty správné osoby na správném místě.
Velice doporučuji!

29.10.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jak já se bála, že budu zklamaná. Na Šikmý kostel čtěte samé pozitivní reakce, máte velká očekávání. A ty se naplní. Spisovatelka píše krásným jazykem, poutavě, uvěřitelně. Kdybych mohla, dám více hvězdiček za skvělý konec, kdy jsem si říkala: no jo, pár stran do konce, to bude 'žili, byli, šťastně až do smrti' a ejhle.... Prostě nádhera, víc takových knih.

06.05.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Bez váhání dávám 5 hvězdiček. Překrásná kniha, hezky a čtivě psaná. Až je mi líto, že jsem ji už dočetla. Jak už bylo zmíněno, líbí se mi, jak každá kapitola končí stejnými slovy, jako začíná ta následující. Velice doporučuji.

12.07.2019 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Vůbec nevím, co ke knize napsat. Zakoupila jsem si ji díky dokonalé obálce, aniž bych věděla, co od ní čekat. Ani teď, po dočtení, to netuším. Mám dát jednu hvězdu? Mám jich dát pět? Humor? Smích? Žádný. Čtu rychle, chci začít číst něco jiného, ale odložit ji nemohu. Nebaví mě, ale přesto je tak plná emocí, že občas zapomenu dýchat a na hrudi se mi něco svírá. Odpad? Mistrovské dílo? Nevím. Co vím je, že mi dlouho zůstane v paměti a nebudu ani za pár týdnů či měsíců muset přemýšlet, o čem to vlastně bylo, jak se občas u některých knih stává.

16.05.2021 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Knihy paní Körnerové se mi začínají líbit víc a víc. Styl mi připomíná Alenu Mornštajnovou, obě autorky píší velmi podobně. Bavil mě způsob, jak se informace prolínaly, jak byl příběh vyprávěn očima různých osob v různých časových intervalech. Takto by také měly vypadat hodiny dějepisu, kdy atmosféra doby je nastíněna jako příběh, ne jako nudná data. Za mne kniha určitě stojí za přečtení, určitě brzy sáhnu po další od autorky.

24.01.2021 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Původně jsem pořídila pro děti. Nakonec jsme četli spolu. Kapitolu já, kapitolu devítiletá dcera. Jen se mi u těch mých kapitol dojetím stahoval hlas a pár slz také ukáplo. Co se psů týče, jsem příliš velká citlivka. Pro děti příběh také může být náročnější, nemusí pochopit, proč někteří lidé dělají určité zvěrstva. Jediná výtka je, že nám "Ostravakum s kratkym zobakem" může vadit použitý slang jako velkej, dobrej....
A ač nemusím šťastné konce, tak díky bohu za právě takový konec, jaký byl zvolen. Další neštěstí pro Gumpa by se už těžko snášelo.

17.06.2020 5 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Ach, to byla krása. Zrovna jsem knihu dočetla, jsem plná dojmů. Jak ji jen popsat? První, co mě napadá je slovo "čistá". Určitě jedna z nej knih, co jsem kdy četla. Tak krásně a poutavě napsaná, velmi romantická (a to opravdu romantiku ráda nemám), je v ní zachyceno spoustu pocitů, nenásilným způsobem se v ní popisuje i tragédie války... Posledních pár stránek už jsem četla se slzami v očích. Určitě knihu doporučuji a patří mezi mé "top".

01.01.2015 5 z 5

S hlavou v oblacích (pejru) S hlavou v oblacích (pejru) Kateřina Petrusová

Tohle je prostě skvělá jednohubka, kterou zvládnete přečíst během pár hodin. Mohu číst opakovaně, pokaždé mě pobaví. Nyní jsem se k ní vrátila z důvodu Čtenářské výzvy a opět nezklamala.

14.03.2021 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Božínku, to byla nádhera. Přes počáteční trable, kdy jsem měla pocit, že je vše až příliš květnatě popisováno, jsem byla knihou pohlcena, těšila se na další chvíli, kdy mohu pokračovat ve čtení. Silný příběh, závěr knihy je velmi dojemný, kdy slzy dojetí prostě nezastavíte. Bez váhání doporučuji jako jednu z nejlepších knih.

03.01.2020 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Páni!!! To byla skvělá kniha. Původně jsem si myslela, že vůbec není pro mou věkovou kategorii určena, že je spíše Young adult, ale nemohla jsem přestat číst. Do konce nevíte, jestli ano, ne, jak... Fandíte všem, říkáte si, já bych to udělala jinak. Ale je tomu opravdu tak? Ať chcete či nechcete, začnete o zmiňované problematice přemýšlet a najednou si nejste jistí, co byste vlastně udělali vy. Jsem nadšená a jdu si vyhledat další knihy autorky. Za mne - jste-li žena jakéhokoliv věku - knihu velice doporučuji.

12.08.2021 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Knihu jsem četla zhruba před 5 lety. Nelíbila se mi, nepřišla mi ani zábavná, nedočetla jsem ji. Nyní jsem to zkusila znova, s audioknihou. Pan Donutil byl nejlepší volba, kterou tvůrci mohli mít. Já se nejen usmívala, já se hlasitě smála a jednou až brečela smíchy. Pan Přidal je neskutečný profík, musel to být jooo oříšek, vymyslel úplně novou knihu. Zcela jistě nyní sáhnu i po anglické verzi. Takže za mne - Pan Kaplan se z velmi slabé knihy přehoupla do mých top.

30.01.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Svým způsobem nádherná kniha. Příběh, který popisuje je neuvěřitelný, otřesný, násilný, nechcete ho dále číst a zároveň se nemůžete dočkat další stránky a vědět, jak bude pokračovat. Líbilo se mi, že kniha byla psaná velmi krátkými kapitolami, líbil se mi styl psaní, prostě vše... Souhlasím s jedním názorem psaným níž - bylo by fajn, kdyby kniha byla sem tam doplněna obrázky Liny.
Určitě krásný příběh, ke kterému se budu zajisté nejednou vracet.

02.06.2015 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Audiokniha. Pohodová, oddechová. To mě napadá jako první, když bych měla knihu popsat. Víte, jak bude děj probíhat, co zřejmě bude zápletkou, jaký bude konec. Žádné překvapení nečekejte. Není to úchvatné veledílo, o kterém budete dalších x dní přemýšlet, ale proto vlastně po této knize sáhnete. Není vyloučeno, že až budu potřebovat vypnout, tak si přečtu další ze série.

02.12.2021 3 z 5