PinkAlicorn PinkAlicorn komentáře u knih

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Tahle kniha je něco neskutečného. Je to vlastně několik knih v jedné a každá je psaná úplně jiným stylem. Tichomořský deník Adama Ewinga, který mě zpočátku docela nudil, byl psaný formou zápisků intelektuálního notáře, ale ke konci jsem se do něj konečně ponořila. Dopisy ze Zedelghemu mě zaujaly o něco víc, psal je nadějný skladatel svému milenci. Poločasy rozpadu byly vlastně detektivkou z pohledu třetí osoby, kde jsem se občas ztrácela, ale samotný příběh mě moc zaujal. Další - mojí nejoblíbenější částí - jsou Hrůzostrašná muka Timothyho Cavendishe, což je neuvěřitelně vtipná komedie o vydavateli, co se nechtěně dostal do domova důchodců. Následuje Orison Sonmi-451, postapokalytický thriller psaný formou výslechu. Až na konec, který mě upřímně zklamal, je to taky opravdu povedené a místy děsivé. A poslední je příběh Jak to bylo u Slooshova brodu a co se pak seběhlo. Byl opravdu autentický, nebyl psán ani trochu spisovně, prostě tak, jak vypravěč mluví. Jen přímá řeč byla v této části opravdu nepřehledná.
Jako celek je tahle kniha naprosto úžasná, ty asociace mezi postavami... Jen film, který je jinak docela povedený, to opravdu zkazil tím, že hlavni myšlenku úplně pohřbil. Hlavni postavy každého z příběhů byly (aspoň já to tak vnímala) dalším životem těch předchozích, což ve filmu bylo úplně jinak. Tam byla například Luisa Reyová v další části ve filmu byla jasnozřivá Meronym, což byla hloupost.
Každopádně tu nehodnotím film, nýbrž knihu, která si zaslouží hvězdiček mnohem víc, než jí mohu dát. Doporučuji!

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Přiznávám se, jak jsem k této knize z počátku byla skeptická. Než jsem tě poznala byl skvělý a dojemný příběh, ale byl ukončený a pokračování (bez Willa) se mi zdálo jako ždímání peněz z úspěchu knihy. Stejně jsem ale neodolala a knížku si nakonec vypůjčila a přečetla. Rozhodně nelituju. Říkala jsem si: bude to o ničem, nic od toho nečekej, ale opak byl pravdou. Jojo je úžasná spisovatelka a Lou je perfektní vypravěčka a hlavní postava. Její počáteční pocity i všechno, co jí osud přinesl bylo uvěřitelné, nové postavy jsem si oblíbila. Čtení jsem si ohromně užila. Moc se mi líbily i vedlejší dějové linky, jako hádky Louisiných rodičů a taky tu byl nespočet vtipných scén.
Nebudu knihu srovnávat s prvním dílem, každá je jiná a i když předchozí knihu mám asi o ždibíček raději, opravdu jsou obě na vysoké úrovni.
Ještě než jsem Život po tobě vzala do ruky, byla jsem si jistá, že pět hvězdiček ode mě nedostane, ale musela jsem si to rozmyslet.

12.06.2017 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Miluju celou tuhle sérii a vlastně nevím, co bych měla napsat, abych jen neopakovala, co už přede mnou zmínili jiní. Kdo nečetl Harryho, jakoby nikdy nežil!

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Silný příběh, který se mi vepsal do srdce. Když si představím, co musela Sophie vytrpět... Musím se přiznat, že části s ní jsem si zamilovala od první věty o jídle (zajímavé je, že si pamatuju první větu knížky, to se mi často nestává... jsem prostě žrout...) a když přišla část s Liv, byla jsem hrozně zklamaná. Nakonec jsem si ale oblíbila i ji a celá knížka byla moc hezká. Byla jsem strašně ráda, že se Sofie se svým manželem setkala, vážně jsem si celou knížku myslela, že umře... No, pro shrnutí, tuhle knížku doporučuju snad úplně všem, protože mě nenapadá nikdo, komu by se neměla líbit :)

Zkouška Zkouška Joelle Charbonneau

Srovnávání s jinými dystopickými sériemi je podle mě úplně od věci. Divergenci jsem četla, Hunger games mám rozečtené a nevím, co s tím porovnáváním všichni stále mají. V tomhle odvětví literatury zkrátka nejde být originální každým coulem, důležitější je nápad a zpracování. A to má tahle kniha rozhodně na jedničku. Nejdřív mě hodně dlouho odrazoval název, univerzit už tu byla spousta, ale to je problém překladu. V originále se to jmenuje The testing. Ale na tom nezáleží. Tuhle knížku všem vřele doporučuji, hlavní hrdinka je skvělá a autorka nás neustále přesvědčuje, že cokoliv si myslíme, bude nakonec úplně jinak. Těším se, až si přečtu další díl!

19.03.2017 5 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Tohle je oblíbená knížka mojí přítelkyně, takže jsem si ji rozhodně musela přečíst taky. Varovala mě, že mě to možná nebude bavit, ale rozhodně jsem zklamaná nebyla. Hlavní hrdinka je úplně úžasná a vážně jsem si ji zamilovala. Knížka je plná nepopsatelně přesných úvah a zajímavých myšlenek. Celý příběh byl uvěřitelný a bylo to psané autenticky, postavy nebyly jen dobré nebo špatné, měly skutečnou a křehkou osobnost a to se mi moc líbilo. Doporučuju každému :)

14.11.2017 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

skvělá knížka, poutavá a čtivá :) hned jak bude v knihovně dostupný druhý díl, vrhnu se na něj!

29.03.2017 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Je strašné, když si uvědomíte, jak křehké jsou vztahy a jak snadno se dokážou lidi obrátit proti někomu, kdo pro ně v minulosti tolik udělal. Na druhou stranu je to (až na tu nevysvětlenou proměnu v brouka) velmi reálné, přiznejme si to. Starali byste se o odporný velký hmyz, kdybyste ani neměli jistotu, že je to opravdu váš příbuzný?
Každopádně to bylo smutné, i ten konec.
Vyprávěcí styl byl suchý, bez spousty uměleckých prostředků, kterými jiné knížky z maturitní četby oplývají a proto nevím, jak z toho do školy udělám rozbor. Přesto se to četlo příjemně a knížku doporučuju, pokud se vám přece jen nebude líbit, má jen pár stran, takže to vydržíte ;)

21.05.2017 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

-OBSAHUJE SPOILER-
Hodně mi vadilo střídání pohledu mezi Tris a Tobiasem, často jsem si říkala, že se Tris chová divně a pak tam byl mužský rod a po stránce mi to došlo... Ale když odhlédnu od tohoto, nebyla knížka úplně špatná. Celkově ta myšlenka se mi líbila, zjištění, že jsme celé dvě předchozí knihy žili ve lži bylo trochu zdrcující, ale nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Trochu mě štvalo, že autorka nechala zbytečně umřít tolik postav, na konci pak dokonce Tris. Její smrt jsem obrečela a ještě víc pak Čtyřkovo truchlení, konec se mi ale i tak líbil. Knize strhávám jednu hvězdičku oproti předchozím dvěma dílům, protože si ji prostě nezaslouží. I tak ale jejího přečtení nelituju, mám tenhle žánr prostě ráda!

23.03.2017 4 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

to je parádní, moc se mi líbil vývoj postav a popis emocí a celkové poselství téhle knížky :) vážně doporučuju!

31.07.2017 5 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Úžasné! Celá Narnie - jak říše, tak série - je naprosto fascinující, miluju tyhle knihy! Všechny ty postavy - Lucinka, pan Tumnus, Brí, Rípčíp... A ten konec byl tak kouzelný, úplně mě to dojalo. A hlavně Aslan... Je to asi jediný bůh, kterého budu po celý život uctívat.

11.05.2017 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Úžasné zakončení celé série. Bylo mi to hrozně líto a zároveň jsem byla tak nějak šťastná. Jakoby všechno bylo tak, jak má.
Ještě výš a ještě dál!

Dreamologie Dreamologie Lucy Keating

To bylo tak milé čtení! :)
Vzhledem k tomu, že jsem docela spáč a sním skoro pořád, tahle knížka mě okamžitě nadchla! A neskutečně se mi líbila ta "logika" snů, která tu byla tak věrně popsaná. To, co známe snad všichni: stojíte u lavečky a držíte v ruce banán, otočíte se a najednou je tam místo lavečky loď a vy držíte bumerang... Knížka mě bavila, postavy byly jako správní teenageři, chvíli šťastní, chvíli v depresích a celkově občas ujetí.
Nebudu tvrdit, že je to literárně skvěle propracované dílo, že by to nešlo zpracovat jinak, ale tohle je oddechová knížka a Alice byla naprosto autentická vypravěčka, takže nic nevytýkám :)

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Jak já knihy Jojo Moyesové zbožňuju! Nevím, co bych vytkla, asi nic. A nejvíc ze všeho se mi nakonec líbilo, že si Kathleen nakonec vzala svoji lásku, ten románek mezi dvěma starými lidmi, kteří neztrácejí chuť do života, jsem si zamilovala :)

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Úžasné! Kniha, která mě rozbrečela a donutila nad sebou přemýšlet ještě hodně, hodně dlouho.

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Zdá se mi to, nebo je to jediná knížka Johna Greena, která skončila happy endem? :D Minimálně z těch, co jsem četla...
Každopádně mě moc bavily poznámky pod čarou, zkratky typu TDC, sestavování rovnice (jsem jediná, která se v ní ani po vysvětlení nebyla schopná pořádně zorientovat? :D) a celkově nápad s Kateřinami. Byla to veselá knížka, vůbec mi tam nechybělo víc děje. Koneckonců, v životě se toho taky neděje nějak převratně moc, ale to neznamená, že je nudný. Ruku na srdce, kdo z nás prožil aspoň z poloviny tak zajímavý příběh, jako Colin? Důležitý není jenom děj, ale i forma, kterou autor zvládá na jedničku.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nádhera! Poprvé jsem knížku četla ve třetí třídě a vůbec jsem ji nepochopila. Podruhé jsem v ní ale našla tolik moudrosti a pravdy a taky něhy, že se to ani popsat nedá.
Jinak doporučuji na usínání audioknihu na youtube, kterou namluvil Viktor Preiss, je to snad ještě lepší požitek, než při čtení. Ta hudba a jeho hlas příběhu dodávají hloubku.
Seriál z minimaxu není třeba komentovat, to je opravdu hrůza, ale ten animovaný film, co byl myslím loni uveden do kin, se mi moc líbil :)

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Skvělé! Austenová je právem jednou z nejvýznamnějších autorek své doby, její vylíčení postav je bravurní, píše skutečně čtivě a ohromně jsem si knihu užila. Musela jsem si ji přečíst dvakrát, protože mi to jednou nestačilo.
Jinak holky, přiznejte se, která z vás tajně neprahne po svém vlastním panu Darcym? ♥

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Tuhle knížku jsem si přečetla kvůli maturitní četbě a mile mě překvapila. Byla vtipná, čtivá a zajímavá. Hvězdičku však ubírám za to, že se půlka děje odehrávala nakonec v Petrových snech, což už zkrátka nebylo ono. Jinak doporučuji i stejnojmenný seriál! :)

30.03.2017 4 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Jedna z mých absolutně nejoblíbenějších knih! Palec nahoru!
Nechci se tu zas tak moc rozplývat, protože recenze typu "Supeeeer, božííííí!" se nedají brát vážně, ale opravdu mě to chytlo a nepustilo. Doporučuju vážně každému :)
Taky jsem si stále říkala, že ten systém, jaký zavedli, byl dokonalý a skoro jsem tam chtěla žít. Tedy až na ten detail, že bych měla v sobě nějakou duši, která by mě ovládla a už bych to vlastně nebyla já... to by se mi zas tak moc nelíbilo :D