Poslední bitva

kniha od:

Poslední bitva https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76798/mid_posledni-bitva-x3e-76798.jpg 4.1 1463

Letopisy Narnie série

< 7. díl

Narnie… kde lež plodí strach… kde oddanost prochází těžkou zkouškou… kde se všechny naděje zdají ztracené… V posledních dne své existence Narnie prožívá nejtěžší boj – nikoli proti útočníku zvenčí, ale proti nepříteli z vlastních řad. V zemi se rozmáhají lži a faleš a pouze král spolu s hrstkou oddaných může zabránit zničení všeho, co je jim tak drahé v krásné a tajuplné zemi Narnii.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Orbis pictus (ČR)
Originální název:

The Last Battle , 1956


více info...

Komentáře (134)

Komentáře 134 Recenze 0

dana_vrana
dana_vrana
07.10.2023 5 z 5

Matně si vzpomínám, že mi v dětství knížky o Narnii někdo předčítal. Filmy mě nijak nezaujaly, takže mě celkem minuly. Dnes už jsem asi dost stará na to, abych začala pohádky číst znova... a tak jsem se do světa Narnie konečně odvážila vypravit sama...
Knížky jsem četla chronologicky, podle roků vydaní. Co se mi líbí je fakt, že pokud chceme, najdeme ve všech knihách přesah náboženský či filozofický. Pokud nechceme, ať jsou pouze příběhem dětí v kouzelné zemi.

Závěrečný díl série je opravdu velkolepý. Radostný i smutný zároveň. Plný velké odvahy i beznaděje. Velmi poučný. Tady už se opravdu nejedná "jen" o pohádku, ale více o filozofické dílo. Autor pracuje s myšlenkami Platóna, s představou ráje, posledního soudu. Setkáváme se všemi důležitými postavami ze všech předchozích dílů ( s výjimkou Zuzany, což mě velmi mrzelo). A i když je to konec ..."teprve teď začínali první kapitolu velkého příběhu, který na zemi nikdo nečetl, který trvá věčně a v němž každá kapitola je lepší než ta předchozí."

jaja4
jaja4
22.04.2023 2 z 5

Opis "neba" na 2 kapitoly? C, S. Lewis sa k náboženskému podtextu Narnie v poslednej knihe prihlásil tak dôrazne, až to zatlačilo dej do úzadia a zo zaujímavej ságy vzišiel nudný záver, plný opisov.


Terezka05
Terezka05
12.04.2023 4 z 5

Poslední bitva, jako poslední knihou série Narnie, mě velmi překvapila. Byla jsem zklamaná ukončením příběhu.

Kate3003
Kate3003
17.02.2023 3 z 5

Další návrat po letech a musím říct, že tady to bylo malinko zklamání. Oproti předchozím dobrodružstvím v Narnii byl děj trochu táhlý a poměrně dost se točil v kruhu. Zde je hodně vidět jak mě ovlivnil odlišný věk při prvním čtení knihy. V tomto díle je hodně znát náboženský vliv, který autor do celé série zakomponoval a i když se svým způsobem jedná o poučné zakončení. Kdy ti co zůstali věrní budou za svou víru odměněni tak mi svým způsobem přišel takový konec poměrně ... No vlastně ani nevím jak to popsat.

Rilian
Rilian
31.01.2023 5 z 5

Velkolepé zakončení celé série. Tento příběh pojednává o ztrátě víry v nejistých dobách a pokušení lidí přiklánět se k falešným prorokům. Jako malý jsem příliš nerozuměl, proč Narnie vlastně zanikla. Příběh totiž začíná zdánlivě nevinnou událostí, kdy vychytralý opičák předvádí ostatním zvířatům falešného Aslana. Autor nám tu ukazuje, že z nepatrných událostí mohu vzniknout velké problémy. Právě v těžkých časech bychom se měli snažit stát vzpřímeně, jakkoliv se nám to může zdát obtížné. Závěr knihy je smutný a radostný zároveň. Stará Narine zanikla a hlavní hrdinové zakončili svoji pozemskou pouť. Nicméně teprve v tento moment začíná to pravé a skutečné dobrodružství, na jehož počátku stojí smrt.

Kopretina
Kopretina
23.01.2023 4 z 5

Nějak nás při čtení tohoto posledního dílu Letopisů Narnie stále napadala kniha Bratři lví srdce a opravdu v podobném duchu i skončila.

Miliarda
Miliarda
08.01.2023 5 z 5

Velkolepé zakončení této bravurní fantasy ságy, které od začátku do konce přináší skvělý čtenářský zážitek s mistrným vyvrcholením. Mohu jen vřele doporučit.

sgjoli
sgjoli
29.12.2022 4 z 5

Přiznám se, že když jsem tuhle sérii začala týden - dva týdny zpátky začala poslouchat, nemyslela bych si, že mi vlastně bude líto, až budu na konci. Nějak mi ten svět i postavy přirostly k srdci. A to jsem přitom při prvních dvou knihách, co jsem poslouchala, cítila určité rozpaky. Nakonec jsem moc ráda, že jsem vytrvala. Protože ta magie, s níž se tu člověk setkává, je vlastně dost příjemná a ty postavy, bojující za dobro a ve víře v něco "víc", jsem si vlastně oblíbila. Boj nejen se zlem, ale se sebou samým, aby se člověk sám vnitřně posouval a učil se být lepším člověkem, věrným a statečným přítelem, to mi přišlo jako hezké poselství, které si čtenář z celé té série může odnést.
Tento závěrečný díl v sobě ukrývá jistou melancholii, bolest a smutek, ale také nemalé zrnko naděje. Ten konec byl právě takový - smutný, ale přitom v sobě nesl něco vlastně hezkého. Sladkobolného. Přemýšlím, kolik dětských knih v sobě obsahuje taková témata, s nimiž se dětský čtenář musí umět srovnat. Nechci tu psát spoilery, ale prostě ten konec??? Kdo jste četl, asi víte, o čem píšu.
Každopádně jako vyvrcholení téhle série mi to přišlo povedené a pro mne nečekané. Také o to víc oceňuji, jak moc dobře tu autor nakonec dokázal spojit všechny díly a postavy. Vymyšlené to bylo zajímavě.
Opět vyposlechnuté jako audiokniha v podání M. Táborského, za kterého tímto děkuji, že se zhostil role vypravěče.

Luna7
Luna7
16.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Z tohohle dílu jsem měla při čtení trochu depresivní pocit. Líbil se mi návrat postav z minulých knih, ale celkové zakončení se mi už moc nelíbilo. Zánik Narnie byl zajímavý, ale to rozuzlení, že to vlastně nebyla pravá Narnie a že jsou všichni mrtví a mají se z toho ještě radovat, bylo zvláštní.
Ještě bych chtěla poznamenat, že celé Letopisy Narnie mají na mě moc náboženskou tématiku, ale dalo se to překousnout.
Jinak chudák Zuzka. Celá rodina ji umřela při vlakovém neštěstí a ona zůstala úplně sama a vůbec nikdo si na nevzpomněl.

MUDr.Scorpion
MUDr.Scorpion
04.12.2022 2 z 5

Jednoznacne nejhorsi dil cele serie, ktery me, navic, jako obrovskeho antiteistu opravdu znechutil cele Lewisovo dilo...

anonymní.Ilja
anonymní.Ilja
09.10.2022 2 z 5

Za mne velké zklamání. Vyvrcholení serie je jako samostatná kniha nečitelná; jako poslední kniha serie je dost zmatená. Bohužel jediný pohled, z kterého má tahle kniha smysl, je křesťanská Lewisova alegorie. To je méně než jsem od velkého autora čekal.

Emily82
Emily82
02.09.2022 3 z 5

Tak Narnie skončila. Díl vypadal slibně, ale ten konec mě překvapil, čekala jsem asi jiné vyvrcholení.

Hakate
Hakate
23.08.2022 4 z 5

Pěkné zakončení serie, i když jsem očekávala lepší zakončení.

Obelix15
Obelix15
23.08.2022 3 z 5

Kdo čekal epický souboj a monumentální ukončení celé série, musel být trochu zklamán. Celá tato série měla skončit již dávno, ale...

puczmeloun
puczmeloun
12.08.2022 1 z 5

Tohle je strašně strašně špatné a jako poslední díl bohužel i to nejhorší z Narnie. Kniha se totiž soustředí a točí kolem toho, co některé z předchozích dílů dělalo ty nejméně povedené a nejvíce otravné. A zároveň zdůrazňuje některá dříve skrytější témata, která se do tohoto typu literatury prostě nehodí. Ano, mluvím o i v dalších komentářích často zmiňované náboženské lince, která tady na povrch vybublala už trochu nad míru...

Co je tedy Poslední bitva? Znovu čteme o orientálně černobílém Kalormenu, ale oproti knize Kůň a jeho chlapec přicházejí do Narnie naposledy také návštěvníci ze Země. A i když se tak vrací unikátnost propojení obou světů, je to v tomto příběhu prakticky jedno. Všichni se totiž chovají neuvěřitelně hloupě, postavy jsou psány zjednodušeně až černobíle, to, co lze těžko popsat dějem, člověka až fyzicky bolí a je až neuvěřitelné, že mravoučně-otravná a slizká "aslanovitost" se dá vytvořit i bez něj (na konci se ale samozřejmě dočkáme i jeho). Máme tady debaty o náboženství a víře, jakýsi podivuhodný duoteismus (jakože opravdu po šesti dílech?), zpochybňování práv dospívajících dívek, posmívání se "mouřenínům" a jako bonus i zlehčování smrti až jakýmsi fatalismem, kde je ale konec života brán jako odměna (opravdu? v pohádce?).

Celkový dojem je pak takový, že Poslední bitva nedává smysl s ohledem na předchozí knihy. A to nejen v onom dvojbožství, ale i v tom, že Narnie je najednou středem veškerého dění (dříve byla jen středem vyprávění) a my ani nevíme, co se děje se zbytkem světa (Kalormen, Archenland, ostrovy...). Celé téma je navíc psané strašně náboženským jazykem, kde oproti mnohem lépe a poetičtěji napsané knize Bratři Lví srdce, je tady jen utrpení a propaganda.

Nemít možnost i poslechu audiobooku, odložím knihu někdy okolo čtvrté kapitoly. Jestli někdy budu (třeba jednou s dětmi :) ještě jednou číst Letopisy Narnie, oba "kalormenské díly" rád vynechám. Opravdu by mě zajímalo, co jimi autor myslel, resp. co ho donutilo najednou přestat pracovat s pohádkově zlými čarodějnicemi, magickými tvory nebo černou magií a psát o "česnekem páchnoucích mouřenínech", kteří jako by vypadli z facebookových statusů krajně pravicových politických stran...

Uff...

knedlíček55
knedlíček55
15.06.2022

Hodně dobrá kniha. Ale nestihla jsem jí celou přečíst. A baví mě to.

Abukšákul
Abukšákul
06.04.2022 5 z 5

Přečteno s klukama už dávněji, moc se nám líbila =)

helenah
helenah
04.04.2022 5 z 5

Připojím se k těm čtenářům, které Poslední bitva opravdu zasáhla a posadila na zadek...Kolik mi toho běželo během čtení hlavou a srdcem.
Třeba že jde zakrýt hloupost a vypočítavost pláštěm "ušlechtilosti" a není snadné poznat, jak odporná je to lež.
Nebo že musíme bojovat i zdánlivě marný boj, když jsme přesvědčení že je to dobrý boj.
A taky věřit, vytrvat, umět žasnout...a taky dokázat pokorně přijmout že k pravdě a dobru přicházíme z různých stran.

Pane Lewisi, děkuji vám.

1271
1271
02.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Celou sérii jsem jako malá čítávala vždycky, když jsem byla nemocná, jen k Poslední bitvě jsem se tehdy nedokázala dokopat víckrát, než dvakrát. Kouzlo a přesah tohoto dílu dokážu pochopit až teď, jako starší. A stal se mým nejoblíbenějším. Je to úplně jiný díl, než všechny předchozí. Má v sobě nesmírnou filozofickou a především náboženskou hloubku. Narnie zanikne, ale vlastně ne tak docela. Občas musíme nechat něco odejít, aby začalo cosi jiného, mnohem lepšího a krásnějšího.

Verunka289
Verunka289
27.02.2022 4 z 5

Poslední díl teda rozhodně není tak pohádkový jako ostatní příběhy, pro děti mi možná přijde docela složitý. A teda ten konec mě docela rozsekal... to jako vážně?

Dija
Dija
19.02.2022 5 z 5

Čekala jsem další pohádkový příběh z Narnie. To co ale přišlo mě absolutně dostalo...

Katka_Malfoy
Katka_Malfoy
11.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Na tohle jsem nebyla připravená. A nikdo tady o tom nemluví. Vždyť Zuzana zůstala sama. Nemá ani rodiče, ani sourozence, copak vy jste nebrečeli?

Ale kniha byla slabší, na bitvy moc nejsem.

18LenkA12
18LenkA12
16.01.2022 5 z 5

Nádherné zakončení série Letopisy Narnie. Celou sérii jsem četla před 15 lety a musím říct, že je krásné si číst o vysněném světě. Kdo celý život na něco věří tak se mu to po smrti uskuteční nebo aspoň dle Aslana a země Narnie. Poslední díl doporučuji stejně jako ostatní díly. Autor umí vtáhnout do děje a knihy jsou čtivé.

ondra295
ondra295
11.12.2021 4 z 5

Je to díl jakoby z jiné série - Lewis používá daleko složitější mluvu a působí to více dospěle. Dovedu si představit, že některé děti by měly problém s tím se tímhle dílem prokousat.

Na mně to ke konci bylo až moc abstraktní - každopádně první 2/3 knihy hodnotím velice kladně, ovšem ten závěr částečně devalvoval celý smysl série. Vypadá to, jakoby se celý předchozí děj odehrával v té méně opravdové Narnii a až na konci jsme se dostali do té opravdové...

alabra
alabra
04.12.2021 4 z 5

Zatímco předchozí díly byly napsány jednoduchým způsobem i tematicky pro děti, u posledního dílu si nejsem jista. Pro mladší čtenáře je plný smutku, beznaděje a zrady, pro starší a dospělce je důraz položený do roviny filozofické, etické a religiozní, plný alegorií a nadčasových bonmotů. Vyvrcholení série nás ujišťuje o tom, že pro spravedlivé a čestné vždy existuje naděje, a to je moc pěkné a výchovné poselství. Jsem ráda, že jsem prošla celou sérií, i když je víc jak 70 let stará, je čtivá, nadčasová a má co říci i dnešním čtenářům. Doporučuji mladším i starším.

Nicolka77
Nicolka77
26.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Pro mne osobně nejslabší díl. nevím proč.. sice jsem měla radost, že se do Narnie vrací Edmund, Petr a Lucinka, Eustace a všichni okolo i když bohuzel bez Zuzany..což mě docela zamrzelo..měla jsem ji snad nejraději, ale to je teď jedno..hrdinové se vrací do Narnie..hrozně super, ale jinak mě poslední díl proste nejak nebavil..což je škoda.. jelikož celá série byla ctiva a hrozně příjemná! :)

Eeper242
Eeper242
01.10.2021 5 z 5

Dobrý diel.Netušil som že v narnii vy pukne taký boj.Inak pekná a doporučujem ju :):):)

JulianaH.
JulianaH.
28.08.2021 5 z 5

Ať už mělo předchozích šest dílů jakékoli chyby (třeba naprostou absenci osobnosti u Jill a Polly), kvůli „Bitvě“ je všechny promíjím. A když už kvůli ničemu jinému, pak kvůli poslednímu dílu stojí zato přečíst celou sérii. Je totiž nabitý silnými myšlenkami a znepokojivě originálními motivy, které společně dělají z Lewisova díla něco závažného, pozoruhodného, neopominutelného a — nádherného. Odkaz, s kterým je potřeba se vyrovnat. Tedy pokud přistoupíte na to, že nebudete číst Narnii jen jako pohádku, ale rovněž jako alegorii, což je rozhodnutí, které autor gentlemansky ponechává na vás.

„Poslední bitva“ má neopakovatelnou atmosféru konce. Už tím, že zachycuje hned několik způsobů zmaru. Jedním z nich je mravní smrt narnijského národa: úpadek, sekularizace a náboženská synkreze (Tašlanův kult), které připomínají soumrak antiky. Vyjmenovat ostatní způsoby by už byl spoiler. Najdeme v ní pospolu evoluci, biblickou Apokalypsu a Platóna. Nad scénou s fosiliemi musím přemýšlet ještě týden po dočtení, je tak dráždivě... geniální. Autor a jeho postavy řeší otázku, nakolik je člověku umožněno odmítnout boha (trpaslíci); jakou moc nad námi mají modly, v které nevěříme (Rišda a Zázvorka); zda je možné konat dobro ve jménu zla a hřešit ve jménu dobra (Emet); nakolik je svět, jak se nám jeví, pouhým klamem atd. Některé alegorie mají až otřásající hloubku.

„Ano,“ souhlasila královna Lucie, „i v našem světě se už stalo, že uvnitř ve stáji bylo něco mnohem většího než celý svět.“

..., nicméně myslím, že překladatelka měla zvolit spíš slovo „chlév“, takhle z toho udělala dvojnásobnou šifru. Když jsme u překladu Veroniky Volhejnové, „water rat“ se česky jmenuje hryzec vodní, je příbuznější s křečkem a ani jako krysa nevypadá. Štvou mě překladatelé, kteří svojí práci nevěnují tolik času a síly, aby si vyhledali reálie. Ale to samozřejmě není Lewisova chyba. Pro něj 5/5.

BrooksWasHere
BrooksWasHere
21.08.2021 5 z 5

Skvelé zakončenie výbornej série :)

Haloon
Haloon
08.08.2021 5 z 5

Jak úžasně se tento až pohádkový příběh vypořádává s tématy, jež většinou nepatří do dětského světa. To co začíná jako příběh o potrestání chamtivosti, lži a zlé vůle má závěr ve zcela odlišných vodách. Autor nám dal zakončení série, kde taková témata vyjdou na světlo. Vychází to možná konejšivě, ale bylo v tom i dost smutku.