Poslední bitva

Narnie… kde lež plodí strach… kde oddanost prochází těžkou zkouškou… kde se všechny naděje zdají ztracené… V posledních dne své existence Narnie prožívá nejtěžší boj – nikoli proti útočníku zvenčí, ale proti nepříteli z vlastních řad. V zemi se rozmáhají lži a faleš a pouze král spolu s hrstkou oddaných může zabránit zničení všeho, co je jim tak drahé v krásné a tajuplné zemi Narnii....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76798/posledni-bitva-x3e-76798.jpg 4.11241

Letopisy Narnie 7.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Orbis pictus (ČR)

The Last Battle, 1956

Kniha Poslední bitva

pepa4081

Poslední díl Narnie dočtený. Jako u všech výjimečných knih je mi trochu smutno, že už všechno končí. Převládá ale pocit radosti a naděje, kterou nám autor dal. Další série, ke které se budu rád vracet. Vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.
Poznámka k různým vydáním Letopisů Narnie.
Na doporučení jedné naší milé paní knihovnice jsem si sérii přečetl ve dvou různých překladech, abych je mohl porovnat.
O starší překlad se postarala paní Renata Ferstová. Zdá se mi, že použila až příliš hovorový jazyk (především v přímé řeči), který mi k tajemné a vznešené Narnii tak docela nesedl. Ale možná bude dnešním mladým čtenářům bližší?
Novějšího překladu se ujala paní Veronika Volhejnová. Její styl mi vyhovoval více. Zdálo se mi, že lépe vystihuje atmosféru příběhů.
Protože jde o knihy určené především dětem, zhodnotím ještě různé ilustrace pomocí hvězdiček.
Renata Fučíková – 1, Ondřej Laštůvka – 3, Pauline Baynesová – 5.
Vše je pouze věc osobního vkusu. Já doporučuji knihy v překladu paní Volhejnové, s ilustracemi paní Baynesové.
P.S. Bez ohledu na vydání, jde o skvělý zážitek.

Ailee

Tak trochu přemýšlím, zda si autor při psaní toho závěru něčeho nešlehnul. Hodně neobvyklé. Možná až moc. Do okamžiku, kdy šlo ještě o "poslední bitvu" to šlo, ale pak? Ta snaha, aby to všechno bylo ještě lepší, ještě "dál a výš" byla moc křečovitá.

Khamul1

Nejlepší díl celé Narnie, který celý cyklus posouvá do úplně jiných rozměrů. Je to fakt velkolepé a fascinující zakončení.

Gabriela_K

Kniha byla fajn. Líbilo se mi, že tam bylo více z bitvy než v předchozích dílech.
Kniha mě sice zas až tak nenadchla, ale bylo to hezké zakončení celé série.

PeterBahn

Sedmý díl a tohle je naštěstí stejné u všech vydání…:-). Jak mnozí psali, asi nejdospělejší díl. Začíná alegorii na falešné proroky, pokračuje bitvou, a nakonec zánikem a přechodem do nového světa. Pro dětského čtenáře zdánlivě bez happy endu, pro dospěláka nakopnutí k přemýšlení…
P.S. Zuzajda mne taky mrzí, zde autor nebyl vůbec dětinský…

Syn_Jundrova

První Narnie jsem ve starší recenzi označil za poněkud infantilní a jednoduché náboženské alegorie. O to více mě poslední dvě knihy - Stříbrná židle a Poslední bitva překvapily. Hlavně druhá zmíněná se od předchozích dílů liší tísnivou atmosférou i daleko uvěřitelnějšími postavami. Valící se hrůze i hordám nepřátel tentokrát nečelí charakterově bezchybná původní čtyřka s všemocným lvem za zády, ale mladý a nejistý král Tirian. Tomu sice na pomoc přichází Eustace a Jill, ale Narnie se stále rychleji řítí do záhuby. Poslední bitva přichází a nakonec v ní nejde ani tak o to, kdo vyhraje, ale kdo vytrvá až do konce...slovy jedné z postav: "ať Vaše Veličenstvo nikdy nezapomene, že každý svět jednou skončí a že vznešená smrt je přepych, který si mohou dovolit i nejchudší."

vmatusko
31.12.2020

Geniálne!
Tak ako raz Narnia vznikla, tak musel prísť aj koniec a o tom je táto kniha. Je to úžasný opis večnosti. Ide z toho nekonečná nádej, že sa oplatí hľadať pravdu a byť verný v každom čase. Opis Aslanovho sveta ako Neba bol úžasný, stretnutie všetkých kráľov, dobro, krása a láska ma núti ešte viac sa zamýšľať nad večnosťou. Možno toto je jej hrubý náčrt, uvidíme...

gabi2008
11.12.2020

Celá série knih Narnie je Super, ale tahle poslední je nejlepší. Autor se hlavně v této knize inspiruje Biblí. Budu si jí číst znovu a znovu. Nikdy na ní nezapomenu! Hodnocení 5/5 Všem doporučuji!