Poslední bitva

Poslední bitva https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76798/mid_posledni-bitva-x3e-76798.jpg 4 1493 137

Letopisy Narnie série

< 7. díl

Narnie… kde lež plodí strach… kde oddanost prochází těžkou zkouškou… kde se všechny naděje zdají ztracené… V posledních dne své existence Narnie prožívá nejtěžší boj – nikoli proti útočníku zvenčí, ale proti nepříteli z vlastních řad. V zemi se rozmáhají lži a faleš a pouze král spolu s hrstkou oddaných může zabránit zničení všeho, co je jim tak drahé v krásné a tajuplné zemi Narnii.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Orbis pictus (ČR)

The Last Battle , 1956

Romžiry
10.07.2017 5 z 5

Nádhera, nadčasová kniha. Doporučuji.

Rudla333
06.07.2017 4 z 5

Úžasné zakončení, jeden z nejlepších dílů.

Kniha člověka opravdu hodně překvapí, příběh je najednou mnohem dospělejší, postavy umírají, happy end ne a ne přijít a vy jen překvapeně koukáte, jestli to opravdu je ta samá série.

Palec nahoru autorovi!

Arisis
19.06.2017 5 z 5

Úžasné zakončení úžasné série. Akorát mě mrzela ta Zuzka. Knížku jsem přečetla za 6 a půl hodiny. Blázen :)

PinkAlicorn
11.05.2017 5 z 5

Úžasné zakončení celé série. Bylo mi to hrozně líto a zároveň jsem byla tak nějak šťastná. Jakoby všechno bylo tak, jak má.
Ještě výš a ještě dál!

Leome
21.01.2017 5 z 5

Musím říct, že poslední díl celé série je ten, který mě nejvíce překvapil a nadchnul. I když už jsem knihu dočetla před dlouhou dobou, nemůžu uvěřit, že je konec - tak ráda bych se někdy podívala na zfilmované dílo... Na tomto díle je nejvíce vidět náboženský podtext, hlavně tedy konec, kdy všechny osobnosti podstoupí něco na způsob Božího soudu, aby se dostali do skutečně Narnie. Ale je to právě konec, čemu jsem nemohla uvěřit. To, že všichni zemřou při železničním neštěstí bylo něco, co jsem nemohla pochopit a hodně dlouho jsem na text stránky zírala, než mi to všechno došlo. Brilantní zakončení skvělé série, která si získá srdce každého.

Snad ani nemusím říkat, že styl psaní mi naprosto vyhovuje - je čtivý, dynamický a, ač bych nevěřila, že to někdy řeknu, k zamyšlení (to se týká hlavně toho náboženského podtextu, je vidět, že Lewise ovlivnil návrat k církvi).

Dlouhé hodiny jsem strávila přemýšlením o všech mých oblíbených sériích, od Eragona, přes Hraničářova učně až po Harryho Pottera, ale kdybych si měla skutečně zvolit sérii, která mě nejvíce donutila zamyslet se, byla by to jednoznačně Narnie. Možná proto, že je to kniha mého dětství, možná proto, že jsem fantasmagor, ale tuhle sérii jsem prostě schopná číst dokola pořád, bez konce :).

any333
16.01.2017 5 z 5

Poslední bitva je dohraná a končí, stejně jako tato série. Myslela jsem si, že Plavbu Jitřního poutníka nepřekoná, no, opak byl pravdou. Tenhle díl mě doslova dojal a to pořádně. Prostě asi od jedenácté kapitoly, kdy to začalo jít od desíti k pěti, se odehrála taková spousta věcí a tak rychle, že jsem skoro ani nemohla uvěřit, že je už konec. A taky jsem pochopila, že v celé této sérii(a jako v mnohách jiných) je ukrytá myšlenka. Stačí jen číst mezi řádky.
Poprvé se nám vlastně děti z našeho světa nepřenesou do Narnie hned, musí jim k tomu trochu pomoct Tirian. A co se týče Zuzany na konci, ani mi nijak moc nechyběla, víc jsem si oblíbila Edmunda s Lucinkou.

tatafa
07.01.2017 4 z 5

Krásná a velice čtivá série. která mne, na základce, bohužel neoslovila natolik, jako ostatní fantasy. Nicméně, teď, když vím i křesťanské pozadí, hodlám jí dát novou šanci.

buccaneerka
01.08.2016 4 z 5

Pokud člověk četl všechny předchozí díly, může sledovat, jak C. S. Lewis myslel na všechny detaily. V posledním díle se objeví také Digory a Polly z prvního dílu, tentokrát jako staří lidé. Nechybí tu ani faun Tumnus, myšák Rípčíp, králové Kaspian, Rilian a Tirian a spousta dalších postav.
Dalo se předpokládat, že se v posledním díle všichni dostanou do Narnie, ovšem ne na každého bude působit dobře fakt, že aby se dostali všichni do Narnie, museli ve svém světě umřít (při železničním neštěstí). Taky mi bylo poněkud smutno z toho, že Zuzana v Narnii chybí, protože "přestala být přítelem Narnie" a zamilovala si jiné věci. Opět tak v závěru celé série zaznívá jasná křesťanská myšlenka, že kdo miluje víc tento svět než Boha, nedostane se do nebe.

vendy.b.
21.07.2016 4 z 5

Za mě byl jednoznačně nejlepší druhý a čtvrtý díl. U tohohle dílu mě trochu zklamala ta samotná Poslední bitva. To jsem čekala poněkud velkolepější. Ale závěr byl super. Těžko vymyslet lepší konec.

Celou sérii bych hodnotila jako příjemnou a čtivou pohádku. Rozhodně se to nedá srovnávat s někým jako je například Tolkien, ale to plně chápu vzhledem k tomu, jaké věkové kategorii je to určeno.

Michal1999
17.06.2016 5 z 5

Nádherný a neskutečně dojemný závěr Letopisů Narnie. Dohromady (i všechny zvlášť) tvoří knížky opravdu překrásné dílo.

DennieForbes
09.06.2016 5 z 5

I přesto, že hlavní myšlenka celé série mně, jakožto ateistovi, nebyla blízká, musím říct, že to byla nádhera. Všechny díly se četly tak lehce a svižně, představivost tu pracovala na plné obrátky a hlavní hrdinové mi vážně přirostli k srdci. I přestože nejsem věřící, musím uznat, že autorovo podání je geniálně zpracované. Rozhodně po knihách jednou znovu sáhnu.
Všemu dodávaly krásu ilustrace (vydání od Fragmentu), které krásně doplňovaly atmosféru.

Alienor
01.05.2016 2 z 5

To, čo autor urobil Zuzane, mu jednoducho nedokážem odpustiť. Na to, že je to kresťanská kniha (a mňa ten nezakrytý nátlak mimoriadne vytáčal), sa k nej správal dosť nemilosrdne.

Delinka
14.03.2016 4 z 5

I přes menší problémy s dočtením knihy (tisková chyba... -_-) se mi poslední díl podařilo úspěšně dočíst a konec mě uchvátil. Je naprosto dokonalý, samozřejmě nemůžu napsat proč tomu tak je, jelikož jsem četla spoustu negativní kritiky na zakončení této série a kdybych svůj názor obhájila, tak bych vyzradila spoiler. No můžu to zkusit pouze tak, že napíšu toto...
...Kdybyste jednou navštívili Narnii, chtěli byste se z ní vrátit zpět do našeho světa?...

kacaabba
22.02.2016 5 z 5

Že i Bible předpovídá konec našeho světa, který bude začátkem toho "opravdového", víme. Spisovatel podobnosti s biblickou zvěstí pojal po svém a pro mne nikoli špatně a ani nevábně. A moudře se zabýval především těmi, kteří to nové a lepší, ono "ještě dále a ještě výše" mohli okusit. Pak je mnoho těch, kteří to v našem světě popírají a odmítají. Tak to na tom budou v nejlepším jako ti trpaslíci... a nebo ještě hůře.

minusha97
09.01.2016 2 z 5

Za mňa, jedna z najhorších kníh aké som čítala. Nie len, že ma táto kniha sklamala ako záver jednej z mojich obľúbených sérií, ale sklamala ma aj ako fantasy ako taká. Príbeh stojí na jednom mieste, je zbytočne rozvláčný a síce áno, chápem, je to kresťanská kniha, ale toto bolo na môj žalúdok trochu moc. Skutočne mi ostali iba oči pre plač.

Jury
21.11.2015 1 z 5

Videl jsem filmy, ktere se mi libili a proto sem jednoho leta sahl po posledni knizce, abych zjistil jak to cele dopadne, knizka nudna a konec dle meho nazoru totalne nesmyslny...ztrata casu...

juli2
01.09.2015 5 z 5

Krásné zakončení celé série. U konce knihy mi i ukápla slza. Škoda, že série není delší. Doporučuji k přečtení.

keri.H
14.08.2015 5 z 5

Nádherný poslední díl, stejně tak jako celá série. Jsem moc ráda, že jsem si knihu opět přečetla a že na mě působila stejně tak jako před lety, co jsem ji četla. Věřím, že se k celé sérii zase za pár let vrátím a přečtu si ji znova.
Je to série, která mi utkvěla v paměti a která je pro mě srdcovou záležitostí.

Jano.
09.07.2015 5 z 5

Koniec, ako sa patrí. Čarovný ako celá sága. (Nie som kresťan, ani veriaci a ani natoľko slepý, aby som tie referencie dokázal ignorovať, no aj tak posledný diel Narnie zbožňujem. :D)

Always a reader
09.07.2015 5 z 5

Fantastický konec. Tenhle díl mě vážně překvapil. Zbožňuju všechny příběhy-každý je jiný, jiní hrdinové, ale zároveň mají spousty společného.