Poslední bitva

Poslední bitva https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76798/mid_posledni-bitva-x3e-76798.jpg 4 1493 137

Letopisy Narnie série

< 7. díl

Narnie… kde lež plodí strach… kde oddanost prochází těžkou zkouškou… kde se všechny naděje zdají ztracené… V posledních dne své existence Narnie prožívá nejtěžší boj – nikoli proti útočníku zvenčí, ale proti nepříteli z vlastních řad. V zemi se rozmáhají lži a faleš a pouze král spolu s hrstkou oddaných může zabránit zničení všeho, co je jim tak drahé v krásné a tajuplné zemi Narnii.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Orbis pictus (ČR)

The Last Battle , 1956

ElleNora
03.03.2019 5 z 5

Poslední a nejsmutnější díl série, ke které se budu ještě ráda vracet (až dospěji, těším se na pohled jinýma očima). Možná to bylo až příliš depresivní. Pořád jsem si kladla otázku, jak se z těch loajálních Narnianů mohli stát takoví zrádci.
Jsem ráda, že se v knize objevili všichni důležití z předchozích dílů. Bylo skvělé se znovu setkat s panem Tumnusem, Rípčípem, ale i s Polly a Digorym. Zarazilo mě, a jsem z toho pořád trochu vykolejená, Zuzanino chování. Netušila jsem, proč se jich u stolu objevilo jen sedm. Pořád jsem uvažovala proč. Možná to byl i pro mě ten nejemotivnější moment z celé knihy. Každopádně byla tahle kniha plná emocí, že člověk na ni jen tak nezapomene.

miss_nothing
12.02.2019 5 z 5

Poslední díl mé nejoblíbenější fantasy série, ke které je třeba se opakovaně vracet - jakmile je člověk zase dost starý na pohádky. Propracovaný závěr nalezne čtenářovo ocenění až v nedětských očích.

Orange8knihomol
29.11.2018 5 z 5

Opět nemám slov.... U tohoto dílu mne zaskočil konec, při jehož čtení jsem jaksi zapomněla zavřít svá ústa. Příběh všech knih byl krásně a detailně promyšlený, neboť zapadal do sebe (a to hlavně v posledním díle). Je vidět, že si se psaním této série dal autor velkou práci a do psaní vložil své srdce, a proto je výsledek tak úžasný! Rozhodně musím DOPORUČIT úplně všem věkovým kategoriím.

DannyLady
25.11.2018 5 z 5

Poslední díl série mohu hodnotit jen dobře. Dle mého názoru to byl asi nejlépe propracovaný díl. Strhlo mě to od začátku do konce. Jen ten konec mě teda nechal lehce v depresi na to, že to je dětská kniha. Líbilo se mi propojení všech postav předešlých dílů.

Elulilinka1
05.11.2018 4 z 5

Tato kniha mě velmi překvapila (v dobrém slova smyslu), ale konec byl podle mě moc ,,utnutý" na sedm dílů Letopisů. Jinak jako vždy - SUPER!!!

Hun
28.10.2018 3 z 5

Poslední díl Letopisů je bohužel nejslabší. Lewis zde totiž své křesťanské alegorii podřídil úplně všechno, včetně děje, který jde úplně stranou. Alegorie má být jemná, v náznacích, aby ji čtenář sám objevoval. Má být nenápadným doplňkem příběhu. To se ve všech letopisech Lewisovi celkem dařilo.

Tady už je to ale vyloženě nucené, až násilně lámané. Je to jako anglikánský katechismus pro pokročilé. Úplně se z toho ztratila vypravěčská lehkost, která zdobí třeba Čarodějova synovce nebo Plavbu Jitřního poutníka.

Pořád to ale má myšlenku a ve své době to přinášelo do literatury něco zcela nového, takže pod tři hvězdy jít nelze.

oluskace
14.08.2018 5 z 5

Poslední díl a podle mě nejlepší. Ani jsem knihu neodložila, nešlo to, chtěla jsem číst dál a dál až nakonec byl konec, úplný konec, který mě dost překvapil. Určitě si celou sérii ještě několikrát přečtu. Budu ji číst i dětem a na to se moc těším. Takže jen doporučuji přečíst

Zelený_Drak
18.07.2018 2 z 5

U Poslední bitvy mi vůbec nevadil úplný konec (který jsem bohužel uhodla hned, jak Eustace a Jill vyprávěli, jak se objevili v Narnii) a ani předkonec (řečeno slovy profesora: "Vždyť je to všechno v Platónovi. Všechno je to v Platónovi."). Ani "poslední soud" a ani skutečnost, že je celý děj o víře. Naopak mi mnoho věcí přišlo skutečně výstižných (falešný prorok, manipulace, vše jen o penězích, trpaslíci pro trpaslíky, dekadence...) a pravdivých. Bohužel mě to prostě jen docela obyčejně nebavilo od chvíle, kdy jsem uhodla konec. Vlastně mi i šlo na nervy, jak se kdekdo choval hloupě (i když to bylo velmi realistické). Zároveň mi přijde, že dítěti (zvlášť dnešnímu českému naboženství neznalému dítěti) se příběh sice líbit může, ale jen těžko porozumí jeho metaforám. Že už je to zkrátka kniha pro starší a přitom je dětská.

Laf
29.06.2018 4 z 5

Ze začátku jsem si říkala, o čem to bude tentokrát. Nakonec to je zajímavý a poutavý příběh. A samozřejmě s nečekaným koncem.

Alex.rrr
27.03.2018 2 z 5

Konečně dočteno. Teda... horší sérii jsem si vybrat nemohla. Absolutně se mi to nelíbilo. Od prvních dětinských dílů plných citoslovců místo textu po absolutní vyhlazení ? Hmm... hodně v komentech jsem si všimla "odsuzování" Zuzany... vždyť ta jediná přežila ? Jak pak asi jí by bylo, to už kniha nezmiňuje. Nevím jestli se autor vyžíval v tom, že nechal všechny pomřít. Nějak mě to v pojetí dětí a zvířat nevzalo... Jsem ráda, že jsem knihy přečetla, dočetla a nikdy se k tomu nemusím vracet. Vůbec nevím, jaké kategorii bych to doporučila k přečtení, ale ač miluju fantasy, tak tohle není můj šálek...

Selendra
10.03.2018 5 z 5

Krásné zakončení! V tomto díle jsem si hodně všímala křesťanských prvků. Ale ten konec byl zajímavý.

Mat_bery
27.02.2018 4 z 5

Trošku mě zklamal konec. Takové "zmaření" celých letopisů. Ale i tak krása, jako vždy!

MOu598
18.01.2018 3 z 5

Na knížce se mi vůbec nelíbil konec - dočtení mne rozladilo.

lucie2371
12.11.2017 2 z 5

Všechny díly shrnu to tohoto komentáře.
Kdybych četla Letopisy Narnie o pár let dříve, možná by se mi knihy i líbili. Teď když jsem starší mi to přijde jako pohádky pro 6ti leté děti. Nejvíce se mi líbil díl Stříbrná židle.
A ten konec? To mělo být co? Koukala jsem na to jako tele na nová vrata a přemýšlela jestli čtu správně :/ Za mě je poslední díl nejslabší ze všech a proto mu dávám jen 2*
Za mě jsou filmy hezčí.

andreapistkova
10.10.2017 2 z 5

Líbí se mi až do konce celková propojenost následovníků trůnu v celé serii Narnie. Jde vidět, že autor nad touto propojeností přemýšlel. Ale ten konec. Ano možná jsem ho nepochopila. Ale přišel mi tak náhle ukončený, že na to jak pan autor popisuje některé pasáže, které klidně mohl vynechat bych čekala možná něco lepšího co by tuto sérii uzavřelo.

Peťulka3
25.09.2017 5 z 5

Tak takovej konec jsem nečekala. Ale bylo to super. Celá Narnie stála/stojí za to.

kacenka7206
27.08.2017 4 z 5

Pěkné zakončení.

fajka
26.08.2017 5 z 5

S knihy jsem nadšená, některé věci jsem vůbec nepředvídala .Na začátku jsem neměla ponětí, jak to skončí. U bitvy jsem byla smutná kvůli toho, že jich tam hodně umřelo, ale líbilo se mi, že se nezdávali. Moc hezky to bylo napsáné!

makynka911
14.08.2017 4 z 5

I když se nedá srovnat filmové vyobrazení s lidskou fantazií, která nemá žádné hranice, ráda bych viděla zfilmované i další díly Letopisů.

Nadchla jsem se pro celou sérii, snad jen Stříbrná židle mi nešla ze začátku "přes hubu", ale ani ta nakonec nezklamala a hltala jsem ji bez dechu.

To co autor vytvořil v posledním díle bylo opravdu šokující a svým způsobem to bylo také vykoupení. Myslím si, že tady nastal ten moment, že v nejlepším se má přestat, protože tento díl se mi líbil opravdu ale opravdu nejvíc, za mě klidně 10 bodů :)

Audrina
14.08.2017 4 z 5

Sedmý díl Narnie je o dost odlišnější než ty předchozí. Když jsem ho před léty četla poprvé, vůbec se mi nelíbil a vlastně jsem ho ani moc nechápala. Až po letech jsem ho dokázala lépe ocenit. Jsem ráda, že jsem se k celé sérii vrátila, protože i když se série tváří jako pohádkový příběh pro děti, spoustu myšlenek pochopíte až jako dospělí.