Petra1323 Petra1323 komentáře u knih

Kdo roste v zahradě Kdo roste v zahradě Kateryna Michalicyna

Nádherná knížka plná obrázků ve svěžích jarních barvách. Klidné a tiché rozhovory Slavíčka s kvetoucími stromy v kouzelně kvetoucí a vonící zahradě. Najde Slavíček strom, ve kterém si postaví své hnízdečko? Najde. A kterýpak to bude? Nechte se překvapit.
"Píp, píp, ťu ťu ťu, víííí!" pak radostně zazpívá ze svého nalezeného domova.
A vy budete chtít být v zahradě se Slavíčkem a knížku si prohlížet a číst stále znova.

07.09.2023 5 z 5

Kamzíkův velký skok Kamzíkův velký skok Daniel Rušar

To bylo tak smutné, že jsme se vždy zastavili na čtvrtém obrázku, kde starší z kamzíčat leží bezvládné na skále po smrtelném skoku. Na další straně je rozhovor mladšího kamzíčka s maminkou.

"Co se mu stalo?" ptal se zděšeně maminky.
"Zemřel," odpověděla kamzice.
"Ne!" zakřičel malý kamzíček.
"Je mi to velmi líto," řekla maminka a plakala.

Dál jsme se, ani po několika pokusech o čtení, už nikdy nedostali. Vnouček (3,5 let) byl z toho tak rozlítostněný, že nechtěl za žádnou cenu pokračovat ve čtení. Slzičky jsme utřeli a musela jsem ho ujistit, že zraněnému kamzíčkovi se to spraví a zase bude skákat. Kniha se musela zavřít a odnést.

Já jsem si knihu dočetla dokonce. Syrový silný příběh bez složitého děje nabízí k zamyšlení nad konečností života a ztrátou člena rodiny, blízkého člověka. Ukazuje možnosti, jak se s tím vyrovnat. Pětileté děti by už mohly plně pochopit poselství kamzičího příběhu.
Ilustrace v knize nejsou ilustracemi v pravém slova smyslu, jaké hledáme v dětské knize, tedy kresby a malby. Je to koláž doplněná kresbou. Barevnost obrázků přesně vyjadřuje emoce příběhu. Tmavé barvy nebezpečí, strach, zranění, smrt a smutek. Světlé barvy smíření, naději, milé vzpomínky, sounáležitost a znovunabytou radost.
Není to kniha na každodenní čtení před spaním, ale je svou myšlenkou krásná a nadčasová.

31.08.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

"Vítejte v útulné kavárně, kde to voní skořicí, horkou čokoládou a láskou."
Majitelka kavárny Eva ještě k tomu PINK MOLéCULE 090.09 dánské provenience ZarkoPerfume.
A jak voní Pink Molécule 090.09? Voní jako ovoce a bobule, bublající šampaňské a suchá mořská sůl. Voní jako šumivé růžové šampaňské s meruňkovou příchutí, které je pak přelité šlehačkou. Je cítit šumivost bublinek šampaňského. Tato vůně je sladká a navzdory mahagonu a akordu z černého dřeva jí to tak zůstává po celou dobu. Dřevo časem vyhladí vůni a ta se stává teplejší a útulnější. Tak asi tak musí vonět to tajemné dánské hygge. Do toho svítí lampy Poul Henningsen nebo Arne Jakobsen, povalujete se na pohovce Hans Wegner v šatech od Vera Wang a zabalení do měkké deky z Illums Bolighus v interiéru od Alvar Aalto.
A v tom se odehrává celá sladká romantika knihy. Tentokrát se na sebe jen 12x zakřenili, jedno malé nedorozumění, mnoho drobných lehce řešitelných příhod, jedna velká muchlovačka, jedno velké nedorozumění, jedno velké udobření a pak už jen šťastný konec - svatby, děti a tak.

"Plaše jsem se na něj podívala. "Docela ráda bych se tam vrátila."
Na rtech se mu zavlnil úsměv: "Co, chceš si zopakovat jízdu na Démonu?"
Polilo mě horko. Věděla jsem, že oba myslíme na ten krátký polibek."

Kniha se mi líbila, paní Julie ví jak na to. Člověk jí věří, že se to někdy někde mohlo takto stát. Popisy reálií jako vždy skvělé, a nejen obrazy města a krajiny, ale i chutě a vůně. Jste tam, i s hlavními hrdiny, a máte chuť hned vyrazit na cesty.

Tipy na vonné svíčky k této knize:
Milkhouse Candle Co. Sticky Buns (Skořicové šneky)
Kringle Candle Hot Chocolate (Horká čokoláda)
WoodWick HearthWick Cashmere (Kašmír)
Kringle Candle Cashmere & Cocoa (Kašmír a kakao)

31.08.2023 4 z 5

Rok v lese Rok v lese Emilia Dziubak

Krátké představení, kdo je kdo, hned na prvních listech a pak už jen můžete sledovat svého oblíbence v průběhu celého roku. Jak žije, kdy spí, kolik má dětí, s kým se kamarádí, kdo je jeho nepřítel, co rád mlsá, jaký má dům. My máme favorita lišku, vlka a losa.
Nejsou tam jen zvířata a stromy, ale i hajný v domku na kraji lesa a další lidé jako občasní návštěvníci lesa. A všichni vydáni napospas počasí a stále se měnící přírodě i sami sobě.
Kniha beze slov, ale přesto nad ní můžete vyprávět tisíce různých příběhů, dávat nepřeberné množství otázek a dostávat ještě více odpovědí. A pokaždé najdete něco, co vám při minulém prohlížení knihy uniklo.
Roztomilým obrázkům, se skvěle zvládnutou neverbální komunikací všech obyvatelů lesa, porozumí i ty nejmenší děti.

30.08.2023 5 z 5

Krabička Krabička Isabella Paglia

Medvěd, Liška, Zajíc, Veverka, Sova a tajemný tvor v krabičce.
Jednoduchý příběh o nezištném přátelství bez podmínek, dávání radosti, péči, starostlivosti a soucitu. Děti se vcítí do pocitů zvířátek i tajemného tvora v krabičce a úplně jim propadnou. A my dospělí, díky společnému čtení s dětmi, taky.

"To nejcennější, co můžeme mít, to nejlepší, čím můžeme být... KAMARÁD",

Nádherný příběh a překrásné obrázky dělají z této knížky poklad.

30.08.2023 5 z 5

Hasičské autíčko Hasičské autíčko Jordi Busquets

Nenáročné "čtení" k vodě. Autor vyzývá na zadní straně "čtenáře" - "Pojď si hrát a pojmenuj správně následující obrázky."
Obrázky jsou veliké a jednoduché. Dost mi vadí, že je u obrázku napsaný i jeho název, obrázek to tím kazí. Kniha se jmenuje Hasičské autíčko, tak jsem předpokládala, že se budou v knize objevovat obrázky dalších dopravních prostředků. Což se stalo - Vláček, Lodička, Motorka. Ale pak je tu zcela překvapivě Trumpetka a Budík a naprosto nepochopitelně Pink-Pong.
Cílová věková skupina 0-2 názvy obrázků neocení. Pink-Ponk nepochopí vůbec, natož aby jej pojmenovala.
Kniha krásně plave, plast je příjemný na omak i na skus a vydrží i ostré dětské zoubky a nenechavé ručičky.

30.08.2023 3 z 5

Lodě - 5 000 let námořních dobrodružství Lodě - 5 000 let námořních dobrodružství Brian Lavery

Lodě námořní i říční; lodě obchodní, rybářské, sportovní, rekreační, výletní, vojenské; lodě dřevěné, kovové i slaměné, kožené a plátěné; lodě s vesly, pádly, plachtami, motory i na páru. Mapy zámořských objevů, schémata námořních bitev, medailonky významných loďařů, mořeplavců a kapitánů, plány slavných lodí, technické údaje lodí, technické a navigační pomůcky používané při plavbě, citáty z knih o moři. To vše na barevných fotografiích, dobových ilustracích, rytinách a obrazech. Chronologicky a přehledně.
Moc se mi líbí obálka, dobová fotografie Queen Mary v odstínech šedomodré a obrovský, čistě bílý název LODĚ. Jako bílé plachty na ocelově modrém moři.

07.08.2023 5 z 5

Nenávidím a miluji Nenávidím a miluji Valja Stýblová

Dokonalý jazyk, přesné vyjádření pocitů postav, jednoduché a přitom bohaté vyprávění dává celému románu výjimečnou kvalitu. Kniha neztratila nic ze své aktuálnosti. Ještě dlouho na ni musím intenzivně myslet.
Kniha je vyprávěním starého profesora u svého lékaře, vzpomíná na svůj život po čtyřicítce, kdy mu do něj vstoupila osmnáctiletá studentka. Příběh lásky studentky septimánky a stárnoucího profesora latiny. On poblouzněn její dokonalou krásou a bezstarostným mládím, ona zamilovaná do svého profesora, tak jak občas studentky bývají. On bezmezně zamilován na celý život, ona vášnivě a slepě zamilovaná jen na pár měsíců. Přesto spolu žili, přežívali, vychovávali dítě, a navzájem se trápili.
Vyprávění profesora jsem ze začátku chápala jako lásku nebo okouzlení ke studentu Antoniovi a až poté, co vstoupila na scénu Magdalena, bylo jasné, že nenávidět a milovat se budou všichni. A všichni se o to přičinili a všichni na tom budou mít kus viny.
Během jejich společného života, v důsledku jejich společných rozhodnutí, chyb a jednání, prochází stavem miluji a nenávidím nejen oni sami, ale i jejich dítě.
Vyprávění končí po více než dvaceti letech, kdy psychicky zdeptaný profesor a psychicky nemocná bývalá studentka spojí svůj život navždy. Trochu jako antická tragédie.

"Přeji si jenom zůstat po jejím boku, setrvat s ní ruku v ruce ještě pár chvil.
Má Eurydiké! Vždyť sestoupit za ní až na dno života je mé poslední a největší štěstí, doktore!"

06.08.2023 5 z 5

Světové dějiny Světové dějiny Jaroslav Charvát

Na gymplu kniha knih. Váhově, ne obsahem. Mezi studenty nazývaná prostě BIBLA. Bichle velká jako prase, která by zabila i slona. Nikdo ji nenosil domů a všechny ležely celé roky ve skříni, brali jsme si je jen občas do hodiny, byly krásné a pořád jako nové a voněly.
Nudné čtení, které skoro nikoho nebavilo. Ještě možná začátek knihy od pravěku po antiku byl trochu zajímavý, ale od středověku to byla nekonečná nuda, novověké dějiny jen nutné zlo, mnohé dějinné události tam pro jistotu nebyly vůbec. Naštěstí jsme měli historií zapáleného kantora, který nám ji během tří let celou převyprávěl do poutavých dobových příběhů a zaujal i nemilovníky dějepisu. Taková první živá audiovideokniha. A při takovém poslechu byly dvě knihy Světové dějiny, položené naležato na lavici, skvělou podpěrkou pod bradu. (Díky, Vlastíku, bylo to nádherné!)

03.08.2023 3 z 5

Alík a jezevec Alík a jezevec Oldřich Brož

Pohádkový příběh o zvířátkách a lidech v období celého roku. Nechybí napětí, dobrý konec a poučení. Kouzelné celostránkové ilustrace se střídají jedna ku jedné se stránkami s textem a přesně zobrazují to, o čem se zrovna vypráví.
Malý formát knihy je tak akorát do dětského batůžku, třeba na čtení přímo v lese, na pařezu, u potůčku.

26.07.2023 5 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Ráda čtu knihy psané formou deníku. Tento je víc než autentický. Punc věrohodnosti mu dodává styl vyjadřování hlavní hrdinky. Přesně tak by si to psal ten, kdo má své zápisky jen pro sebe. Marta si nejen psala deník, ale četla i spousty knih a v deníku se o nich zmiňuje. Což je další bonus této deníkové knihy. Tipů na další čtení je díky Martě dost a mám je ve složce "Doporučeno Soukupovou".
Duch soudce Pauknera: Havlíčkova Jilemnice / Jaroslav Havlíček
Chladnokrevně / Truman Capote
Podivný případ se psem / Mark Haddon
Cit slečny Smilly pro sníh / Peter Hoeg

Bagry, traktory a náklaďáky Bagry, traktory a náklaďáky Andrea Erne

Dopravní strojařina v kostce. Pro rodiče zvídavých malých obdivovatelů velkých aut a strojů na kolech je tato kniha nepostradatelnou nutností.
"Ty ji chceš, ty ji musíš mít, ty ji potřebuješ!" (Tonda, 3 roky)

Spousta, spousta zvířat Spousta, spousta zvířat Claudia Bielinsky

Obrovská kniha je po rozložení skoro jako herní plán. Zvířata jsou zde rozděleny zcela nezoologicky - ne do kmenů, tříd a řádů - ale tak, jak to vidí děti. Na Mrňousky, Obry, Černobílé, Barevné, Na nebi, Pod vodou, Srandovní, Zuřivé a Na farmě, jedné skupině je věnována jedna dvoustrana. Celou knihou provází Mravenec a představuje každého ze svých zvířecích kamarádů. Takže například mezi Mrňousky jsou stínky, ruměnice, kněžice nebo vši, prostě taková zvířátka, se kterými se děti běžně setkávají, ale zatím nevěděly, jak se všechny jmenují.
Krátké texty u jednotlivých zvířátek jsou malými charakteristikami, podle kterých dítě může hledat zvířátko na plánu. "Tyhle holky pusinkují kytičky a pak vyrábějí med. Víš, jak se jim říká? Ano, včely!" nebo "Vypadá to, jako by měl plenku přes celá záda. To je laskavý šprýmař Tapír!"
Zvířata dělají i lidské činnosti - mandril jede na skejtu a veze zákusky, žába slaví narozeniny s dortem, bažanti žonglují, gepard se prohání na kole, čtyřnohá zvířata mají obuté boty, plameňáci tančí, panda čte panďátku knihu, tuleň líže zmrzlinu, nosorožec češe mamuta. Děti samozřejmě ví, že to zvířata nedělají, ale milují, když o tom mohou poslouchat a pak samy vymýšlet a přidávat další a další fantazie.

21.07.2023 5 z 5

Technika racionálního čtení: Čtení, myšlení, úspěch Technika racionálního čtení: Čtení, myšlení, úspěch David Gruber

Co je vhodné číst rychle a co je nutné číst racionálně. Racionální čtení pracovních a nepracovních textů, od orientačního čtení, přes kurzorické čtení, selektivní čtení až po statarické čtení. Rekreační čtení pro všechny nepracovní způsoby čtení. Co je to rozložení informační hustoty v písmenech, slovech, větách a odstavcích. Tak tohle všechno autor analyzuje a matematicky vysvětluje a navádí, jak se na čtený text dívat jinak, než doposud. Hravě, čtivě a zajímavě a stále aktuálně.

Jen jeden odstavec knihy je už za hranicí životnosti a působí v dnešní době velmi úsměvně, a to když autor uvádí vlivy na čtivost písmen. Ale v roce 1991 si skoro nikdo nedovedl představit, z čeho všeho budeme v roce 2023 číst texty.
"Na čtivost písmen má jistě vliv jeho velikost, druh tisku (kolonel, petit, garmond, cicero a jiné romantické názvy), druh barvy tisku a její sytost, vztah barvy písmene a barvy podkladu textu apod. Copak si můžeme v praxi volit u jednoho a téhož textu typ a velikost písma, jeho barvu a barvu podkladu? Snad na výkonném počítači třídy PC. Ale kdo ho má? A kdo má potřebný software a kdo má možnost číst většinu svých textů z displeje anebo z kvalitní přizpůsobivé barevné tiskárny počítače?"

Závěrečný test je text, článek "Jak správně odhadnout a vybrat knihu ke čtení". Ten je nejen testovacím textem k ověření nově nabytých čtenářských schopností, ale skvělým praktickým návodem s trvalou platností.

18.07.2023 5 z 5

Medvěd nechce jít spát Medvěd nechce jít spát Oksana Bula

Všem medvědům
Jednoho dne potkal medvěd zubra.
Zubr mu vyprávěl, jaké to je, když všechno v zimě zapadne sněhem.
Medvěd se zamyslel: On brzy usne a všechny zimní radovánky mu zase utečou.
Dokonce už přišli i tukoni, aby ho uložili k zimnímu spánku.
Přinesli s sebou všechno, co takový medvěd k spánku potřebuje.
Vypadá to, že medvěd konečně usnul. Už můžeme jít!
Teď si můžou tukoni konečně odpočinout.
Všechny zvířátka, která měla usnout zimním spánkem, už spí ve svých pelíšcích.
Počkat, ale vždyť medvěd nespí!!!
Já nechci jít spát!
Tukoni ho přemlouvají, aby se vrátil do svého brlohu.
Medvěda však něco napadlo.
V mém brlohu se špatně spí! Najděte mi jiný pelíšek!
Tenhle je moc měkký! A ten zase tvrdý! To je moc nízko! A tohle moc vysoko!
Žádný pelíšek se medvědovi nelíbil.
A zatímco se tukoni snažili něco vymyslet, medvěd jim zase utekl.
A v tom uviděl šnečka, který se právě ukládal k spánku.
Dobrou noc, šnečku. Sladké sny, medvěde.
Konec

Tak to je celé.
Textu není moc, ale pro malé děti tak akorát. Obrázky jsou kouzelné, nad každým se dá volně vyprávět další a další příběh. No a tukoně, ty si musí zamilovat každý.

06.07.2023 5 z 5

Náš velký útěk Náš velký útěk Andrea Hejlskov

Přežije rodina mimo civilizaci?, píše se na obálce knihy.
Jak mimo civilizaci? Normálně odjeli z Dánska autem na pronajatou chatu v jižním Švédsku, supermarket a lékař pár minut autem od chaty, auto parkují pod chatou. Autorka je dětská psycholožka a vyučovala psychologii na univerzitě. Už jí to nebavilo ve městě, tak sbalila děti, manžela, plno krámů a jeli. Tam si chtěla hrát na eko, bio a agro život v divočině, uprostřed lesů, ale stala se z ní jen nepraktická chatařka, která nezvládala ani zatopit v kamnech, připravit jídlo, umýt nádobí a zapřáhnout skoro dospělou dceru do domácích prací. Ukňouraná paní neví, co chce, ale chce to moc a chce být u toho šťastná. Nakonec se trochu z toho zbláznila, otrávila rodinu, ale dokáže o tom kecat na svém blogu a ještě napíše knihu, jak se v tom všem rok patlala.
Musím uznat, že se jí to podařilo velmi poutavě a čtivě. Kniha má dvacet kapitol a každá z nich je uvedena černobílou fotografií na dvoustránce - slunce, dřevo, oheň, jezero, svíčka, kořeny, úplněk, potok, kotlík nad ohněm, pařez, zaťatá sekera, mlha, kůra, kmeny, led, sníh, rampouchy, les, koruny stromů a lapač snů. Tak to vypadá velmi pěkně, skoro jako deníček squaw v trampské osadě. Ovšem po přečtení člověk zjistí, že její kritika kapitalismu, feministické nářky a obavy z klimatické krize jsou jen takové módní výkřiky. Sama sobecky parazituje na společnosti a chová se ve vysněném lese jako hovádko (žití z přídavků na děti, pálení plastů v ohništi, praní prádla v jezeře pracím práškem, těžba stromů na srub pomocí harvestoru).

06.07.2023 3 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Podlehla jsem reklamnímu vábení - "Oheň v krbu a zasněžené vrcholky hor za oknem" a slibně vypadající obálce a v knihovně jsem si zarezervovala tuto knihu. Čekala jsem dlouho, tak jsem si říkala, že to bude něco, když je o to takový zájem. Konečně je kniha volná pro mne. Čtu hned, i když je venku horko a dusno a jsem na zahradě pod třešní. Psychicky jsem se připravila na neuvěřitelnou slaďárnu plnou klišé a zbytečných romantických keců. A taky, že to tam je, a hodně a moc. Ale! Bylo to nějaké milé. Asi ty hory, dřevěné domečky, sníh a lyžovačka a běžky a lákavé koláčky a dortíky a čokoláda a sýry. Paní Julie to umí. Hlavně ty popisy, ty jsou na jedničku. Úplně mě vtáhla a byla jsem tam a až mi bylo z toho chvíli zima.
V rámci žánru dávám čtyři hvězdy a nechávám si ještě rezervu, kdybych od paní Caplin četla ještě něco dalšího.
Dala jsem si u toho pár kousků čokolády a kousek sýra a zapálila svíčku Goose Creek Salted Caramel Cupcake a opravdu jsem si to užila.

Tipy na vonné svíčky k této knize:
Kringle Candle Cashmere & Cocoa (Kašmír a kakao)
Kringle Candle Cardamom Gingerbread (Kardamomový perník)
Kringle Candle Blueberry Muffin (Borůvkový muffin)
Kringle Candle Hot Chocolate (Horká čokoláda)
Kringle Candle Cozy Cabin (Útulná chata)
Goose Creek Caramel Spice Frosting (Karamelový dortíček)
Goose Creek North Pole Bakery (Pekárna na severním pólu)
Village Candle Golden Caramel (Zlatý karamel)
Village Candle Cherry Coffee Cordial (Třešňovo kávový likér)
Village Candle Spiced Vanilla Apple (Pečené vanilkové jablko)
Village Candle Brownie Delight (Čokoládový dortík)
Country Candle Caramel Chocolate (Čokoláda s karamelem)
Country Candle Coffee Shop (Kavárna)
WoodWick Caramel Toasted Sesame (Sezamové sušenky s karamelem)
WoodWick Trilogy Café Sweets (Desert v kavárně)

27.06.2023 4 z 5

Kreslené vtipy pro děti 3 Kreslené vtipy pro děti 3 Zuzana Neubauerová

110 vtipů na různá témata a pro různě staré děti. Některé staré otřepané s aktuálními obměnami spíše pro dospělé. Samozřejmě i obligátní o Pepíčkovi.
"Pepíčku, proč máš brýle na břiše?" "Protože mám slepé střevo."
I nové.
Kluk leží v houpací síti: "Kdyby byla lenost sport, byl bych čtvrtý, abych nemusel lézt na pódium."

Dva chlapi sedí u piva a jeden říká tomu druhému: "S manželkou jsme se dohodli, že nechceme mít děti. Dnes u večeře jim to řekneme."

27.06.2023 3 z 5

I v blázinci se dá žít I v blázinci se dá žít Marcela Mlynářová

Tak to je bizár.
Čteno na základě čtenářské výzvy - nová kniha v roce 2023. Obálka pěkná, kniha tak akorát do ruky.
Prvních pár stránek celkem vtipných (asi 3), ale pak to začalo být nekonečné chrlení nepodstatných informací o navštívených místech (asi opisy zadních stran map), co jedla, co pila, kdo se na ni podíval chlípně, kde se svlékla a padla do měkké postele, kde se umyla, namalovala a oblékla, kde byl jaký šutr na cestě, jak nasedla do auta, jak nastartovala, kdy vysedla z auta, kde zaparkovala. A k tomu politologické bonusy.

Na jedné straně autorce každou chvíli vyhrknou slzy nad krásou české krajiny, na druhé straně používá zcela zbytečně sprostá slova. Rodinu svého syna nazývá pičifarma = snacha a tři vnučky, když se k nim přidala a jely společně na výlet, pak už je to pičiosazenstvo.
Na jedné straně se rozplývá nad první republikou, na druhé straně vládu první republiky za stavbu řopíků u Slavonic nazývá zelené mozky.
Sama vchází při svých výletech do zákazů vstupu a na druhé straně je pobouřena drzostí chlapa, který vstoupil přes závoru na její pozemek a ještě na něho střílí z připraveného revolveru.
Autem projíždí zákazy vjezdu, staveniště cest, a pak se na stezce rozčiluje, že tam i přes zákaz projíždějí cyklisti.
Autorka žertuje o erotických večerech s tangy na prdelce, a zároveň velmi ochotně a často popisuje své sexuální fantazie a choutky... až z toho její unavený milenec usnul a čtenář se musel stydět nad trapností.
"Navenek jsem však určitě působila jako vznešená dáma uhlazených mravů." Spíš jako velká chlubilka a marnivá nána s narcistními sklony.
Názory autorky na očkování, tlusté lidi, Putina, chudé lidi, Babiše, Ukrajince, emigranty, Romy-čmoudy, neschopné matky samoživitelky a politiku čpí xenofobií a fejkovými články kolující s velkou oblibou mezi mnohými ženami 70+, které je s nadšením dále přeposílají celému příbuzenstvu a pak jejich obsah prezentují jako vlastní myšlenky.

Nakonec uvažuji, zda tuto knihu v čtenářské výzvě nezařadit do kategorie Kniha, jejíž hlavní postava je alkoholik.
Strana 142 a whirlpoolový sál: "Tam, po dvě hodiny regenerovaná bazénovými a sektovými bublinkami, jsem konečně získala svou obvyklou formu." ... "A ráno se zprovoznit a dát se dohromady." K tomu životní moudro: "Než pojít hlady, je lepší se uchlastat. Ne?"

Celá kniha je takový velký pelmel všeho a ničeho až má člověk pocit, že čte parodii na Barona Prášila nebo českou bondovku Jane Bondová 0075.
Pokud je kniha parodií na starou, protivnou, věčně nespokojenou, hašteřivou, samolibou, nesoudnou, nabubřelou, sexuálně chtivou seniorku, hrající si na akční dvacítku, se kterou nechce nikdo nikde cestovat, souložit ani chlastat, tak pak se to autorce podařilo na jedničku. To je na pět hvězdiček.

No a závěr ze strany 147: "Pobyt utekl rychleji, než jsem čekala a byl tu den odjezdu: "Teď už můžeš jít do prdele..." vypustila jsem projev náhlé emoce."
Co k tomu autorce dodat? Tak to klidně může a šťastnou cestu!

27.06.2023 odpad!

Medvědí tanec Medvědí tanec Irena Dousková

Chvílemi jsem se v knize ztrácela, chvílemi mi bylo vše jasné. Dobové reálie umocnily atmosféru v mladé republice a ponurost zimní Lipnice s odcházejícím Haškem. Divadelní hra se psem byla důkazem, že ani na smrtelné posteli nemusí chybět humor.
Příště bych ji četla na jeden zátah, abych pořád byla v ději.
Pěkně celou knihu zhodnotila a rozkódovala ve své diplomové práci Marcela Hrubanová.

27.06.2023 5 z 5