Světové dějiny

Světové dějiny https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282838/bmid_svetove-dejiny-57e-282838.jpg 4 5 2

Petra1323
03.08.2023 3 z 5

Na gymplu kniha knih. Váhově, ne obsahem. Mezi studenty nazývaná prostě BIBLA. Bichle velká jako prase, která by zabila i slona. Nikdo ji nenosil domů a všechny ležely celé roky ve skříni, brali jsme si je jen občas do hodiny, byly krásné a pořád jako nové a voněly.
Nudné čtení, které skoro nikoho nebavilo. Ještě možná začátek knihy od pravěku po antiku byl trochu zajímavý, ale od středověku to byla nekonečná nuda, novověké dějiny jen nutné zlo, mnohé dějinné události tam pro jistotu nebyly vůbec. Naštěstí jsme měli historií zapáleného kantora, který nám ji během tří let celou převyprávěl do poutavých dobových příběhů a zaujal i nemilovníky dějepisu. Taková první živá audiovideokniha. A při takovém poslechu byly dvě knihy Světové dějiny, položené naležato na lavici, skvělou podpěrkou pod bradu. (Díky, Vlastíku, bylo to nádherné!)

boxas
06.02.2022 5 z 5

Tuto knihu mám v knihovně pořád, tedy přesněji pořád už od střední školy.
Mnohé se za tu dobu změnilo, náš současný náhled na některé úseky dějin, zvlášť na události 20. století, se zásadně liší od výkladu v této knize, ale přes určité výhrady se domnívám, že běžný čtenář zde nalezne velmi dobré základní poučení o historii lidstva od pravěku až po novověk.
Především pro období pravěku, starověku a středověku nemá tato kniha dodnes žádnou vážnější konkurenci.
A ještě poznámka k anotaci. Je poněkud zavádějící. Jako učebnice nebyla pro svoje rozměry tato kniha vhodná ani v době svého vzniku a nyní se už na školách dávno nepoužívá.

Jaroslav Charvát
česká, 1904 - 1988