Péťa1950 Péťa1950 komentáře u knih

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

Knihu jsem několikrát odložila. Vzpomínky na dětství proložené bez přechodu skutečností, neuspořádané vzpomínky. Vše v mysli Delii hledající vztah matky k ní a naopak. Říkala jsem si, že vše musí mít nějaké jasné rozuzlení, tak jsem se ke knize zase vrátila. Poslední asi pětina knihy vše vysvětlila. Víc nebudu psát, příčinu zmatku ve vzpomínkách hlavní hrdinky jsem neodhadla. Víc neprozradím. Autorku jsem neznala, zkusím další knihy, pokud budou v knihovně.

05.12.2021 3 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

David tentokrát méně akční. Celkově mi děj připadal příliš rozvleklý, některé myšlenky se opakovaly. Krásný dopis od Derryn příběh uzavírá. Pozor na psychopaty, nelze se jim bránit. Přečtěte si.

02.07.2021 3 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Nesmrtelný David, moc neuvěřitelných scén, vraždy jako nutnost, tentokrát mi vše přišlo příliš přehnané.

25.02.2021 3 z 5

Horké peníze Horké peníze Dick Francis (p)

Láska, nenávist, závist, vztahy v rodině, zraněná duše z dětství, peníze........vše propojené do napínavého příběhu, který vás nutí číst bez přestávky. Kladný hrdina z dostihového prostředí, tak jak to do knih Dicka Francise patří. Zde jsou hlavní složité vztahy v rodinách hlavní ohrožené postavy. Odpočinkové čtení s napětím.

09.10.2020 5 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Opět dva časově oddělené příběhy, které se nakonec propojí. Tentokrát velké množství mrtvých a také široký záběr poruch osobnosti u většiny postav. Všechny postavy dobře vykreslené. Opět propojeno s životy vyšetřovatelů. Doporučuji a budu v knihovně hledat další díly.

28.03.2022 4 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Zajímavé využití filmové techniky z minulého století. Život ve lži. Zrádnost trestu smrti. Čtivé, David opět několikrát v nebezpečí. Kdo má tuto sérii rád, tak si přijde na své.

15.11.2021 4 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Kniha se nedá číst jako detektivka jedním dechem. Lidské tělo a jeho zkoumání a popis jako spojující článek. Krátké úvahy o tom, co žene lidi na cesty a k tomu několik zajímavých delších příběhů, které nejsou podávány v celku, ale v několika pokračováních. Zvláštní humor, slovní obraty, metafory. Kniha si najde své příznivce, i když jich nebude asi mnoho. Spojení deprese a cestovatelské vášně, politický podtext naznačen politickým vývojem Polska a okolních států po druhé světové válce. Zajímavý příběh z Moskvy, život, ze kterého není úniku. Ocenění knize patří.

08.02.2021 5 z 5

Ema Destinnová Ema Destinnová Václav Holzknecht

Životopis slavné operní pěvkyně, zaměřený na její profesionální dráhu od začátku. Text je ve třech jazycích, kromě češtiny také německy a anglicky. Řada fotografií civilních i z profesionální dráhy. Pro mne zajímavé, že i když byla vlastenka a milovala a propagovala hlavně dílo Bedřicha Smetany, naše společnost ji přijala, až když se výrazně prosadila v cizině. Přečtěte si, pokud se rádi seznamujete s osudy našich významných osobností.

18.12.2020 5 z 5

Život Toulouse-Lautreca Život Toulouse-Lautreca Henri Perruchot

Románově zpracovaný životopis geniálního malíře. V knize je celkem podrobně popsán umělecký vývoj, styl, vznik některých děl, nutnost zachycovat vše, co vidí, reálný život bez příkras. Nespoutaný život , alkohol, prostitutky, noční život, to vše je důsledkem vyrovnávání se s fyzickým hendikepem, patrně v důsledku sňatku mezi blízkými příbuznými. Skutečné pocity nedává na veřejnosti najevo. Způsob života vyústil v předčasnou smrt. Kniha je doplněna ukázkami některých děl, karikatur, náčrtků. Pro čtenáře životopisů.

29.03.2020 5 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Pohlední muži s uhrančivýma očima, kteří se v západním světě chovají civilizovaně v souladu s kulturou, ve které právě žijí. Po návratu do svého prostředí se mění v majitele žen, podle kultury a náboženství, kam se vrátili. Kolik takových příběhů už bylo popsáno, zfilmováno a přesto se ženy nechají přestěhovat do neznámého světa. Pak většinou není východisko. Stále se opakující příběhy.

23.07.2018 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Kniha o smyslu života. Krásně zpracovaná.

18.06.2018 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Les v domě může být kdekoliv. Právě v rodinách od lidí, které máme rádi a kteří nás mají chránit, čeká velká zrada. Lež a navazující lži ničí další životy. Kolik dětí si tímto peklem prošlo nelze zjistit. Podobný problém řeší kniha "Houbařka" Viktorie Hanišové. Kdo z prarodičů má větší vinu? Nechám to na čtenářích.

18.04.2024 3 z 5

Annin útěk Annin útěk Mattia Corrente

Co víme o lidech kolem nás, o člověku se kterým sdílíme život? Jaké jsou druhy lásky-milenecká, mateřská, otcovská, sourozenecká? Která je nejsilnější. Má mateřská láska právo řídit život dítěte? Každé naše životní rozhodnutí je nezvratné, můžeme utéct sami před sebou? Do jaké míry je člověk v životě svobodný? Má právo láska spoutávat? Jak nás ovlivňuje prostředí sociální, společenské normy a další? To vše je nastíněno v příběhu Anny a Severina. Až útěk Anny a hledání Severinem je oba přivede ke svobodě a pochopení druhého. Nádherná kniha. Doporučuji k pomalému pročítání. Určitě se ke knize budu vracet.

25.08.2023 5 z 5

Vyvolená k smrti Vyvolená k smrti Lisa Jackson

První díl jsem nečetla, tak nemohu srovnávat. Osudy řady postav se propojují, vysvětlí se, co vedlo k brutálním vraždám a zrození psychopatického vraha. Boj o život Regan Pescoliové je dost nevěrohodný. Policie je stále pozadu. Vrah nechává řadu indicií, jako by se chtěl zviditelnit. Vysvětlí se i druhý příběh ženy mlčící v psychiatrické léčebně. Přečtěte si a utvořte si vlastní názor.

12.08.2023 3 z 5

Vyvolení Vyvolení Jørn Lier Horst

K ději nic psát nebudu, anotace stačí. Vše další by prozradilo řešení. Vyhovoval mi styl krátkých kapitol, který mě nutil stále pokračovat. Doporučuji.

08.08.2022 4 z 5

Pábitelé Pábitelé Bohumil Hrabal

Syrovost a podstata života v povídkové tvorbě. Mě nejvíc zaujala "Jarmilka", "Diamantové očko" a "Automat svět". Četla jsem znovu po mnoha letech. Jak je v anotaci, lidé vyprávějí své příběhy. Víc nebudu psát, ani to nejde. Přečtěte si a dojem si utvořte každý sám.

08.05.2022 4 z 5

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

Zajímavý motiv vražd i řešení. Dvě časové linie a vše doplněné osobním životem vyšetřovatelů jako v celé sérii. Víc nebudu psát, napověděla bych objasnění vražd.

06.03.2022 4 z 5

Soukromá tajemství Soukromá tajemství * antologie

K povídkám se dostanu jen občas, proto je těžko hodnotím. Nedokážu je porovnávat, všechny povídky mě něčím zaujaly. Podle mého názoru se výběr povedl rozlišností témat i stylem zpracování. Mne nejvíce zaujal styl Jaroslava Rudiše. Doporučuji na odpočinek, i když témata nejsou nijak veselá.

14.12.2021 4 z 5

Malé ženy (převyprávění) Malé ženy (převyprávění) Jindřiška Smetanová

Pohled na život v Americe v době občanské války. Atmosféra života jednotlivých vrstev společnosti. Zajímavý život obyčejné rodiny bojující s chudobou. Soudržnost celé rodiny, vzájemná láska, nenásilná forma výchovy. Rozličné povahy dospívajících děvčat a jejich vývoj prostupují celým příběhem. Jedna důležitá složka života technickým vývojem nyní mizí. Společně strávený čas všech členů rodiny, rozhovory, vyjadřování se k jednotlivým radostem i prohřeškům. Podle mne komunikace ve virtuálním prostoru členy rodin vzdaluje.
Poznámka, v tomto vydání bylo dost gramatických chyb. Proto jen 3 hvězdy. Ještě doplněk, kniha je pro dívky, ale nevím, jestli by nynější generaci zaujala. Není to historický román.

30.05.2021 3 z 5

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Vyšetřování vraždy pomalu nabírá na rychlosti. Vše na pozadí historie honů na čarodějnice v kontinentální Evropě a na Islandu, rituály , čarodějnické praktiky. Zajímavá dvojice vyšetřovatelů i s rodinnými problémy. Rozuzlení podle scénáře, vrah musí být zmíněn už na začátku. Popis prostředí, přírody, klimatických podmínek navozuje realitu života na Islandu.
Doporučuji čtenářům, kterým nevadí odbočky od hlavního děje.

18.05.2021 4 z 5