Péťa1950 Péťa1950 komentáře u knih

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Chajda69 popsala i můj dojem z knihy. Víc nebudu psát. (Vyhýbejte se závislostem, nejsou řešením.)

04.06.2022 4 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Z nesouvislých vzpomínek naplněných nenávistí k jedné osobě vyplyne napínavý příběh. Vše založeno na lži, další lži prostupují celým příběhem. Víc nebudu přibližovat, napověděla bych rozuzlení. Přečtěte si, děj vás postupně vtáhne a bude nutit číst dál.

03.12.2021 4 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Zajímavý příběh vybudovaný na strachu a fantazii dětí. David opět několikrát ve smrtelném nebezpečí. Na tom je tato série založená. Kdo má rád Davida, přečtěte si.

17.11.2021 5 z 5

Znamení hada Znamení hada Hana Marie Körnerová (p)

Doba Ludvíka XV., válka mezi Anglií a Francií. Příběh osiřelé šlechtičny, propojení s bratrem dvojčetem, láska, zrada, přátelství, ohrožení života a nakonec pohádkové rozuzlení, dobro zvítězí. Oba díly čtivě napsané. Mne zaujalo vykreslení jednotlivých postav příběhu, jejich vývoj, někdy k lepšímu, někdy k horšímu, vedoucí až do záhuby, nebo naopak ke štěstí. Doporučuji romantickým duším.

07.10.2021 4 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Zavřená knihovna mě přivedla ke knihám, které mám doma. Po mnoha letech jsem se vrátila k této knize. Nyní na mě působí depresivně. Německo po první světové válce a plíživý nástup nové ideologie. I když kniha mluví o lidech kolem firmy s náhrobními kameny, kteří prožívají své lásky, sny a snaží se přežít v době, kdy peníze okamžitě ztrácí svoji hodnotu. Postavy se vyrovnávají různým způsobem s hrůzami prohrané války a už vzniká nová hrozba. Krásně vykreslené různé povahy v široké škále.Mám raději jiné autorovy knihy.

15.03.2020 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Přátelství dvou chlapců,(dále mužů) z naprosto odlišného prostředí, láska k horám, hledání vlastní cesty životem, vztahy v rodině, vztahy otců a synů. Matky, které drží rodinu....To vše je v poklidně plynoucím příběhu. Každý je zodpovědný za životní cestu, kterou si zvolil, nic nejde vrátit.

15.11.2019 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Četla jsem kdysi dávno ve škole, učili jsme se tím číst. Podobná dobrodružství jsme na venkově také zažívali. Hodně dávná vzpomínka na třetí třídu.

02.07.2018 4 z 5

Slepec Slepec Christine Brand

Čtivý příběh, ne příliš komplikovaný. Postavy mají své jasné místo, které nemění. Zajímavý je náhled do života slepého člověka a využívání moderních technologií k ulehčení samostatného života. O aplikaci Be my eyes jsem nevěděla, zajímavá pomoc. Policie se moc nevyznamenala. Přečtěte si.

17.08.2021 4 z 5

Jak je člověku, který ztrácí sám sebe? Láska nejbližších, jako lék.

05.05.2019 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Zajímavý námět, ale závěrečná část dost neuvěřitelná. Tristan je můj favorit, už jsem to psala jednou. Líbí se mi charakteristiky postav, Tristana, Kate a jejího syna Jakea.

23.12.2023 4 z 5

Těžký prachy Těžký prachy Jan Novák

Anotace je podrobná, není třeba doplňovat. Více než třetinu knihy jsem se nemohla začíst, kapitoly mi připadaly v podstatě stejné, jenom se měnila jména a přezdívky. Kdybych neznala základy angličtiny, tak různé věty byly nesrozumitelné. Až v druhé polovině začaly části do sebe zapadat, několik osudů se spojilo, část působila románově. Kromě životních příběhů několika postav vykreslena tvrdá realita života jedné ze spodních vrstev společnosti a bezohlednost majitelů firem. Autor sám na sobě zažil tvrdé praktiky vedení firmy. Realita života, kterou si nedovedu ani představit. Přečtěte a utvořte si svůj názor. Čtvrtou hvězdu dávám autorovi za tři roky práce ve firmě a sbírání materiálu ke knize.

08.01.2023 4 z 5

Mořská panna Mořská panna Camilla Läckberg

Zajímavý styl psaní. Trochu jsem měla problém uvědomovat si, o kom čtená část zrovna je.
Vložené části z minulosti postupně odhalovaly identitu vzpomínajícího. Zajímavý námět, přečtěte si. (Dávejte svým nejbližším co nejvíce lásky).

12.01.2022 4 z 5

Z dějin české každodennosti: život v 19. století Z dějin české každodennosti: život v 19. století Milena Lenderová

Nejedná se o text, ke kterému sednete a zhltnete ho jako detektivku. Jde o odborný text, proto řada cizích slov a pojmů. Řada odkazů je určena především studentům a odborníkům, kteří by jednotlivé části dále podrobněji studovali. Mne, jako běžného čtenáře a neodborníka zaujalo, jak pro nás samozřejmé věci byly ještě v nedávné době nedostupné. Např. koupelna a toaleta v bytové jednotce. Zajímavá publikace náročná na čtenáře. Život ze všech stran. Jednotlivosti známe. Nejvíce mě zaujalo vše související se zdravím, hygienou, fyzickým rozvojem, vzděláním. Knihu je dobré dávkovat po částech, pročítat. Doporučuji všem, kdo si chtějí připomenout dobu ne tak vzdálenou časově, ale úrovní všech stránek života. Poslední kapitola, hledání kulturních dějin, už je jen pro odborníky, jako studijní text. To je můj dojem. Tam jsem se v cizích slovech, spoustě jmen a pojmů ztrácela.

09.11.2021 5 z 5

Až za hrob Až za hrob Dick Francis (p)

Ke knize jsem se vrátila po letech. Děj jsem znala, proto jsem si vychutnávala zvláštní styl humoru, skrývané hluboké city, malířskou techniku a další. Stojí za přečtení. Dick Francis je mistr slova.

08.09.2020 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Člověk je nejhorší šelma, týrá a zabíjí pro potěšení.
Kniha o nelidskosti, brutalitě a na druhé straně velké síle
a touze po životě. Nikdy bychom neměli zapomenout . Bohužel jsou místa, kde se podobná zvěrstva stále dějí.

17.06.2018 5 z 5

Medvědí tanec Medvědí tanec Irena Dousková

Zvláštní styl mapující myšlenkové pochody několika posledních přátel Jaroslava Haška a také sny v deliriu nebo bolestech v posledních měsících a dnech jeho života. Fikce nebo skutečnost. Je to na čtenáři. Životní příběh v náznacích podaný zajímavou formou se zvláštním humorem. Doporučuji čtenářům, kteří mají rádi Švejka. Irena Dousková mě opět nezklamala.

27.10.2022 5 z 5

Ve jménu Gucci Ve jménu Gucci Patricia Gucci

Vzestup a pád módního impéria pohledem autorky, dcery Alda Gucciho. Vzpomínky na život s matkou a návštěvami otce. Ohromná vůle a pracovitost, láska, závist, nenávist. Italský temperament v různých formách. Ohromná vůle otce k překonání všech překážek. A hlavní láska otce, dcery a matky. Doporučuji.

14.08.2021 5 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Příliš komplikované rozplétání příběhu Zalaščenka a jeho dcer, zpravodajské centrály, dvojití agenti, mafie----příliš překombinované. Brutální praktiky, z kterých se hlavní hrdinové zázračně dostanou. Vše, co se uměle prodlužuje, postupně ztrácí náboj.

15.10.2020 3 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Kniha čtivá. Ve střední části jsem se chvíli ztrácela v postavách a časové posloupnosti. Láska a touha po lásce v různých rovinách, závislost na druhém.Propletené vztahy malého počtu lidí. Kam až vede nepoznaná rodičovská láska.

07.06.2020 3 z 5

Hvězdy první republiky 2 - Dalších 50 ikon prvorepublikového i protektorátního filmu Hvězdy první republiky 2 - Dalších 50 ikon prvorepublikového i protektorátního filmu Alžběta Nagyová

Kniha zaujme především ty, kdo se zajímají o historii filmu a divadla. Seznámení s herci velkých i malých rolí, s režiséry, hudebníky a dalšími, kteří se kolem filmu a divadla pohybují. V podstatě všichni začínali v ochotnických a kočovných společnostech. Válka činnost některým ukončila(emigrace, zákaz činnosti i smrt).Další skupina skončila po r.1948 -opět zákaz činnosti, emigrace a pod. Třetí skupina -herci, kteří provázeli naše dětství a mládí až do dospělosti.Např. Josef Kemr, František Filipovský, Hrušínský, Rosůlková a další. Nebudu všechny, jmenovat, přečtěte si.

24.01.2020 4 z 5