Péťa1950 Péťa1950 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha o těžkém životě na rozmezí Polska a Čech. Děj nebudu popisovat. Chtěla bych upozornit na mistrovské vykreslení povah jednotlivých postav, jejich vývoj po celou dobu příběhu. Jak je možné, že situací na Těšínsku po vzniku Československé republiky se nezabývalo naše školství ani za totality ani nyní? V podstatě občanská válka, ke které se historie nehlásí.( A ještě perlička, výstižný popis kladenského dialektu v několika větách ke konci příběhu. Vybavil se mi, otec byl z Kladna a ještě dneska tu charakteristickou melodii hlasu poznám.) Doporučuji, i když to není lehké čtení.

04.01.2021 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Posloucháno jako audiokniha, příjemný přednes Simony Postlerové.
Životní příběh, z dívky se postupně stává silná žena, milující svoji rodinu a překonávající řadu překážek, které jí život připravil. Rekapitulace těžkého života, ve kterém je plno lásky, povinností i radosti. Kdo si knihu přečte, uvědomí si, jak přepychově dneska žijeme a nevážíme si toho. Vytrácí se hlavně vztahy v rodině, zodpovědnost, vzájemný respekt, láska. Možná by pomohlo jedno společné jídlo denně, ke kterému si sedne celá rodina bez mobilů a podobných zařízení a společně si budou povídat.
Nádherný příběh, připomínal mi život mých prarodičů .

13.04.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Autor knihu napsal v roce 1949. Totalitní režim popsaný až do absurdity. Velice těžký text. Jakoby předpovídal budoucnost. Přečtěte si a utvořte vlastní názor. Autor nevěděl, co se bude v totalitních režimech dít. Zkušenost měl s fašismem a se Stalinem. Jde o vizi, která se v různé míře naplnila. Můj druhý komentář. První byl přesunut do diskuze.

12.10.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Krásně napsaná kniha o velmi vážném problému. Vidím zákoutí v lesích, nechtěla bych popsanou trasu chodit. (velké výškové převýšení několikrát a ne vždy schůdný terén.) Hlavní je ale skrývané tajemství rodiny, které vede k rozkladu, přetvářce, alkoholismu a duševnímu onemocnění. Dítě, které zradí ti, kteří ho mají chránit. První kniha od autorky, budu v knihovně hledat další. Doporučuji.
"Ježíšek nezklamal"

29.12.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Audiokniha, v krásním podání Kláry Suché a Miroslava Hanuse. Anotace velice podrobná. Dílo mapující vývoj vztahu otce a dcery. Oba uzavřeni ve svém světě, hledající cestu k sobě. Není co dodat, přečtěte si. První jsem od autorky četla "Hotýlek", málem mě to od další knihy odradilo. Jsem ráda, že se ke mně po dvou letech rezervace v knihovně "Tiché roky" dostaly. Celek působí velice depresivně. Není to čtení do dnešní doby. A nedovedu si představit , že je možné žít vedle vlastního dítěte tak odmítavým způsobem.

15.07.2021 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha má podle anotace tři hlavní postavy, Annu, Alžbětu a Anežku (matka, dcera, vnučka).Mne ale zaujaly více mužské postavy, Ludvík, Hans, Jakub, Werner a další. Politický vývoj a změny v myšlení lidí nejvíc vystihuje postava Ludvíka. Vše politické je v knize nastíněno, ale pro mladé čtenáře to nemusí být srozumitelné. A naivita Anežky po r.1968 mi přijde neuvěřitelná. Opět pesimistický příběh, jako kdyby člověk neměl nárok na radost a štěstí.

20.12.2021 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Pro mě nový autor. První jsem četla " A každé ráno je cesta domů delší a delší "."Úzkosti "jsou druhá. S nadsázkou a vtipem podaná vážná výpověď o lidech, jejich láskách, úzkostech, radostech. O tom, co nám ovlivnilo život a my se s tím těžko vyrovnáváme, o hledání cesty jednoho k druhému. Zkrátka o životě. Zasmála jsem se a konec mě dostal. Přečtěte si. Pro mne nejlepší, co jsem v posledním roce četla. Už budu s hvězdičkami více šetřit.

26.07.2021 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Hokej jako kulisa, kolem které se vše točí. Hlavní ale je atmosféra malého města a myšlení a osudy lidí. Perfektně vykreslené všechny postavy příběhu, i ty nejmenší. Milujte své děti, poskytujte jim lásku a oporu a nechte je dospět v lidi zodpovědné za své jednání. To je můj pocit z knihy. Děti jsou někdy odolnější než rodiče. Doporučuji.

13.02.2022 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Pro mne první kniha od autorky. Příběh rozvětvené rodiny spojené s "hotýlkem" od vlastnictví za první republiky, přes znárodnění až k privatizaci po r. 1989.Na postavách vykresleny povahy a životní postoje lidí, kteří v dlouhém časovém období žili a různě se přizpůsobovali měnícím se politickým podmínkám. Nejvíce je věnováno době totality, tam se také nejvíce křivily postoje a povahy lidí. Václav jako " neviditelný" proplouvá životem a neřeší, jestli někomu ubližuje. Mně se nejvíce líbil pan Leopold. Udělejte si názor přečtením knihy. Kdo v té době nežil, tak možná bude lépe chápat, kde se vzali dnešní mocní. Moc jsme se nepoučili, protože povahy lidí se příliš nemění.

28.05.2021 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Je to obraz doby, která tady skutečně byla a téměř všude by se našly typy postav, které jsou zde vykreslené. Při čtení jsem se vracela k některým částem pro lepší orientaci. Žili jsme tady a nikdo nevěděl, jestli není sledovaný. A po sametové revoluci se ti "sledovatelé" skutečně rychle přeorientovali.Zajímavý příběh, ale nedá se číst stejně jako detektivka.

31.05.2018 3 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Fejetony o životě psané s nadsázkou. I když vypadají jednoduše, musíte být ve střehu, aby vám některé myšlenky a vtipy neunikly. Pohodové čtení.

13.05.2021 3 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Řada postav, všechny mají svá tajemství, Vytrvalou policejní prací je vrah odhalen, opět vyšetřovatelé řeší více možností. Líbilo se mi zasazení příběhu do prostředí Beskyd. I to, jak dnešní doba honby za ziskem toto prostředí přetváří, podle mne ne k lepšímu.

09.07.2021 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Z knihy mám rozporuplné pocity. Románová část ve dvou dobových liniích, vše se nakonec uzavře v kruhu. Zajímavá myšlenka. Děj, stejně jako v knize Žítkovské bohyně, je přerušován řadou dokumentů, dopisů a dalších. Ať církevních hodnostářů, státní policie, podzemní církve nebo i soukromých. Něco fikce, něco skutečnost. Nové pro mne byly informace z církevní oblasti. Obludnost totalitního režimu, církev, jejíž představitelé to podporují, kolaborují s režimem a další....A na závěr otázka celibátu a žen kněžek. Stále tabu. Víc psát nebudu, přečtěte si, udělejte si vlastní názor. Za knihou je nepředstavitelné množství práce.

25.07.2022 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Volné pokračování knihy Medvědín. Životy všech postav pokračují, osudy se dále vyvíjí, láska, nenávist, přátelství, mnoho násilí. To vše je z dálky řízeno a rozdmýcháváno korupcí, politikem, který si manipulací s ostatními buduje svoji pozici. A vyhrává. Naštěstí najdou své místo v životě i přes řadu těžkých překážek i další postavy. A to nejen mladí dospívající, ale i dospělí. Přečtěte si a udělejte vlastní názor.

18.02.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Kniha čtivá, i když velice depresivní, život v té nejhorší podobě. Pro mne má přínos skutečnost, že jsem nikdy neslyšela o problémech v této oblasti při tvorbě hranic a jejich posouvání po první světové válce , za protektorátu i po roce 1945.Násilné počešťování, deportace Čechů i Poláků v různých obdobích, občanská válka, rozdělení rodin a další. Problematiku se snaží přiblížit veronika5179. Asi proto, že jsem vyrůstala a žila na Šumavě, kde se řešila hlavně německá otázka. Naše školství ve všech dobách se věnovalo především této otázce.( Dospělo to až k omluvám za vysídlení. ) Na vztahy s Polskem nějak zapomnělo. Třetí díl si také přečtu, zajímá mě, jak vývoj té oblasti pokračoval. Ne hospodářsky, ale ve vztazích mezi národnostmi.

23.02.2021 3 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Zapomeňte na předchozí knihy autora. Zůstává humor, nadsázka, sebeironie a další, zkrátka osobitý styl projevu. Čtěte velmi pozorně, v jedné větě je někdy několik i protichůdných informací, tak ať vám nic neunikne. Nebývalé množství informací o zajímavých lidech, místech, historických událostech dávných i nedávných, přírodních, technických a dalších zajímavostech. A hodně o lidech. Historické pozadí knih "Šikmý kostel 1 a 2" je zde vyjádřeno několika větami a podobně je to s řadou dalších sdělení. V poslední kapitole autor vysvětluje, proč některým událostem nebo lidem věnoval větší prostor. Pobavily mě hned na první stránce rady otce synovi, řidiči začátečníkovi. "Všechno vpravo. Vpravo jezdit a zprava dávat přednost. Když je to možné, tak vpravo i odbočuj, tam není co zkazit..." Čtěte a putujte na stránkách naší krásnou zemí a pak se můžete vypravit na místa, kde jste ještě nebyli. Také mám velké nedostatky, i když jsem hodně u nás procestovala. Pro mne nejlepší autorova kniha. Čtěte, pobavíte se a ještě se hodně dozvíte. Ilustrace Lukáše Tomeka vtipně text doplňují, výborná spolupráce.

07.09.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Lidé, kteří se na krátkou dobu sešli na stejném místě v Norsku. Starousedlíci a na druhé straně rybáři na lovu. Jejich charakteristiky, životní osudy a vražda a její řešení. Poklidně probíhající vyšetřování do kterého je zapojen český detektiv Bergman. Další ze série knih o tomto detektivovi. Doporučuji čtenářům, kteří nemusí mít v příběhu příliš brutality.

06.11.2021 3 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Ke knize jsem se po letech vrátila. Příběh ze sedmdesátých let minulého století. Dva oddělené světy, které se navzájem potřebují. Oba světy zůstávají v určených mezích, východisko pro další generaci je vzdělání, ale zůstává finančně těžko dostupné. Kde jsou lidská práva a demokracie? Příběh zajímavý, čtivý, ale problém segregace a rasové diskriminace zůstává stále nevyřešený.

08.03.2021

Po letech jsem se ke knize vrátila. Nyní mi přišly některé části příliš rozvleklé, zpomalující hlavní linii děje, osud Lisbeth Salanderové. Náhled do práce tajných služeb, demokracie ve Švédsku, lidská práva. Nejzajímavější byl soudní proces a zveřejnění likvidace skupiny, která osud Lisbeth způsobila. Opět hraje velkou roli hackerská skupina a schopnosti Lisbeth a jejích přátel a samozřejmě Mikael Blomkvist. Zůstává otazník sestra Lisbeth. (Vyřešeno už jiným autorem v dalších dílech).

31.10.2020 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Novinář Terence vyšetřováním, ke kterému přišel náhodou, rozkrývá pátráním po identitě mrtvého bezdomovce dobu po sametové revoluci. Jak snadné bylo neuvěřitelně zbohatnout pomocí děr v našich zákonech. Vše šlo bezohledně přes mrtvoly už nepotřebných. Hrozba přesahuje až do dnešní doby. Překvapilo mě, že se novináři nic nestalo, když jeho kontakty byly tvrdě zastrašovány. Vyšetřování vedlo k jedné z prvních kauz bezohledného vykrádání státu. Připomeňte si tehdejší dobu. Doporučuji, mne kniha zaujala.

01.12.2021 5 z 5