Pentlička Pentlička komentáře u knih

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Líbí se mi námět i samotné zpracování. Nečekejte žádný spletitý děj, přesto je kniha poutavá, čtivá. Mě samotnou zaujala charakteristika jednotlivých postav, dokázala jsem si je živě představit. Povahy, chování, zájmy, rozhovory, dobré i zlé vlastnosti středoškoláků. Kniha může dojmout nejen adolescenty, ale i dospělého.

03.12.2022 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Prokletý kraj vám musí padnout do nálady. Pak se budete topit v horských mlhách a halit se při čtení do šálu s hrnkem horkého čaje v ruce. Příběh je jednodušší, bez spletitostí, ve vesničce uprostřed přírody vše plyne přirozeně, ta obyčejná každodennost úplně prostupuje celou knihou. Vztahy a charaktery lidí tu hrají významnou roli, lidská nadutost, umanutost a hloupost, prozření i pokora. Obyčeje prostých venkovanů z dob dávných i přítomnosti se mísí s láskou ke zvířatům a starým předmětům. Mě kniha velmi potěšila.

28.10.2022 4 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Kratičké zamyšlení o feminismu. Jednoduše vysvětluje, jak se ženy cítí špatně, když chtějí jednat feministicky, ale cosi jim v tom brání. Mám pocit, že feminismus stále ještě potřebuje velkou osvětu mezi ženami i muži.

Za mě je možná potíž v tom, že je snadné zaměnit feminismus za fanatismus. Podobná slova, avšak jiný význam. Pokud se z feminismu ten fanatismus nestane, bude cestou ke spokojenějšímu životu pro obě pohlaví.

21.10.2022 4 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Čtení, které zahřeje u srdce. První kniha od této autorky a přečtu si další její knihy, protože mi její myšlenky přijdou hodně blízké.

19.10.2022 5 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Velmi dobře napsané, intenzivní čtení. Oceňuji, že kniha není přelněna brutalitami. Zpočátku mi vadily příliš krátké věty, ale v průběhu čtení jsem si zvykla.

04.03.2022 5 z 5

Všechny barvy noci Všechny barvy noci Karine Lambert

Moc krásná kniha. Je vidno, že ztrátou zraku život nekončí, zvlášť když jsou nablízku lidé, kteří postiženého nelitují, ale zapojují ho do běžného provozu ohleduplně, s pomocí a neutuchající laskavostí.

21.08.2021 4 z 5

Malorie Malorie Josh Malerman

Byla jsem moc zvědavá na pokračování příběhu a bavil mě moc. Soucítila jsem s poněkud vyšinutou a příliš zásadovou Malorie, Olympia mi byla sympatická a bavil mě i Tomův přístup k životu. Jen tedy musím podotknout, že některé situace (ty zásadní) byly dle mého stroze popsány, skoro jen tak mimochodem zmíněny, závěr na mě příliš uspěchaný. Celkově byla kniha krátká a marně jsem hledala další stránky.

21.07.2021 4 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Má první přečtená kniha od autorky a líbila se mi. Měla poněkud krkolomný prolog, ale pak už šlo čtení lehce. Příběh Sarah mi nepřipadal nepravděpodobný. Spíš bych si ty výkony neuměla představit v dospělosti, kdy je člověk opotřebovaný starostmi a "přehnanou" zodpovědností. Děti toho mohou dokázat opravdu hodně a v tom je ta krása.
A ano, potřebovala bych ten překlad z francouzštiny. Má znalost vět Dobrý den, Jmenuji se... a Omlouvám se mi zde nestačila.

03.06.2021 4 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Až idylický venkov je popsán tak hezky, že by tam chtěl žít snad každý. Kdyby tu ovšem nedošlo k vraždě...
Ale je to úleva po všech těch masových vrazích s vyšinutou myslí! Kniha sice nepřinášela žádný velký moment překvapení a vrah je brzy jasný, ale na první pokus autorky je to úžasný počin.
Jak ráda bych seděla v bistru ve Three Pines a společně s inspektorem Gamachem popíjela něco dobrého, hleděla přes náves na vrcholky stromů za vsí a rozebírala případ. Pak bych si zašla k Myrně do knihkupectví a určitě neodešla s prázdnou.

23.05.2021 4 z 5

Tři muži ve sněhu Tři muži ve sněhu Erich Kästner

To bylo tak překrásné čtení, lehké, plné humoru. V této době úplné pohlazení na duši.

27.03.2021 5 z 5

Kudy vchází světlo Kudy vchází světlo Louise Penny

Tuto knihu jsem četla jako třetí od autorky a konečně usoudila, že je čas číst od začátku série. Čeká mě tedy Zátiší.

Myslím, že inspektora Gamache a další postavy série si nelze nezamilovat. Námět této knihy byl moc zajímavý a jak se tu prolínaly dvě dějové linie, byl to pro mě zážitek vše sledovat. Nemohla jsem se odtrhnout.

11.03.2021 5 z 5

Pražská domovní znamení Pražská domovní znamení Vítězslav Nezval

Knihu jsem si půjčila vlastně kvůli výzvě. Poslední dobou poezii moc nečtu, je pro mě složitější na pochopení. Pražská domovní znamení čtu po kouskach, ne jedním dechem. Některé básně se mi líbí, jiné příliš nezaujaly.

25.01.2020 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Kniha pro mě ve vzpomínkách bude představovat několik rovin a dějových linií. Na jedné straně přátelství dvou chlapců, na druhé straně průlet dějinami Afghánistánu v několika desítkách let. Nebudu se moc rozepisovat, abych neprozrazovala nic z děje, to by bylo škoda. Ale něco přece. Vždy když přečtu knihu podobného ražení, uvědomuju si, jaká je to nádhera žít tady, teď a v této době. Vážím si každé mandarinky, kterou můžu oloupat, každé porce masa, co můžu naložit na talíř, všech postelí v naší domacnosti a jsem vděčná, že žiju, že jsem.

04.01.2017 5 z 5

Jak šli zajíci do školy Jak šli zajíci do školy Jindřich Balík

Hodnotím z pohledu mých dětí, proto kniha dostává plný počet. Vydržel u ní i dvouletý syn, který jindy od čtení odbíhá. Líbí se mi, že díky otázkám a úkolům mám od dětí zpětnou vazbu.

04.01.2017 5 z 5

Záleží, z jakého úhlu pohledu se na knihu díváme. Mě překvapila, a to mile, protože jsem od ní nic nečekala. Nevěřila jsem, že bude dobrá. Není to ovšem náš starý známý Harry se vším všudy. Oceňuji, že ačkoliv jde o divadelní scénář, navazuje kniha na předchozí. Děj nebyl úplně strhující a zapletený, ale napínavý ano. Doporučuji k přečtení jako tu nejposlednější tečku za skvělou sérií.

01.01.2017 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Knihu jsem původně vůbec neměla v úmyslu číst. Pak jsem ale uviděla obálku a zaujala mě na první pohled ilustracemi. Došlo mi, že by se mi kniha hodila do čtenářské výzvy, sáhla jsem po ní a nelituju. Překvapila mě, místy dojímala, inspirovala, vedla k přemýšlení a především velmi potěšila, pohladila duši.

24.12.2016 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Příběh mě hned na prvních stránkách velmi upoutal a nedal mi spát. Přesto jsem pak (asi ve třech čtvrtinách) knihu na nějaký čas odložila a vrátila se k ní s rozporuplnými pocity a neschopností znovu se začíst. V celé knize mě rušily odchylky od hlavní dějové linie, příběhy vedlejších postav, které by jistě stály za samostatné zpracování a trochu i vyprávění podané různými postavami. Celkově však knihu hodnotím kladně, vyvolala ve mně mnoho myšlenek, otázek, pocitů a dojmů.

05.12.2016 4 z 5

Kameny osudu Kameny osudu Flavia Bujor

Kniha je romanticky pohádková, pohádkově kouzelná a kouzelně romantická. Četla se moc pěkně, chtě nechtě jsem při četbě musela myslet na věk autorky a porovnávala se slohem jiných stejně starých či starších náctiletých, kteří by to nedokázali. Ano, děj není tak náročný, je tu sled událostí - putování, úkol, putování, bitva, putování... Nevím, jak moc se autorka inspirovala jinými příběhy, či názory různých lidí, ale mě zaujala schůzka tří dívek se Smrtí a důraz na důležitost této "zlé" paní.

18.10.2016 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Knihu jsem nečetla, ale poslouchala. A musím přiznat, že jsem poslouchala při každé možné příležitosti, v každé volné chvilce. Zprvu, možná první dvě kapitoly, jsem si nemohla zvyknout na Rachel, ale to se rychle změnilo a dokonce jsem k ní získala i jisté sympatie. Naopak mě dlouhou dobu opravdu iritovala Anne... Styl vyprávění tří osob mě příjemně překvapil, střídání postav mělo spád a bylo pro mě zajímavé slyšet, jak stejnou situaci popisují dvě ženy ze svých úhlů pohledu. Vrah byl sice dlouho jasný, ale to mi nevadilo, myslím, že nebylo účelem knihy udělat z příběhu klasickou detektivku. Nesrovnávám to s žádnou knihou, ani se Zmizelou, takže zklamaná opravdu nejsem.

18.10.2016 4 z 5

Jak se co dělá Jak se co dělá Karel Čapek

Pěkné čtení. Oddíl o tvorbě divadelní hry jsem úplně zhltla a vše prožívala s autorem hry. Byla jsem nadšená z námětu, těšila se na první čtení, byla znechucená nad chováním herců a plná sebelítosti, střídavě nedýchala a bublala při generální zkoušce a během premiéry jsem byla blízka infarktu. Doporučuji.

31.08.2016 4 z 5