Pebra Pebra komentáře u knih

Nápady svaté Kláry Nápady svaté Kláry Pavel Kohout

Přemýšlím, proč mě knihy pana Kohouta /Katyně plus tahle Klára/ nebavilo číst a je to zřejmě tím, že jeho hrdinové jsou všichni nesympatičtí trotlové poznamenaní starým režimem. Tím pro mě přestává být kniha nadčasová.

15.01.2023 2 z 5

Pan učitel a jiné povídky Pan učitel a jiné povídky Božena Němcová

Nejspíš si ty staré časy idealizuju, ale o to raději čtu klasiku, kde děti na hrobu pana učitele pláčou zcela upřímně. Protože byl moudrý a měl je rád. Ve Chvalíně se narodil v roce 1858 budoucí knihkupec František Topič. A něco mi říká, že byl jedním z těch dítek, v kterém zmiňovaný pan učitel vzbudil lásku ke knihám!

13.01.2023 5 z 5

Mimochodem Mimochodem Woody Allen (p)

Po přečtení mám chuť podívat se znovu na jeho filmy. Chytrej chlap, bystrej pozorovatel. Takhle by možná fungoval náš Karel Čapek, kdyby vyrůstal v USA. I když ten by se nejspíš vyvaroval sexuálních skandálů. Stárnoucího Woodyho to jistě mrzí, i když to umí trefně okomentovat... v tom smyslu, že po člověku s nálepkou zhýralec aspoň nikdo nechce, aby zachraňoval velryby. :)

11.01.2023 5 z 5

Bratříček Bratříček Marek Hnila

Přišlo mi to příliš žánrově zamotané. Jako když mícháte žlutou a černou a vyjde nějaká blátivá. Rušily mě taky ty proměny vypravěče, od malého dítěte, který se ale nechová vůbec dětsky až po nějakého divného dospělého. A to zasazení do ciziny (vzhledem ke jménům a názvům) mi tam nesedělo vůbec.

30.12.2022 1 z 5

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

Od chvíle, co jsem začala číst foglarovky, si všímám jara :).

26.12.2022 5 z 5

O mužíčkovi, který zastavil pražský orloj O mužíčkovi, který zastavil pražský orloj Zdeněk Karel Slabý

Malinko mi to připomínalo zamilovaného Cínového vojáčka od Andersena, ale je pravda, že kniha má své kouzlo, možná i díky množství celostránkových ilustrací.

17.12.2022 4 z 5

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Jo! Bavila mě velmi! Letadla mě sice zajímat nezačala, ale od chvíle, co jsem ji přelouskala v první třídě, miluju sušené hrušky!

06.12.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Skvěle popsané, až by člověk věřil tomu, že jde o pravdivou událost. A z toho je mi právě zle.

04.12.2022 5 z 5

Věra Čáslavská – Život na Olympu Věra Čáslavská – Život na Olympu Pavel Kosatík

K Čáslavské vůbec žádné výhrady nemám, ba naopak. Ale její život je vyprávěný dost nudně - v porovnání s jinými životopisnými knihami to připomíná tlachání chlápků v hospodě o jedné pěkné babě.

27.11.2022 3 z 5

Vždycky se ty dveře zavíraly Vždycky se ty dveře zavíraly Petr Hruška

O Petrovi Hruškovi mi nedávno kdosi cosi říkal a já netušila, že ten autor vůbec žije, a že je tak dobrý.

19.11.2022 5 z 5

Odysseus a hvězdy Odysseus a hvězdy Ota Hofman

I když v dětství mi tam něco drhlo, teď se mi krátký, víceméně stručný text zdá trefný. Vlastně je to logické, pokud byl nejdřív napsaný scénář k filmu a z něho teprve pak vznikla kniha.

18.11.2022 5 z 5

Franz hrabě Clam-Gallas: obrysy portrétu Franz hrabě Clam-Gallas: obrysy portrétu Milan Svoboda

Dobrá monografie. Až mě mrazí z pocitu, jakým nehorázným způsobem jsme se zbavovali vzdělaných šlechticů a jejich majetek nechávali zdevastovat. Čas dal za pravdu těm, kteří před tím varovali.

31.10.2022 5 z 5

Předkonec Předkonec Viola Fischerová

Poetům prostě závidím jejich schopnost chápat verše. Já maximálně můžu říkat líbí - nelíbí a vlastně nevím proč.

14.10.2022 5 z 5

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Sice jsem holka, ale trilogii o Vinnetouovi jsem četla mockrát a trpěla jako zvíře, když ho sám autor nechal zamordovat.

09.10.2022 5 z 5

Zahořanský hon a jiné povídky Zahořanský hon a jiné povídky Alois Jirásek

Popisný Jirásek mě svým způsobem uklidňuje. Vracím se s ním do doby, kdy všechno mělo nějaký řád, lidé mnohem více pracovali, ale i zpívali.

07.10.2022 5 z 5

Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka Josef Kajetán Tyl

Obraz doby. Mělo by do textu nahlédnout každé dítě školou povinné a mělo by se mu vysvětlit, proč je polovina textu psaná v němčině. Možná by mnohem lépe pochopilo snahu obrozenců.

28.09.2022 3 z 5

Tonda, já a mravenci Tonda, já a mravenci Jaroslava Blažková

Vtipné a nijak zastaralé vyprávění. To se o některých knihách napsaných před šedesáti lety říct nedá.

28.09.2022 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Ta holka mi kdysi pila krev, ale zámek jsem jí záviděla :).

23.09.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Asi chceme vědět, jak bude vypadat konec světa, ale nechceme ho nikdo zažít. Pravdou bude, že inteligence půjde stranou a přežijí jen ti, v kterých se probudí kanibalové. Smutné.

22.09.2022 5 z 5

Lucemburská zahrada Lucemburská zahrada Michal Ajvaz

Eh... tedy vysvětlovat tak dlouho čtenáři, že si autor položil prsty na jiné klávesy než je při psaní deseti prsty nutné... možná za to dostal tu Magnesii :).

14.09.2022 2 z 5