Pebra Pebra komentáře u knih

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Verneova bezbřehá fantazie!

22.06.2023 5 z 5

Jak se dělá chalupa Jak se dělá chalupa František Nepil

Nádherný laskavý humor. Kdo tu dobu nezažil, možná nepochopí.

12.06.2023 5 z 5

Vpád Římanů: Příběh chlapce z roku 84 n. l. Vpád Římanů: Příběh chlapce z roku 84 n. l. Jim Eldridge

Je to dobrý nápad seznamovat děti s historií formou "vyprávění" zúčastněných dětí z dob dávno minulých. Jen příliš stručné bez většího děje, autor se asi obával větší fabulace při vyprávění, takže vlastně se záměr míjí s účinkem.

11.06.2023 4 z 5

Babí léto Babí léto Svatopluk Veverka

Dnes jsem si na tu knihu bůhvíproč vzpomněla. Vím, že ve mně zanechala příjemný dojem, takže špatná nebyla.

06.06.2023 5 z 5

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

V dětství to byla moje první kniha, kterou jsem četla s velkým zápalem, chystala jsem se být zálesákem, a napsala o ní minimálně tři strany do čtenářského deníku - k mému zklamání si to učitelka nepřečetla - a docela mě mrzí, že mi tenhle deník zmiznul, ráda bych si moje hodnocení po letech přečetla znovu! Mimochodem zálesák nejsem. :)

04.06.2023 5 z 5

Gabra a Málinka: Povedené dcerky Gabra a Málinka: Povedené dcerky Amálie Kutinová

Milovaná!

31.05.2023 5 z 5

Tonda Tonda France Bevk

Staré klučičí příběhy miluju. Tenhle navíc přibližuje smutnou dobu fašismu - ne toho profláknutého německého, ale italského. A mladým Slovincům to italské uzurpování sakra vadí.

31.05.2023 5 z 5

Lužanská mše - Vita Brevis Lužanská mše - Vita Brevis Valja Stýblová

Přeštice i Lužany znám jako svoje boty - pro čtenáře téhle knihy je to samozřejmě plus. Je velmi příjemné číst o člověku, který dokázal tolik, a s kterým jsem se bohužel minula v čase.

28.05.2023 4 z 5

Listy Bílé paní rožmberské Listy Bílé paní rožmberské Anna Skýbová

Nešťastná holka a ještě z ní Bohuslav Balbín udělal strašidlo.

22.05.2023 4 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

On je fakt vtipný.

15.05.2023 5 z 5

Takový nádherný kus cesty Takový nádherný kus cesty Donát Šajner

Jednoduché ale důležité svědectví o jednom zdánlivě obyčejném večeru a noci z konce druhé světové. Krátká ale dobrá etuda k zamyšlení.

13.05.2023 5 z 5

Lehce napínavé a nereálné počínání jednoho Američana v Paříži. Návod na osobní rozvoj mi to nepřineslo, kromě zopakování jednoho moudrého citátu Gándhího: Chceš-li změnit svět, buď sám tou změnou - ale něco jsem se dozvěděla o pohybu akcií na trhu.

08.05.2023 4 z 5

Muž z hodin aneb Proč se na podzim mění čas Muž z hodin aneb Proč se na podzim mění čas Vratislav Maňák

Není to špatné, ale nějak se to vleklo a zápletka s posunem hodin se semlela až v závěru na cca půlce stránky.

30.03.2023 3 z 5

Prométheus Prométheus Franz Fühmann

Vlastně nevím, proč by se mělo věřit v křesťanského Boha spíš než v Dia? Tipuju, že se tím věčným bojem o víru na Zemi Titáni dost baví.

27.03.2023 5 z 5

Zničit Zničit Michel Houellebecq

Dobré trefné popisy současné společnosti i ta celková bezútěšná nálada, ale hvězdu musím ubrat za erotickou scénku s vlastní neteří - to mi nepřišlo originální :).

25.03.2023 4 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Začínající spisovatelé si možná pokusí vzít něco z jeho rad, ale je to příslušník národnosti tak odlišné od naší, že víc jak polovina z toho u nás nemusí fungovat. Možná si chtěl psaním jen urovnat myšlenky a nepřímo odpovědět svým kritikům :).

12.03.2023 4 z 5

Gabriel García Márquez: Život Gabriel García Márquez: Život Gerald Martin

Prokousat se desítkami prvních stránek, v kterých se dozvídáte, kdo a jak se kdy zapletl v příbuzenském svazku, než se konečně narodí "Gabo", dalo zabrat. Na můj vkus přespříliš popisné s odkazem na každé druhé stránce. Nicméně život měl tenhle génius logicky pestrý, jinak by přece nemohl tak skvěle psát :).

22.01.2023 4 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Nejvíc mi vadilo, že o "pozdvihnutých" čili geneticky vylepšených lidech, se vlastně jen mluvilo, ale žádná velká akce s nimi, v které bych je mohla porovnat s obyčejnými lidmi, se nekonala.

21.01.2023 3 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Možná jsem udělala dobře, když jsem nečetla, ale poslouchala skvělý přednes Honzy Kačera, Lubora Tokoše a Langmajera. Chápu tu Nobelovku. Tady přece nejde vůbec o ryby.

18.01.2023 5 z 5

My tři cvoci My tři cvoci Hana Bořkovcová

Jiná doba - jiné děti, to beru. Ale tak nějak neuspořádané mi to přišlo.

18.01.2023 3 z 5