Gabra a Málinka: Povedené dcerky

kniha od:


Koupit

První díl knižní série Amálie Kutinové-Tauberové o sestrách Gabře a Málince. Stejně jako ostatní díly série je založen na autobiografickém vyprávění o dospívání autorky: „Málinka“ je sama autorka a „Gabra“ její starší sestra Gabriela, oproti realitě je tu ale několik podstatných změn: např. skutečný otec Amálie Kutinové zemřel, když jí bylo 11 let, ve svých knihách ho ale nechala žít dál, také v knihách zredukovala počet svých sourozenců ze skutečných dvanácti na čtyři. Kniha je psána převážně spisovnou češtinou vyjma hlavní řeči postav, které často mluví valašským nářečím (zejména děti). Amálie Kutinová původně chtěla napsat knihu o své matce (po vzoru Boženy Němcové, která napsala knihu o své babičce), ale nezdařilo se jí to – použila v knize tolik dětských příhod, že vzniklé dílo pojednávalo spíš o Amálii a jejích sestrách, a to i po přepracování. Autorka se je nakonec rozhodla vydat v této podobě jako „Gabru a Málinku“. IV. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12266/gabra-a-malinka-gabra-a-malinka-pov-4J3-12266.jpg 4.8218
Série

Gabra a Málinka 1.

Žánr
Dobrodružné, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno, Nakladatelství Besední pořady
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (53)

Kniha Gabra a Málinka: Povedené dcerky

Přidat komentář
dews
20. července

Naprostá srdcovka. Sice jsem je četla v přeházeném pořadí, protože v době mého dětství nebyly ke koupi a doma se zachovalo pouze starší vydání 3. a 4. dílu, ale jakmile po revoluci vyšlo kompletní vydání, dostala jsem je jako dárek a fakt bych nespočítala, kolikrát jsem je četla :D

m_martina
18. května

Příhody malých cérek z Valašska se mi líbily už jako malé děvčici, později si ji přečetla i moje dcera a brzy ji začnu předčítat i vnučkám.


PanTydlitát
01. května

Dojemná kniha dvou malých cérek vyrustajících v krásné krajine Valašské, pribeh dvou malých cérek, jenz jsou obklopeny kamarády, tajemstvími a lumpárnami... Autorčiny vzpomínky na detství jsou víc jak krásné.

oskli
05. února

Vůbec netuším, co mě to napadlo, že jsem vytáhla staré vydání po své tetě a rozhodla se zkusit ho číst synovi (skoro 9 let). Byla to skvělá volba! Já Gabru a Málinku milovala, četla jsem všechny díly mockrát, ale bála jsem se, jestli ten jazyk a nářečí dnešní dítě zvládne, a jestli syna budou holčičí příběhy bavit. Zbytečná obava! Zamiloval si je od první chvíle taky. A věty typu "Struhařisko má nový plpák" kolem sebe trousí, jak posmrkané kapesníky. Myslím, že ve škole ho mají trochu za exota, ale už jedeme druhý díl.

Jana512
21.11.2019

Moc milé dílko, které bylo oblíbenou četbou mých rodičů. Spisovatelka ji věnovala památce své maminky.
Jak často jsem si na svou maminku vzpomněla, když jsem četla různé prupovídky:"sak na ryby, pytel na raky," "krupica, halena", a další; tak jsem pochopila, odkud jsou. I nářečí je mi blízké, protože v nedalekém kraji jsem prožila dětství se sourozenci a obětavými rodiči - tatínek byl také z učitelské profese a varhaník. Moc ráda vzpomínám!
Kolik radostných chvil prožily tyto cérky a tak knížka je milým odlehčením.

kap66
03.11.2019

Na mú dušu, na psí kušu, na kočičí svědomí. Už desítky let tohle od manžela při různých příležitostech slýchám. A taky s námi občas tráví čas fořt Slepička, jacísi hažarti a Struhařisko,… Co se dá dělat, beru poprvé v životě Gabru a Málinku do ruky, s nadhledem až přezíravostí čtenářky dávno dospělé, a říkám si, že si užiji aspoň nářečí, o která se poslední dobou trochu zajímám. A královsky se bavím! Usmívám se, směju se nahlas, předčítám manželovi nejpovedenější pasáže a smějeme se spolu. (Přiznám se, že občas i dospěláckým smíchem při příhodách, které by dnešní hyperkritické eurounijní oko zcenzurovalo natotata.) Ještě nevím, proč Gabra nestojí o nového pana švagra a kde mají okusovat paprče, takže "musím" pokračovat dalšími díly. S velkou chutí.

katerina2424
13.10.2019

Nejmilovanější kniha mého dětství. Přečteno minimálně desetkrát.

Taralcielle
29.08.2019

Milé dětské čtení :)

1

Doporučujeme

Poklad na ostrově
Poklad na ostrově
Zlý začátek
Zlý začátek
Lassie se vrací
Lassie se vrací
Temné terárium
Temné terárium

Štítky

Valašsko dětství autobiografické prvky

Autor a jeho další knihy

Amálie Kutinová
česká, 1898 - 1965

všech 27 knih autora

Kniha Gabra a Málinka: Povedené dcerky je v

Přečtených332x
Čtenářské výzvě68x
Doporučených21x
Knihotéce78x
Chystám se číst24x
Chci si koupit5x
dalších seznamech4x