Gabra a Málinka: Povedené dcerky

Koupit

První díl knižní série Amálie Kutinové-Tauberové o sestrách Gabře a Málince. Stejně jako ostatní díly série je založen na autobiografickém vyprávění o dospívání autorky: „Málinka“ je sama autorka a „Gabra“ její starší sestra Gabriela, oproti realitě je tu ale několik podstatných změn: např. skutečný otec Amálie Kutinové zemřel, když jí bylo 11 let, ve svých knihách ho ale nechala žít dál, také v knihách zredukovala počet svých sourozenců ze skutečných dvanácti na čtyři. Kniha je psána převážně spisovnou češtinou vyjma hlavní řeči postav, které často mluví valašským nářečím (zejména děti). Amálie Kutinová původně chtěla napsat knihu o své matce (po vzoru Boženy Němcové, která napsala knihu o své babičce), ale nezdařilo se jí to – použila v knize tolik dětských příhod, že vzniklé dílo pojednávalo spíš o Amálii a jejích sestrách, a to i po přepracování. Autorka se je nakonec rozhodla vydat v této podobě jako „Gabru a Málinku“. IV. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12266/gabra-a-malinka-gabra-a-malinka-pov-4J3-12266.jpg 4.8229

Kniha Gabra a Málinka: Povedené dcerky

haki34
22.12.2020

První díl série, čtu jako 4. :D což ale vůbec nevadí, možná o to víc se mi líbil..autorka nás jakoby opatrně uvádí do světa dcerek..ani Gabřiny vylomeniny nejsou tak drsné, jak v dalších dílech...svým jemným přístupem obrousila hrany, které jsem pociťovala v následujících dílech...

Pořád jsou tam všelijaká ale - třeba je divné,že by pan řídící Tauber své dcery neučil spisovné češtině ?? nebo byla Gabra tak rezistentní ?
Nebo při popisech zejména Gabřina chování - "stála a křičela" - půlku situací prokřičí pěkně po valašsku - ve srovnání s Málinkou působí opravdu jak urvaná z řetězu...až nepochopitelným způsobem. Málinka je zas velmi citlivá a bojácná.
Nejhezčí kapitola, dokládající blzký vztah obou sester byla o Málinčině nemoci (myslím "Málinka stůně"), to jsem pomalu i zaslzela..
Překvapil švagr Fanoušek, který se, dle knížky, více než nevěstě věnoval vylomeninám s malými švagrovými...(ale takhle to bylo zřejmě napsáno pro čtenáře ;)) a i roztržka Fanouska a Valči, díky které málem sešlo ze svatby, byla taková "jak z telenovely" - vlastně se nic nestalo, ale dohádáme se a já udělám něco natruc...
Rodiče dcerek - blíže zmíněna snad jen maminka, o které se ale dovíme jen, že holky má moc ráda a pořád pracuje..o tatínkovi ani tolik..
Takže - hlavně dcery a jejich dobrodružství...
Povedené, laskavé, milé...a zajímavé valašským nářečím, ve kterém se odehrává asi půlka knihy, vlastně všechny dialogy a přímé řeči ;)
Doporučuji !!!

ut.la
20.11.2020

O příbězích Gabry a Málinky se občas zmiňovala mamka, když jsem byla malá. K přečtení knihy jsem se dostala až teď, s dětma - a je super. Čte se jedná radost (-:

Marcik7
05.11.2020

Velmi ráda jsem se k této knize vrátila, užila jsem si to báječně.

Alma-Nacida
29.10.2020

Uznávám, že hodně z těch čtyř hvězd dělá nostalgie, ale stejně je to tak milá knížka! Kdysi dávno, asi tak před pětačtyřiceti lety, jsem dostala tuhle knížku od jedné moc hodné staré paní, sousedky, která byla bezmála zenovou přebornicí v nelpění na věcech, mimo jiné proto, že prošla několika lágry nacistickými i komunistickými. To jsem tenkrát nevěděla, byla jsem jen věčně nemocná holčička, co se z nudy sama naučila číst. Teď jsem zjistila, že si můžu nejen přečíst tuto kouzelnou knížku znovu, ale dokonce můžu sehnat i další díly. Tak čtu, trochu se usmívám, a vzpomínám na vás, frau T.

Artep071
10.08.2020

Ráda se vracím k této knížce, je to milé, vtipné přečteníčko :)

dews
20.07.2020

Naprostá srdcovka. Sice jsem je četla v přeházeném pořadí, protože v době mého dětství nebyly ke koupi a doma se zachovalo pouze starší vydání 3. a 4. dílu, ale jakmile po revoluci vyšlo kompletní vydání, dostala jsem je jako dárek a fakt bych nespočítala, kolikrát jsem je četla :D

m_martina
18.05.2020

Příhody malých cérek z Valašska se mi líbily už jako malé děvčici, později si ji přečetla i moje dcera a brzy ji začnu předčítat i vnučkám.

PanTydlitát
01.05.2020

Dojemná kniha dvou malých cérek vyrustajících v krásné krajine Valašské, pribeh dvou malých cérek, jenz jsou obklopeny kamarády, tajemstvími a lumpárnami... Autorčiny vzpomínky na detství jsou víc jak krásné.

Honzíkova cesta
Honzíkova cesta