Gabra a Málinka: Povedené dcerky

První díl knižní série Amálie Kutinové-Tauberové o sestrách Gabře a Málince. Stejně jako ostatní díly série je založen na autobiografickém vyprávění o dospívání autorky: „Málinka“ je sama autorka a „Gabra“ její starší sestra Gabriela, oproti realitě je tu ale několik podstatných změn: např. skutečný otec Amálie Kutinové zemřel, když jí bylo 11 let, ve svých knihách ho ale nechala žít dál, také v knihách zredukovala počet svých sourozenců ze skutečných dvanácti na čtyři. Kniha je psána převážně spisovnou češtinou vyjma hlavní řeči postav, které často mluví valašským nářečím (zejména děti). Amálie Kutinová původně chtěla napsat knihu o své matce (po vzoru Boženy Němcové, která napsala knihu o své babičce), ale nezdařilo se jí to – použila v knize tolik dětských příhod, že vzniklé dílo pojednávalo spíš o Amálii a jejích sestrách, a to i po přepracování. Autorka se je nakonec rozhodla vydat v této podobě jako „Gabru a Málinku“. IV. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12266/gabra-a-malinka-gabra-a-malinka-pov-4J3-12266.jpg 4.8184

Gabra a Málinka (1.)

Dobrodružné, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Nakladatelství Besední pořady

Kniha Gabra a Málinka: Povedené dcerky

Šárkaxx

Od dětství (celá série) mé nejoblíbenější dětské knihy, které jsem přečetla několikrát. Jsou kouzelné. Ani v dospělosti neztrácejí na tomto kouzlu.

kalinka99
07.12.2018

Tuto knihu jsem našla u babičky v knihovně. Ač už jsem na tento žánr starší, kniha mě chytla a prožívala jsem dětské radosti s Gabrou a Málinkou u jezera Járek.

cérka
10.09.2018

Knížka mého dětství a života. Drží si všechna má prvenství a bude pro mě navždy tou nejlepší, nejúžasnější , nejkrásnější a jedinou kterou bych si vzala na pustý ostrov.
Vracím se k ní celý život, pláču smíchy nad povedenými dcerkami i vzpomínkami pro svou milovanou babičku a maminku. Toužím vrátit čas, jak ráda bych se potkala s Gabrou i Málinkou...., tak snad někdy, tam nahoře :-).

misaa.p
28.09.2017

Kniha, kterou jsem v dětství milovala. Srdeční záležitost.

Magdalena5
10.08.2017

Zažloutlý první díl mé hitovky jsem nedávno musela poslepovat, aby se mi nepoztrácely listy. Kolikrát jsem tuto sérii četla? To se ani nedá spočítat. Humorné, laskavé, v bázni Boží svěží dílko, ke kterému se vracím při splínech.

petmi
24.07.2017

Knihu ilustroval Jan provazník,Vydání čtvrté v Profilu první.

veskr
23.06.2017

Tuto knihu jsem dostala ve svých 7 letech od maminky. Byla to nejoblíbenější knížka jejího dětství a mě nadchla. Teď po letech jsem se k ní vrátila díky svojí neteři, které ji předčítám po večerech. Fakt, že oslovila i dítě dnešní nejmladší generace jen svědčí o tom, jak poutavě je kniha napsána.

darion
09.12.2016

Hit mého dětství, který teď znovu čtu - své povedené dcerce. Pro nás z Valašska není ani jazyk problém, skoro bych řekla "povinná" dětská literatura regionu, která má i po letech své kouzlo :-)

JLČ
27.11.2016

Ač kluk, četl jsem to cca v 10 letech velmi rád. Přitahovaly mne - jako obvykle - kvalitní ilustrace. Ale i děj, byl vtipný, nevinný, prostě hezký!

kacimilek
20.11.2016

Jako holka z Valašska se teď trošku stydím, že jsem se k tomuhle kouzelnému dílu dostala až v dospělosti. Ale tož pořád lepší pozdě, než později. U jednoho dílu určitě neskončím =)

Madlenka_Knihy
16.08.2016

V této knize, i v dalších, je vidět, jakou lásku měla Amálie Kutinová ke svému rodnému kraji. Líčí spoustu veselých příhod i zklamání. Gabra je na pohled plna kuráže, je zkrátka neohrožená. Ale když na to přijde, dokáže litovat, snad si i poplakat. Málinka je hodné děvče od srdíčka. Nade vše miluje zvířátka. Jde to poznat na první pohled, s jakým zaujetím sledovala "brablence".
Velice důležitou postavu zde hraje kromě Tauberových také Fanúšek Macek. Fanúška si "cérky" oblíbily na první pohled. Z textu jsem to pochopila tak, že snad mají Fanúška raději než svou sestru Valču.
V 2.díle se mi nejvíce líbil → Výlet na Radhošť. Pocházím blízko odtamtud, odkud byla spisovatelka, a tak mi tato kniha velice moc říká.Tato kniha si zaslouží → ******************........
Líbí se mi, že v této knize je přímá řeč většinou psána nářečím. Kdyby tam nářečí nebylo, nebyla by ke kraji, odkud pochází, tak vázaná. Můj komentář se váže ke všem dílům.

hana1984
08.06.2016

V dětství jsem to milovala a ráda se k tomu vrátím,úžasné čtení.

Kryštofka
19.05.2016

Jako školčátku mi mamka před spaním předčítala příběhy Gabry a Málinky. A že je to už hodně let. Milovala jsem je. A miluju dodnes.To byla moje výchova. Do těch časů duší patřím navzdory všemu kolem.

Patella
29.02.2016

Další z knih mého dětství. Četla jsem ji několikrát, ráda se k ní vracím. Moc milá knížka plná krásného, mně blízkého nářečí. Budu ji muset zase oprášit.

Ladiva
20.01.2016

Jedny z najmilších kníh môjho detstva. Milé príbehy dvoch sestričiek. Obdivovala som Gabru ale moja krvná skupina bola jemná Málinka.

Leňa287
05.01.2016

Příběhy Gabry a Málinky - to jsou knihy mého dětství. Jsou nádherně opravdové.

TaLu
28.09.2015

Plný počet v hodnocení si celá tato série u mě zaslouží už jen proto, že v dětství nám ji opakovaně četla maminka.
Ty chvíle o prázdninách, kdy jsme lumpárny, příhody a dobrodružství těchto dcerek střídaly s příhodami Káji Maříka mají ve vzpomínkách nezapomenutelné kouzlo.
Ani nářečím psaná kniha mi nevadila, což by teď v současnosti už byl možná oříšek předčítat nahlas z těchto knih. No uvidíme, možná to jednou budu moci vyzkoušet u vnoučků, zda si příběhy zamilují.

Gold351
18.09.2015

Pro někoho možná zastaralé příběhy dvou děvčat, pro mne oblíbené čtení v dětství. Moc mi byla blízká Gabra, zvlášť její lumpárny a nechtěné průšvihy :-)

Hanina61
01.09.2015

Asi nejkrásnější a nejoblíbenější knížky mého dětství, čtené mnohokrát dokola. Sestra měla "Káju Maříka", já zase "Gabru a Málinku". A láska ke spisovatelce Amálii Kutinové tak nějak přešla i na svérázné knížky její dcery Marie Kubátové. A když o tom teď píšu, říkám si, proč bych si vlastně "na stáří" nemohla přečíst Gabru a Málinku znovu. Nedávno jsem je objevila všechny díly v jednom antikvariátu a jásala jsem, jako bych našla zlatý poklad. :-)

DannyBlakely
08.08.2015

Nejkrásnější knížky ze všech.. Pořád se k nim moc ráda vracím a doufám, že moje děti je budou taky milovat :-)

Adliczka
08.07.2015

Nejkrasnejsi pribehy meho detstvi. Zhltla jsem vsechny dily. Gabra a Malinka jsou fakt dobra dvojka.

mulderka
25.05.2015

Dovolím si citovat jeden z komentářů níže:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Selinute:
Na této knížce jsem doslova vyrůstala. Měla jsem ji moc ráda a společně s cérečkama jsem prožívala všechna jejich dobrodružství. Proč? Měla jsem k nim blízko. Skoro coby kamenem dohodil.
Nemám, co bych dodala :-)

Platí pro všechny díly a díla A.Kutinové.

Damato
15.04.2015

Úžasné knihy mého dětství, zmizelé v propadlišti dějin na půdě u babičky. Ale pořád je mám v mysli - Gabru, Málinku, školu ve Štítné, gymnázium ve Valmezu, kozy, které snědly papíry, malého bratříčka a švagra, který s nimi nejel na svatbu - a na co jsem vzpomínala ve škole nejvíc- na pana školníka v noční košilce a s papírovou čepicí na hlavě. Když se začínalo nedávno psát o žítkovsých bohyních ( a to píšu ve vší úctě k nim), dávno jsme od paní Amálie Kutinové přece věděli, že jsou.....

Feferka
12.03.2015

Gabra a Málinka byly mé nejoblíbenější dětské hrdinky. Jsem vděčná babičce, která jejich příběhy kdysi zařadila do své knihovny, abych je o pár let později mohla ve svých čtenářských začátcích objevit. Dobrodružství, strasti a radosti dvou sester a jejich v lecčem rozdílné povahy mě bavily, baví a snad budou bavit i další generace.

ajsigirl
24.02.2015

Nejlepší knížka, četla jsem ji jako malá a velice mně bavila. Nedávno jsem ji našla v knihovně a i v mých 25 letech jsem se do ni opět začetla. Vzala jsem si ji do nemocnice jako počteníčko které mi zvedlo náladu. Jedna knížka se ,,shltne,, za den. Jde o krásné povídky dcer, které připomenou krásu dětství a jejich příběh pobaví každého. Je to jednoduše psané, žádné složité čtení, knížka se čte sama a pobaví. Holčiny neřeší trable světa ani tak - Lásky kdy ona chce jeho on jí ne a zachvíli je to naopak)... Scény kdy koza sežere vysvědčení, loví kocourka z vody nebo platí cukroví knoflíkem v celofánu opravdu pobaví... DOPORUČUJI všem! a to jak první tak i druhý díl!!

Kolaloka
07.01.2015

tyhle dvě povedené dcerky mě provázely celé dětství, na ně se nedá zapomenout :)

Pivísek
31.08.2014

Maminka mi ji četla na dobrou noc a krásně se u ní usínalo...

Netty17
27.01.2014

Jedna z mých první přečtených knížek :) Dodnes vzpomínám

Blančitos
08.01.2014

Vyprávění o divoké Gabře a její mírnější sestřičce Málince se mi vrylo do srdce. Kolikrát jsem se smála příhodám, které se cérečkám děly, kolikrát jsem obdivovala, jak si se situací dokázaly poradit,... Zkrátka staly se pro mne srdeční záležitostí. :)

Selinute
04.11.2012