Pebra Pebra komentáře u knih

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Hezká holka, ale knihu jsem vlastně jen prolistovala.

30.08.2022 3 z 5

Lidé lži Lidé lži M. Scott Peck

Kniha mě oslnila, ale když jsem ji dala svému psychoterapeutovi, aby si ji také přečetl, odsoudil ji. Tak nevím, zda je mizerná ona nebo onen psycholog :)

17.08.2022 5 z 5

Léto na krásném bílém koni Léto na krásném bílém koni William Saroyan

Nádherná jízda na krásném bílém koni.

10.08.2022 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Nádherná moudrá kniha a popis života jakoby z jiné planety.

07.08.2022 5 z 5

Půlnoční pacient Půlnoční pacient Egon Hostovský

přiznávám, že jsem také poslouchala rozhlasovou adaptaci a musela se sem podívat, oč vlastně mělo jít a stejně jsem z toho jelen :).

06.08.2022 3 z 5

Uličníci Uličníci Jiří Beneš

Baví mě dětské příběhy z let minulých, tady je ovšem čtenářem jasně manipulováno, což mi lezlo na nervy. Jinak miluju tyhle klučičí záležitosti, jako je lézt bez obav do kanálu a podobně.

04.08.2022 3 z 5

Dokud žijí motýli Dokud žijí motýli Hanni Münzer

Zřejmě dobrý literární agent, anotace naprosto zavádějící. Mezi popisy nákupů hadrů a jídla vsouvat kusé informace o tom, kdo je Che Guevara či Theseus, je nejspíš pokus o dovzdělání pubertálních čtenářek. :)

30.07.2022 1 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Kdyby to nenapsala Ruska a neodehrávalo se to v gulagu, občas mi to připomnělo americký film. Člun se zásobami se objeví ve chvíli, kdy došly kulky k lovu, znásilnění zmaří medvěd... Každopádně dobře napsané a mně je znovu zle z lidského chování. Absurdní je, že Zulejku pracovní tábor vlastně osvobodil. A taky mi vrtá hlavou, na čí straně vlastně Guzel Jachina je.

30.07.2022 5 z 5

Městečko, kde se zastavil čas Městečko, kde se zastavil čas Bohumil Hrabal

Ono je to vlastně hrozně smutné čtení, obzvlášť to vyjmenovávání všeho, co po osmačtyřicátém zaniklo.

26.07.2022 5 z 5

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

Jedna z knih, ke které se ráda vracím.

20.07.2022 5 z 5

Sbohem, pane profesore Sbohem, pane profesore James Hilton

Je to takové tradiční, anglicky humorné, čili suché. Pobavilo mě zejména to, jak kritizuje otce i dědu jistého studenta, o všech tvrdí, jací jsou tupci a sklízí za to salvy smíchu - i od kritizovaného chlapce. Je vidět, že od té doby uplynulo sto let. Ale je to dojemné, ne že ne.

29.06.2022 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Čapek nám prostě nepřestane nikdy chybět.

26.06.2022 5 z 5

Hlavní třída Hlavní třída Sinclair Lewis

Nakonec... i když si hlavní hrdinka neustále stěžovala, tak se mi zdá, že se v tom městečku dělo oproti dnešku dost věcí, vždyť se ti lidé věčně setkávali a cosi podnikali. :) Dnes je situace mnohem horší. Konzumní společnost vyšplhala na nejvyšší přímky.

14.06.2022 5 z 5

Návrat pod zelenou střechu Návrat pod zelenou střechu Isa Engelmann

Chápu, že návrat na místo, odkud vás v dětství vyhnali, provází emoce. Psáno upřímně, s jistými výtkami. Zaujala mě především ta, proč Češi neposkytli domy a byty vystěhovaných Němců v Sudetech matkám a ženám které přišly o muže a děti ve válce.

04.06.2022 4 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Těžko říct, zda by takhle příběh vyprávěl skutečný autista, ale dobré je uvědomit si, že "cvoci" jsou z nás vlastně nejnormálnější.

26.05.2022 4 z 5

O zvědavém štěňátku O zvědavém štěňátku Iva Hercíková

Milovaná kniha z raného dětství. Vzpomínám si i na rozčarování, kdy jsem posléze zjistila, že život není jen zelená travička a modré nebe.

23.04.2022 5 z 5

Andrsenka Andrsenka Iva Hercíková

Ukecaná Andrea žijící v osmdesátkách, kde byly jiné poměry než dnes a z dnešního pohledu to čtenářky může otravovat. Každopádně výmysly měla dobré. Jako kamarádku bych ji však nechtěla :).

23.04.2022 4 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Anotace je trochu zavádějící, i když dlouhá, týká se pouhého začátku knihy... Mě osobně oslnil magický realismus, jakým je tu popisována nezlomná síla žití i umírání. O povolžských Němcích jsem taky neměla potuchy, ani o tom, že carevna Kateřina Veliká byla etnická Němka. Proto díky autorům za tyhle knihy.

31.03.2022 5 z 5

Vražda ze zdvořilosti Vražda ze zdvořilosti Jiří Štefl

Detektivní zápletka dobrá, ačkoli došlo k záměně slov etika a etiketa :). Ale poslouchala jsem jako audioknihu, tak nevím, jestli to nepopletli ve studiu.

11.03.2022 5 z 5

Jezerní růže Jezerní růže František Kožík

Miluju Kožíkův vypravěčský um a jazyk. Tohle dílko spadá do kategorie a la Javořická, a přece je to krásné. Doba, která se nejspíš nikdy nevrátí, cudné dívky a zdvořilí nápadníci, navíc v kulisách neodolatelné Telče. Nádhera.

22.02.2022 5 z 5