Bratříček

Bratříček https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344049/bmid_bratricek-GAp-344049.png 4 90 19

Příběh s názvem Bratříček je koncipován jako vyprávění malého chlapce, který se musí vyrovnat s těžkými životními situacemi. Musí se postarat o svého mladšího bratra, který je velmi odlišný od ostatních dětí. Pod vlivem těchto událostí je nucen rychle dospět a jeho názory přestávají být dětsky naivní. Zjišťuje, že svět není přátelským místem plným her a fantazií, a proto se snaží svého sourozence především chránit. Otázkou však je, jestli volí správnou cestu.... celý text

lalela
lalela
18.03.2024 2 z 5

Knížka byla špatný výběr, nic co by mě nadchlo, i když je to psáno z pozice dítěte, ani to nenadchlo.

jaroiva
jaroiva
04.02.2024 3 z 5

Líbila se mi od autora Cena, tak jsem sáhla po další knize. Spíš je to obojí ale jen taková povídka. Na mě moc krátké a Bratříček trochu slabší než Cena.

VandaDruhá
VandaDruhá
16.06.2023 5 z 5

Krásný a milý příběh malého chlapce. Kontrast mezi tatínkem a bratříčkem přináší úžasný a pro dospělé zapomenutý pohled na svět... tak naivní, že bychom se k němu měli vracet.

twigxi
twigxi
03.02.2023 1 z 5

Nechci nikoho urazit, ale toto mi prislo na urovni slohovky na ZS.

Pebra
Pebra
30.12.2022 1 z 5

Přišlo mi to příliš žánrově zamotané. Jako když mícháte žlutou a černou a vyjde nějaká blátivá. Rušily mě taky ty proměny vypravěče, od malého dítěte, který se ale nechová vůbec dětsky až po nějakého divného dospělého. A to zasazení do ciziny (vzhledem ke jménům a názvům) mi tam nesedělo vůbec.

RadimOndra
RadimOndra
12.09.2022 5 z 5

Těžko něco vytknout upřímné próze. Moc se mi tento příběh líbil. Hnilova prvotina má vše co potřebuje. I něco navíc.

GYROTOURBILLON
GYROTOURBILLON
24.04.2022 5 z 5

Ano, zde budu souhlasit se všemi 4 - 5*.
Výborně to rozepsala uživatelka alicewol.

adel_pe
adel_pe
13.04.2022 3 z 5

Pro mě je toto druhé dílo od autora a nemůžu se zbavit pocitu, že Marek Hnila má skvělé nápady, ale chvílemi trochu problém je uchopit a přenést na papír. Knížka se mi vlastně líbila a četla se lehce, ale zároveň tam narážím na pocity umělosti a kostrbatosti (jak děje, tak třeba vyjadřování postav).

kopeceli
kopeceli
11.04.2022 5 z 5

Hodnotím knihu podle poselství, které přináší. Není hloupá. Konec je sice příliš sentimentální, ale nakonec - proč by to jednou v životě nemohlo dopadnout taky dobře? Proč by se jednou nemohl nechat jelen žít? Má to něco do sebe.

Ivushaak
Ivushaak
07.03.2022 3 z 5

Bohužel toto není můj styl, knížka jako taková není špatná, ale mě moc nenadchla.

Hani77
Hani77
05.03.2022 3 z 5

Nenadchne, neurazí.

DK197
DK197
08.07.2021 2 z 5

KNIHA: Přiznám se, že tato knížka je pro mě trochu zklamání. Podle vysokého hodnocení jsem fakt čekala něco, co mě posadí na zadek, inu nestalo se. Příběhu se nedá upřít zajímavý námět a silné momenty. Jenže já měla téměř od začátku problém s hlavním hrdinou - chvíli jednal a přemýšlel jako dítě, chvíli jako puberťák a jindy jako dospělý. A to ne ve smyslu postupného zrání, jak by se z věty mohlo zdát, ale prostě se to střídalo. Navíc mi přišlo, že s ním rodiče - potažmo i dědeček - jednají až moc jako se sobě rovným a zahrnují ho vědomě a rádi starostmi dospělých. Do toho příběh, který neměl moc prostoru (co do počtu stran) a s tím souvisí i zvláštní nikterak dobře logicky a psychologicky vysvětlený obrat na konci... Hm, nejsem moc spokojená, ale vzhledem i k útlosti autorových knih mu ještě šanci dám. Třeba mi to prostě jen nesedlo, nebo jsem nepochopila ten hluboký přesah.

jonas4731
jonas4731
21.06.2021 3 z 5

Na jednu stranu vyprávění hezké, na druhou s dějovými dírami a divným koncem.

kuruteku
kuruteku
08.05.2021 3 z 5

Bohužel jsem knihu četl hned po Jostein Gaarderovi a to srovnání znevažuje tuto knihu. Námět zajímavý, dobře zpracováno, ale konec utnutý, trochu nelogický, vzhledem k předchozímu. A přesah jen malý. Proč česká nakladatelství nemají své zkušené recenzenty nebo jak se jmenují, kteří by dokázali knihu vícekrát vrátit tak, aby vzniklo něco, co přežije i léta. Zdeněk Šmíd vyprávěl, jak mu vrátili knihu Proč bychom se netopili, aby upravil obsah, snížil počet postav na únosnou mez, ... A vyplatilo se.

Janek
Janek
28.02.2021 4 z 5

Jednoduché, ale působivé.

alicewol
alicewol
27.03.2020 5 z 5

Obyčejně to není pravidlem, ale tentokrát jsem si po přečtení zjistila další informace a zajímavosti o tvorbě této knihy a byla jsem v ještě větším úžasu. I bez toho bych ale knihu ohodnotila nejvyšším počtem hvězdiček. Bratříček mi totiž přirostl k srdci.

Ze začátku je vyprávění naivní, tak jako by to opravdu psalo malé dítě - Tím samozřejmě nemyslím nic špatného, naopak. Autor geniálně využil v prvních cca třech kapitolách své nevyzrálosti k tomu aby autenticky vystihl vyprávění a myšlení malého chlapce. Kdyby tak byla psána celá kniha, asi není moc co hodnotit, ale naštěstí po třech prvních kapitolách postava (a vlastně i autor) přestává být, i dle anotace, dětsky naivní (i jitřivost vyprávění je evidentně vyzrálejší). Funguje to opravdu skvěle. Příběh nabere na obrátkách a s hlavní postavou, dříve dětskou, později nuceně dospělejší se čtenář lehce ztotožní. Jsem stále překvapena kolik myšlenek autor vtěsnal do tak krátkého příběhu. Kniha pak působí mnohem bohatěji než nějaká jiná tříset stránková kniha. Chemie mezi tatínkem a starším synem (vypravěčem) funguje krásně. Líbí se mi dokonce i taková drobnost, že zlé chování hlavní záporné postavy je jasně rozeznatelné jak pro dětskou logiku postav tak pro dospělou logiku postav.

Mé pocity, které jdou vyjádřit slovy, jsou asi takové: Je to smutné i veselé, naivní i dospělé, milé a hlavně dojemné.
Ale i tak si myslím, že to mé pocity nevystihuje ani zdaleka. Bratříček je mnohem víc...

terka2296
terka2296
22.03.2020 5 z 5

Dojemné, upřímné... Každá autorova kniha je úplně jiná, to maximálně obdivuji.

leny.wood
leny.wood
08.08.2019 3 z 5

Nevím no, jsem z toho rozpačitá. Příběh se mi líbil, jeho uchopení, vyprávění starším bratrem. Ale ten konec? Můj dojem z knihy pokazil.

Danulia
Danulia
01.05.2019 5 z 5

Moc krásné a dojemné

láska česká literatura rodina sourozenci mentální postižení bratři

Marek Hnila
česká, 1995