Když Duben přichází

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jedna z mála foglarovek, kterou autor situoval nikoli do skautského, ale do školního prostředí. Lubor a jeho spolužáci z "Bedny" prožívají v průběhu jednoho školního roku bolestný přerod vzájemných vztahů, který přináší dospívání.
5.vydání - dotisk 2002.

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42451/kdyz-duben-prichazi-RRJ-42451.jpg 4.3460
Žánr:
Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Olympia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (43)

Kniha Když Duben přichází

Přidat komentář
Teron
08. září

V rámci čtenářský výzvy už je to tušim druhá Foglarovka a musím se přiznat, že jsem obracel oči v sloup už na prvních stránkách. Ono číst dneska Foglara a čekat něco jiného než více či méně patrné neustále omílání určitého druhu chování či životního stylu a všudypřítomné moralizování a často vnucování tohoto přístupu je asi to samé, jako koukat na seriál z 90tek a očekávat, že tam člověk uvidí stejný kozy jako ve Hře o trůny.

V mnoha dokumentech o Jestřábovi bylo jeho kamarády či kolegy víckrát uvedeno, že pro Foglara existoval jen oddíl, skauting a nic jiného a jakékoli odvrácení k čemukoli jinému vnímal jako zradu a selhání.

Jako jo, je jasný, že prakticky každá jeho kniha funguje jako propagace skautskýho hnutí, jeho ideálů a ctností. Akorát že tady to vlastně nic jinýho není a tím pádem je to celý dost plochý - hlavně díky skutečnosti, že jde o příběh třídy kluků prožívajících pubertu a tedy už opouštějících pro Jestřába tak oblíbený věk chlapectví. Hrozně mě pobavila třeba kapitola o přínesených "nemravných obrázcích" a o tom, jak se "jejich chlapectví bránilo tomu, co k němu přicházelo špatného ze světa dospělých a co je mělo z chlapectví odlákat a udělat je staré, otrlé" aneb Vidíme kozy, lekce první:D

Jako sorry, ale tohle je jak ze starých spisků o masturbaci...k tomu připočíst to, že Foglar má - upřímně - poměrně jednoduchý a nekomplikovaný jazyk a centrální obraty v ději řeší dost Deus Ex Machina - příchod Kováře.

Sakum prdum je to furt to samé, podáním vnucující se víc než jindé, jazykem nenápadité.

regulax
20. srpna

Dubne, dubne kde jsi a kdy jsi odešel? Skvělé počtení, ale těch dobrých a morálních bobříků bylo na mě moc.

kalache
11. srpna

...mám rád Řezinu!...

hanjarda
04. srpna

Velmi pěkné knížky od p.Foglara, většinu jsem už přečetl jako adolescent.

Petibrko
03. srpna

Prostě Foglar. Přečteno v čtenářské výzvě.

Nelly
23. července

Kniha o přátelství a chlapectví, v dnešní době už vše nostalgicky voní minulostí...

Delphín
22. července

Já osobně jsem na základní škole neměl dobrou třídu. Proto sem se asi dokázal tak dobře vžít do děje, Jo, knížka místy nebyla moc čtivá a to věčné popisování vzhledu taky mohl Foglar omezit ale jinak pěkná knížka s dojemným koncem

Mercatino
10. července

Překvapilo mě hluboké rozkreslení charakterů dvou hlavních hrdinů. Se smutkem jsem si zavzpomínal jak jsem i já prožíval svůj duben mládí. Bohužel jsem tehdy o Foglarovkách nevěděl a dodnes mě to mrzí, že jsme se nepotkali dříve.