Když Duben přichází

Jedna z mála foglarovek, kterou autor situoval nikoli do skautského, ale do školního prostředí. Lubor a jeho spolužáci z "Bedny" prožívají v průběhu jednoho školního roku bolestný přerod vzájemných vztahů, který přináší dospívání.
5.vydání - dotisk 2002.

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42451/big_kdyz-duben-prichazi-RRJ-42451.jpg 4.3579

Kniha Když Duben přichází

Pivka1
18.05.2021

Ač holka, přečetla jsem všechny Foglarovky. Tahle byla jednou z nich, která se mi moc líbila a asi mi i něco do života dala.

Filatov
01.04.2021

Klasická Foglarovka, kde člověk ví tak nějak co čekat. Jede se podle stejného vzorce, kde na konci všechno dobře dopadne a dojde k polepšení žáků "Bedny". Lubor Klement mi moc sympatický nebyl pro to, jak se choval ke kamarádovi, který k němu vzhlížel jako ke svému vzoru, ale nakonec také došlo k jeho prozření. Foglar tohle prostě umí.

vojta888
02.01.2021

Super a kniha ale mohlo to být trochu lépe napsané.

tomasblazek
11.07.2020

Dovolenou jsem zahájil střevní chřipkou a tak jsem si chtěl navečer přečíst něco milého, klidného. Sáhl jsem po foglarovce Poklad černého delfína, kterou jsem zatím před očima nikdy neměl. Knížka je to dost slabá, no ale navnadila mne k dalším a nakonec jsem strávil ve společnosti Jaroslava Foglara tři červencové večery - přečetl jsem premiérově ještě Tajemnou Řásnovku a Když Duben přichází. Poklad černého delfína ke čtení nedoporučím, je to odvar už předtím pětkrát vyvařený, knížka víc didaktická než zábavná či napínavá. Celý děj je vlastně především až úmorným popisem jedné táborové hry. Dobře. Přečteno, odloženo. - Ovšem Tajemná Řásnovka! Ta je v nejlepší tradici Záhady hlavolamu a dalších Foglarových perel typu Chata v jezerní kotlině či Boj o první místo. Setmělé spletité uličky, intriky, záhady, temná tragédie, beznaděj i uvolnění, napětí i patologické lidské zlo... Bezvadné. Je tam všechno, co od foglarovek čekáme. Velkým a skvělým překvapením pro mě byla třetí knížka Když Duben přichází. Z mého pohledu velice netypická pro autora, cele se odehrávající ve školním prostředí, zabývající se šikanou. Příběh místy až depresivní, děsivý a beznadějný, neztrácející ale dynamiku a snad v nejhlubší intimitě odhalující Foglarovu duši. Nechybí samozřejmě vítězný boj za mravnost, krátké a co nejkratší chlapecké kalhotky (!), svalnaté paže, chmýří pod nosem a krásné (samozřejmě klukovské) tváře... ale to už prostě k Foglarovi se vší svou bizarností patří a tak to bereme. - Takže po x-leté čtenářské přestávce - Dík, dík, pane Foglar! Kouzlo stále funguje.

Turlogh
10.07.2020

Tak jsem přelouskal po letech další foglarovku. Musím říci, že Duben považuji za jednu z pro mě nejslabších knih od Jestřába. Je to snad proto, že se nejvíce blíží svým dějem současnosti, jelikož se odehrává ve třídě, kde panuje poměrně silná šikana. Většina děje knihy se tak odehrává v pro mě negativní atmosféře a dokonce ani hlavní hrdina knihy, Lubor Klement, není po většinu příběhu příliš kladným hochem...Proto radím mladým zájemcům o knihy JF, sáhněte raději pro začátek pro knihu jinou, např. Hochy od Bobří řeky, či Tajemnou Řásnovku, slabší čtenáři pak např. pro Historii svorné sedmy, (poněvadž je kratičká.) Samozřejmě jasnou volbou jsou komiksy Rychlých šípů anebo Stínadelská trilogie ! Howgh.

Petzar
16.03.2020

Tahle knížka se úplně odlisuje od všech ostatních Foglarovek, kde jde hlavně o dobrodružství. Líbí se mi, že hlavni hrdina není úplně kladný jak v jiných knížkách. Obdivuji Brezinu, který potom všem dokázal Luborovi odpustit a na vše zapomenout. Je to skvělá kniha. Jen se mi nelíbil konec. Když se konečně všichni skamaradili a měli takovou skvělou partu, tak se musí rozejít a stát se "dospělými".

tlllk
02.01.2020

Ten triedny by zaslúžil cez držku, tá forma ma skôr iritovala a som rád že už mám školu za sebou.

PetrCepek
18.12.2019

Za mne absolutně nejlepší foglarovka. Samozřejmě (jako u Jestřába vždy) nic pro dámy.