Pazďa Pazďa komentáře u knih

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Nemesis byl o něco slabší než Červenka, stejně to bylo ovšem fajn počtení, zvlášť konec rozuzlení se opravdu povedlo, série s Harrym Holem stále míří správným směrem.

14.09.2023 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Furt to není top ale druhý Harry mě bavil podstatně víc než Netopýr. Nové prostředí a vedlejší postavy byly super, děj měl větší spád a vyšetřování více zvratů. Vyšší hodnocení si zatím schovávám, věřím, že tato série má potenciál jít kvalitativně ještě výš.

24.08.2023 3 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Rozhodně jedna ze silnějších knih série co se postupných odhalení týče, tento díl mě od Skrytých Karet bavil asi nejvíce. Vrah je trochu našlapanější než jsme ze série zvyklí a vedlejší linka s Tracy Frostovou byla vcelku příjemné osvěžení.

15.08.2023 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Na tuto sérii si brousím zuby už dlouho a konečně jsem se k tomu dokopal.

Netopýr je vlastně takový velký prototyp moderní severské krimi. Násilnější vraždy, podsvětí a disfunkční hlavní hrdina pravděpodobně nebyl modus operandi bestsellerrů když Nesbo představil světu Harryho Holea. Možná proto je Netopýr hůře hodnocený, mladý autor si ještě úplně nezajel svůj styl a tak trochu experimentoval s formulí.

Přesto je tohle docela příjemné čtení. Docela mě bavil tento formát "cestopisné detektivky", kde každý kolemjdoucí vypráví našemu hrdinovi kryptické folklorní příběhy a v příběhu hraje velkou roli i sociální rozpoložení Austrálie.

Tohle je ovšem dvousečný meč. Vyšetřování nemá v prvních dvou třetinách kniha prakticky žádný spád. Většinu knihy strávíte tím, že Harry chodí po městě a konverzuje s náhodnými postavami, které se jen tak objevují. Větší urgenci bych asi uvítal.

Vzhledem k tomu, jak velký věhlas tato série má věřím, že v Netopýrovi se učíme s Nesbem jezdit na kole. Občas zadařené pokusy, tu a tam nějaký pád, každopádně do detektivní tour de france máme daleko.

08.08.2023 3 z 5

Otázka viny Otázka viny Jørn Lier Horst

Knihu jsem koupil naslepo, teprve v polovině jsem se dozvěděl, že je to již patnácté pokračování, přesto nebyla absence znalostí předchozího děje znát. Čtení je to fajn, ale je třeba počítat s tím, že je to odpočinkovka, bez přepálené akce nebo masakrů. Četlo se to ale příjemně, utíká to. Dost mě ale zklamal konec, rozuzlení přijde tak nějak od nikud a je dost nezajímavé. Dal bych ale dalšímu Wistingovi šanci, kdyby se mi dostal pod ruku.

27.07.2023 3 z 5

Obřad Obřad Carmen Mola

Obřad je zvláštní případ detektivky, ve které by vše mělo správně fungovat, hrát na vítěznou strunu, ale čím víc se dostáváte do hloubi jednotlivých složek knihy, tak se věc rozpadá.

Premisa je docela unikát, vrahův modus operandi má co do sebe. Líbí se mi i náboženský subplot. První můj problém ale spočívá v marketingu knihy. Název "Obřad" nemá vlastně s knihou nic společného a obálka, leč líbivá, taktéž. Nakladatelství vás chce nalákat na rituální detektivku, což je docela mimo a severská surovost je zde vystřídána za jižanskou apatii. Což mě přivádí k bodu 2.

Postavy. Postavy jsou nelíbivé od začátku, ale úspěšně se jim daří budovat ve vás odpor víc s víc čím dál se posouváte v knize. Elena je jednoznačně postava hlavní, k té se dozvíme nejvíce informací ale i přes to všechno zůstává v zajeté charakteristice od začátku do konce, její postava bude pravděpodobně konstantou série. Zaráze je druhá hlavní postava, která mi v této knize přijde ovšem docela odfláklá, s každou kapitolou jsem jeho POV snášel hůř a hůř. Cheska je nesnesitelná a Orduño je nepopsaný list, o IT paní a patologovi si máme myslet jen to dobré ale nemají pro příběh extra významnou roli.

Odhalení vraha a motivace je takový standard, posledních 100 stran jsem přečetl nejednou a necítil jsem nějak zvláštní napětí.

Finální cliffhanger byl netradiční a docela náhodný, přišlo mi to jako takový poslední pokus nalákat čtenáře do koupě příští knihy. Příběhově ani logicky to smysl dává možná jen pro pravidelné diváky seriálových detektivek vysílaných po desáté večerní.

Zatím nechám otevřené, jestli budu na autorčinu prvotinu navazovat, pokud tedy vyjde u nás. Kniha měla světé momenty, ale vesměs mám z toho čtení spíš negativní pocit. Uvidíme v jakém časovém a náladivém rozpoložení budu, až vyjde kniha druhá.

13.07.2023 2 z 5

Klub monster Klub monster Jennifer McMahon

Není to špatný čtení, příběh utíká svěže a témata a jednotlivá rozuzlení jsou moc fajn. Škoda jen rychlého, a hodně náhodného konce, na který asi úplně pozitivní náhled nemám.

06.07.2023 3 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

(SPOILER) Když se ohlédnu za celou sérií, bylo to relativně fajn, i když místy kvalitativně nevyvážené počteníčko.

Přesto nedokážu pochopit, jaká myšlenka stála za tímto posledním dílem.

Dosud docela fajně vykonstruované detektivky zahodily své dva nejlepší vrahy (a to zahodily myslím opravdu doslovně, oba měli skvěle našlapanou dějovou linku, která se budovala několik knih, aby byli dopadeni během pár stran), aby jako grand finále byl čtenáři naservírován špionský thriller, který uzavírá slabší, vedlejší dějovou linku knih minulých.

Nehledě na to, že jsme ve finále, kde má jít o všechno a téměř většina knihy se zabývá postavami, které jsou buď nové, nebo neměly v minulých knihách žádnou signifikanci. Nejhorší vražda v této knize je zabité momentum, jelikož najednou musíme budovat nové charaktery a nové vztahy.

Po 200 stranách konečně nabíráme nějaký spád, ale vesměs vše se tady odehrává jen, protože se někomu "něco nezdá". Samozřejmě v detektivních knihách chápu, že postavy mají určitou intuici, ale ve chvíli, kdy se každé důležité odhalení stane jen proto, že někdo "měl tušení", přesunujeme se spíš do duchařského žánru.

A když jsme u duchařského žánru , Greta, co to sakra bylo za dějovou linku ????

A dostáváme se k tomu, že velký záporák této celé série není důmyslný vrah (jak bylo od první knihy slibováno v kapitolách X nebo v celé dějové lince s Molanderem), ale obtloustlý sexuální násilník, který při každé příležitosti mluví jako padouch z Power Rangers, který až moc kouká na South Park. A ty finální proslovy o zlu ? To přímo citoval vystřižené úryvky z Theodorova deníky, když měl Marylin Manson fázi, nebo se takhle lidé opravdu takto vokálně vyjadřují?

Každopádně je Fabian Risk série, která měla skvělou první knihu a pak kvalitativně mírně klesala. Zábleskem naděje bylo X způsobů smrti, protože to byl akčnější protiklad relativně nudné Motiv X. Pak ale tento záblesk velmi rychle pohasl a z Posledního Hřebíku se stalo příšerné finále, na které zbyly jen ty méně zajímavé dějové linky a tak to jako skelnou vanou Anhem vycpal novými nezajímavými postavami a špionáží. A stejně jako skelná vata se to nepříjemné pro všechny čtenářovy dutiny.

Pro fanoušky detektivek doporučuji ukončit tuto sérii dopadením kostkového vraha, nic dalšího nás zde nikdy nečekalo.

29.06.2023 1 z 5

Každý z mé rodiny někoho zabil Každý z mé rodiny někoho zabil Benjamin Stevenson

Takový malý detektivní loveletter pro masy, knížka je poutavá, humor mě bavil a rozuzlení také dostálo slibům.

03.05.2023 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Zatím nejlepší ze série. Oceňuji odsazení větších událostí do tentokrát více osobního příběhu, dějí se tu opět náhodné a nereálné věci, ale detektivka je to fajn

03.05.2023 4 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

(SPOILER) Druhý díl má poutavější zápletku než první, jen těžko říct, kolikrát bude zajímavý případ na úrovni celostátní konspirace v řadě. Každopádně je to fajn, dobře a rychle se to čte.

20.04.2023 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Fajn oddechová detektivka, zápletka zajímavá, příběh utíkal příjemně, delší konec mi nevadil. Je fajn mít v záloze další sérii, která snad bude spolehlivá a dá se po ní sáhnout pro zabití dlouhé chvíle.

02.04.2023 3 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Kopírák je na povrchu tradiční moderní Bčková detektivka, což je žánr, po kterém sahám nejradši. Dlouho jsem ale nečetl línější knihu.

Koncept je zaručený trhák, true crime je dnes masivně populární. Kniha ale nepřináší v tomto ohledu víc, než rychlý průřez wikipedie článků o nejznámějších vrazích, a autorka tak ani nemusela svému vrahovi sama vymýšlet žádný modus operandi.

V postavách se vyznáte někdy kolem strany 100, autorka nijak neplýtvá čas je představit, lidi se prostě zjevují na scéně jen tak. Občas se v polovině kapitoly otočí POV a zničehonic jsme v hlavě úplně jiné postavy, nezmate vás to, ale působí to amatérsky.

Je dobrým zvykem, že každá vražda má v detektivkách svůj čas pořádně odeznít, dozvíte se více o obětech a vyšetřování. Kopírák tuto část zcela přeskakuje, po dočtení nemám ani vzdálené ponětí kdo byli například ti lidé z vraždy podle Mansona a na oběti z Kampera si také nevzpomenu, což je problém, když tyto dva případy odstartovaly celé dění.

Ústřední romance je vyloženě trapná, v porovnání vypadá Stmívání jako literární klasika. Celá příběhová linka o sebepoškozování zanechává špatný dojem, skoro jako kdyby to dalo ve finále postavě výhodu.

Finální twist v epilogu působil zdlouhavě a finálního vraha jsem od začátku bral, jako odvedení pozornosti, protože to přece nemůže být tak jednoduché.

Dialogům kralují vulgarismy a každé vražedné scéně krev a mučení, ale každá vražda je tady smetena ze stolu jako rychlokvaška a tak to všechno postupně ztrácí efekt.

Měl jsem z toho dojem, že je to napsané pro 13ti leté publikum, jako jejich uvítací dopis do světa moderních detektivek. Přes díry v logice, minimální emocionální dopad a fakt, že v knize je neironicky použito slovo "zasebevraždit" ale nevidím příběh, který má nějakou hodnotu pro lidi, co mají v žánru již něco málo načteno.

26.03.2023 odpad!

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Druhá kniha mě bavila ještě více než první díl, případ je unikátní, postava Kim dostává trošku lepší směr, oproti první knize ji zde dokážu vystát, v sérii budu rozhodně pokračovat, vidím to nadějně

06.11.2022 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Čtyřka představuje o mnoho více silných stran oproti Krvi Elfů, která spíše nastínila konflikt. Dialogy jsou perfektní, vyprávění utíká, i když narazíte na strany bez dialogů a výjezdní zasedání čarodějů bylo velmi povedené zasazení pro hlavní konflikt knihy. Jsem spokojený s tím, v jaké pozici kniha zanechala naše postavy a těším se na další díl

06.11.2022 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Skvělá zápletka, celý příběh velmi příjemně utíkat, autorka má velmi čtivý styl, i rozuzlení se povedlo. Jediný problém stojí přímo v centru příběhu, chápu že existuje velký trh pro silné ženské hrdinky, ale Kim Stoneová je tak agresivně nesympatická, že jsem zprvu chtěl knihu odložit po pár desítkách stran. Série má s touto knihou našlápnuto velmi slibně, do budoucna doufám v nějaký vývoj v charakteru Kim

06.11.2022 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Duchařina která poslouží, nežádá po čtenáři moc a pěkně ubíhá. Nic moc se neděje první 160 stran, ale je to čtivé, a konec je dostatečně akční aby vynahradil.

05.01.2021 3 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Fajn kousek, moje první od autorky, chystám se na další. Je to pěkně čtivé, příběh rychle utíká, konec hezky zvládnutý.

28.12.2020 3 z 5

Metallica - Kompletní ilustrovaná historie Metallica - Kompletní ilustrovaná historie Martin Popoff

Stručná historie kapely, unikátní ilustrace, texty by mohly být přehledněji poskládané ale problém jsem měl jen na jedné stránce, exkluzivní rozhovory přímo s kapelou zajišťují že z této knihy dostanete víc než z googlu

13.11.2019 4 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Ve srovnání s Vermontským psychem řadím zimní lidi na stejnou příčku, myslím si že v této knize není tak poutavá záhada, za to je mnohem lépe zvládnuto finále knihy

12.11.2019 4 z 5