PavlínaAlžběta PavlínaAlžběta komentáře u knih

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Knihu jsem si objednala k Vánocům, ale neodolala jsem a pustila se do děsivého čtení. Naprosto skvělá kniha s prvky dokonalého hororu. Již z anotace a z obálky jsem vycítila, že jsem dobře vybrala a recenze jsem ani nečetla. Čtivá kniha, která mě upoutala tak, že jsem se od ní nemohla hnout. Napínavost, celý promyšlený koncept příběhu, představivost, se kterou si doslova spisovatelka pohrávala, styl psaní autorky mě uchvátil. Duchařina se vším všudy, nemám slova, jak vynachválit autorku a toto úžasné dílo, které si přidávám mezi mé nej. Doporučuji všem, kteří tento žánr preferují i čtenářům, kteří nemají s tímto žánrem zkušenost, věřím, že se bude líbit i dalším.

Dům na prahu noci Dům na prahu noci Catherine Banner

Román typu rodinné ságy od spisovatelky Dům na prahu noci vás v tomto období doslova přenese na jih Itálie. Hlavní hrdina najde svůj domov na ostrově Castellamare v Itálii, kdy si vyhlídne dům o kterém mu místní navypráví příběhy o strašení. Přesto hlavní hrdina Amedeo se nenechá odradit a dům dá dohromady. Začíná mu nový život, začíná život rodiny a já se doslova přenesla mezi místní, kteří prožívají své životy, trápení i radosti, změny i krize a proplouváte 100 letým vyprávěním o milující rodině a místních obyvatel ostrova. Od knihy se jen tak nelze odpoutat, jak je čtivá, krásná a plná citů. Kniha je tenká, takže nečekejte bichli, obsahující příliš popisující rodinnou ságu. Knihu si přečtu znovu to vím jistě a doporučuji na klidné čtení v jakémkoliv období. Jsem velmi ráda, že jsem knihu dostala.

Bouřlivý čas Bouřlivý čas Charlotte Link

První díl z trilogie o rodinné sáze se tejným názvem Bouřlivý čas a první seznámení s touto autorkou. Z anotace vyplývá, že se jedná o společenský román a opravdu se tak i v knize dočtete o příbězích lidí, které prožívají svoje životy, kdy se mezitím odehrává historie. Příběh s hlavní hrdinkou, která zažívá 1. světovou válku a obrovský převrat se změnami až do 30. let 20. století. Válka rozežene rodinné přátelé, včetně příbuzných do všech koutů světa, včetně i její lásky. Po nějakém čase se hrdinka provdá, dostává se do samotného dění války a stane se zajatkyní Rusů. Dokáže uprchnout k příbuzným v Petrohradě a prožívá další napínavé příběhy snažící se zachránit svoji rodinu, ocitá se v Německu jako pokořená, životem zničená a vyškolená žena, která se snaží dostat do společenské vrstvy do které patřila. Hrdinka prožívá mnoho emocí a do děje vás kniha velmi lehce vtáhne a hrdinku jsem si zamilovala. Slyšela jsem názor, že se příběh podobá Jihu proti Severu, ale nemyslím si. Recenze na román jsou dobré, pouze jeden problém v knize je a ten se dotkl jako čtenáře i mě... mnoho chyb! Což korektor znehodnotil. Já boduji příběh a těším se na další díly.

Divoké lupiny Divoké lupiny Charlotte Link

Druhý díl z trilogie Bouřlivý čas , pojednávající o rodinné kronice německého šlechtického rodu. Příběh nás zavádí před i přímo do děje druhé války, kdy dcery hlavní hrdinky prochází psychologickými a citovými změnami, které ve válce nastaly. V druhém díle se mnohem více dočtete o popisu války, životních osudů lidí, kteří se točí kolem hlavní hrdinky a díl je více zaměřen na historické události. Děj je velmi čtivý, pohled ze strany druhé německé, boji a zaujatosti, zároveň poddajnost vůči nacistům. Téma druhé světové války v románech se mě nikdy nelíbilo a nečetla jsem knihy tohoto typu, ovšem Divoké lupiny a celou trilogii mohu doporučit. Čtení zajímavé, autorka se mě velice líbí.

19.12.2017 5 z 5

Spolkla mě knihovna Spolkla mě knihovna Klára Smolíková

Dostala se mě do ruky dětská kniha, ze která jsem unešená. V knize je příběh malého hrdiny s jeho kocourem, které oba dva tzv. spolkne knihovna. Náš malý dobrodruh putuje knihovnami od starověku až po klášterní či aristokratické knihovny. Děj je zajímavý, poutavý, především přínosný nejen pro děti, ale i pro samotného dospělého. Sama jsem se tam dočetla o zajímavostech, nejen o knihovnách, vývoji písma od Sumeru po Čínu, středověkém písemnictví, písařích, vzniku knih a dalších pozoruhodných témat .Kniha obsahuje i pěkné obrázky. Určitě není vhodná pro nejmenší, ale pro větší děti, kteří rádi čtou, jelikož kniha nemusí být pro menší děti přínosná, nerozuměli by ji. Já byla překvapena jakou formou může být dětská kniha nejen hezká, čtivá, ale hlavně zajímavá. Doporučuji rodičům pro své ratolesti.

19.12.2017 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Na tuto knihu se chystám dlouho, i když už jsem o ni slyšela před mnoha lety, udělala jsem si radost k Vánocům a musela se do ní pustit. Většina recenzí knihu vychvaluje a opravdu jde o krásně napsanou knihu, tématicky založenou na filozofii (což není zrovna jednoduchým tématem) a zformulovanou do románové podoby, která je velmi poutavá, zajímavá, nápaditá a blízká nejen pro dospívající, ale i zralé čtenáře. V některých pasážích až přehnané scény, ale vzhledem k neobyčejnému stylu, kterým byl román psán, jsem určité nedostatky, které mě ne doslova vadily, spíše byly až příliš nereálné, jsem knihu přečetla s nadšením. Doporučuji všem, ať je téma filozofie zajímá či nikoliv. Příjemné a hlavně zajímavé čtení, které nezadusí nudou.

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Já mám Radku Třeštíkovou velmi ráda, ale když jsem tuto knížku dostala k Mikuláši a už předem jsem četla recenze, vůbec se mi do ní nechtělo. Každý čtenář je jiný a každý má jiný vkus, takže jsem se do Bábovek pustila a měla jsem co dělat, abych ji i dočetla. Opravdu medializace, předvádění knihy všech Booktuberů bylo asi přehnané. Kniha z počátku se mi četla dobře, ale později už mě příběhy neoslovovaly. Poměrně velké množství postav i příběhů, poskakování v čase, chvílemi jsem byla pomatena vším, zápletky hlavně v podvádění...no nic. Kniha se mě nelíbila, vžít se do všech postav ani nešlo, tedy alespoň mě. Knihu mám v knihovně, možná ji časem i prodám. Číst ji po druhé nebudu.

18.12.2017 3 z 5

Spáčův hrad Spáčův hrad Barbara Erskine

Konečně se mě dostala do ruky kniha od mé velmi oblíbené autorky. Jak už zde jiní lehce spoilerují příběh, Erskinová mě opět nezklamala a přesně knihy tohoto typu je můj šálek kávy. Propletení současnosti 21. století a dávné minulosti historie z 15. století v příběhu, který se odehrává převážně ve snech. Děj je velmi čtivý, hlavně napínavý, až mystický, čekala jsem nedočkavě na každou další stranu a příběh byl poutavý od počátku do konce. Postavy jsou vykresleny velmi dobře, sympaticky, až na psychopatku, která byla lehce přitažena za vlasy a tolik agrese nemuselo ani být. Čtenáři, kteří čtou Erskinové díla dlouho, mohou být už unuděni (jejich problém), já jsem milovník této autorky, takže se nikdy nudit nebudu. Jediné co mě trochu v knize zarazilo byl poměrně větší počet chyb, ale to už zodpovědnost korektora. Přesto dávám 5 hvězd!

Dražba Dražba Danielle Steel

Popravdě tato kniha byla mojí druhou zkušeností s D. Steelovou a jsem z této knihy unešená. Kdysi dávno jsem četla román, který jsem odložila nedočtený a řekla jsem už nikdy. Tento román s krásným přebalem jsem měla vypůjčený, ale rozhodně po Vánocích vyrazím na nákup a pořídím si knihu do své knihovny. Jakmile jsem četla anotaci, netušila jsem, jak výborný děj se v listech skrývá. Příběh, který se čte opravdu lehce a při tom tam nechybí ani napětí, záhada a samozřejmě romantické pozadí. Postavy jsem si živě představovala, včetně všech těch starých skvostů ze schránky, budete vtáhnuti do děje. Román je samozřejmě dámskou záležitostí, ostatně jako všechna díla od této spisovatelky, ale zvažuji přečtení dalších děl. Doporučuji!

18.12.2017 5 z 5

Klasika, která se objevovala v povinné četbě, mě zaujala už kdysi a dodnes romány z tohoto období zbožňuji. Kniha Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda od nakladatelství Odeon je v překrásném přebalu, který má své kouzlo, jen mě zarazilo, jak je kniha útlá. Přeci jenom hororový příběh slušného a vzdělaného doktora Jekylla, který experimentováním vynalezl drogu, po které se stává děsivým úchylným panem Hydem každý zná. Děj je plný napětí, zápletek a hrůzy. I tak do tenké knihy se příběh vešel a já se ocitla v Londýně ve viktoriánské době se znepokojeným advokátem Uttersonem, který řeší případ závěti a v samotném závěru se dozvídáme, co se doopravdy stalo s panem Hydem i Jekyllem. Nevím, zda v dnešní době se tento typ hororu bude líbit ostatním čtenářům, přeci jenom příběh je napsán v 19. století a tím je pro mě tak úžasný. Krom knihy doporučuji shlédnout i filmovou adaptaci "Mary Reilly" s hlavními postavami j. Robertsovou a J. Malkovichem.

Milostný kruh (7 povídek) Milostný kruh (7 povídek) Ivan Sergejevič Turgeněv

Další z mých oblíbených milostných příběhů světové klasiky, ke kterým se v době nemoci vracím i když vím jak smutný konec nastane. Ruská romantika od skvělého spisovatele, která se čte tak zlehka a příjemně, že ji máte přečtenou za odpoledne či večer. Krásný smutný příběh velké, ale bohužel nenaplněné lásky, která může být pravá či pouze hraná a vypočítavá. Do děje vás Turgeněv vtáhne snadno, vylíčením okolí, i pocitů hrdiny, takže se rázem ocitáte na šlechtickém sídle v době 19. století a příběh přímo prožíváte. K těmto klasikám se vracím a vracet budu.

18.12.2017 5 z 5

Génius fantasy scény z dávných dob. Spisovatel známý snad každému čtenáři a nejen čtenářům. Nemám výtku na žádnou z knih od toho mistra. Příběh se čte zlehka jedním dechem, napětí střídá humor. Hobit o proti Pánu prstenů může působit více jako pohádka, která nikdy nezklame. Při čtení se mě vybavuji scény z filmu, což před mnoha lety ,kdy jsem četla Hobita prvně, byla moje fantazie úplně jiná. Tuto knihu mohu číst kdykoliv a vždy budu příjemně naladěná a přesto napjatá, stejně tak i čtenáři, kteří mají rádi fantazijní svět plný skřítků, čarodějů, elfů, draků, skřetů, kde v tomto světě mají místo i lidé. Dobrodružná výprava plná zvratů a hlavně napětí, kde nechybí ani vtipnost. Konec se může zdát smutný a však dobrý. Čtení pro malé i velké.

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Bohužel velké haló a reklamy na tuto knihu mě doslova neoslovilo a nemile překvapilo. Knihu jsem nemohla dočíst, už jsem ji měla odloženou, že ji vrátím kolegyni, přesto jsem se donutila. Něco tak nezáživného, ať k zamyšlení, vedlo mé myšlenky na rychlé dočtení. Ano, téma rasismu je celosvětový problém, ale já jakožto sociální pracovník, který prožívá rasismus z obrácené strany, mám také jiný názor a šílené zážitky, takže jsem čekala, že se do knihy vpravím. To ani nešlo.
Závěrem nikdy více. Možná budu svým negativním názorem působit jako rasista :) ale tato kniha se mě opravdu velmi, velmi nelíbila.

17.12.2017 2 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Z počátku jsem ke knize byla velmi skeptická, přesto jsem se do čtení pustila a nebyla jsem ani překvapena ani unuděná. Děj měl spád, ano i když chvílemi se to táhlo, námět pojal Brown ovšem více filosoficky, narážím především na úvahu přelidnění. Lehké odbočení od napětí a mystiky, ve kterých si Brown doslova liboval a tím si také získal tolik obdivovatelů, více popisů v příběhu. Přesto se v ději opět objeví putování evropskými městy, zůstává i oblíbenec Robert Langdon, bez kterého by svět už dávno zanikl.:) Příběh byl dost propletený, nechybělo dobrodružství, záhady, symboly a tajemné hádanky až vše působilo přetažené za vlasy. Knihu asi opět číst nebudu, od toho jsou jiné romány od Browna, ke kterým se můžu vracet.

17.12.2017 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Knihu jsem dostala před lety a zároveň běžel i televizní seriál. Knihu jsem odložila a shlédla seriál a cítila jsem, že kniha bude jistě ještě lepší a opravdu jsem se nemýlila. Jak se říká, film je pouhá špička ledovce. Spisovatelka má vytříbený styl psaní a dokáže vtáhnout čtenáře do děje. Cestování v čase je dodnes téma, které čtenáře nadchne. Skotsko v 18. století plné nebezpečí a žena z 20. století s odlišným chováním, jiného myšlení, z daleké budoucnosti, které jde ne jednou o život a muž bojovník, který ji nejen chrání a pomalu se s ní sbližuje. Děj je dobře propracovaný, plný napětí, dobrodružství, romantiky a neustálým očekáváním co se bude dít dál. Přesně takovéto náměty v knihách mám nejradši, takže cizinka byla a je mojí krevní skupinou. Co se týče dalšího dílu, opět chvála.

17.12.2017 5 z 5

Princip kaktusu: teorie hroší kůže Princip kaktusu: teorie hroší kůže Andreas Ulmicher

Kniha motivační tentokrát zabývající se, jak nenechat po sobě dupat, jak říci NE, jak se vyrovnávat s lehkou formy šikany u dospělých, jak si vytvořit tzv. hroší kůži tak, aby vás nic nerozházelo. Ani nevím jak jsem ke knize přišla, ale před několika týdny si ji pro četla nebo spíše prolistovala. Některé rady mou slabšímu, nebo jemnějšímu citlivějšímu člověku jistě pomoci, jiné jsou přetažené za vlasy. V knize nejsou pouhé rady, ale laicky popsáno jak na nervozitu, či úzkosti. Kniha může pomoci nejen co se týče psychologického hlediska na výkyvy nálad, stálou únavu, pocity vyhoření. Knihu napsal odborník a terapeut, který se snaží pomoci knihy vyrovnat se všemi popsanými problémy a jak sám píše, docílit odolnosti tělesné a hlavně duševní. Kolegyně si nyní knihu nemůže vynachválit.

17.12.2017 3 z 5

To To Stephen King

Kam se hrabou dnešní bestsellery thrillery a horory za tímto unikátem, které je staré skoro 31 let. King je opravdu ve svém žánru jedinečný a to ukazuje i v románu TO. Možná někoho neuchvátí, ale já byla čtením nadšená a nemohla jsem se dočkat další stránky. Toto opravdu je strhující horor, který vzbudí strach, zahýbe psychologicky emocemi, ovšem se "zvláštním" koncem, což nejsem asi jediná, které se konec zas příliš nelíbil. Přesto jsem se nemohla odpoutat. Děj je propracován do detailů, postavy jsem při čtení doslova viděla a prožívala i jejich emoce. King je pro mě ikona a vždy zůstane.

Encyklopedie jógy Encyklopedie jógy Jan Knaisl

Jako pro jogína, který je začátečník je tato kniha možná zajímavější, ale rozhodně jsou lepší knihy o józe, nemluvě přímo o encyklopedii. Já knihu dostala darem, prolistovala a uložila do knihovny. Nezaujala mě. Stránky plné hesel a odkazy na další hesla může začátečníkovi způsobit trochu chaos. Neříkám, že je kniha nejhorší, ale myslím, že příliš přínosné také není. Manželé Knaislovi už napsali mnohem lepší knihy na dané téma. Toto není zrovna encyklopedie, kde by se člověk dozvěděl co nejvíce o józe a jóga není zrovna jednoduchým cvičením, vše má řád a záleží na každém pohybu a dechu.

17.12.2017 3 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Téma druhé světové války, mě začalo zajímat až poměrně nedávno. A jelikož jsem Osvětim navštívila před pár lety, šáhla jsem jeden večer do otcovy knihovny právě pro tuto knihu, pro kterou nenacházím přídavná jména. Děsivá, hrůzyplná, smutná, silná, psychologická,srdcervoucí... nejde lehce popsat tuto knihu. Každopádně toto svědectví by mělo být povinnou četbou pro dnešní generace a povinně by si ji měl přečíst snad každý člověk na tomto světě. Kniha obsahuje i obrazové dokumentace a v tu chvíli se ve mně probudily pocity, tehdejší návštěvy Osvětimi, kdy jsem s několika lidmi při prohlídkách plakala. Rozhovory s člověkem, členem tzv. sonderkommanda vás nenechá klidnými a změní pohled na vše . Po dočtení jsem několik dní na tímto rozhovorem přemýšlela, vybavovaly se mi obrazce a musela jsem si dát pár dní klid od knih. Silné velmi silné čtení!

Domov lásky Domov lásky Barbara Cartland

Začínám nechápat svůj vkus na romány a žánry. Zapůjčená kniha se slaďounkou obálkou mě vyděsila, co za harlekýnku to bude. Ale byla jsem mile překvapená a uvažuji i o půjčení či zakoupení dalších knih od této autorky. Kniha je tenká a čte se jedním dechem, já ji měla přečtenou za jedno odpoledne. Samozřejmě je to jednoduchá, milá četba řazena do červené knihovny, ve které najdete romanci, intriky s napětím a děj se vám odehrává před očima. Hlavní hrdinka se mě líbila. Doporučuji na oddech, kdy chcete vypnout a zahodit vše za hlavu.

17.12.2017 4 z 5